Як купувати електроенергію в Prozorro

10.03.2025 13:00

Через непередбачувану ситуацію на енергоринку під час закупівель електроенергії замовникам доводиться враховувати більше факторів, ніж раніше. І справа не лише у виборі постачальника — потрібно розуміти, як правильно планувати закупівлі, визначати очікувану вартість і яку процедуру обрати.

У цьому матеріалі розбираємося, як усе це робити, оглядаємо тренди зі статистики таких закупівель з BI Prozorro і ділимося практичними порадами. 


Як визначити предмет закупівлі


З 1 січня 2019 року на ринку електричної енергії для замовників існує два основних види діяльності:

1. Постачання електричної енергії — продаж електричної енергії електропостачальниками на договірній основі. 

2. Її розподіл — діяльність, під час якої оператори системи розподілу транспортують енергію від електроустановок виробників або від систем передачі до кінцевих споживачів. Оператори є природними монополістами у своїх регіонах, тому замовники не можуть обирати між різними операторами систем розподілу.

Важливо пам’ятати, що постачання та розподіл виконують різні суб’єкти господарювання, щоб уникнути конфлікту інтересів. Тож одна й та сама компанія не має права одночасно вести ці види діяльності. 

Згідно з нормами чинного законодавства, замовники закуповують електроенергію як товар (код CPV 09310000-5) та послуги з її розподілу (код CPV 65310000-9).

За останні чотири роки сума укладених контрактів на постачання електричної енергії 

та послуг її розподілу зросла практично вдвічі — з 38 млрд грн до майже 125 млрд грн. Перше зростання спостерігалося у 2023 році, коли електроенергія значно подорожчала. Наступне — на початку 2024 р. Зауважимо, що під час аналізу договорів за минулий рік, ми враховували і грудневі контракти, які укладали для забезпечення потреб 2025 року. 

Водночас кількість проведених закупівель, навпаки, зменшилася. Замовники все частіше укладають довгострокові договори або об’єднують закупівлю електричної енергії та її розподілу в один контракт.

Як визначити очікувану вартість

Ринок електричної енергії в Україні функціонує на конкурентних засадах, але є одне «але»: діяльність операторів, які розподіляють електроенергію, залишається монополізованою. Законодавство не обмежує рівень ціни за 1 кВт*год для непобутових споживачів, і постачальники самі встановлюють ціни. 

Для розрахунку очікуваної вартості найважливіше — це визначити ціну за 1 кВт*год. Для цього рекомендовано використовувати метод порівняння ринкових цін, що передбачає аналіз не менше трьох цінових пропозицій постачальників електричної енергії. Такий підхід визначений Наказом Міністерства економіки України, оскільки дозволяє забезпечити обґрунтоване прийняття рішень щодо очікуваної вартості закупівлі. До рекомендованих способів отримання інформації про ціни належать: 

1) надсилання письмових запитів електропостачальникам; 

2) пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації, зокрема: дані ринку "на добу наперед" на сайті АТ “Оператор ринку; цінові пропозиції електропостачальників на їхніх сайтах; інформація на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель; використання модуля аналітики BI Prozorro.

Як правило, ціну за 1 кВт*год електроенергії формують такі складові: 

  • ціна закупівлі електричної енергії — залежить від середньозваженої ціни на ринку «на добу наперед» або внутрішньодобовому ринку, де електроенергія продається наперед або коригується в день постачання, що впливає на її кінцеву вартість для споживачів, забезпечуючи баланс між попитом і пропозицією;

  •  послуги та витрати постачальника — витрати на його діяльність, включаючи комісію та адміністративні витрати (комерційна маржа);

  • тариф на послуги з передачі електричної енергії — його встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі — НКРЕКП);

  • тариф на послуги з розподілу електричної енергії (за необхідності).

Утім, структура ціноутворення може значно різнитися між постачальниками, тому завжди варто уважно перевіряти, з чого складається ціна. 

За даними публічного модуля аналітики (Аналіз цін у Prozorro Market), середня ціна на електроенергію без послуг розподілу у 2024 році становить 7,45 грн за 1 кВт*год, а з ними — 9,65 грн за 1 кВт*год.

Вартість послуг із розподілу більш передбачувана, бо тарифи на ці послуги регулює НКРЕКП. Тарифи можна знайти на її сайті або на сайтах операторів систем розподілу.


Як обрати вид закупівлі


Замовники можуть купувати електроенергію різними способами, залежно від вартісної межі річної потреби:

  • прямим договором (закупівля без використання електронної системи) — якщо річна потреба менша ніж 100 тис. грн;

  • відкритими торгами з особливостями — якщо річна потреба перевищує 100 тис. грн

  • запитом пропозицій постачальників — незалежно від суми потреби. 

Найбільша сума укладених договорів за минулий рік припадає на відкриті торги з особливостями — майже 73 млрд грн. Так, найбільший контракт у 2024 р. на закупівлю електричної енергії уклали ПАТ «УКРНАФТА» та АТ «Енергетична компанія України». Його сума — 3,5 млрд грн, а ціна за 1 кВт*год склала — 7,27 грн. Однак, при цьому у контракті строк постачання електричної енергії вказаний з листопада 2024 р. до жовтня 2025 року. 

Середній рівень конкуренції на відкритих торгах з особливостями — 2 учасники, тоді як у Prozorro Market цей показник значно вищий — 6,76 учасника. Це свідчить про більшу ефективність ринкових механізмів у цій категорії закупівель.

Крім того, на Prozorro Market більше закупівель були успішними — не вдавалися лише 5,96% запитів пропозицій. Водночас кожні п’яті відкриті торги невдалі.

До того ж застосування запиту пропозицій постачальників через Prozorro Market має такі переваги

  • швидкість — процес закупівлі може тривати і 5 днів від оголошення до укладення договору; 

  • простота — не потрібно готувати тендерну документацію, а постачальники вже пройшли попередню кваліфікацію; 

  • можна купувати необмежену кількість разів, що важливо при зміні цін на ринку.

Prozorro Market також дозволяє використовувати формульний розрахунок ціни на електроенергію, який автоматично коригує ціни відповідно до ринкових змін. Відповідно, постачальники змагаються лише за розмір маржі, яка залишається незмінною протягом дії договору. 

Популярність формульного розрахунку зростає. Так, у 2024 році запити пропозицій постачальників з обраним профілем «електрична енергія, формульне ціноутворення» становить 28,38% від загальної кількості (порівняно з 25,84% у 2023).

Послуги з розподілу електроенергії надають природні монополісти, тож конкуренції між ними немає. Якщо річна потреба не перевищує 100 тис. грн, укладають прямий договір, а за більшої суми — закупівлю проводять за виключенням, передбаченим у Особливостях.

22% суми укладених у 2024 році договорів припадає на закупівлі без використання електронної системи (прямі договори). Серед них: прямі договори до 100 тис. грн та договори, укладені з постачальником «останньої надії» (далі — ПОН) чи постачальником універсальної послуги (далі — ПУП).


Постачальник останньої надії і постачальник універсальної послуги


ПОН — це визначена Кабінетом Міністрів України компанія, яка тимчасово забезпечує споживачів електроенергією, якщо їхній звичайний постачальник не може виконувати свої зобов’язання. Це може статися через банкрутство постачальника, втрату ліцензії або несвоєчасне підписання договору. До 31 грудня 2024 року функції ПОН виконувало ДПЗД «Укрінтеренерго», і наприкінці 2024 року уряд продовжив його повноваження до кінця 2025 р. 

Послуги ПОН є лише тимчасовим рішенням і застосовуються у критичних ситуаціях. Основні причини, чому споживачі намагаються уникати такого переходу:

  • тарифи значно вищі за звичайні ринкові ціни;

  • обмежений термін постачання — не більше 90 календарних днів; 

  • невизначеність — свідчить про проблеми у відносинах із  попереднім постачальником;

  • фінансові ризики — значні витрати за тарифами ПОН можуть негативно вплинути на фінансовий стан споживача.

Хоча ПОН виконує важливу функцію, забезпечуючи безперервність електропостачання, його послуги розглядаються як крайній захід.

Натомість ПУП постійно забезпечують електроенергією побутових споживачів та малих непобутових споживачів за регульованими тарифами. Вони мають зобов’язання обслуговувати всіх клієнтів у певному регіоні, навіть якщо інші компанії не пропонують своїх послуг. На відміну від ПОН, який забезпечує електроенергією споживачів у разі неспроможності їхнього звичайного постачальника виконувати свої зобов’язання, постачальник універсальної послуги надає послуги на постійній основі та за регульованими тарифами. Споживачі можуть обрати ПУП для стабільного та прогнозованого постачання електроенергії.

Перелік постачальників універсальної послуги є на сайті НКРЕКП.


Лідери ринку 2024


Минулого року в закупівлях електроенергії взяли участь 975 постачальників, з  

яких 188 — у конкурентних закупівлях. У 2023 році показники були трохи вищі.

Лідером за сумою переможних пропозицій є ТОВ «Трейд Енерджі Солюшн» 

— понад 16 млрд грн. Товариство взяло участь у 443 тендерах, проте виграло лише 8,5% від усіх поданих пропозицій. Найбільшу кількість контрактів уклали з АТ «Житомиробленерго» — 4 на майже 4,5 млрд грн та з АТ «Чернівціобленерго» — 4 на 3,5 млрд грн.

ТОВ «Трейд Енерджі Солюшн» було зареєстровано у 2019 році в Києві. Засновник та єдиний бенефіціарний власник — Кирило Коломійцев, а керівниця — Олеся Бутенко. За інформацією «Наших грошей», фірма пов'язана з ДТЕК та постачає електроенергію від групи Ріната Ахметова.

На другому місці ТОВ «ЕНЕРГО ЗБУТ ТРАНС» із сумою виграшних пропозицій понад 15 млрд грн. Компанія здобула перемогу у майже 20% закупівель, в яких брала участь. Найбільше договорів ТОВ уклало з Міжнародним аеропортом «Львів» імені Данила Галицького — 3 на суму 41 млн грн.

Товариство створили наприкінці 2018 року, щоб забезпечувати потреби АТ «Укрзалізниця» в електричній енергії. ТОВ «ЕНЕРГО ЗБУТ ТРАНС» було дочірньою компанією акціонерного товариства до 2021 року. Зараз єдиним бенефіціаром компанії є ТОВ «Збут енерджи ЛТД», а генеральним директором — Середа Олександр Васильович. За 6 років своєї діяльності компанія неодноразово опинялася в центрі скандалів та розслідувань, пов’язаних із продажем електроенергії за завищеними цінамивимиванням колишнім директором Русланом Чайковським коштів із компанії на рахунки підконтрольних комерційних структур.

Закриває трійку найбільших постачальників ТОВ «ЕНЕРА», яке подало 10 

переможних пропозицій на суму 10,8 млрд грн. Найбільшу кількість контрактів товариство підписало з АТ «Вінницяобленерго» — 2 на суму понад 4,5 млрд грн, а також з АТ «Чернігівобленерго» — 2 на суму 2,7 млрд грн. ТОВ «ЕНЕРА» зареєстрували ще в 1998 році, директор компанії — Сергій Без'язичний. Товариство входить у групу «Енергетичний стандарт», ключовою особою якої є Костянтин Григоришин — російсько-український бізнесмен, власник низки активів в енергетичній і металургійній сферах України.

________________

Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Що таке «економія»: як рахує результат своєї роботи відділ моніторингу закупівель DOZORRO

Що ми маємо на увазі, коли кажемо, що зекономили бюджету або ж запобігли неефективному використанню стількох мільйонів.

10.04.2025 12:15

Продовження строку укладення договору про закупівлю у відкритих торгах з особливостями: необхідність, її підтвердження та опублікування в Prozorro

Законодавчі норми дозволяють замовникам продовжувати строки укладення договорів. DOZORRO пояснює, як зробити це правильно.

06.01.2025 14:22

Новий звіт Єврокомісії щодо України: як вона оцінила наші публічні закупівлі

Розповідаємо головне зі Звіту про розширення ЄС щодо України в 2024 році.

31.10.2024 17:58

Пропозиції DOZORRO та KSE до проєкту нового закону про публічні закупівлі

Виділили найважливіші поправки, які ми запропонували внести до законопроєкту №11520 між першим та другим читанням.

30.10.2024 11:02

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання