консерви рибні Canned fish

  • Ідентифікатор тендеру UA-2016-10-19-000803-c
  • 15240000-2 - Рибні консерви та інші рибні страви і пресерви
  • Завершена
Найменування замовника:
Державне агентство резерву України
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Одінцова Лариса Анатоліївна, 380442351742 , konkursy@gosrezerv.gov.ua
Адреса замовника
Україна, Київ, 01601, Київська область, Пушкінська 28
Дата укладення договору
26.04.17
Очікувана вартість
25 800 000 UAH з ПДВ
Сума договору
19 312 000 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 27.04.17
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 14.11.2016 15:00

Оскарження умов:

до 20.11.2016 00:00

Подання пропозицій:

24.11.2016 15:00

Очікувана вартість
25 800 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
260 000 UAH

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Запитання до процедури

вимогою щодо усунення порушення під час проведення процедури закупівлі в частині кінцевого терміну поставки продукції

Дата подання: 25.10.2016 18:02
Дата відповіді: 27.10.2016 12:37
Уважно вивчивши тендерну документацію, наше товариство звернуло увагу у т.ч. на кінцевий термін поставки товару. Із змісту оприлюднених документів вбачається, що за умови дотримання усіх строків процедури закупівлі у т.ч порядку укладання договору, майбутньому переможцю і постачальнику об`єктивно неможливо виконати вимогу про термін поставки з огляду на таке: Згідно оголошення визначено кінцевий термін поставки – 20.12.2016р. З урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі» (далі-закон) , якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм ч. 4 ст. 10 закону мінімальний строк для процедури закупівлі складається з таких строків: З моменту початку предкваліфікації: - Строк розгляду тендерної пропозиції на відповідність технічним вимогам – до 20 робочих днів; - Протокол розгляду тендерних пропозицій – протягом 1 дня з дня його затвердження; - Дата та час проведення електронного аукціону – не раніше ніж через 5 днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій; - Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю – протягом 1 дня з дня прийняття рішення про визначення переможця; - Договір не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір ; - Укладання договору про закупівлю з переможцем – до 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір; - Термін приймальних заходів та лабораторних випробувань в УкрНДІ «Ресурс»- до 14 діб з моменту відбору зразків товару; Таким чином, з дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій до закладання продукції до державного резерву триває понад 30 днів. Враховуючи викладене, неможливо поставити та закласти до держрезерву продукцію до 20.12.2016р., як того вимагає тендерна документація та п. 5.3 проекту договору про закупівлю. Слід зазначити, що строк поставки є істотною умовою договору про закупівлю та не може змінюватися після його підписання. Такі недоліки тендерної документації є неприпустимими і повинні бути усунені. Керуючись ч. 1 ст. 23 закону України «Про публічні закупівлі» звертаємось з вимогою щодо усунення порушення під час проведення процедури закупівлі.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Керуючись частиною 1 статті 23 Закону «Про публічні закупівлі» на звернення щодо поставки та закладення продукції до державного резерву інформуємо.
З метою можливості дотримання постачальником терміну поставки товару до державного резерву скорочення строку проведення процедури закупівлі буде здійснено за рахунок скорочення: періоду прекваліфікації тендерних пропозицій всіх учасників до 2 робочих днів; строку укладення договору до мінімально можливого (на 11 день з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю) та терміну приймальних заходів і лабораторних випробувань в УКрНДІ «Ресурс» до мінімального (менше 14 діб).

Дата проведення тендеру

Дата подання: 27.10.2016 15:18
Дата відповіді: 01.11.2016 12:39
Вказано дату проведення тендеру - 27 грудня 2016 року. Це помилка? Адже поставка продукції вже повинна буде здійснюватися до 20.12.16.

відповідь:

Добрий день! Помилка відсутня.
Електронна система закупівель визначила дату аукціону відповідно до Закону «Про публічні закупівлі», виходячи з орієнтовного розрахунку, а саме: кінцевого терміну подання та розкриття тендерних пропозицій учасників та терміну, що відповідно до Закону, надається замовнику на прекваліфікацію учасників - 20 робочих днів.
Електронна система визначить нову дату проведення аукціону не раніше ніж через п’ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій замовником.
З метою можливості дотримання постачальником терміну поставки товару до державного резерву скорочення строку проведення процедури закупівлі буде здійснено за рахунок скорочення: періоду прекваліфікації тендерних пропозицій всіх учасників до 2 робочих днів; строку укладення договору до мінімально можливого (на 11 день з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю) та терміну приймальних заходів і лабораторних випробувань в УКрНДІ «Ресурс» до мінімального (менше 14 діб).

вимога щодо усунення порушення

Дата подання: 28.10.2016 16:56
Дата відповіді: 02.11.2016 15:29
Ознайомившись з роз’ясненням Держрезерву на звернення щодо усунення порушень під час проведення процедури закупівлі консервів рибних зазначаємо наступне. Статтею 28 Закону України «Про публічні закупівлі» ( далі – Закон) чітко визначено строки щодо розгляду та оцінки тендерних пропозицій, статтею 32 Закону - строки укладання договору з переможцем. Так в оголошенні про закупівлю визначено 21.11.2016 о 15.00 – завершення прийому тендерних пропозицій. У наданому роз’ясненні Держрезерв зобов’язався скоротити період розгляду тендерних пропозицій до 2 робочих днів. У цьому разі протокол розгляду тендерних пропозицій буде оприлюднено 25.11.2016. Відповідно до частини 5 ст. 28 Закону дата і час електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п’ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій, тобто, 01.12.2016. Згідно ст. 32 Закону протягом одного дня після прийняття рішення про визначення переможця замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір та надсилає його переможцю. У даному випадку це можливо зробити 02.12.2016. Договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж 10 днів з дати оприлюднення повідомлення про намір укласти договір. Отже, перший день для можливості укласти договір це – 13.12.2016. Кінцевий термін поставки, визначений замовником у тендерній документації – 20.12.2019. Крім того, у роз’ясненні Держрезерву повідомляється про те, що термін приймальних заходів і лабораторних випробувань в УкрНДІ «Ресурс» менше 14 діб. Тобто від 1 до 14 днів. Просимо вказати конкретну кількість днів для здійснення вищевказаних заходів, що буде зазначено у договорі. Яким чином за чотири робочих дні постачальник поставить, а УкрНДІ «Ресурс» здійснить приймальні заходи та лабораторні випробування 1 200 000 ф.б. консервів рибних невідомо. Враховуючи вищевикладене, керуючись ч. 1 статті 23 Закону, вдруге звертаємось з вимогою щодо усунення порушень під час проведення процедури закупівлі, а саме: подовжити термін поставки та закладення продукції до державного резерву.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

На повторне звернення щодо внесення змін до тендерної документації в частині подовження терміну поставки та закладення продукції до державного резерву замовник інформує.
В найближчий час на черговому засіданні тендерного комітету буде розглянуто зазначене питання. За результатами прийнятого рішення будуть підготовлені документи та відповідно до вимог Закону «Про публічні закупівлі» оприлюднені на веб-порталі Уповноваженого органу. Просимо слідкувати за оголошенням про проведення процедури закупівлі.

експлутааційний дозвіл. згідно ЗУ "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів"

Дата подання: 31.10.2016 15:23
Дата відповіді: 02.11.2016 15:24
Відповідно до ст. 23 Закону, передбачено, 1. Експлуатаційний дозвіл отримують оператори ринку, що провадять діяльність, пов’язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження. 2. Зазначений обов’язок не поширюється на операторів ринку, які провадять діяльність, пов’язану з первинним виробництвом та/або транспортуванням та/або зберіганням та/або продажем харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатними для споживання людиною. Згідно висновку ДСЕЕ продукція зберігається від 0 -15 градусів. Отже нам такий дозвіл не потрібен? чи учасник зобовязаний надати такий дозвіл?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Добрий день! На Ваше звернення інофрмуємо.
Згідно статті 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР (зі змінами) харчовий продукт тваринного походження - молоко, м’ясо, риба, молюски і ракоподібні, у тому числі свіжі, охолоджені або заморожені, яйця, мед, їх похідні та інші продукти, виготовлені з частин тварин, окремих їх органів та/або тканин, призначені для споживання людиною. Тобто консерви рибні відносяться до харчового продукту тваринного походження.
Згідно статті 23 вищезазначеного Закону Експлуатаційний дозвіл не видається операторам ринку, які провадять діяльність, пов’язану з первинним виробництвом та/або транспортуванням та/або зберіганням та/або продажем харчових продуктів, які не потребують дотримання температурного режиму та можуть зберігатися при температурі вище 10 °C.
Згідно вимог ГСТУ 15-70-2001 «Консерви рибні натуральні та натуральні з добавленням олії. Технічні умови» консерви рибні повинні зберігатися при температурному режимі від 0 до 150С. Тобто температурний режим зберігання консервів рибних становить менше 10 °C, тому оператори ринку, які провадять діяльність, пов’язану з первинним виробництвом та/або транспортуванням, та/або зберіганням, та/або продажем харчових продуктів (консервів рибних) повинні в обов’язковому порядку отримати Експлуатаційний дозвіл, який виданий компетентним органом. Враховуючи вищезазначене постачальник при закладенні до державного резерву консервів рибних, повинен надати завірену постачальником та виробником копію Експлуатаційного дозволу на виробництво та/або транспортування, та/або зберігання, та/або продаж вищезазначеного харчового продукту.

дата засідання тендерного комітету для прийняття рішення щодо усунення порушень

Дата подання: 04.11.2016 14:38
Дата відповіді: 09.11.2016 18:18
Держрезерв на вимогу, щодо усунення порушень в частині подовження терміну поставки продукції, не надав конкретної відповіді на порушене питання. Враховуючи обмеження строків для звернень учасників та внесення змін до тендерної документації, встановлених статтею 23 Закону України «Про публічні закупівлі», просимо вказати дату «чергового засідання тендерного комітету», на яке посилається замовник.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

На Ваше звернення інформуємо, що засідання тендерного комітету плануються замовником 10 -11 листопада 2016 року. Зміни до тендерної документації будуть оприлюднені відповідно до вимог статті 10 та частини 2 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі».

Зміни до технічних вимог Тендерної документації згідно Української законодавства.

Дата подання: 10.11.2016 14:51
Дата відповіді: 15.11.2016 14:20
Просимо Вас звернути увагу, щодо правильності визначення понять в тендерної документації на закупівлю (ДК 016:2010) 10.20.2 Риба, оброблена чи законсервована іншим способом; ікра осетрових та замінники ікри; (ДК 021:2015) 15240 Рибні консерви та інші рибні страви і пресерви (Консерви рибні «Сардини натуральні з добавленням олії»), Додаток №2 «Технічні та якісні характеристики предмета закупівлі. Консерви рибні» пункт 1. Якість і комплектність продукції. 1.3 Пакують консерви згідно з ГОСТ 11771-93 «Консервы и пресервы из рыбы и морепродуктов. Упаковка и маркировка». Рибні консерви поставляються в металевих цільних круглих банках познаки 5, масою нетто 1/240г вітчизняного виробництва згідно вимог ДСТУ 7771:2015 «Банки металеві для консервів. Технічніумови». Виявлені наступні невідповідності: 1. В ГОСТ 11771- 93 прописано в п1.3: «Металические банки должны соответствовать требованиям ГОС 5981». 2. В ДСТУ 7771 в термінах та визначеннях понять не прописано визначення «металева цільна кругла банка», визначено поняття «Банка із суцільним корпусом». 3.В познаках розмірів та місткості (таблиця 2 стр.6 ДСТУ 7771) банок познаки 5 із суцільним корпусом з місткістю 240 г немає. Просимо Вас внести зміни до технічних вимог Тендерної документації згідно Української законодавства.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Рішення про внесення змін до тендерної документації прийнято тендерним комітетом замовника 15 листопада 2016 року та буде оприлюднено відповідно до вимог Закону "Про публічні закупівлі"
Розгорнути: 6 Згорнути

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2016-10-19-000803-c.c1

Статус:
Розгляд припинено

Скаржник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ФІНІНТЕРТЕХНОЛОГІЯ", Код ЄДРПОУ:36531100
Пошук по цьому автору
Дата подання: 16.11.2016 17:22

СКАРГА щодо усунення порушень та внесення змін до тендерної документації з метою приведення її у відповідність до вимог чинного законодавства

СКАРГА щодо усунення порушень та внесення змін до тендерної документації з метою приведення її у відповідність до вимог чинного законодавства (у порядку ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами) Суб’єкт оскарження: Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНІНТЕРТЕХНОЛОГІЯ» , Код за ЄДРПОУ 36531100, 04050, м. Київ, вул. Василя Дончука, будинок 7, телефон/телефакс: 067 2148690
Розгорнути Згорнути
Документи

Рішення Органу оскарження: Розгляд подовжено

до розгляду: 21.11.2016 13:13
Причина: Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНІНТЕРТЕХНОЛОГІЇ» наступним листом відкликає свою скаргу від 16.11.2016 № UA-2016-10-19-000803-c.c1 щодо усунення порушень Державним агентством резерву України при здійсненні закупівлі– ДК 021:2015: 15240000-2 — Рибні консерви та інші рибні страви і пресерви CPV: 15240000-2 ДК 016:2010: 10.20.2 — "Риба, оброблена чи законсервована іншим способом; ікра осетрових та замінники ікри" номер оголошення UA-2016-10-19-000803-c розгляд якої призначено на 6 грудня 2016 року та просимо припинити її розгляд за усіма пунктами у порядку абз.3,ч.5 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (із змінами).
Дата: 05.12.2016 20:49

Кількість скарг: UA-2016-10-19-000803-c.a2

Статус:
Розглянута

Скаржник: ТОВ "РИБОКОНСЕРВНИЙ ЗАВОД "ЕКВАТОР", Код ЄДРПОУ:32674729
Пошук по цьому автору
Дата подання: 22.12.2016 16:34

Скарга про порушення законодавства у сфері публічних закупівель

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" вважає рішення тендерного комітету Державного агенства резерву України про відхилення наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" тендерних пропозицій необгрунтованим.
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 27.12.2016 22:31
Дата рішення: 16.01.2017 19:10

Кількість скарг: UA-2016-10-19-000803-c.a3

Статус:
Залишено без розгляду

Скаржник: ТОВ "РИБОКОНСЕРВНИЙ ЗАВОД "ЕКВАТОР", Код ЄДРПОУ:32674729
Пошук по цьому автору
Дата подання: 22.12.2016 16:50

Скарга про порушення законодавства у сфері публічних закупівель

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" вважає рішення тендерного комітету Державного агенства резерву України про відхилення наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" тендерних пропозицій необгрунтованим.
Документи

Рішення Органу оскарження: Залишено без розгляду

Кількість скарг: UA-2016-10-19-000803-c.a4

Статус:
Залишено без розгляду

Скаржник: ТОВ "РИБОКОНСЕРВНИЙ ЗАВОД "ЕКВАТОР", Код ЄДРПОУ:32674729
Пошук по цьому автору
Дата подання: 22.12.2016 17:22

Скарга про порушення законодавства у сфері публічних закупівель

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" вважає рішення тендерного комітету Державного агенства резерву України про відхилення наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" тендерних пропозицій необгрунтованим.
Документи

Рішення Органу оскарження: Залишено без розгляду

Кількість скарг: UA-2016-10-19-000803-c.b5

Статус:
Залишено без розгляду

Скаржник: ТОВ "РИБОКОНСЕРВНИЙ ЗАВОД "ЕКВАТОР", Код ЄДРПОУ:32674729
Пошук по цьому автору
Дата подання: 22.12.2016 17:54

Скарга про порушення законодавства у сфері публічних закупівель

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" вважає рішення тендерного комітету Державного агенства резерву України про відхилення наданих Товариством з обмеженою відповідальністю "Рибоконсервний завод "Екватор" тендерних пропозицій необгрунтованим.
Документи

Рішення Органу оскарження: Залишено без розгляду

Кількість скарг: UA-2016-10-19-000803-c.b6

Статус:
Виконано Замовником

Скаржник: Товариство з обмеженою відповідальністю "Адіссея", Код ЄДРПОУ:39995138
Пошук по цьому автору
Дата подання: 26.12.2016 17:01

скарга на рішення замовника

Закупівля UA-2016-10-19-000803-c (Відкриті торги з публікацією англ.мовою) Державне агентство резерву України (Код ЄДРПОУ: 37472392) ТОВ «Адіссея» вулиця хімічна, будинок 1/27, офіс 5, місто Одеса, Одеська область, Україна, 65031 Телефон ______________________ Скарга на рішення Замовника (Протокол № 34-4 розгляду тендерних пропозицій від 21.12.2016 р.) Підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення – прийняття незаконного рішення про відхилення пропозиції. Відповідно до протоколу № 34-4 розгляду тендерних пропозицій від 21.12.2016 р замовник торгів прийняв рішення про відхилення пропозиції відповідно пунктів 1,4 частини 1 ст. 30 Закону, просиляючись на порушення ТОВ «Адіссея» вимог Закону та тендерної документації, а саме: 1. Замовник стверджує, що ТОВ «Адіссея» не надало забезпечення тендерної документації, яке вимагалося замовником у вигляді електронної банківської гарантії. Дане ствердження Є НЕЗАКОННИМ ТА ТАКИМ, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ ДІЙСНОСТІ, так як, на торгівельному майданчику E-Tender, були розміщені наступні документи: Банківська_ліцензія_с ЕЦП+печать.rar, [24-11-2016, 12:26:49]; 4960_Адіссея_Гарантія_23_11_16.rar, [24-11-2016, 12:26:22]; Доверенность_Денисенко_16.09.16_с ЕЦП+печать.rar, [24-11-2016, 12:27:19] . Такі дії Замовник є прямим порушенням вимог Закону «Про публічні закупівлі» (далі - Закон), а саме: ст. 3, 5, 11, 24. 2. Замовник в Додатку 1 ТД, вимагає для підтвердження інформації про відповідність кваліфікаційним критеріям (таблиця 1), довідку у довільній формі, що містить інформацію про раніше виконаний договір, і для підтвердження цієї інформації учасник зобов’язаний надати копію виконаного договору за 2015 -2016 р. оригінал відгуку. ТОВ «Адіссея» надало розширену довідку про підписання та виконання аналогічного договору, в якій зазначило всі вимоги, які запросив замовник, а саме: прізвище та контакти відповідальних осіб; дату та номеру договору; інформацію про належне виконання договору стосовно якості, кількості та строків, і для підтвердження цієї інформації до наданої довідки прикріпило відгук від контрагента по договору. Замовник вважає, що інформація, яка нами була зазначена у довідці повинна бути зазначена у відгуку, вважаємо, що таке ствердження є порушення вимог ст. 3. Принципи здійснення закупівель Закону: Закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням. У зв’язку з тим, що Замовник зобов’язаний об’єктивно перевірити та ПІДТВЕРДИТИ (ст. 16 Закону: наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору) інформацію про виконання аналогічного договору, а не посилатись на те, що запрошувана інформацію міститься в тому чи іншому документі. Крім того, ТОВ «Адіссея» надало копію виконаного договору з документами про факт виконання, а також всю необхідну інформацію про аналогічний договір. Натомість в порушення цих вимог ТД, а саме наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору, тобто: консерви рибні «Сардини натуральні з добавленням олії» Замовник допускає та підтверджує кваліфікацію учасника ТОВ «Дніпрозбут», який надав документи, які підтверджують його кваліфікацію: а саме копію договору № 5 від 05.01.2016 між ТОВ «М'ясо-Жир-Резерв», де передбачено що ТОВ «Дніпрозбут» поставив продукцію: рибні консерви. Кільки балтійськи обсмажені в томатному соусі, а також рибні консерви. Бички обсмажені в томатному соусі. Тобто подані документи учасником ТОВ «Дніпрозбут» не відповідають вимогам замовника про наявність підтвердженого досвіду аналогічного договору, так як предмет закупівлі - консерви рибні «Сардини натуральні з добавленням олії». Про таке становлення щодо поданих документів від учасника ТОВ «Дніпрозбут» та підтвердження його кваліфікацію, можна запідозрити членів тендерного комітету замовника у зловживанні обов’язками, що порушує вимоги ст.. 3 Закону, та караються кримінальним законодавством. 3. Замовник стверджує що ТОВ «Адіссея» порушило вимоги ТД, а саме надавши акт звірки російською мовою. Не вважаємо таке ствердження як порушення вимог Закону, з оглядом на наступне: Згідно зі ст. 15 Закону мова, що застосовується під час проведення процедур закупівель 1. Під час проведення процедур закупівель усі документи, що готуються ЗАМОВНИКОМ, викладаються українською мовою, а також за рішенням замовника одночасно всі документи можуть мати автентичний переклад на іншу мову. Визначальним є текст, викладений українською мовою. Тобто законодавець зобов’язав тільки Замовника готувати документи українською мовою, і жодним чином в Законі не передбачено, що УЧАСНИК зобов’язаний надати документи українською мовою. Відповідно до п. 7 ТД, зазначено що тендерна пропозиція та всі документи, що мають відношення до неї, складаються українською мовою, ТОВ «Адіссея» як тендерну пропозицію так і інші довідки, які готувались товариством, склало українською мовою, а акт звірки, який надало ТОВ «Адіссея», для підтвердження своєї кваліфікації надався безпосередня контрагентом по договору, а не готувався ТОВ «Адіссея». Також в діях Замовника передбачені порушення статей Конституції України, а саме: ст.. 10, де зазначено, що держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України. Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування. Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом. Отже, також вбачається, зі сторони Замовник по відношенню до ТОВ «Адіссея» дискримінацію, та підтримання недобросовісної конкуренції між учасниками закупівлі, а також необ’єктивна та упереджена оцінка тендерної пропозиції ТОВ «Адіссея», що є порушенням ст. 3 Закону. Також учасниками ТОВ «Дніпрозбут» та ТОВ «Фінінтертехнологія», яких Замовник допустив до аукціону, було порушення вимог ТД, а саме: Розділу ІІІ. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції п. 1 Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції – Тендерна пропозиція подається в електроному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремим полями, у яких зазначається інформація про ціну та завантаження файлів - НЕ НАДАВШИ ГАРАНТІЙНИЙ ЛИСТ (ДОДАТОК 3). З урахування викладеного вбачається, що Замовник незаконно відхилив тендерну пропозицію ТОВ «Адіссея», чим і порушив законні права ТОВ «Адіссея», які передбачені Законом «Про публічні закупівлі», Конституцією України, а також з порушенням вимог Закону «Про публічні закупівлі» та власної Тендерної документації, допустив до аукціону учасників ТОВ «Дніпрозбут» та ТОВ «Фінінтертехнологія», отже, - вимагаємо від Органу оскарження СКАСУВАТИ рішення Замовника Державне агентство резерву України про відхилення Тендерної пропозиції ТОВ «Адіссея», яке було прийняте протоколом № 34-4 розгляду тендерних пропозицій від 21.12.2016 р. Директор ТОВ «Адіссея» ___________________С.Л. Поліщук
Розгорнути Згорнути
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 29.12.2016 18:46

Документи подані скаржником

16.11.2016 17:22
Платеж.PDF
16.11.2016 17:22
Скарга-Р.PDF
16.11.2016 17:22
Оголошення-Р.PDF
16.11.2016 17:22
ТД1-Р.PDF
16.11.2016 17:22
ТД2-Р.PDF
16.11.2016 17:22
ТД3-Р.PDF
16.11.2016 17:22
ТД4-Р.PDF

Документи подані скаржником

Документи подані скаржником

Апеляція

Документи подані скаржником

Апеляція

Документи подані скаржником

Апеляція

Документи подані скаржником

26.12.2016 16:45
скарга 1 (1).pdf
26.12.2016 16:45
скарга 2 (1).pdf
26.12.2016 16:47
платеж 1.pdf
26.12.2016 16:47
гарант лист.pdf
26.12.2016 16:48
додаток 1.pdf
26.12.2016 16:48
додаток 2.pdf
26.12.2016 16:49
додаток 3.pdf
26.12.2016 16:50
тд стр.1.pdf
26.12.2016 16:51
тд стр. 2.pdf
26.12.2016 16:51
тд стр. 3.pdf
26.12.2016 16:52
тд стр 4.pdf

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання