Президент підписав Закон №3988-IX (законопроєкт №11057), що зобов’язує замовників оприлюднювати в Prozorro інформацію про ціни на матеріальні ресурси для закупівель поточного ремонту і будівництва. Це крок у напрямку більшої прозорості будівництва. Однак це нововведення не розв’яже проблеми з переплатами у цій сфері. Насамперед тому, що ціни у договорі часто не остаточні. Відповідно окрім публікації вартості матеріалів на цьому етапі, варто також забезпечити публікацію актів виконаних робіт, які власне і містять фінальні ціни для частини закупівель.
Водночас до другого читання у законопроєкт внесли низку доповнень:
_________________________
21 жовтня Президент підписав Закон №3988-IX, більш відомий закупівельній спільноті як законопроєкт №11057. Він зобов'язує замовників оприлюднювати в Prozorro інформацію про ціни на матеріальні ресурси, якщо вони придбавають поточний ремонт та роботи з будівництва. У квітні ми вже оприлюднювали юридичний аналіз законопроєкту №11057 і пояснювали, що це крок у напрямку більшої прозорості закупівель будівництва. Він має чудову мету і може запобігти частині зловживань. Однак не в усіх закупівлях оприлюднена інформація про ціни на матеріали буде остаточною.
Нагадаємо про головні зміни цієї законодавчої ініціативи:
Окрім того, з березня, коли законопроєкт №11057 тільки-но зареєстрували, і до дня його остаточного ухвалення у другому читанні він отримав низку доповнень. Розповідаємо про них більше.
Закон про публічні закупівлі не буде поширюватися на закупівлі:
Виняток діє, якщо збережено обидві умови. Про такі закупівлі будуть публікувати лише звіти, договір та додатки.
Зокрема йдеться про науково-технічні та/або інженерні послуги для геологорозвідки родовищ, буріння свердловин, розробку родовищ, видобуток чи його інтенсифікацію, наземну підготовку для транспортування магістральними газопроводами та нафтопроводами, переробку.
Слід зауважити, що цей виняток не пов'язаний з темою прозорого будівництва. Наразі у Верховній Раді триває робота над новим законопроєктом №11520 про публічні закупівлі. Ймовірно, винятку про вуглеводні в ньому вже не буде, оскільки Європейська комісія виступає проти винятків, відсутніх у Директиві 2014/24/ЄС.
До 31 березня 2025 року Закон не буде застосовуватись до окремих закупівель:
Такі замовники будуть публікувати про такі закупівлі звіт, договір та додатки до нього.
Примітно, що, наприклад, монополісти, які постачають теплову енергію споживачам, чомусь не охоплені цим винятком. Але можуть скористатися, як і решта замовників, принаймні підпунктом 22 пункту 13 Особливостей, за яким можна купувати напряму, зокрема, когенераційні установки і котельні.
Виняток передбачили і для випадків, коли замовники у сфері газу та нафти будуть купувати обладнання для генерації електричної та/або теплової енергії, а також необхідні для них товари, роботи або послуги за кошти кредитів, позик, грантів від міжнародних та іноземних організацій, банків тощо. Якщо закупівлю за рахунок кредиту/позики/гранту фінансуватимуть не менше ніж на 50%, то вона буде поза дією Закону до кінця воєнного стану. Звіти, договори та додатки для них — так само будуть у системі Prozorro.
Слід зауважити, що Закон та Особливості вже містять дороговкази, якими правилами керуватись у закупівлях за донорські кошти. Але, вочевидь, виникла потреба врегулювати це питання детальніше для замовників у нафтогазовій галузі промисловості.
Під час підготовки законопроєкту до другого читання в ньому уточнили вимоги до звітування про закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для забезпечення будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд.
Обсяг звіту про закупівлю буде таким: найменування замовника; назва предмета закупівлі; ціна договору (тобто хто виконавець або постачальник – буде невідомо). Якщо це поточний ремонт чи будівництво, то до такого звіту додаються документи з інформацією про ціни на матеріальні ресурси у машинозчитувальному форматі.
Якщо порівняти це з чинними правилами, то можна виділити 2 нюанси:
Також уточнено вимоги до повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та/або про ціни на матеріальні ресурси для договорів про закупівлю, зазначених вище.
Оновлені вимоги до звітування набудуть чинності через 60 днів з дня набрання чинності Законом.
У документах з цінами на матеріальні ресурси будуть зазначати країну походження товару щодо кожної номенклатурної позиції. Сподіваємось, що на практиці замовники та виконавці зможуть достовірно зазначити цю інформацію на стадії укладення договору.
Підсумовуючи, варто нагадати, що всі ці зміни та доповнення будуть діяти до набуття чинності новим майбутнім Законом про публічні закупівлі (законопроєкт №11520). Робота над ним триває у Верховній Раді та перемовини щодо нього ведуться з Європейською комісією. Серед пропозицій, які ми висуваємо — є пропозиція перенести позитивні напрацювання з законопроєкту №11057 щодо оприлюднення цін на матеріали до нового Закону, а також посилити цей крок оприлюдненням актів виконаних робіт, довідок про вартість виконаних робіт та витрат. Разом з тим, під час роботи над новим законопроєктом №11520 ми не підтримуємо внесення нових винятків з дії Закону про публічні закупівлі, особливо якщо вони є точковими і викликають питання щодо об'єктивних обставин, якими зумовлені.
Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено