DOZORRO-NEWS

НАКО: Проведення усіх замовлень через систему ProZorro є одним з кроків подолання корупційних схем на «Укроборонпромі»

18.04.2017 20:32

НАКО: Проведення усіх замовлень через систему ProZorro є одним з кроків подолання корупційних схем на «Укроборонпромі»

У зв’язку з виходом на «Українській правді» журналістського розслідування про злочинні схеми Державного концерну «Укроборонпром» Антикорупційний Комітет з питань оборони (НАКО) вчергове нагадав про необхідність формовування на концерні Наглядової ради – самостійного органу, який мав би контролювати групу підприємств на рівні з гендиректором. Про це йдеться у повідомленні НАКО на сайті “Transparency International Ukraine”.

«Наглядову раду при «Укроборонпромі» досі не сформовано через відсутність політичної волі у влади. Кабінет міністрів на чолі з прем’єр-міністром та першим віце-прем’єр-міністром – міністром економіки, що відповідальні за оборонну промисловість країни, досі не виконали своїх безпосередніх обов’язків. Тому всі питання в «Укроборонпромі» вирішуються в ручному режимі вертикаллю президента», – вважає секретар НАКО Віктор Плахута.

Окрім того за результатами моніторингу системи електронних закупівель ProZorro встановлено, що лише 22 з 128 підприємств «Укроборонпрому» зареєструвалися в системі. Більше того, лише 15 після підписання контрактів оприлюднюють відповіні звіти.

Зміни стан речей, на думку представників Антикорупційного Комітету з питань оборони, може здійснення наступних кроків:

  • Завершити формування Наглядової ради Концерну. Більшість членів цього органу повинна бути незалежною. Необхідно провести відкрите громадське обговорення кандидатів до Наглядової ради.
  • Необхідно розробити чіткий план реформування Концерну та оприлюднити його включно з відповідальними посадовими особами та термінами реалізації.
  • Потрібно розробити та прийняти Стратегію розвитку оборонно-промислового комплексу України, як це визначено Концепцією розвитку сектору безпеки та оборони України. Документ був затверджений Указом Президента №92/2016 від 14 березня 2016 року. Стратегія має слугувати дороговказом для реформування та розвитку оборонної промисловості країни. Вона також необхідна для затвердження такого середньострокового планового документу як Державна цільова програма реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу на період до 2021 року.
  • Важливо створити центральний орган виконавчої влади, що буде забезпечувати формування та реалізацію державної військово-промислової політики. Це може бути орган зі спеціальним статусом для управління і координації оборонною промисловістю, який підпорядковуватиметься першому віце-прем’єр-міністру – міністру економіки. Тоді міг би ефективно запрацювати й Урядовий комітет з питань економічної, фінансової та правової політики, розвитку паливно-енергетичного комплексу, інфраструктури, оборонної та правоохоронної діяльності, який опікується питаннями оборонно-промислового комплексу.
  • Закупівлі в оборонній сфері повинні здійснюватися відкрито та прозоро. Тому всі підприємства ДК «Укроборонпром» повинні використовувати систему електронних закупівель ProZorro та оприлюднювати звіти про укладені договори.
  • Рівень таємності у сфері фінансування та укладання контрактів на потреби безпеки та оборони потрібно знижувати. Тому необхідно переглянути принципи секретності у оборонній сфері та внести відповідні зміни до ЗУ «Про державну таємницю» та до Наказу СБУ №440 від 12.08.2005 «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю».

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання