Експрес, ПЛР, ІФА: скільки тестів на COVID-19 закупили в Prozorro

11.06.2020 14:00

З березня до 9 червня через Prozorro державні структури закупили понад 325 тисяч тестів для виявлення COVID-19 на 63,6 млн грн. Варто зазначити, що це дані про тести, які купують саме через електронну систему. Окрім цього, медичні заклади можуть отримувати їх від МОЗ, волонтерів чи у вигляді гуманітарної допомоги.

Лідером за кількістю закуплених тестів залишається Київська область, яка з початку пандемії придбала понад 146 тисяч тестів. На другому місці — Дніпропетровська область (43,2  тисяч), на третьому — Одеська область (17,3 тисяч). 

Найменше тестів придбали в Луганській (627), Кіровоградській (894) та Чернігівська (1070) областях.

Різновиди тестів

Через Prozorro купують тестів трьох видів: експрес, ПЛР і ІФА. 

Експрес-тести — це тести на виявлення антитіл до вірусу у крові або виділеннях. Їх можна придбати навіть в аптеці і провести тестування самостійно вдома. Вони щвидкі, але водночас не дуже точні. Наразі таких тестів через Prozorro придбали найбільше понад 210 тисяч — 64,8 % від загальної кількості усіх закуплених тестів. Їх купували в усіх областях.

Тестування за допомогою полімерної ланцюгової реакції (ПЛР) виявляє ДНК/РНК вірусу в крові чи слині. Це найточніший метод діагностики COVID-19. ПЛР-тестів придбали майже 58 тисяч — 17,8 % усіх закуплених в Prozorro тестів на коронавірус. Цікаво, що в деяких областях ПЛР-тести через електронну систему досі не закуповували: в Кіровоградській, Сумській, Чернівецькій і Чернігівській.

У кінці квітня МОЗ анонсувало початок проведення масового тестування на антитіла COVID-19 за технологією ІФА.

“Ми запускаємо тестування, яке дозволить ретроспективно подивитися наявність антитіл, і подивитися епідеміологічно, чи були пропущені такі випадки (захворювання на COVID-19). Спершу масове тестування розгорнуть в Одеській та Сумській областях, а далі і серед решти областей”повідомив  у програмі “Свобода слова” на ICTV  головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко. 

ІФА-тестування роблять на основі імуноферментного аналізу. Ця методика виявляє в організмі людини антитіла до COVID-19. ІФА-тести не призначені для діагностики захворювання з першого дня. Але імуноферментний тест може показати, чи перехворіла вже людина на COVID-19 навіть, якщо це було кілька місяців тому.  ІФА-тести призначені лише для лабораторного професійного використання. Тест за ІФА-технологією є точнішим ніж експрес-тест.У кінці квітня МОЗ анонсувало початок проведення масового тестування на антитіла COVID-19 за технологією ІФА.

“Ми запускаємо тестування, яке дозволить ретроспективно подивитися наявність антитіл, і подивитися епідеміологічно, чи були пропущені такі випадки (захворювання на COVID-19). Спершу масове тестування розгорнуть в Одеській та Сумській областях, а далі і серед решти областей”повідомив  у програмі “Свобода слова” на ICTV  головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко. 

ІФА-тестування роблять на основі імуноферментного аналізу. Ця методика виявляє в організмі людини антитіла до COVID-19. ІФА-тести не призначені для діагностики захворювання з першого дня. Але імуноферментний тест може показати, чи перехворіла вже людина на COVID-19 навіть, якщо це було кілька місяців тому.  ІФА-тести призначені лише для лабораторного професійного використання. Тест за ІФА-технологією є точнішим ніж експрес-тест.

За нашими підрахунками державні замовники купили через Prozorro 56,6 тисяч ІФА-тестів. Найбільше їх придбали Одеська (14,7 тисяч), Полтавська (7,4 тисяч),   Івано-Франківська  (6,2 тисяч), Волинська (3,7 тисяч) та Київська (3,2 тисяч) області. Водночас Закарпатська, Кіровоградська, Черкаська та Чернівецька області взагалі не купували ІФА-тести. 

Переважна більшість куплених ІФА-тестів українського виробництва. Зокрема, найчастіше купували тест системи DIA-SARS-CoV-2-NP виробництва ПрАТ “НВК “ДІАПРОФ-МЕД”  та EQUI SARS–CoV-2  виробнцтва ТОВ “Еквітестлаб”.

Ціни на тести

ІФА-тести українського виробництва “DIA-SARS-CoV-2-NP” постачальники продавали за 3,1 - 5 тис грн  за 1 комплект (96 реакцій/тестів), “EQUI SARS–CoV-2” також українського виробництва — за 2,9 - 3,2  тис грн. за комплект (96 реакцій/тестів).

Експрес-тести залежно від виробника державні структури купували за 180 - 310 грн за 1 тест (1 реакція).

Вартість ПЛР-тестів залежить від фірми-виробника, кількості реакцій (тестів) в 1 комплекті та обсягу закупівлі. Так, наприклад, 1 набір ПЛР-тестів “Allple 2019-nCoV Assay PCR” (100 реакцій/тестів) постачальники продавали за 29  тис. грн,  набір ПЛР-тестів “Genesig Real-Time PCR” (96 реакцій/тестів)  за 53,5 тис. грн, набір ПЛР-тестів “PhoenіxDx SARS-Cov-2 IVD RT-PCR” (50 реакцій/тестів)  21,6 тис. грн

Станом на 11 червня в Україні зафіксовано 29070 випадків захворювання на COVID-19. За добу зафіксовано абсолютний антирекорд нових захворювань на COVID-19 689 випадків.

З початку пандемії за даними Коронавірус_інфо проведено 456509 тестувань методом ПЛР. За останню добу проведено 18 692 тестувань, з яких 10 569 методом ПЛР,

8 123 методом ІФА.

Понад рік із масковим режимом: як у Prozorro закуповують медичні маски

Ми дослідили, як змінювався ринок медичних масок від минулої ажіотажної весни до сьогодні.

13.05.2021 10:00

Карантинний Великдень — як в Україні готувалися до свята

Пандемія вплинула на відзначення Великодня — масових святкувань стало відчутно менше. Утім, бюджетні установи все ж витрачають кошти на підготовку до цього дня. Ми дослідили, що саме вони купують.

04.05.2021 10:00

Рік закупівель за процедурою COVID-19

Минулого року закупівлі для боротьби з коронавірусом вивели з-під дії Закону «Про публічні закупівлі». Як нова процедура закупівлі змінила життя замовників, і куди пішли кошти для боротьби з пандемією?

22.03.2021 09:20

Як купують спортивні та ігрові майданчики в Києві

Через спрощені закупівлі, майже без конкуренції та у фігурантів кримінальних справ.

10.12.2020 09:30

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання