ДК 021:2015 – 45310000-3 Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках) Electrical work (Design and installation of road lighting and installation of equipment for monitoring of traffic in order to ensure road safety in public roads: use of modern equipment of intelligent traffic lights, installation of lighting on pedestrian crossings and emergency hazardous areas)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2018-06-27-000946-b
  • 45310000-3 - Електромонтажні роботи
  • Відмінена
Найменування замовника:
Міністерство інфраструктури України
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Кармазін Павло Васильович, +380443514866 , Karmazinpavlo@gmail.com
Адреса замовника
Україна, Київ, 01135, Київська область, проспект Перемоги 14
Очікувана вартість
461 897 475.96 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
Ризики:
останні зміни 10.01.19
  • Відгуки 3
  • Інформація про тендер
  • Ризик-індикатори 2

Умови закупівлі:

Щодо досвіду Учасника виконання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту

Пунктом 3.1 Додатку 1 до тендерної документації кваліфікаційних вимог до учасників процедури закупівлі передбачено надання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту кваліфікаційний сертифікат (свідоцтво) якого Учасник надає у складі тендерної пропозиції, підтверджується кошторисами (з підписом, та печаткою інженера-проектувальника).
Як Учасник, юридична особа (ТОВ), може мати досвід виконання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту та надати цей аналогічний договір у складі тендерної пропозиції, якщо головним інженером проекту може бути виключно фізична особа???
Згідно наказу МІНІСТЕРСТВА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ від 16.05.2011 № 45, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 червня 2011 р. за № 651/19389, «Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів» головний інженер проекту (далі - ГІП) - інженер, який має кваліфікаційний сертифікат та виконує роботу з інженерно-будівельного проектування, очолює та/або координує розроблення окремих розділів проектної документації.
Враховуючи вищевказане, досвід виконання аналогічних договорів ГІП жодного відношення не має до досвіду виконання аналогічних договорів Учасника!!!!
Якщо Замовника цікавить у учасників наявність ГІП та його досвід, тоді треба було цю вимогу вказати у кваліфікаційному критерії щодо наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.

Умови закупівлі:

Передумовою даного відгуку стали можливі незаконні дії відповідальних осіб Міністерства інфраструктури України під час спроби здійснити закупівлю (Ідентифікатор тендеру UA-2018-06-27-000946-b) «Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках)» способом, що ймовірно унеможливлює будь-яку конкуренцію та робить неефективною встановлену в Україні систему публічних закупівель.

Викладені умови обмежують здорову економічну конкуренцію на ринку, а це з високою ймовірністю призведе до блокування закупівельної процедури Антимонопольним комітетом України за заявою учасників торгів, велику кількість судових позовів та велику затримку в реалізації даного проекту в цілому. Що в свою чергу - відстрочить на невизначений термін:
зниження рівня смертності внаслідок дорожньо-транспортних пригод на дорогах України,
зниження ступеня тяжкості наслідків дорожньо-транспортних пригод для учасників дорожнього руху;
зменшення соціально-економічних втрат від дорожньо-транспортного травматизму;
запровадження ефективної системи управління безпекою дорожнього руху для забезпечення захисту життя та здоров’я населення.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами:
добросовісна конкуренція серед учасників;
максимальна економія та ефективність;
відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
недискримінація учасників;
об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій;
запобігання корупційним діям і зловживанням.

Згідно з частиною другою преамбули Закону України «Про публічні закупівлі», метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачений принцип недискримінації учасників, відповідно до якого вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом. Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.

Вважаю, що вищезазначені принципи не були дотримані відповідальними особами Міністерства інфраструктури України при оголошенні та проведенні закупівлі UA-2018-06-27-000946-b. Всупереч вищезазначеним принципам і правилам, відповідальними особами Міністерства інфраструктури України були вчинені дії, що фактично унеможливлюють будь-яку конкуренцію при проведенні міжнародних закупівель.

Так, 27.06.2018 Міністерством інфраструктури України на офіційному веб-порталі публічних закупівель (prozorro.gov.ua) було розміщено оголошення (Інтернет посилання - https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2018-06-27-000946-b), предмет якої був визначений як «ДК 021:2015 – 45310000-3 Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках) Electrical work (Design and installation of road lighting and installation of equipment for monitoring of traffic in order to ensure road safety in public roads: use of modern equipment of intelligent traffic lights, installation of lighting on pedestrian crossings and emergency hazardous areas)». Вартість зазначеної закупівлі становить: 461 897 475,96 грн.

Відповідно до відомостей, які містяться в оголошенні щодо проведення торгів, 100% критерієм вибору переможця в торгах було визначено ціну закупівлі.

Уважно ознайомившись із вимогами які ставляться до претендентів на веб-порталі Уповноваженого органу, нами були виявлені неточності та невідповідності. Було прийняло рішення звернутись до Міністерства інфраструктури України за роз’ясненнями, та з метою формування умов, які б сприяли рівний та прозорій конкуренції між усіма учасниками ринку. Зауваження до тендерної документації та технічних вимог предмету вище зазначеної закупівлі наведено у наступній таблиці:

https://docs.google.com/document/d/1K3dqGwqAwPoPnMRkFBFc1tt0_iKzKoNB6ON8HYUVouI/edit?usp=sharing

З наведеної у таблиці (https://docs.google.com/document/d/1K3dqGwqAwPoPnMRkFBFc1tt0_iKzKoNB6ON8HYUVouI/edit?usp=sharing) інформації вбачається, що умови публічної закупівлі UA-2018-06-27-000946-b були прямо прописані під одного-двох суб’єктів господарювання, в тому числі наявне лобіювання інтересів окремих компаній та протекціонізм. Вищенаведене у своєму взаємозв’язку вказує на те, що така закупівля є фіктивною та проводиться виключно для узаконення вже розпочатої співпраці Міністерства інфраструктури України з постачальником обладнання та виконавцем робіт, унеможливлює доступ інших учасників ринку, що мають змогу встановлювати та обслуговувати аналогічні автоматизовані електронні системи “керування дорожнім рухом” до конкурсу.

Наведені факти мають певні негативні ознаки, що порушують норми закону та права суб’єктів господарювання на вільну конкуренцію, а саме:
створення неринкових умов для можливих учасників торгів у процесі формування пропозицій, що виявляється у обмеженні доступу на ринок послуг щодо предмета зазначеної закупівлі;
досягнення неправомірних переваг та відсутність конкуренції для окремих учасників торгів, які мають доступ до інформаційних моделей закупівлі;
неправомірне збільшення вартості робіт та послуг за рахунок обмеження доступу на ринок інших учасників та запровадження вільних цін.

У той же час, заохочення конкуренції є вирішальним фактором розвитку ринкової економіки та завданням державної конкурентної політики. На виконання цього завдання мають бути спрямовані дії та рішення всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування та всіх державних установ.

Більш того, дії службових осіб Міністерства інфраструктури є такими, що суперечать встановленому в Україні правопорядку та можуть бути кваліфіковані як зловживання владою або службовим становищем (ст. 364 КК України).

Відповідно до ст. 364 КК України зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної або юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб, карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, із штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зазначеною статтею передбачено, що службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Враховуючи, що Міністерство інфраструктури України є центральним органом виконавчої влади - його керівництво є службовими особами у розумінні ст. 364 КК України.

Імовірно допущене відповідальними особами Міністерства інфраструктури України правопорушення здатне завдати істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам як держави загалом, так і громадським інтересам зокрема, що полягає у фактичному знищенні конкуренції при проведенні тендеру та обмеженні прав окремих суб’єктів господарювання на здійснення законної господарської діяльності. Така діяльність йде у розріз з проголошуваними в Україні принципами та є такою, що не відповідає вимогам законодавства.

Остерігаючись можливих порушень з боку відповідальних осіб Міністерства інфраструктури України, що можуть мати місце у зв’язку з зацікавленістю окремих суб’єктів у підписанні договору, а також враховуючи стислість строків для укладення договору щодо предмету закупівлі, було вирішено залишити даний відгук для уникнення можливих подальших зловживань зі сторони відповідальних осіб Міністерства інфраструктури України.

Щоб усі кошти, виділені на цей проект, були використані за призначенням, пропоную:

Міністерству інфраструктури:
1. Беручи до уваги те, що системи “керування дорожнім рухом” відрізняються в різних регіонах України та безліч інших факторів, що відрізняють умови проведення закупівель одна від одної, сприяти наданню рівних умов для всіх можливих зацікавлених учасників та гарантувати прозору конкуренцію, шляхом визначення вимог до системи відповідно до всіх жорстких вимог чинного законодавства, що регулює державні закупівлі. Окремо зазначу, що більшість таких систем підтримують розробку інтерфейсу під індивідуально замовника з урахуванням його вимог.
2. Розділити комплексну закупівлю (UA-2018-06-27-000946-b) на складові частини: - провести торги та виконати повне проектування в межах однієї області, врахувати всі зауваження та проблемні моменти, затвердити проектну документацію, затвердити правила та умови проектування для всіх можливих учасників.
3. На основі досвіду, провести проектування інших 5 лотів
4. На основі затвердженої проектної документації провести торги та виконати будівельні роботи по всім лотам.
5. Звернути увагу та врахувати мої питання/зауваження в майбутній закупівлі, а також прошу письмово повідомити про наміри оголосити нову закупівлю, предметом якої є схожі послуги, а також дату її проведення.

ГО “ДОЗОРРО”:
1. Втрутитись у ситуацію та вжити невідкладних заходів з метою недопущення зловживань та порушення принципів законності зі сторони відповідальних осіб Міністерства інфраструктури України, що можуть мати місце під час проведення закупівлі (UA-2018-06-27-000946-b), предмет якої був визначений як «ДК 021:2015 – 45310000-3 Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках) Electrical work (Design and installation of road lighting and installation of equipment for monitoring of traffic in order to ensure road safety in public roads: use of modern equipment of intelligent traffic lights, installation of lighting on pedestrian crossings and emergency hazardous areas)».
2. Здійснити відповідні дії впливу направлені, на якісне проведення закупівлі (Ідентифікатор тендеру UA-2018-06-27-000946-b), предмет якої був визначений як «ДК 021:2015 – 45310000-3 Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках) Electrical work (Design and installation of road lighting and installation of equipment for monitoring of traffic in order to ensure road safety in public roads: use of modern equipment of intelligent traffic lights, installation of lighting on pedestrian crossings and emergency hazardous areas)» у відповідності до всіх жорстких вимог діючого законодавства.

P.S.:
Важко уявити, що в Україні де відбуваються бойові дії, де кожна гривня є вагомим внеском у перемогу, де іде безпрецедентна боротьба із корупцією та травматизмом на шляхах - під впливом громадськості Міністерством інфраструктури України, замість врахування пропозицій та зауважень до тендерної документації - буде прийнято рішення про скасування даної закупівлі з причин / із зазначенням формулювання: «Відсутність подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг, згідно статті 35 Закону України «Про публічні закупівлі».

Умови закупівлі:

Передумовою даного відгуку стали можливі незаконні дії відповідальних осіб Міністерства інфраструктури України під час спроби здійснити закупівлю (Ідентифікатор тендеру UA-2018-06-27-000946-b) «Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках)» способом, що ймовірно унеможливлює будь-яку конкуренцію та робить неефективною встановлену в Україні систему публічних закупівель.

«На Ваш відгук та зауваження стосовно закупівлі ДК 021:2015 – 45310000-3 Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках) повідомляємо наступне.

Міністерство інфраструктури України (далі - Мінінфраструктури) підтримує Ваші занепокоєння стосовно можливого неефективного та непрозорого здійснення закупівлі.
Водночас повідомляємо, що Мінінфраструктури здійснює закупівлю з неухильним дотриманням принципів здійснення закупівель, викладених в статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон):
- добросовісна конкуренція серед учасників;
- максимальна економія та ефективність;
- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
- недискримінація учасників;
- об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій;
- запобігання корупційним діям і зловживанням.

Метою проведення закупівлі є забезпечення ефективного та прозорого процесу придбання товарів та послуг, створення конкурентного середовища та розвиток добросовісної конкуренції.
Мінінфраструктури додатково повідомляє, що відгук та зауваження розглянуті тендерним комітетом, прийняті до уваги та будуть враховані у подальшій роботі із закупівлі ДК 021:2015 – 45310000-3 Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках)».

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 12.08.2018 14:10

Оскарження умов:

до 18.08.2018 00:00

Подання пропозицій:

22.08.2018 14:10

Очікувана вартість
461 897 476 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
2 170 000 UAH

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Тендерна документація

Запитання до процедури

Технічні характеристики світлофорів пп 9, 10

Дата подання: 10.07.2018 13:00
Дата відповіді: 13.07.2018 15:19
В пп. 9, 10 вказано "....світлофору або еквівалент який не повторює вказану формулу роботи вказану вище, в трисекційному (п.9) або двосекційному (п.10) виконанні. Таке обмеження з застосуванням формули є дискримінаційним та надає пріорітет одному з вітчизняних виробників, який має недавно отриманий патент на корисну модель з подібним влаштуванням табло зворотного відліку часу, яке вмонтоване в жовту секцію трехсекційного світлофора, а в двосекційному табло для кожного сигналу розташоване в секції сигналу іншого кольору. В той же час таке розташування табло та така формула його роботи відоме більше 10 років з розробок як в Україні, так і за кордоном. Прошу видалити необгрунтоване дискрамінаційне обмеження щодо формули роботи табло.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

На Ваше звернення від 10.07.2018 повідомляємо, що Ваші побажання будуть враховані, до тендерної документації будуть внесені відповідні зміни.

Технічні характеристики світлофорів п. 4

Дата подання: 11.07.2018 11:55
Дата відповіді: 16.07.2018 17:46
Вказана споживана потужність однією секцією світлофора 15Вт є перебільшеною, на більшості тендерів заявляється значення 12Вт, що дозволяє більш економно витрачати енергоживлення. Прошу замінити споживану потужність однією секцією світлофора на більш економне значення 12Вт

відповідь:

На Ваше звернення від 11.07.2018 повідомляємо, що Ваші побажання будуть враховані, до тендерної документації будуть внесені відповідні зміни.

Технічні характеристики світлофорів п. 11.2

Дата подання: 11.07.2018 11:58
Дата відповіді: 16.07.2018 17:47
Система сертифікації УкрСЕПРО з цього року не є дійсною. Замість сертифікату УкрСЕПРО підприємство-виробник представляє декларацію відповідності всім обов’язковим вимогам ДСТУ 4092-2002.

відповідь:

На Ваше звернення від 11.07.2018 повідомляємо, що Ваші побажання будуть враховані, до тендерної документації будуть внесені відповідні зміни.

Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування Херсонської області: встановлення світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках

Дата подання: 12.07.2018 14:37
Дата відповіді: 17.07.2018 16:43
В Дод. 3 Технічного завдання, ЛОТ 4 вказано: "Впровадження пілотного проекту щодо заходів з підвищення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування (Херсонська область)", а далі по тексту в ЛОТ 4 вказано ЗАВДАННЯ НА ПРОЕКТУВАННЯ на розроблення робочого проекту по об’єкту в Харківській області. На початку даного додатку передбачається улаштування: інтелектуальних світлофорів на Т-подібних перехрестях – 0 об'єктів; інтелектуальних світлофорів на Х-подібних перехрестях – 0 об'єктів, проте в таблиці завдання на проектування п. 16 вказано наявність таких об'ектів. Просимо внести зміни і конктерно вказати в якій області будуть проводитись роботи та зазначити наявність чи відсутність світлофорних об'єктів
Розгорнути Згорнути

відповідь:

На Ваше звернення від 12.07.2018 повідомляємо, що Ваші побажання будуть враховані, до тендерної документації будуть внесені відповідні зміни.

Звернення щодо усунення невідповідності у тендерній документації

Дата подання: 17.07.2018 16:11
Дата відповіді: 19.07.2018 17:04
Ми маємо намір прийняти участь у процедурі закупівлі, оголошеній Замовником. При цьому у тендерній документації встановлені такі вимоги, які порушують принципи здійснення закупівель, визначені статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі – Закон), положення частини четвертої статті 22 Закону, а також права та законні інтереси учасника, що призвело до порушення норм законодавства, у зв’язку з чим, користуючись своїми законними правами подаємо це звернення на наступні дії, бездіяльність, рішення Замовника. Вважаємо, що незаконними та такими, що порушують права та законні інтереси учасника, є рішення і дії Замовника стосовно встановлення у тендерній документації дискримінаційних вимог, що обмежують конкуренцію, порушують законодавство та перешкоджають учасникам взяти участь у процедурі закупівлі. 1. Так, відповідно, до Технічного завдання (Додаток 3 до тендерної документації) по лоту №1 передбачається улаштування: - освітлення пішохідних переходів з живленням від сонячної енергії – 25 об'єктів; - освітлення пішохідних переходів з живленням від існуючих електромереж – 45 об'єктів; - освітлення аварійно-небезпечних ділянок автомобільних доріг – 25 км; - інтелектуальних світлофорів на пішохідних переходах – 9 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Т-подібних перехрестях – 12 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Х-подібних перехрестях – 8 об'єктів. Загальний обсяг робіт включає в себе: 1) Обстеження об’єктів та уточнення необхідних даних, а саме: - категорій об’єктів; - кількості необхідних матеріалів та обладнання; Збір вихідних даних для проектування; 2) Складання дефектних актів на виконання роботи обладнання та матеріали, узгодження об’ємів робіт з Замовником (за необхідності); 3) Розробка проектно-кошторисної документації на влаштування систем зовнішнього освітлення і світлофорів. Документація повинна відповідати діючим в Україні нормативним документам; 4) Погодження проектно-кошторисної документації з Замовником; 5) Погодження проектно-кошторисної документації з відповідними організаціями (в разі необхідності); 6) Проведення державної експертизи проектно-кошторисної документації; 7) Демонтаж існуючого обладнання(при необхідності); 8) Закупівля і комплектація обладнання та матеріалів згідно проектно-кошторисної документації; 9) Виконання монтажних та пусконалагоджувальних робіт в обсягах, передбачених проектно-кошторисною документацією; 10) Здача в експлуатацію виконаних робіт та отримання відповідного акту; 11) Передача Замовнику комплекту проектно-кошторисної документації в паперовому (4 екземпляри) та електронному вигляді (на CD або DVD дисках); 12) Передача Замовнику інструкцій та іншої документації, необхідної для забезпечення експлуатації, обслуговування та ремонту обладнання. У разі наявності в технічному завданні посилання на конкретні торгівельні марки чи фірми, патенти, конструкції або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника застосовується термін "або еквівалент". У зв'язку з тим, що практично не можливо передбачити весь комплекс робіт, що можуть виникнути при виконанні , зазначений перелік не є вичерпним. по лоту № 2 передбачається улаштування: - освітлення пішохідних переходів з живленням від сонячної енергії – 50 об'єктів; - освітлення пішохідних переходів з живленням від існуючих електромереж – 176 об'єктів; - освітлення аварійно-небезпечних ділянок автомобільних доріг – 29,24 км; - інтелектуальних світлофорів на пішохідних переходах – 10 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Т-подібних перехрестях – 3 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Х-подібних перехрестях – 7 об'єктів. Загальний обсяг робіт включає в себе: 1) Обстеження об’єктів та уточнення необхідних даних, а саме: - категорій об’єктів; - кількості необхідних матеріалів та обладнання; Збір вихідних даних для проектування; 2) Складання дефектних актів на виконання роботи обладнання та матеріали, узгодження об’ємів робіт з Замовником (за необхідності); 3) Розробка проектно-кошторисної документації на влаштування систем зовнішнього освітлення і світлофорів. Документація повинна відповідати діючим в Україні нормативним документам; 4) Погодження проектно-кошторисної документації з Замовником; 5) Погодження проектно-кошторисної документації з відповідними організаціями (в разі необхідності); 6) Проведення державної експертизи проектно-кошторисної документації; 7) Демонтаж існуючого обладнання(при необхідності); 8) Закупівля і комплектація обладнання та матеріалів згідно проектно-кошторисної документації; 9) Виконання монтажних та пусконалагоджувальних робіт в обсягах, передбачених проектно-кошторисною документацією; 10) Здача в експлуатацію виконаних робіт та отримання відповідного акту; 11) Передача Замовнику комплекту проектно-кошторисної документації в паперовому (4 екземпляри) та електронному вигляді (на CD або DVD дисках); 12) Передача Замовнику інструкцій та іншої документації, необхідної для забезпечення експлуатації, обслуговування та ремонту обладнання. У разі наявності в технічному завданні посилання на конкретні торгівельні марки чи фірми, патенти, конструкції або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника застосовується термін "або еквівалент". У зв'язку з тим, що практично не можливо передбачити весь комплекс робіт, що можуть виникнути при виконанні , зазначений перелік не є вичерпним. по лоту № 3 передбачається улаштування: - освітлення пішохідних переходів з живленням від сонячної енергії – 10 об'єктів; - освітлення пішохідних переходів з живленням від існуючих електромереж – 20 об'єктів; - освітлення аварійно-небезпечних ділянок автомобільних доріг – 30,50 км; - інтелектуальних світлофорів на пішохідних переходах – 12 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Т-подібних перехрестях – 11 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Х-подібних перехрестях – 11 об'єктів. Загальний обсяг робіт включає в себе: 1) Обстеження об’єктів та уточнення необхідних даних, а саме: - категорій об’єктів; - кількості необхідних матеріалів та обладнання; Збір вихідних даних для проектування; 2) Складання дефектних актів на виконання роботи обладнання та матеріали, узгодження об’ємів робіт з Замовником (за необхідності); 3) Розробка проектно-кошторисної документації на влаштування систем зовнішнього освітлення і світлофорів. Документація повинна відповідати діючим в Україні нормативним документам; 4) Погодження проектно-кошторисної документації з Замовником; 5) Погодження проектно-кошторисної документації з відповідними організаціями (в разі необхідності); 6) Проведення державної експертизи проектно-кошторисної документації; 7) Демонтаж існуючого обладнання(при необхідності); 8) Закупівля і комплектація обладнання та матеріалів згідно проектно-кошторисної документації; 9) Виконання монтажних та пусконалагоджувальних робіт в обсягах, передбачених проектно-кошторисною документацією; 10) Здача в експлуатацію виконаних робіт та отримання відповідного акту; 11) Передача Замовнику комплекту проектно-кошторисної документації в паперовому (4 екземпляри) та електронному вигляді (на CD або DVD дисках); 12) Передача Замовнику інструкцій та іншої документації, необхідної для забезпечення експлуатації, обслуговування та ремонту обладнання. У разі наявності в технічному завданні посилання на конкретні торгівельні марки чи фірми, патенти, конструкції або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника застосовується термін "або еквівалент". У зв'язку з тим, що практично не можливо передбачити весь комплекс робіт, що можуть виникнути при виконанні , зазначений перелік не є вичерпним. по лоту № 4 передбачається улаштування: - освітлення пішохідних переходів з живленням від сонячної енергії – 6 об'єктів; - освітлення пішохідних переходів з живленням від існуючих електромереж – 6 об'єктів; - освітлення аварійно-небезпечних ділянок автомобільних доріг – 7,0 км; - інтелектуальних світлофорів на пішохідних переходах – 15 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Т-подібних перехрестях – 0 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Х-подібних перехрестях – 0 об'єктів. Загальний обсяг робіт включає в себе: 1) Обстеження об’єктів та уточнення необхідних даних, а саме: - категорій об’єктів; - кількості необхідних матеріалів та обладнання; Збір вихідних даних для проектування; 2) Складання дефектних актів на виконання роботи обладнання та матеріали, узгодження об’ємів робіт з Замовником (за необхідності); 3) Розробка проектно-кошторисної документації на влаштування систем зовнішнього освітлення і світлофорів. Документація повинна відповідати діючим в Україні нормативним документам; 4) Погодження проектно-кошторисної документації з Замовником; 5) Погодження проектно-кошторисної документації з відповідними організаціями (в разі необхідності); 6) Проведення державної експертизи проектно-кошторисної документації; 7) Демонтаж існуючого обладнання(при необхідності); 8) Закупівля і комплектація обладнання та матеріалів згідно проектно-кошторисної документації; 9) Виконання монтажних та пусконалагоджувальних робіт в обсягах, передбачених проектно-кошторисною документацією; 10) Здача в експлуатацію виконаних робіт та отримання відповідного акту; 11) Передача Замовнику комплекту проектно-кошторисної документації в паперовому (4 екземпляри) та електронному вигляді (на CD або DVD дисках); 12) Передача Замовнику інструкцій та іншої документації, необхідної для забезпечення експлуатації, обслуговування та ремонту обладнання. У разі наявності в технічному завданні посилання на конкретні торгівельні марки чи фірми, патенти, конструкції або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника застосовується термін "або еквівалент". У зв'язку з тим, що практично не можливо передбачити весь комплекс робіт, що можуть виникнути при виконанні , зазначений перелік не є вичерпним. по лоту № 5 передбачається улаштування: - освітлення пішохідних переходів з живленням від сонячної енергії – 39 об'єктів; - освітлення пішохідних переходів з живленням від існуючих електромереж – 39 об'єктів; - освітлення аварійно-небезпечних ділянок автомобільних доріг – 25 км; - інтелектуальних світлофорів на пішохідних переходах – 7 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Т-подібних перехрестях – 8 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Х-подібних перехрестях – 9 об'єктів. Загальний обсяг робіт включає в себе: 1) Обстеження об’єктів та уточнення необхідних даних, а саме: - категорій об’єктів; - кількості необхідних матеріалів та обладнання; Збір вихідних даних для проектування; 2) Складання дефектних актів на виконання роботи обладнання та матеріали, узгодження об’ємів робіт з Замовником (за необхідності); 3) Розробка проектно-кошторисної документації на влаштування систем зовнішнього освітлення і світлофорів. Документація повинна відповідати діючим в Україні нормативним документам; 4) Погодження проектно-кошторисної документації з Замовником; 5) Погодження проектно-кошторисної документації з відповідними організаціями (в разі необхідності); 6) Проведення державної експертизи проектно-кошторисної документації; 7) Демонтаж існуючого обладнання(при необхідності); 8) Закупівля і комплектація обладнання та матеріалів згідно проектно-кошторисної документації; 9) Виконання монтажних та пусконалагоджувальних робіт в обсягах, передбачених проектно-кошторисною документацією; 10) Здача в експлуатацію виконаних робіт та отримання відповідного акту; 11) Передача Замовнику комплекту проектно-кошторисної документації в паперовому (4 екземпляри) та електронному вигляді (на CD або DVD дисках); 12) Передача Замовнику інструкцій та іншої документації, необхідної для забезпечення експлуатації, обслуговування та ремонту обладнання. У разі наявності в технічному завданні посилання на конкретні торгівельні марки чи фірми, патенти, конструкції або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника застосовується термін "або еквівалент". У зв'язку з тим, що практично не можливо передбачити весь комплекс робіт, що можуть виникнути при виконанні , зазначений перелік не є вичерпним. по лоту № 6 передбачається улаштування: - освітлення пішохідних переходів з живленням від сонячної енергії – 59 об'єктів; - освітлення пішохідних переходів з живленням від існуючих електромереж – 8 об'єктів; - освітлення аварійно-небезпечних ділянок автомобільних доріг – 5,0 км; - інтелектуальних світлофорів на пішохідних переходах – 5 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Т-подібних перехрестях – 0 об'єктів; - інтелектуальних світлофорів на Х-подібних перехрестях – 0 об'єктів. Загальний обсяг робіт включає в себе: 1) Обстеження об’єктів та уточнення необхідних даних, а саме: - категорій об’єктів; - кількості необхідних матеріалів та обладнання; Збір вихідних даних для проектування; 2) Складання дефектних актів на виконання роботи обладнання та матеріали, узгодження об’ємів робіт з Замовником (за необхідності); 3) Розробка проектно-кошторисної документації на влаштування систем зовнішнього освітлення і світлофорів. Документація повинна відповідати діючим в Україні нормативним документам; 4) Погодження проектно-кошторисної документації з Замовником; 5) Погодження проектно-кошторисної документації з відповідними організаціями (в разі необхідності); 6) Проведення державної експертизи проектно-кошторисної документації; 7) Демонтаж існуючого обладнання(при необхідності); 8) Закупівля і комплектація обладнання та матеріалів згідно проектно-кошторисної документації; 9) Виконання монтажних та пусконалагоджувальних робіт в обсягах, передбачених проектно-кошторисною документацією; 10) Здача в експлуатацію виконаних робіт та отримання відповідного акту; 11) Передача Замовнику комплекту проектно-кошторисної документації в паперовому (4 екземпляри) та електронному вигляді (на CD або DVD дисках); 12) Передача Замовнику інструкцій та іншої документації, необхідної для забезпечення експлуатації, обслуговування та ремонту обладнання. У разі наявності в технічному завданні посилання на конкретні торгівельні марки чи фірми, патенти, конструкції або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника застосовується термін "або еквівалент". У зв'язку з тим, що практично не можливо передбачити весь комплекс робіт, що можуть виникнути при виконанні , зазначений перелік не є вичерпним. По-перше, Замовник визначивши таку кількість об’єктів, в межах єдиної процедури закупівлі, порушив порядок визначення предмета закупівлі та порушує права та законні інтереси учасника. Так, відповідно до пункту 18 частини першої статті 1 Закону предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом. Відповідно до розділу ІІІ Порядку визначення предмету закупівлі, затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 17.03.2016 № 454, визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з пунктом 22 частини першої статті 1 Закону за об'єктами будівництва та з урахуванням ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 “Правила визначення вартості будівництва”, прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2013 року № 293, а також галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 “Ремонт автомобільних доріг загального користування. Водночас об'єкт будівництва – це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси або частини, лінійні об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури згідно ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», затвердженого наказом Мінрегіону України від 04.06.2014 № 163. По-друге, виходячи з визначення терміну «роботи» окремими предметами закупівлі є роботи зі створення проектної документації об’єкту будівництва, роботи безпосередньо з його будівництва (розширення, реконструкції, капітального ремонту, реставрації, технічного переоснащення), а також й інші супровідні роботам послуги, які включені до кошторисної вартості робіт цього об’єкту (за умови якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт). Однак, замовник поєднав проектні роботи та будівельні роботи в межах єдиної процедури, що є незаконним та унеможливлює учаснику визначити вірно ціну тендерної пропозиції та врахувати весь обсяг будівельних робіт закупівлі (про що замовник також вказав у Технічному завданні: «У зв'язку з тим, що практично не можливо передбачити весь комплекс робіт, що можуть виникнути при виконанні, зазначений перелік не є вичерпним.». Враховуючи вищевикладене, вимагаємо скасувати або розділити на окремі закупівлі: - провести торги та виконати повне проектування по кожному об’єкту (в межах однієї області) затвердити проектну документацію, затвердити правила та умови проектування для всіх можливих учасників. - на основі затвердженої проектної документації провести торги на будівельні роботи по всім об’єктам. 2. Замовником передбачено у Технічному завданні, що: «У зв'язку з тим, що практично не можливо передбачити весь комплекс робіт, що можуть виникнути при виконанні , зазначений перелік не є вичерпним.». Тобто, обсяг робіт може бути більшим ніж зазначений у тендерній документації. Однак, після визначення переможця закупівлі та підписання договору з ним, істотні умови підписаного договору не можуть змінюватись, а обсяг закупівлі є істотною умовою. Просимо внести зміни у тендерну документацію, а саме у технічне завдання та чітко визначити об’єми робіт, що є предметом закупівлі. 3. У Технічному завданні Замовником встановлено вимогу: «Учасник закупівлі в строк, що не перевищує п’яти днів з дати початку кваліфікації повинен надати замовнику зразок запропонованої продукції….. Якщо замовник не матиме можливості перевірити характеристики пропонованої продукції внаслідок ненадання учасником її зразків у встановлений цим додатком до тендерної документації строк, тендерна пропозиція такого учасника відхиляється як така, що не відповідає умовам тендерної документації (п.4 ч.1 ст.30 Закону). Просимо видалити цю вимогу з умов тендерної документації, в зв’язку з тим, що Замовник порушує законодавство у сфері публічних закупівель та принципи здійснення закупівель, визначені статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі». Відповідно до частини першої статті 25 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

На Ваше звернення від 17.07.2018 повідомляємо наступне.
1. Пунктом 18 частини першої статті 1 Закону встановлено, що предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Пунктом 37 цієї ж статті встановлено, що частина предмета закупівлі (лот) - визначена замовником частина товарів, робіт чи послуг, на яку в межах єдиної процедури закупівлі учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі. Поділ предмета ззакупівлі на лоти є правом, а не обов’язком замовника. Замовник під час складання та затвердження тендерної документації визначив частини предмета закупівлі (лоти) з метою забезпечення можливості визначення кількох виконавців робіт, що створює конкуренцію та розширює коло потенційних учасників. Отож, тендерна документація відповідає вимогам Закону в цій частині.
Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, тобто саме замовник визначає предмет закупівлі, виходячи з його потреб та фінансування. Учасники ж не вправі впливати на визначення замовником предмета закупівлі, Закон не передбачає такого права учасників.
Замовник визначив предмет закупівлі з урахуванням потреб та відповідно до наказу Мінекономрозвитку України від 17.03.2016 № 454, розділом ІІІ якого встановлено, що визначення предмета закупівлі робіт здійснюється замовником згідно з пунктом 22 частини першої статті 1 Закону за об'єктами будівництва та з урахуванням ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 “Правила визначення вартості будівництва”, прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2013 року № 293, а також галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 “Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт”, затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23 серпня 2011 року № 301, із зазначенням у дужках предмета закупівлі відповідно до показників другої – п'ятої цифр Єдиного закупівельного словника.
Під час складання та затвердження тендерної документації замовник визначив предмет закупівлі за об'єктами будівництва по окремих областях та з урахуванням ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 “Правила визначення вартості будівництва”, прийнятих наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 липня 2013 року № 293, а також галузевих будівельних норм ГБН Г.1-218-182:2011 “Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та перелік робіт”, затверджених наказом Державної служби автомобільних доріг України від 23 серпня 2011 року № 301, та зазначив у дужках предмет закупівлі відповідно до показників четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.
Об’єднання робіт із виготовлення проектно-кошторисної документації та безпосереднє виконання будівельних робіт в межах однієї процедури закупівлі не забороняється законодавством. Навпаки їх окрема закупівля може призвести до зловживань у цій сфері. Згідно з цією закупівлею замовник гарантовано отримає новостворені або реконструйовані об’єкти разом із проектно-кошторисною документацією та усіма дозвільними документами, а не витрать державні кошти на створення паперового проекту, роботи за яким так ніколи і не будуть виконані.
Тому, замовник визначив предмет закупівлі відповідно до вимог закону.
2. До тендерної документації в цій частині будуть внесені відповідні зміни.

3. До тендерної документації в цій частині будуть внесені відповідні зміни.

уточнення, ЛОТ 4

Дата подання: 17.07.2018 16:21
Дата відповіді: 19.07.2018 17:08
В технічному завданні по ЛОТу 4 (Впровадження пілотного проекту щодо заходів з підвищення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування (Херсонська область) є вимога: Забезпечення керування трамвайних світлофорів (Т. 5.1, Т. 5.2) та їх відображення в системі АСУДД, але в Херсонській області нема трамваїв !!!

відповідь:

На Ваше звернення від 17.07.2018 повідомляємо наступне.
До тендерної документації були внесені відповідні зміни.
Розгорнути: 6 Згорнути

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2018-06-27-000946-b.b1

Статус:
відкликано

Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТЕСЛА - МОНТАЖ", Код ЄДРПОУ:35329474
Дата подання: 17.07.2018 16:41
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням. Згідно з частиною другою преамбули Закону України «Про публічні закупівлі», метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції. Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачений принцип недискримінації учасників, відповідно до якого вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом. Замовник не має права встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.  
Умови закупівлі № UA-2018-06-27-000946-b очевидно унеможливлюють будь-яку конкуренцію, обмежують здорову економічну конкуренцію на ринкута містять дискримінаційні вимоги.

Просимо внести зміни до тендерної документації з метою уникнення дискрамінаційних обмежень та порушень згідно законодавства. У разі не прийняття зауважень, в порядку ст. 18 Закону буде подано скаргу до контролюючих органів.
Розгорнути Згорнути
Скасована
Дата: 17.07.2018 16:45
Причина: скасувати

Номер вимоги: UA-2018-06-27-000946-b.b2

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТЕСЛА - МОНТАЖ", Код ЄДРПОУ:35329474
Дата подання: 17.07.2018 16:45
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням. Згідно з частиною другою преамбули Закону України «Про публічні закупівлі», метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції. Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачений принцип недискримінації учасників, відповідно до якого вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом. Замовник не має права встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.  
Умови закупівлі № UA-2018-06-27-000946-b очевидно унеможливлюють будь-яку конкуренцію, обмежують здорову економічну конкуренцію на ринкута містять дискримінаційні вимоги.

Просимо внести зміни до тендерної документації з метою уникнення дискрамінаційних обмежень та порушень згідно законодавства. У разі не прийняття зауважень, в порядку ст. 18 Закону буде подано скаргу до контролюючих органів.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

20.07.2018 15:54
На Ваше звернення від 17.07.2018 повідомляємо наступне.
Замовник розглянув звернення за роз’ясненнями, яке оприлюднене в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, та у порядку статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) надає наступні роз’яснення:
Стаття 22 Закону визначає, що тендерна документація обов’язково повинна містити:
- інструкцію з підготовки тендерних пропозицій;
- один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;
- інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі);
- кількість товару та місце його поставки;
- місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
- строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
- проект договору про закупівлю з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов;
- опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота);
- перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ);
- строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій;
- інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції;
- інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
- зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
- розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
- розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
- прізвище, ім’я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв’язок з учасниками;
- у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю.
Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Тендерна документація, затверджена замовником для проведення закупівлі ДК 021:2015 – 45310000-3 Електромонтажні роботи (Проектування та роботи з монтажу дорожнього освітлення та встановлення обладнання для моніторингу руху транспорту з метою забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах загального користування: використання сучасного обладнання інтелектуальних світлофорів, влаштування освітлення на пішохідних переходах та аварійно-небезпечних ділянках), відповідає вимогам статті 22 Закону та не містить вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Особа, яка подала звернення не навела жодних обґрунтувань умов, які обмежують конкуренцію та унеможливлюють участь у закупівлі самого заявника.

Отже, підстав для внесення змін до тендерної документації немає.
Після отримання від Вас більш детального та обґрунтованого звернення, Замовник повернеться до його опрацювання в установленому законодавством порядку.
Додатково повідомляємо, що 17.07.2018 на веб-порталі Уповноваженого органу були оприлюднені зміни до тендерної документації.

Номер вимоги: UA-2018-06-27-000946-b.a4

Статус:
відкликано

Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ " ТЕХНОПРОФІ ГРУП ", Код ЄДРПОУ:40674880
Щодо досвіду Учасника виконання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту

Пунктом 3.1 Додатку 1 до тендерної документації кваліфікаційних вимог до учасників процедури закупівлі передбачено надання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту кваліфікаційний сертифікат (свідоцтво) якого Учасник надає у складі тендерної пропозиції, підтверджується кошторисами (з підписом, та печаткою інженера-проектувальника).
Як Учасник, юридична особа (ТОВ), може мати досвід виконання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту та надати цей аналогічний договір у складі тендерної пропозиції, якщо головним інженером проекту може бути виключно фізична особа???
Згідно наказу МІНІСТЕРСТВА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ від 16.05.2011 № 45, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 червня 2011 р. за № 651/19389, «Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів» головний інженер проекту (далі - ГІП) - інженер, який має кваліфікаційний сертифікат та виконує роботу з інженерно-будівельного проектування, очолює та/або координує розроблення окремих розділів проектної документації.
Враховуючи вищевказане, досвід виконання аналогічних договорів ГІП жодного відношення не має до досвіду виконання аналогічних договорів Учасника!!!!
Якщо Замовника цікавить у учасників наявність ГІП та його досвід, тоді треба було цю вимогу вказати у кваліфікаційному критерії щодо наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Розгорнути Згорнути
Скасована
Дата: 17.08.2018 15:27
Причина: самостійне рішення

Документи подані скаржником

17.07.2018 16:41
вимога.pdf

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2018-06-27-000946-b.b3

Статус:
Виконано Замовником

Скаржник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РЕМОНТНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ "ТЕРМІБУД"", Код ЄДРПОУ:39996519
Пошук по цьому автору
Дата подання: 20.07.2018 16:56

Скарга до АМКУ

Скарга на умови закупівлі
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 25.07.2018 19:15

Кількість скарг: UA-2018-06-27-000946-b.a5

Статус:
Розгляд припинено

Скаржник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ " ТЕХНОПРОФІ ГРУП ", Код ЄДРПОУ:40674880
Пошук по цьому автору
Дата подання: 17.08.2018 15:30

Скарга на квалифікаційні вимоги

Щодо досвіду Учасника виконання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту Пунктом 3.1 Додатку 1 до тендерної документації кваліфікаційних вимог до учасників процедури закупівлі передбачено надання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту кваліфікаційний сертифікат (свідоцтво) якого Учасник надає у складі тендерної пропозиції, підтверджується кошторисами (з підписом, та печаткою інженера-проектувальника). Як Учасник, юридична особа (ТОВ), може мати досвід виконання аналогічних договорів (один договір) головним інженером проекту та надати цей аналогічний договір у складі тендерної пропозиції, якщо головним інженером проекту може бути виключно фізична особа??? Згідно наказу МІНІСТЕРСТВА РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ, БУДІВНИЦТВА ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ від 16.05.2011 № 45, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 1 червня 2011 р. за № 651/19389, «Про затвердження Порядку розроблення проектної документації на будівництво об’єктів» головний інженер проекту (далі - ГІП) - інженер, який має кваліфікаційний сертифікат та виконує роботу з інженерно-будівельного проектування, очолює та/або координує розроблення окремих розділів проектної документації. Враховуючи вищевказане, досвід виконання аналогічних договорів ГІП жодного відношення не має до досвіду виконання аналогічних договорів Учасника!!!! Якщо Замовника цікавить у учасників наявність ГІП та його досвід, тоді треба було цю вимогу вказати у кваліфікаційному критерії щодо наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Розгорнути Згорнути

Рішення Органу оскарження: Розгляд подовжено

Причина: Помилково завантажено до органу осакарження
Дата: 17.08.2018 17:17

Кількість скарг: UA-2018-06-27-000946-b.b6

Статус:
Виконано Замовником

Скаржник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "МІЖНАРОДНІ ІНЖЕНЕРНІ СИСТЕМИ", Код ЄДРПОУ:41453894
Пошук по цьому автору
Дата подання: 25.09.2018 17:23

оскарження бездіяльності Замовника

Нами виявлено ряд зауважень до тендерних пропозицій учасників, яких допущено на стадії прекваліфікації до аукціону. На нашу думку, Замовник умисно необґрунтовано обмежує кількості учасників торгів з метою надання переваги окремим учасникам закупівлі, чим порушує принципи добросовісної конкуренції серед учасників та недискримінації учасників під час проведення закупівлі, що суперечить законодавству сфері публічних закупівель, та в результаті таких дій Замовника порушуються права та законні інтереси ТОВ "МІЖНАРОДНІ ІНЖЕНЕРНІ СИСТЕМИ".
Розгорнути Згорнути
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 27.09.2018 19:18

Апеляція

Документи подані скаржником

25.09.2018 17:23
Документи.pdf
25.09.2018 17:23
Скарга.pdf

Лоти

Ризик-індикатор

Відгуки на умови - 3

Тендери, на яких є загальний відгук на умови з оцінкою від 1 до 3

Чисельні завантаження документів - 4

Тендери, у яких документація (вкладені файли) оновлювалась (доповнювалась) замовником більше трьох разів

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання