У Дніпрі цьогоріч активно модернізують житлові будинки з метою підвищення енергоефективності. У список пріоритетних об'єктів на утеплення потрапили будинки, для яких проєктну документацію замовили ще до початку повномасштабного вторгнення. Це перший в Україні проєкт утеплення, який поєднує різні форми фінансування — грантові кошти Європейського Союзу, кошти державного бюджету, міста та власні — ОСББ.
За даними публічного модуля аналітики BI Prozorro, цьогоріч на утеплення законтрактували понад 700 млн грн. За ці кошти мають термомодернізувати 25 будинків в Дніпрі. Відразу зазначимо, що це сума початкових контрактів, надалі замовники через додаткові угоди знижували вартість робіт. Роботи передбачають як утеплення фасадів, так і ремонти покрівель, а в деяких випадках — вони комплексні.
Замовники — Департамент житлового господарства та Департамент з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради.
Команда DOZORRO загалом промоніторила 25 закупівель на утеплення будинків у Дніпрі та допомогла зекономити 73 млн грн.
За рік Департамент житлового господарства законтрактував понад 500 млн грн на утеплення 16 житлових будинків. Усі замовлення отримала одна компанія — ТОВ «Старбудконтракт».
Перші переплати на утеплення будинків у Дніпрі проєкт DOZORRO виявив у квітні. Тоді Департамент підписав 13 договорів з ТОВ «Старбудконтракт» на 425 млн грн. Наші аналітики помітили, що найбільші та найдорожчі позиції, такі як утеплювач і штукатурка, в кошторисі були зазначені без детальних характеристик. Це ускладнювало порівняння цін із ринковими. Тому DOZORRO надіслав листа до замовника, щоб уточнити характеристики. Це дозволило виявити переплату на понад 39 млн грн. Ми звернулися до замовника та міської ради з вимогою переглянути ціни. У результаті підрядник та замовник скоригували ціни на інші позиції, і загальну суму договорів вдалося знизити на 63,7 млн грн.
У вересні Департамент підписав ще договори з цією ж компанією на утеплення трьох будинків. Сума нових угод склала майже 94 млн грн.
На запит Департамент житлового господарства нам повідомив, що всі роботи з утеплення будинків вже виконано.
ТОВ «Старбудконтракт» заснували у 2016 році в Білій Церкві (тоді компанія називалась «Стайл Профі»). Засновниками фірми були Сергій Шкребей та Тетяна Ткаченко. Через кілька місяців компанія перейшла до Сергія Совки, який змінив її назву на «Старбудконтракт». Наразі його звинувачують у привласненні майна шляхом зловживання службовим становищем.
У березні 2023 року компанія змінила власника на Вікторію Донець і була перереєстрована в Дніпрі. З 2016 року ТОВка отримала підрядів на понад 1,3 млрд грн, з яких 519 млн грн — цього року від Департаменту житлового господарства.
Департамент з питань самоорганізації населення уклав 21 контракт на утеплення будинків на 366 млн грн. У деяких випадках угоди були переукладені. Зокрема, закупівлі скасовували через наші звернення про переплати. Втім, нові закупівлі переоголошували, не скоригувавши очікувану вартість.
Загальна вартість початкових угод — майже 200 млн грн. За ці кошти мають утеплити дев’ять будинків. Замовлення між собою поділило дві компанії.
З ТОВ «Дніпро-Будсервіс» законтрактували 139 млн грн. Дніпровська компанія належить Богдану Ольшанському. Із 2016 року компанія отримала через Prozorro замовлень на 526,7 млн грн, із яких 367,5 млн грн — цього року від Департаменту з питань самоорганізації населення Дніпровської міської ради.
Ще на 58 млн грн уклали угоди з ТОВ «БК Будкомплект Дизайн». Компанію зареєстрували у вересні 2023 року. Спочатку вона займалася дрібним ремонтом на Дніпропетровщині, але з початку 2024 року отримала замовлень на 265 млн грн, з яких 201,9 мільйона надійшло від Департаменту з питань самоорганізації населення. Директором і власницею компанії є 71-річна Жигир Олена Григорівна.
За поточний рік ми знаходили потенційні переплати на десяти тендерах з утеплення в Департаменту з питань самоорганізації населення і надсилали йому звернення з пропозиціями знизити вартість договорів.
Один із цікавих прикладів — утеплення будинку по вулиці Інженерній, 1. У березні замовник уклав угоду з ТОВ «Дніпро-Будсервіс» на утеплення за 41,6 млн грн. Цей договір розірвали, бо аудитори знайшли порушення. Закупівлю переоголосили і договір на таку ж суму підписали з тим самим підрядником. У новій закупівлі ми знайшли потенційну переплату на матеріалах 6,3 млн грн. Після звернень команди вартість договору знизили на 4,1 млн грн.
У листопаді після коригування проєкту департамент знову уклав контракт з ТОВ «Дніпро-Будсервіс». Цього разу вартість робіт оцінили на 28,1 млн грн. Але у цій закупівлі замовник більше не вказував конкретні марки виробників у технічній специфікації. Це ускладнило порівняння цін з ринковими. Втім, на основі попередніх закупівель, проєкт DOZORRO виявив нові завищення цін на матеріали. Загалом завищення на основних позиціях могло скласти до 3,8 млн грн. Ми звернулися до замовника та міської ради з вимогою переглянути ціни. У результаті замовник та підрядник знизили вартість угоди на 2,5 млн грн.
Загалом завдяки зверненням DOZORRO щодо потенційних переплат на утепленні будинків у Дніпрі вдалося заощадити майже 73 млн грн.
Проблема завищених цін на роботи та матеріали виникає через завищення очікуваної вартості. Вона формується на основі кошторисних розрахунків проєктної документації. Тому ключове питання полягає в тому, як розробляють ці документи, і яку ціну на будівельні матеріали в них закладають. Контролювати ці процеси має замовник, щоб уникнути можливих переплат.
DOZORRO продовжить уважно стежити за закупівлями на утеплення будинків у Дніпрі. Ми закликаємо замовників до більшої прозорості в тендерах на утеплення, зокрема до чіткішого визначення технічних характеристик матеріалів і об'єктивно складеної очікуваної вартості робіт.
Цю публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю Transparency International Ukraine і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено