DOZORRO

Депутати просувають чергову ідею про локалізацію в публічних закупівлях

29.09.2021 13:00

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт 6099, який начебто покликаний підтримати вітчизняного виробника за допомогою публічних закупівель. Натомість він містить юридичні хиби, корупційні ризики і суперечить принципам публічних закупівель в Україні. 

Депутати пропонують ввести у закон поняття товарів, робіт і послуг вітчизняного виробництва. Спроможність їх постачати може стати обов’язковим кваліфікаційним критерієм. Крім цього, народні обранці хочуть:

  • підвищити поріг для проведення спрощених закупівель із 50 тис. до 100 тис. гривень, якщо купують українське;

  • дозволити проводити відкриті торги лише з однією тендерною пропозицією, коли купують товари, роботи або послуги вітчизняного виробництва;

  • використовувати переговорну процедуру для придбання тільки українського, окрім кількох встановлених Законом винятків.


Водночас законопроєкт не пропонує механізму, за яким товари, роботи і послуг можна буде віднести до таких, що виробляються в Україні. Відповідно, він також не визначає, як підприємці мають підтверджувати свою українськість і як замовники мають це перевіряти. Розроблення відповідних порядків депутати пропонують покласти на Мінекономіки. Саму локалізацію у публічні закупівлі хочуть ввести безстроково.

У законопроєкті є юридичні хиби, і подеколи пропоновані норми суперечать одна одній. Приміром, придбання товарів, робіт і послуг вітчизняного виробництва стає то обов’язковим, то опціональним.

Депутати обґрунтовують свої пропозиції необхідністю підтримати українських підприємців, стимулювати національну економіку. Вони подають приклади впроваджень подібних обмежень в інших країнах світу, серед яких є і США та ЄС. При цьому, минулої осені ми вже писали, що прирівнювати їхні правила до спроби локалізувати українські публічні закупівлі некоректно. 

Автори законопроєкту не наводять жодних розрахунків, як пропоновані обмеження допоможуть розвитку української економіки, і переконують, що їх реалізація не потребуватиме додаткових видатків із бюджету. Утім, штучне обмеження конкуренції призведе до зростання цін, тож замовникам треба буде платити більше. 

“Законопроєкт не відповідає базовим принципам публічних закупівельяк-от недискримінація, ефективність витрачання коштів, добросовісна конкуренція, і порушує міжнародні зобов’язання України. А ще ця ідея містить значні корупційні ризики. Наприклад, як Мінекономіки буде визначати вітчизняність товарів, робіт і послуг? Фактично від цього рішення буде залежати, чи зможе бізнес взяти участь у тендері”, — роз’яснює заступник виконавчого директора з реалізації інноваційних проєктів ТІ Україна Іван Лахтіонов.

Ми вважаємо, що пропоновані зміни шкідливі та породять нові випадки корупції. Тому закликаємо депутатів не підтримувати законопроєкт 6099.

Нагадаємо, це вже щонайменше третя спроба ввести обмеження для закордонних товарів або постачальників у Prozorro:

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання