Послуги центрів і будинків відпочинку

  • Ідентифікатор тендеру UA-2018-03-15-001280-a
  • 55240000-4 - Послуги центрів і будинків відпочинку
  • Завершена
Найменування замовника:
Служба у справах дітей та сім’ї Броварської міської ради
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Євгенія Василівна Маліборська , +380459461050, +380459465786 , ssd_1028@ukr.net
Адреса замовника
Україна, м. Бровари, 07400, Київська область, вул. Гагаріна, 18, каб. 312
Дата укладення договору
19.04.18
Очікувана вартість
1 810 000 UAH без ПДВ
Сума договору
732 900 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 19.04.18
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 22.03.2018 16:00

Оскарження умов:

до 28.03.2018 00:00

Подання пропозицій:

01.04.2018 17:00

Очікувана вартість
1 810 000 UAH без ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Послуги дитячих закладів оздоровлення та відпочинку

Тендерна документація

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2018-03-15-001280-a.a1

Статус:
Залишена без розгляду

Учасник: ФОП Черниш Олександра Леонтіївна, Код ЄДРПОУ:1591108027
Дата подання: 22.03.2018 15:21
Дискримінація за територіальною ознакою
Вимога про усунення дискримінаційних умов (у порядку ч.1 ст.23 Закону)Прошу усунути дискримінаційні вимоги в тендерній документації до лоту 1 (Одеська область, Білгород-Дністровський район) та вказати узбережжя Чорного моря України,
таким чином додати окрім Одеської області, також Херсонську, Миколаївські області.
Наразі ваші умови перешкоджають іншим учасникам брати участь у процедурах закупівлі, та суперечать суперечить законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок якого порушено права інших учасників та їх законні інтереси.
Тобто Замовник безпідставно звузив (визначив) місце надання послуг в першому лоті – виключно “ Одеська область (Білгород-Дністровський район)” та встановив пов’язані із звуженням місця надання послуг технічні вимоги до послуг, які закуповуються, що дискримінують інших потенційних учасників процедури закупівлі.

Таким чином, допущені Замовником порушення законодавства у сфері публічних закупівель та встановлені Замовником у ТД дискримінаційні вимоги, що перешкоджають взяти участь у процедурі закупівлі, обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, суперечать принципам здійснення закупівель, закріпленим статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), та вимогам частини четвертої статті 22 Закону.

Замовником у ТД та додатку 5 до ТД визначено місце надання послуг по першому лоту “ Одеська область, Білгород-Дністровський район)
Вважаю, що звуження місця надання послуг для проведення відкритих торгів виключно до меж однієї адміністративно-територіальної одиниці (виключно Одеська область, Білгород-Дністровський район) є
порушенням принципів здійснення закупівель, встановлених статтею 3 Закону, а саме: добросовісної конкуренції серед учасників, недискримінації учасників, містить ознаки корупційних проявів та зловживань. В порушення вимог частини четвертої статті 22 Закону ТД містить вимоги, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації, що полягають у наступному.
Оскільки Замовник є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади, а члени тендерного комітету Замовника є посадовими особами, вони зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такий правовий порядок прийняття рішень посадовими особами органів державної влади закріплений у статті 19 Конституції України, що є нормою прямої дії.
Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 14 Закону України “Про оздоровлення та відпочинок дітей” позаміський заклад оздоровлення та відпочинку або дитячий заклад оздоровлення і відпочинку санаторного типу (саме послуги таких закладів є предметом цієї закупівлі) належить до закладів оздоровлення і повинен мати спеціально відведену територію, що знаходиться в курортній або заміській зоні. Жодних інших спеціальних вимог до місця надання послуг, а тим більше обмежень щодо місцезнаходження таких “курортних або заміських зон” в межах однієї чи кількох чітко визначених адміністративно-територіальних одиниць, які складають територію України, законодавством у сфері оздоровлення та відпочинку дітей не визначено. Наявність у закладу спеціально відведеної території та її знаходження (перебування) в курортній або іншій зоні разом із дотриманням інших вимог перевіряться під час здійснення державного контролю за діяльністю дитячих закладів оздоровлення та відпочинку органами державної влади відповідно до їх компетенції. Підтвердженням відповідності закладу цій та іншим вимогам для якісного оздоровлення та відпочинку дітей є факт проходження державної атестації закладу та присвоєння йому відповідної категорії атестації.
Відповідно до інформації, яка міститься у Державному реєстрі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку (реєстр перебуває у вільному доступі), позаміські заклади оздоровлення та відпочинку та дитячі заклади оздоровлення і відпочинку санаторного типу мають необхідні дозвільні документи та провадять свою господарську діяльність з надання послуг оздоровлення та відпочинку дітей на усій території України.
Відповідно до статті 20 Закону під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Всупереч цій вимозі Закону Замовник своїм рішенням у ТД встановив такі дискримінаційні вимоги, що перешкоджають і унеможливлюють участь у процедурі відкритих торгів усіх потенційних учасників, які надають послуги в інших областях України, включаючи, Херсонську, Запорізьку та Миколаївські області.

Замовник своїм рішенням про затвердження ТД в існуючій редакції повністю обмежив (заборонив, встановивши дискримінаційну вимогу щодо звуження місця надання послуг) можливість участі у торгах ДЗОВ, які надають послуги на решті території України, окрім Одеська область, Білгород-Дністровський район.

Окрім того, тендерний комітет Замовника неправомірним та необґрунтованим закладенням таких дискримінаційних вимог у ТД порушив свої обов’язки, прямо визначені абзацом п’ятим частини третьої статті 11 Закону, а саме: тендерний комітет забезпечує рівні умови для всіх учасників, об’єктивний та чесний вибір переможця. Вищевикладене доводить факт порушення зазначеної норми Закону.

Якщо Замовник мав на меті оздоровити дітей на морському узбережжі, то на яких правових підставах він своїм рішенням обмежив право взяти участь у закупівлі ДЗОВ, які знаходять та надають свої послуги на морському узбережжі Херсонської, Запорізької, Миколаївської областей. Жодних підстав, в тому числі визначених законом (посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України) для такого обмеження немає.

Вважаю, що виклавши ТД у існуючій редакції, Замовник мав на меті послабити конкуренцію серед потенційних учасників процедури закупівлі, заклав дискримінаційні та пов’язані з ними умови за попередньою домовленістю з конкретними учасниками.
Зважаючи на вищевикладене, вважаю, що ТД містить дискримінаційні умови, а рішення, прийняті Замовником під час проведення процедури закупівлі, суперечать законодавству, в тому числі законодавству у сфері публічних закупівель, і порушують права та охоронювані законом інтереси потенційних учасників закупівлі.
Аналогічне питання вже неодноразово розглядалося органом оскарження і умова щодо обмеження місця надання послуг була визнана дискримінаційною.
Зважаючи на вищевикладене, прошу замовника внести зміни до тендерної документації та усунути дискримінаційні умови по першому лоту для проведення закупівлі з дотриманням вимог статті 3 Закону.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога відхилена

23.03.2018 14:56
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) одним із замовників публічних закупівель є органи місцевого самоврядування.
Служба у справах дітей та сім'ї Броварської міської ради (далі - Служба) є структурним підрозділом Броварської міської ради забезпечує виконання повноважень, встановлених законодавством України у сфері соціального захисту, соціальної підтримки та надання соціальних послуг дітям, зокрема, дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Одним з основних завдань Служби є забезпечення реалізації державної політики в сфері соціального захисту дітей та сім'ї, що включає оздоровлення та відпочинок дітей, насамперед дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки міста Бровари, шляхом проведення закупівлі послуг по відпочинку та оздоровленню.
Тендерний комітет служби у справах дітей та сім’ї Броварської міської ради (далі – Замовник) проводить свою роботу виключно в рамках чинного законодавства та діє в інтересах дітей міста Бровари, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, для яких планується придбання послуг з оздоровлення (путівок в дитячі оздоровчі заклади) і в жодному разі не має наміру порушувати права окремих осіб та надавати преференції іншим.
Під час визначення предмета закупівлі у 2018 році Замовником було враховано, що відповідно до пункту 17 частини першої статті 1 Закону «закупівлею послуг вважається будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, лізинг, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт».
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 1 Закону «Предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом». Порядок визначення предмету закупівлі, затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.03.2016 р. №454 (із змінами) (далі – Порядок).
Відповідно до пунктів 30 та 37 частини першої статті 1 Закону «тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації», «частина предмета закупівлі (лот) - визначена замовником частина товарів, робіт чи послуг, на яку в межах єдиної процедури закупівлі учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі».
Відповідно до статті 3 Закону одним з принципів здійснення закупівель є максимальна економія та ефективність.
Тендерний комітет проводить закупівлю послуг центрів і будинків відпочинків за процедурою відкритих торгів, поділивши предмет закупівлі за лотами, та у відповідності до затвердженого річного плану Замовника.
Тендерний комітет Замовника діє відповідно до ст. 11 Закону та у відповідності до Положення про тендерний комітет. Комітет відповідає за організацію та проведення процедури закупівель та зокрема, в процесі забезпечує реалізацію планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель, забезпечення складання та затвердження технічних умов предмету закупівлі.
Обираючи предмет закупівлі та поділяючі його на лоти, Замовник керувався Порядком, а також враховував результати попередньо проведеного опитування опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, батьків тих дітей, для яких будуть придбані путівки на оздоровлення у 2018 році.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 розділу ІІ Порядку «При цьому замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за показниками четвертої – восьмої цифр Єдиного закупівельного словника, а також за обсягом, номенклатурою та місцем поставки товарів, виконання робіт або надання послуг».
Відповідно до підпункту 5 пункту 2 статті 22 Закону тендерна документація повинна містити місце де будуть надані послуги.
Міський бюджет формується за рахунок сплачених податків мешканців міста. Депутати Броварської міської ради, затверджуючи бюджет міста на поточний рік, враховують інтереси та потреби своєї громади, а також зобов’язують органи місцевого самоврядування надавати якісні послуги та ефективно використовувати кошти міського бюджету, зокрема при закупівлі послуг з оздоровлення та відпочинку, враховувати вимоги Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», щодо принципів, на яких ґрунтується політика у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, а саме, створення оптимальних умов безпечного та ефективного перебування дітей у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, також враховувати побажання батьків або осіб, які їх замінюють, щодо місця надання послуг. Тобто, якщо батьки, або особи, які їх замінюють, висловлюють бажання оздоровити своїх дітей в дитячих оздоровчих закладах саме на території Одеської області, ми повинні задовольнити їх вимоги.
Щороку попит на путівки в Херсонській або Миколаївській областях зменшувався, а у 2017 році батьки (особи, які їх замінюють) дітей, які мають право на першочергове оздоровлення, відмовлялись від запропонованих путівок на оздоровлення в Херсонській обл. (у 2017 році було придбано 100 путівок) та висловлювали своє невдоволення мерії, що при закупівлі послуг з оздоровлення не враховується їх думка щодо місця відпочинку.
Відповідно до чинного законодавства першочерговими категоріями для оздоровлення та відпочинку з числа тих, що потребують особливої соціальної уваги та підтримки є:
- діти-сироти та діти, позбавлених батьківського піклування;
- діти осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного у період участі в антитерористичній операції;
- діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту.
В місті Бровари дітей зазначених категорій – 561 дитина. Путівки Замовником закуповуються саме для оздоровлення цих дітей.
Також, Замовник при визначенні лотів мав на меті забезпечити реалізацію конституційного права кожної дитини на оздоровлення та відпочинок, створення сприятливих умов для зміцнення фізичного та психічного здоров’я дітей шляхом належної організації дозвілля дітей з дотриманням періоду активного та пасивного відпочинку, організації раціонального харчування, створення відповідних умов проживання та забезпечення безпечного цілодобового перебування дитини на території дитячого закладу.
Замовник не ставив за мету звузити коло учасників, а лише використовуючи правові та економічні засади, діючи виключно в рамках законодавства, здійснити закупівлю послуг для забезпечення потреб громади міста Бровари.
Зважаючи на викладене вище, Замовник обрав предмет закупівлі та розподілив його на лоти таким чином:
Лот №1 - (55243000-5. Послуги дитячих таборів) (ДК 021:2015) (послуги дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, що розташовані в Білгород-Дністровському районі Одеської обл.) – 100 путівок на 21 день;
Лот №2 - (55243000-5. Послуги дитячих таборів) (ДК 021:2015) (послуги дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, що розташовані в Бердянському районі Запорізької обл.) – 50 путівок на 21 день;
Лот №3 - (55243000-5. Послуги дитячих таборів) (ДК 021:2015) (послуги дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, що розташовані у Закарпатській обл.) – 48 путівок на 21 день;
Лот №4 - (55243000-5. Послуги дитячих таборів) (ДК 021:2015) (послуги дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, що розташовані у Івано-Франківській або Львівській обл.) – 45 путівок на 21 день.

Тендерна документація Замовника не містить вимог, що обмежують конкуренцію та призведуть до дискримінації учасників, оскільки у визначених місцях надання послуг є достатня кількість дитячих оздоровчих закладів, що можуть конкурувати між собою та брати участь у процедурі відкритих торгів. Замовник не мав на меті послабити конкуренцію серед потенційних учасників процедури закупівлі.

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2018-03-15-001280-a.a2

Статус:
Залишено без розгляду

Скаржник: ФОП Черниш Олександра Леонтіївна, Код ЄДРПОУ:1591108027
Пошук по цьому автору
Дата подання: 27.03.2018 22:40

дискримінаційні вимоги

№ 5 від 27 березня 2018року До Антимонопольного комітету України Адреса: вул. Митрополита Василя Липківського, 45 м. Київ 03035 Замовник: Служба у справах дітей та сім’ї Броварської міської ради (код ЄДРПОУ 23567703) Адреса: 07400, Україна, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, 18, каб. 312 електронна пошта: ssd_1028@ukr.net телефон +380459461050, +380459465786 Маліборська Євгенія Василівна Суб’єкт оскарження: ФОП Черниш Олександра Леонтіївна (код ЄДРПОУ 1591108027) Адреса: 54003, Україна, м. Миколаїв, пр.Центральний, буд.152, кв.37 електронна пошта: valchern17@gmail.com телефон: +380999012349, +380638003010, +380985683908 Інформація про закупівлю Ідентифікатор закупівлі: UA-2018-03-15-001280-a Дата, коли суб’єкту оскарження стало відомо про неправомірні дії Замовника – 23.03.2018р. Плата за подання скарги – 5.000 грн. Без ПДВ СКАРГА щодо порушення законодавства та встановлення замовником дискримінаційних вимог у документації конкурсних торгів Служба у справах дітей та сім’ї Броварської міської ради (надалі – Замовник) проводить процедуру відкритих торгів на закупівлю ДК021:2015 код 55240000-2 Послуги центрів і будинків відпочинку (послуги дитячих закладів оздоровлення та відпочинку з організації відпочинку дітей) (індифікатор закупівлі №UA-2018-03-15-001280) (надалі – Процедура закупівлі). Кінцевий строк подання тендерних пропозицій визначено на 01.04.2018р. З урахуванням зазначеного, строк подання скарги на дискримінаційні дії тендерної документації (надалі – ТД) не порушено. Відповідно до ст.3 Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі – Закон), закупівля здійснюється на таких принципах як добросовісна конкуренція серед учасників та недискримінація учасників. Згідно до ч.3 ст.5 Закону, Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників. У відповідності до ч.4 ст.22 Закону, тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Всупереч зазначеним вище положенням Закону, Замовником оприлюднено тендерну документацію, яка містить дискримінаційні вимоги по відношенню до ФОП Черниш О.Л. (надалі – Скаржник), що підтверджується наступним. 1. Замовником в п.4.3. Розділу І тендерної документації (далі – ТД) визначено, що місце, кількість, обсяг поставки товарів (надання послуг, виконання робіт): «Заклади оздоровлення та відпочинку. Місце, кількість та обсяг зазначено в Додатку 5.» У відповідності з Додатком 5 до ТД визначено частини предмета закупівлі (лоти), і вказано обмежене місце розташування дитячого закладу відпочинку, залежно від обраного лоту. Так, по лоту №1, який передбачає організацію послуг з відпочинку на території Одеької обл., місце розташування дитячого закладу відпочинку визначене як: «Лот №1 - (послуги дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, що розташовані в Білгород-Дністровському районі Одеської обл.)». При цьому, у відповідності з Додатком 5 до ТД, який визначає місце розташування дитячого закладу по Лоту №1, вказано, що відстань від найближчої залізничної станції до місця оздоровлення має становити до 80 кілометрів. Вищезазначені умови ТД є дискримінаційними по відношенню до Скаржника, так-як обмежують його можливість прийняти участь в Процедурі закупівлі. Скаржник має намір надати послуги, що входять до предмету закупівлі по Лоту №1 Процедури закупівлі. Однак, дитячий оздоровчий табір «Альбатрос» територіально розташований (фактичне місце розташування) в с. Рибаківка, Миколаївської обл. Відстань від найближчої залізничної станції з м. Одеса до с. Рибаківка в якому розташовано дитячий оздоровчий табір «Альбатрос», по погодженій схемі-маршруту, становить 85 км (схема-маршрут додається). Таким чином, віддаленість дитячого оздоровчого табору «Альбатрос», на території якого Скаржник має намір надати послуги, перевищує відстань від найближчої залізничної станції до місця оздоровлення. Спеціальним нормативним актом, який регулює сферу дитячого оздоровлення та відпочинку, є Закон України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» від 04.09.2008р. №375-VI. У відповідності до абзацу сьомого ч. 1 ст.1 Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» дитячий заклад оздоровлення та відпочинку - постійно або тимчасово діючий, спеціально організований або пристосований заклад, призначений для оздоровлення, відпочинку, розвитку дітей, що має визначене місце розташування, матеріально-технічну базу, кадрове забезпечення та технології для надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей відповідно до державних соціальних стандартів надання послуг з оздоровлення та відпочинку; Закон України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» не передбачає територіальних обмежень (встановлення відстані від найближчої залізничної станції до місця оздоровлення, тощо), головна умова це наявність спеціально відведеної території, що знаходиться в курортній або заміській зоні, матеріально-технічної бази, що відповідає санітарно-гігієнічним нормам, кадрове забезпечення для організації оздоровлення. Таким чином, обмеження встановлене Замовником в частині надання послуг по Лоту №1 до процедури закупівлі виключно в межах Білгород-Дністровського району Одеської обл. і з необхідністю розташування місця оздоровлення, від найближчої залізничної станції, на відстані 80 кілометрів, є необґрунтованим і дискримінаційним. Можливі доводи Замовника, що «Щороку попит на путівки в Херсонській або Миколаївській областях зменшувався, а у 2017 році батьки (особи, які їх замінюють) дітей, які мають право на першочергове оздоровлення, відмовлялись від запропонованих путівок на оздоровлення в Херсонській обл. (у 2017 році було придбано 100 путівок) та висловлювали своє невдоволення мерії, що при закупівлі послуг з оздоровлення не враховується їх думка щодо місця відпочинку.» Ми вважаємо, що дане посилання не є коректним, адже є чисельність батьків, на думку яких діти повинні оздоровлюватись не тільки в зазначеному місці Замовником (Білгород-Дністровському р-н), але й в оздоровчих дитячих таборах в Херсонській та Миколаївській обл. в першу чергу Замовник повинен звернути на це увагу і як ми зазначали, тендер повинен бути проведений по всіх територіальних одиницях біля Чорного моря. Тому просимо розглянути дане рішення і внести зміни щодо першого лоту, в якому зазначені дискримінаційні умови (п.4 ст.22 Закону) «Лот №1 - (55243000-5. Послуги дитячих таборів) (ДК 021:2015) (послуги дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, що розташовані в Білгород-Дністровському районі Одеської обл.) – 100 путівок на 21 день;» З урахуванням зазначеного вище, Скаржник просить зобов’язати Замовника усунути з умов ТД дискримінаційні вимоги по Лоту №1 щодо надання послуг виключно в межах Білгород-Дністровського району Одеської обл. на загальне узбережжя Чорного моря України, а також умов, що відстань від найближчої залізничної станції до місця оздоровлення має бути збільшений до 90 кілометрів. ПРОСИМО: 1. Прийняти скаргу до розгляду. 2. Прийняти рішення про встановлення порушень процедури закупівлі 3. Зобов’язати Замовника привести ТД Процедури закупівлі у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення змін з тих питань, які визначені в тексті цієї скарги. Додатки: 1. Докази оплати за подання скарги з відміткою про зарахування коштів до державного бюджету. 2. Схема-маршрут до с. Рибаківка в якому розташовано дитячий оздоровчий табір «Альбатрос». З повагою, ФОП Черниш О. Л.
Розгорнути Згорнути
Документи

Рішення Органу оскарження: Залишено без розгляду

Документи подані скаржником

27.03.2018 22:40
Скарга до АМКУ
27.03.2018 22:40
Додаток 2

Апеляція

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання