Хто заробляє через ProZorro: лідери, аутсайдери, контрагенти “поза конкуренцією”

26.04.2018 18:28

У 2017 –  2018 роках у конкурентних закупівлях замовників Львівської області взяло участь понад 8,3 тис. унікальних учасників, з яких 2,4 тис. – це підприємці та компанії з Львівщини. Експерти «Центру громадського моніторингу та досліджень» (ЦГМД) проаналізували закупівлі замовників Львівської області  та дослідили, які саме компанії є лідерами за кількістю бюджетних замовлень, хто з контрагентів отримав найбільше прямих підрядів, а також аутсайдерів на торгах, які брали участь у понад 10 закупівлях, але так і не здобули жодної перемоги.

ЦГМД аналізував закупівлі, які були здійснені замовниками впродовж 2017року, а також перших чотири місяці 2018 року.

Географія учасників

Для аналізу географії ринку учасників-переможців торгів ми обрали конкурентні надпорогові та допорогові. Львівську область представляло 2,4 тис. учасників, з яких понад 1,6 тис. стали переможцями торгів. Загальна вартість укладених договорів – 15,5 млрд грн.

На другому місці – компанії та підприємці з Київської області – 1,9 тис. учасників та 838 з них отримали перемогу на торгах на загальну суму – понад 19 млрд грн.

З Дніпропетровської області на торги прийшло 533 учасника та 208 із них отримали перемогу. Загальна вартість підписаних угод – 2,2 млрд грн.

Понад 400 харківських підприємств взяли участь у конкурентних надпорогових торгах замовників Львівської області та 163 із них отримали перемогу. Загальна вартість договорів – 1,2 млрд грн.

П’яте місце за кількістю учасників посіла Івано-Франківська область: 210 учасників та 100 переможців. Загальна сума підписаних угод – 2,9 млрд грн.

Очікувана вартість закупівель, які замовники Львівщини провели впродовж 2017 року – перших чотири місяці 2018 року – 43,4 млрд грн.

Лідери-контрагенти

Ми визначили перелік компаній, які отримали найбільше перемог на конкурентних закупівлях замовників Львівської області впродовж аналізованого періоду.

Лідером за кількістю перемог є ТОВ “Ромус-Поліграф” Ігоря та Романни Холод. Компанія Львівських підприємців займається неспеціалізованою оптовою торгівлею канцелярським приладдям та іншими товарами. Впродовж 2017 року та неповних 4 місяці 2018 року фірма  перемогла у 280 закупівлях та отримала замовлень на суму понад 7 млн грн. Найбільше перемог ТОВ “Ромус-Поліграф” отримало на торгах НУ “Львівська політехніка”, міжнародного аеропорту “Львів” ім. Д. Галицького та КП “Львівводоканал”.

На другому місці фірма “Альтіар”, що належить Віталію та Людмилі Перетятко. ТОВ “Альтір” здобуло 161 перемогу на 6,3 грн. Жовківська компанія торгує продуктами харучування, напоями та тютюновими виробами. Найбільше перемог ТОВ “Альтіар” вдалось здобути на торгах філії “Львівської залізниці”, КЗ Монастирського психоневрологічного інтернату та відділу освіти Жовківської районної державної адміністрації.

Компанія «Галбізнес груп», яка також продає продукти харчування отримала 147 перемог на загальну суму – 6,6 млн грн. ПП «Галбізнес груп» належить 30-тирічному Петру Павлишину.

У ЗМІ фірму «Галбізнес груп» неодноразову підозрювали у вчинені антиконкурентних дій та змові з ТОВ «Євро Фіш», яке також є лідером за кількістю отриманих перемог. Так, компанія “Євро Фіш” отримала 134 перемоги та уклала договорів з замовниками на загальну суму 6,8 млн. грн. Фірма належить Нестору Бойко, співласнику ТОВ “Ресторан “Голодний микола” та ТОВ “Пивоварня “Кумпель”.

Червоноградська компанія  “Сузір’я” Петра Пилипчука 133 рази перемагала на конкурентних торгах та отримала замовлень на понад 7 млн грн. Фірма переважно постачає продукти харчування у лікувальні та освітні заклади Червоноградського, Перимишлянського та Радехівського районів.

За переговорною процедурою закупівлі, яка не передбачає конкуренції лідерами є такі монополісти, як ПрАТ “Львівобленерго” – 902 договори на загальну суму 991,3 млн грн, ЛКП “Львівтеплоенерго” – 287 угод на 511,1 млн грн, ТОВ “Львівгаз Збут” – 134 угоди на 102,6 млн грн, ЛКП “Львівводоканал” – 123 договори на 72,1 млн грн та ПАТ “Львівгаз” – 90 угод на 33,3 млн грн.

Аутсайдери

Перша у переліку компаній та фізичних осіб-підприємців, які брали участь у понад 10 закупівлях та жодного разу не отримували перемоги – є Червоноградська фірма «Енерго-Вік», Володимира Лотоцького. Компанія займається посередницькою діяльністю у торгівлі паливом, рудами та металами. ТОВ «Енерго-вік» брало участь у 28 закупівлях, 8 раз було дискваліфіковане та не отримало жодної перемоги.

На другому місці ФОП із Миколаєва – Франкевич Ольга Іванівна. Підприємець брала участь у 23 торгах, 13 раз була дискваліфікованою і жодного разу не ставала переможцем.

ФОП Негела Ростислав Володимирович із міста Жовква у Львівській області змагався у 20-х закупівлях, 12 раз був дискваліфікований і також жодного разу не перемагав.

Львівська компанія «Тепло-буд експерт», яка належить Валерію та Марті Іваньо позмагалась у 16 закупівлях та 8 раз була дискваліфікована. Фірма зареєстрована у 2013 році та займається продажем залізних виробів.

Приватне підприємство «Арагас» взяло участь у 14 закупівлях, було дискваліфіковане замовниками 6 раз і так і не отримало жодної перемоги. Головним видом діяльності компанії є будівництво житлових та не житлових приміщень. Віднедавна фірма перейшла у власність Роману Жуку.

Компанії з «прямими» угодами

За кількістю підписаних договорів на допорогові суми з замовника без застосування конкурентної процедури закупівлі, так звані «прямі угоди»,  на першому місці монополіст ПАТ “Львівобленерго” – 847 договорів на понад 100 млн грн.

ТОВ “Компанія Соната”, яке переважно торгує канцелярським приладдям отримало 623 прямих бюджетних замовлень на загальну суму 754,3 тис. грн. Компанія належить дрогобичанину Віталію Хащаку. Прямі угоди ТОВ “Компанія Соната” укладає лише з НУ “Львівська політехніка”.

ТОВ «Львівгаз збут», яке є власністю ПАТ «Львівгаз» отримало 539 бюджетних замовлень на 58,9 млн грн.

Монополіст ПАТ “Львівгаз” Михайла Борисовця, Юрія Волощука та Юрій Гладки уклало 263 прямих договори на загальну суму – 20,1 млн грн.

ТОВ “ЮРГ Галичина”, яке належить львів’янці Оксані Романів отримало 260 прямих замовлення загальною вартістю – 3, 5 млн грн. Більшу половину бюджетних замовлень компанія отримала від НУ “Львівська політехніка” (189 угод). Головним видом діяльності фірми є Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Висновки

За сумою отриманих замовлень на конкурентних допорогових та надпорогових торгах  на першому місці підприємці та компанії з Київської області – понад 19 млрд грн. Саме у Київській області вперше запрацювала пілотна версія системи ProZorro. Експерти «Центру громадського моніторингу та досліджень» вважають, що бізнес-середовище цього регіону першим зрозуміло переваги участі у публічних закупівлях – здорова конкуренція, недискримінація учасників, економія тощо.

«За кількістю отриманих перемог на конкурентних торгах першість отримали підприємці з Львівської області  – 1,6 тис. переможців з 2, 4 тис. всіх учасників. Співвідношення перемог до кількості всіх учасників Львівщини може свідчити про рівень зв’язку бюджетного сектору з бізнес–середовищем. Такі показники ілюструють усталені відносини замовників з компаніями та підприємцями, які існували ще до становлення ProZorro і тепер з реформуванням системи публічних закупівель ми можемо це побачити» – Мирослав Сімка, голова правління «Центру громадського моніторингу та дослідження».

Поведінка компаній та підприємців, які періодично беруть участь у тендерах, отримують дискваліфікації від замовників, не виправляють свої помилки та не здобувають жодної перемоги викликає підозру, зокрема щодо дотримання одного із основних принципів публічних закупівель – забезпечення здорової конкуренції. В іншому випадку дані дослідження свідчать про невміння чи небажання цих учасників прописувати свої пропозиції таким чином, щоб вони були найбільш економічно привабливими та відповідали, як вимогам замовника, так і вимогам чинного законодавства.

Перелік компаній, які отримують найбільше прямих замовлень “поза конкурсом” на допорогові суми налічує частину монополістів на відповідному ринку. Друга частина компаній, які є у даному списку, як показав аналіз, мають установленні відносини з тими чи іншими замовниками.

Дане  дослідження проведено завдяки модулю аналітики Bipro. ЦГМД аналізував закупівлі, які були здійснені замовниками впродовж 2017року, а також неповних чотири місяці 2018 року.

Цю публікацію було створено за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе ГО “Центр громадського моніторингу та досліджень”. Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу”.

Як активісти дискримінаційний тендер відмінили

Можливо ця закупівля мала б інше продовження, однак експерти Центру громадського моніторингу та досліджень, виявивши невідповідності Закону в тендерній документації та технічному завданні, одразу звернулися до Замовника, ДСНС України та Західного офісу Держаудитслужби. І вже за три дні Замовником було оприлюднено рішення про відміну торгів

13.12.2019 23:00

Хто ремонтує дороги Шевченківського району Львова?

Впродовж січня-березня 2018 року Шевченківська районна адміністрація Львівської міської ради здійснила чотири закупівлі капітальних ремонтів дворів та тротуарів.

30.03.2018 16:50

Колишній УБОЗівець отримує мільйонні тендери у Львові

Комунальне підприємство «Зелений Львів» доручило ремонтувати «Скнилівський парк»за 43,9 мільйона гривень компанії колишнього «убозівця», яка має сумнівний досвід виконання аналогічних договорів, але користується прихильністю райадміністрацій Львова.

20.02.2018 17:53

Як "Центр компетенцій Prozorro" змінює роботу замовників

«Люди не вірять в те, що хтось їм може безкоштовно підказати і допомогти. Робота в центрі компетенцій почала трохи змінювати таку свідомість замовників» - Мирослав Сімка, голова ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень»

11.01.2018 13:44

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання