DOZORRO

Спрощені закупівлі під загрозою

13.04.2021 10:00


Комітет з питань економічного розвитку підтримав законопроєкт, який пропонує зробити спрощені закупівлі необов’язковими для замовників, що є “сільськими, селищними радами, міськими територіальними громадами”. Навіть попри те, що Головне науково-експертне управління Верховної ради висловило багато зауважень до нього.

Трансперенсі інтернешнл Україна закликає не виносити на голосування та не підтримувати законопроєкт 5289оскільки ця ініціатива може негативно позначитися на прозорості та ефективності використання бюджетних коштів, ускладнити контроль у сфері публічних закупівель та повернути корупційні ризики на дотендерних сумах.

Законопроєкт має дві правки, які навіть не узгоджуються між собою. Згідно з першою, спрощені закупівлі стають необов’язковими для більшості замовників (тих, які визначені пунктами 1-3 частини 1 статті 2 Закону). Серед них і органи державної влади та місцевого самоврядування, і органи соціального страхування, і деякі юридичні особи.

Друга правка дозволяє сільським і селищним радам та міським територіальним громадам не проводити спрощені для закупівель:

  • харчових продуктів, паливно-мастильних матеріалів, природного газу та електричної енергії, малоцінних або швидкозношуваних товарів для закладів охорони здоров’я або закладів освіти комунальної форми власності;
  • послуг з підвезення здобувачів освіти до закладу освіти та у зворотному напрямку;
  • проєктно-кошторисної документації. 

Окрім цього, сама аргументація необхідності прийняття законопроєкту викликає запитання. Автори стверджують, що у місцевих громад виникають значні ускладнення з проведенням спрощених закупівель. Однак після проведення реформи децентралізації штатні та фінансові можливості територіальних громад дозволяють виділити уповноважену особу (осіб) для організації публічних закупівель підпорядкованих замовників відповідно до вимог Закону.

Також автори переконують, що законопроєкт важливий для забезпечення безперебійного функціонування соціальних закладів (освітніх і медичних). Адже без деяких товарів та послуг вони не можуть здійснювати профільну діяльність. Водночас пункт 3 частини 7 статті 3 Закону дозволяє купувати товари, роботи та послуги без спрощених закупівель, якщо існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку із виникненням об’єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення спрощеної закупівлі.

Цей законопроєкт фактично нівелює саму ідею спрощених закупівель і закреслює усі антикорупційні зміни, які вони привнесли у сферу.

Нагадуємо, що згідно з чинною редакцією Закону “Про публічні закупівлі” замовники мають використовувати спрощені для закупівель товарів і послуг від 50 тис. грн до 200 тис. грн, а також робіт від 50 тис. грн до 1,5 млн грн. Вони мають оголосити закупівлю у системі Prozorro. Якщо свої пропозиції подадуть двоє чи більше учасників, відбудеться аукціон, якщо лише один — замовник може підписати договір одразу з ним.

Спрощені закупівлі створюють умови для конкуренції та відповідно економію у закупівлях в цьому діапазоні очікуваної вартості. Фактично вони дозволяють вивести з тіні понад чверть мільйона закупівель щороку, що створює більше можливостей для державного контролю.


© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання