Дезінфекційні засоби: 13 найменувань

  • Ідентифікатор тендеру UA-2019-05-22-001767-a
  • 24450000-3 - Агрохімічна продукція
  • Завершена
Найменування замовника:
КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ І КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНОЇ ДОПОМОГИ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ"
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Родчук Галина, +380999193646 , cpmkdd.zakupki@ukr.net
Адреса замовника
Україна, м. Івано-Франківськ, 76018, Івано-Франківська область, ВУЛИЦЯ ПРИВОКЗАЛЬНА, будинок 17
Дата укладення договору
18.07.19
Переможець
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лізоформ Медікал"
Очікувана вартість
900 000 UAH з ПДВ
Сума договору
860 918.40 UAH
Оцінка умов закупівлі:
Ризики:
останні зміни 18.07.19
  • Відгуки 1
  • Інформація про тендер
  • Ризик-індикатори 2

Умови закупівлі:

100% корупційна закупівля! Сума "відкату", яку отримає керівництво Замовника, за нашою інформацією -50%. Замовник протягує до перемоги компанію, яка пов"язана з одноіменною компанією з Російської Федерації. Торгові марки засобів, які закуповує цей замовник-корупціонер, існують і в Російській Федерації, через що ми можемо припустити, що посадові особи Замовника не тільки займаються "дерібаном бюджетних коштів", а й фінансово підтримують країну-агресора, спочатку прописавши медико-технічне завдання документації під продукцію РФ, та акцептуючи пропозицію компанії, яка є пов"язанною з компанією ООО "Лизоформ", Росія. Звертаємо Вашу увагу на беззаперечне порушення з боку замовника процедури публічних закупівель.Однією з ключових вимог до проведення відкритих торгів є недопущення дискримінації та забезпечення вільної конкуренції серед усіх учасників тендеру. Проте, вимоги до предмету закупівлі, що встановлені у тендерній документації містять цілий ряд антиконкуретних та дискримінаційних порушень законодавства.
В документації закупівлі сформовані дискримінаційні вимоги до закуповуємої продукції, які характерні тільки певним торговим маркам ОДНОГО ВИРОБНИКА, а подання еквівалентів інших виробників є неможливим.
Технічні (якісні) характеристики предмета закупівлі викладені таким чином, що максимально унеможливлює надання альтернативних пропозицій (аналогічних дезінфекційних засобів) зареєстрованих в Україні, тобто є дискримінаційними. Вказані обмеження масової долі активно-діючих речовин , вказані діючі речовини, які не повинні міститись в деззасобах-феноксіетанол ( Чому? Вказані діючі речовини не агресивні. Не розтрізкують шкіру рук, як ви брехливо зазначаєте, не викликає подразнення. А робить замовник це для того, щоб відсіяти небажаних Учасників!), зазначені Європейські стандарти EN ( До чого вони в Україні. Вони не легетимні!), зазначені режими використання з експозиціями, які характерні тільки для певних торгових марок, температура зберігання, при чому на кожний засіб різна, вимагаються гарантійні листи від виробника, які визнані неодноразово рішеннями АМКУ протизаконними!. Жоден наказ МОЗ не регулює, які саме речовини повинні міститись в дезінфікуючому засобі, адже головне їх призначення - знищення патогенних мікроорганізмів!
Зазначення таких дискримінаційних вимог свідчить про те, що Замовник навмисно маніпулюєте ними, щоб максимально звузити коло потенційних учасників та просунути до перемоги вже заздалегідь визначеного переможця.
Таким чином, викладені медико-технічні вимоги суперечить основним принципам встановлених в Законі про публічні закупівлі, а саме: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Окрім того, технічні, якісні та кількісні вимоги до предмету закупівлі порушує п. 4.7 ч. 2 ст.6, ч. 2 ст. 8, ч.1.2 ст. 15, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
На вимогу до торгів замовник не реагує, формально відписується, при чому за допомогою "свого" постачальника!

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 28.05.2019 17:00

Оскарження умов:

до 03.06.2019 00:00

Подання пропозицій:

07.06.2019 17:00

Початок аукціону:

24.06.2019 13:46

Очікувана вартість
900 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
9 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

13 найменувань
Дезінфекційні засоби: 13 найменувань
ДК 021:2015: 24450000-3 — Агрохімічна продукція

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2019-05-22-001767-a.a1

Статус:
Відхилена

Учасник: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІК-ХХІ ВІК", Код ЄДРПОУ:38516299
Дата подання: 23.05.2019 13:06
Шановний Замовнику! Звертаємо Вашу увагу на беззаперечне порушення з вашого боку процедури публічних закупівель.Однією з ключових вимог до проведення відкритих торгів є недопущення дискримінації та забезпечення вільної конкуренції серед усіх учасників тендеру. Проте, вимоги до предмету закупівлі, що встановлені у вашій тендерній документації містять цілий ряд антиконкуретних та дискримінаційних порушень законодавства.
В документації закупівлі сформовані дискримінаційні вимоги до закуповуємої продукції, які характерні тільки певним торговим маркам ОДНОГО ВИРОБНИКА, а подання еквівалентів інших виробників є неможливим.
Ваші технічні (якісні) характеристики предмета закупівлі викладені таким чином, що максимально унеможливлює надання альтернативних пропозицій (аналогічних дезінфекційних засобів) зареєстрованих в Україні, тобто є дискримінаційними. Вказані обмеження масової долі активно-діючих речовин , вказані діючі речовини, які не повинні міститись в деззасобах-феноксіетанол ( Чому? Вказані діючі речовини не агресивні. Не розтрізкують шкіру рук, як ви брехливо зазначаєте, не викликає подразнення. А робите це для того, щоб відсіяти небажаних Учасників!), зазначені Європейські стандарти EN ( До чого вони в Україні. Вони не легетимні!), зазначені режими використання з експозиціями, які характерні тільки для певних торгових марок, температура зберігання, при чому на кожний засіб різна, вимагаються гарантійні листи від виробника, які визнані неодноразово рішеннями АМКУ протизаконними!. Жоден наказ МОЗ не регулює, які саме речовини повинні міститись в дезінфікуючому засобі, адже головне їх призначення - знищення патогенних мікроорганізмів!
Зазначення таких дискримінаційних вимог свідчить про те, що Замовник навмисно маніпулюєте ними, щоб максимально звузити коло потенційних учасників та просунути до перемоги вже заздалегідь визначеного переможця.
Таким чином, викладені Вами Медико-технічні вимоги суперечить основним принципам встановлених в Законі про публічні закупівлі, а саме: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Окрім того, Ваші технічні, якісні та кількісні вимоги до предмету закупівлі порушує п. 4.7 ч. 2 ст.6, ч. 2 ст. 8, ч.1.2 ст. 15, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Зважаючи на все викладене вище, вимагаємо внести такі зміни до тендерної документації:
Прибрати з документації дискримінаційні вимоги до закуповуємої продукції, які штучно обмежують конкуренцію, та не дають змоги надати еквіваленти інших виробників, тому що їх на ринку України не існує.
У разі ігнорування наших законних вимог ми змушені будемо звернутися зі скаргою до АМКУ, Державної аудиторської служби України, представникам Громадського контролю з метою перешкоджання корупційним схемам Замовника та притягнення посадових осіб до відповідальності!
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

28.05.2019 10:34
Шановний заявнику.
У відповідь на Вашу вимогу № UA-2019-05-22-001767-a.a1 від 23.05.2019 р. щодо закупівлі: «ДК 021:2015: 24450000-3 Агрохімічна продукція (Дезінфекційні засоби: 13 найменувань)», ідентифікатор закупівлі № UA-2019-05-22-001767-a, яка проводиться тендерним комітетом КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ І КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНОЇ ДОПОМОГИ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ», надаємо наступні роз’яснення.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов’язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз «або еквівалент».
Враховуючи зазначене, Додаток № 4 «Медико-технічні вимоги» до тендерної документації містить детальний опис відповідного товару, що закуповується (предмету закупівлі), у тому числі його технічні, якісні та кількісні характеристики, без посилання на конкретну торговельну марку. На виконання вимог Закону, тендерна документація містить положення про те, що усі посилання у Додатку № 4 на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, вважати такими, що містять вираз «або еквівалент» (про що зазначено в тендерній документації). Поняття ж «еквівалент» передбачає можливість надання засобів, аналогічних по діючій (діючих) речовині (речовинах), що максимально подібна до предмету закупівлі.
При цьому слід зауважити, що характеристики такої продукції як дезінфікуючий засіб не зводяться лише до його призначення – знищення патогенних мікроорганізмів, а важливе значення мають також і фізико-хімічні властивості такого засобу, в т.ч. його компонентний склад, а різновидність дезінфекційних засобів запобігає розвитку алергічних станів у медичних працівників, які постійно їх використовують з метою попередження виникнення професійного захворювання.
Тому, при можливості вибрати дезінфекційний засіб, група з розробки вихідних даних КНП «ЦПМКДД» при підготовці Медико-технічних вимог, брала до уваги не тільки спектр антимікробної дії, який у всьому цивілізовану світі підтверджують Європейськими стандартами, отже наявність кожного EN перевіряється в декількох незалежних лабораторіях, а розглядала і інші переваги такі як дія засобу на матеріли та екобезпека.
Стосовно не легітимності Європейських стандартів EN, повідомляємо, що стандарт:
- EN 14348:2014, EN 13624:2014, EN 14561:2014 введено в дію Наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 23.10.2014 № 1257;
- EN 14476 введено в дію Наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 05.11.2018 № 393.
Також, наголошуємо на тому, що міжнародні та європейські стандарти передбачають міжнародно-правові принципи й норми, що закріплюють типові правила поведінки в певних сферах міждержавного співробітництва, зокрема в галузі охорони здоров’я, охорони прав людини, охорони навколишнього середовища тощо, а держава визнає загальні принципи, норми й стандарти міжнародного співтовариства, як складову чинного національного законодавства та невід’ємну частину правової системи загалом.
З огляду на зазначене, технічні (якісні, кількісні) характеристики предмета закупівлі складені у повній відповідності із Законом, жодним чином не суперечать п. 3 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» та загальним принципам здійснення публічних закупівель, зокрема, не містять дискримінаційних умов, або ж вимог, які суперечать основним принципам державних закупівель, таким як, добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Постачання в Україні зазначених у Додатку № 4 тендерної документації дезінфекційних засобів, здійснюється багатьма вітчизняними та іноземними компаніями, що підтверджується електронною системою закупівель ProZorro. Отже, на ринку зазначених засобів існує конкуренція серед потенційних учасників закупівель, які в змозі запропонувати саме ті товари, які необхідні нашому підприємству.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Замовник вважає надання гарантійних листів Учасниками у складі тендерної пропозиції є доцільним та необхідним, оскільки в умовах сучасного ринку, медичні заклади ризикують закупити неякісний та фальсифікований товар, а гарантійний лист від товаровиробника (або його офіційного представника в Україні) суттєво зменшує рівень ризику поставки неякісних чи фальсифікованих товарів, адже виробник, надаючи такого листа, гарантує замовнику, що ознайомлений з умовами та строками поставки товару, який він продукує та документально підтверджує можливість поставки товару у потрібних об’ємах та у встановлені строки, що забезпечить нормальне функціонування медичного закладку. Слід зазначити, що при підготовці тендерної документації, тендерний комітет підприємства керувався, перш за все принципами публічних закупівель, а метою проведення процедури є отримання найбільш економічно вигідної пропозиції (обрано єдиний критерій оцінки – «Ціна»), а також забезпечення умов виконання договору, з метою осягнення основного завдання Замовника – забезпечення належного рівня надання медичних послуг населенню. Тобто, гарантійний лист також гарантує своєчасну поставку заявленого товару.
Щодо звернень до контролюючих та інших органів та організацій, Ви маєте на це право.
Розглянувши Вашу вимогу та на підставі вищевикладеного, тендерний комітет підприємства на даному етапі не знайшов жодних передбачених Законом підстав для задоволення такої вимоги, а тендерна документація не містить жодних дискримінаційних умов.

Номер вимоги: UA-2019-05-22-001767-a.a2

Статус:
Відхилена

Учасник: Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІК-ХХІ ВІК", Код ЄДРПОУ:38516299
Дата подання: 28.05.2019 10:44
Враховуючи протизаконну позицію хабарника, намагання відписатися, виправдати свої корупційні дії, намагання протягти до перемоги пропозицію "свого" постачальника ( та ще і одного виробника), ми направляємо листи до контролюючих органів з метою привернути їх увагу до корупційної закупівлі та притягти до відповідальності посадових осіб-корупціонерів Замовника!
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

31.05.2019 09:49
Шановний заявнику.
У відповідь на Вашу вимогу № UA-2019-05-22-001767-a.a2 від 28.05.2019 р. щодо закупівлі: «24450000-3 Агрохімічна продукція (Дезінфекційні засоби: 13 найменувань)», ідентифікатор закупівлі № UA-2019-05-22-001767-a, яка проводиться тендерним комітетом КОМУНАЛЬНОГО НЕКОМЕРЦІЙНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЦЕНТР ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ І КОНСУЛЬТАТИВНО-ДІАГНОСТИЧНОЇ ДОПОМОГИ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ», інформуємо Вас про те, що жодна посадова особа підприємства не була притягнена до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень. Тому рекомендуємо Вам не зводити наклеп на посадових осіб підприємства, називаючи їх хабарниками та корупціонерами без жодних правових підстав, оскільки, ми, також, можемо звернутися у відповідні правові інституції щодо захисту честі та гідності посадових осіб і ділової репутації підприємства.

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2019-05-22-001767-a.a3

Статус:
Розгляд припинено

Скаржник: ТОВ "Дезодар", Код ЄДРПОУ:41937138
Пошук по цьому автору
Дата подання: 31.05.2019 17:57

Скарга

Скарга на закупівлю UA-2019-05-22-001767-a
Документи

Рішення Органу оскарження: Розгляд подовжено

Причина: Причина відкликання данної скарги є відмова в участі у данній процедурі закупівлі.
Дата: 04.06.2019 12:15

Документи подані скаржником

31.05.2019 17:56
Скарга в АМКУ

Аукціон

Початок:
24.06.2019 13:46
Завершення:
24.06.2019 14:13

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 24.06.2019 14:13

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІК-ХХІ ВІК"
Пошук по цьому учаснику
862 584 UAH з ПДВ 800 000 UAH з ПДВ Документи
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лізоформ Медікал"
Пошук по цьому учаснику
885 084 UAH з ПДВ 860 918.40 UAH з ПДВ Документи
ФОП Іваній Олег Сергійович
Пошук по цьому учаснику
896 566.20 UAH з ПДВ 896 566.20 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІК-ХХІ ВІК"
#38516299
Пошук по цьому переможцю
Відхилено 800 000 UAH з ПДВ 01.07.2019 12:13
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лізоформ Медікал"
#36257034
Пошук по цьому переможцю
Переможець 860 918.40 UAH з ПДВ 03.07.2019 15:06

Документи

24.06.2019 14:14
edr_identification.yaml
01.07.2019 12:12
Протокол №91.PDF
01.07.2019 12:13
sign.p7s

Документи

01.07.2019 12:13
edr_identification.yaml
03.07.2019 15:04
протокол 92.PDF
03.07.2019 15:06
sign.p7s

Переможець

Дата і час публікації: 03.07.2019 15:06

Учасник Пропозиція Документи
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лізоформ Медікал"
Пошук по цьому переможцю
#36257034
860 918.40 UAH з ПДВ Документи

Документи

01.07.2019 12:13
edr_identification.yaml
03.07.2019 15:04
протокол 92.PDF
03.07.2019 15:06
sign.p7s

Укладений договір


Строк дії 18.07.2019 00:00 - 31.12.2019 00:00
Номер 249
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
Договір.PDF Укладений
860 918.40
18.07.2019 11:48
18.07.2019
sign.p7s Укладений
18.07.2019 11:50

Виконання договору

Строк дії за договором: 18.07.2019 — 31.12.2019
Сума оплати за договором: 860 918.40
UAH з ПДВ

Ризик-індикатор

Відгуки на умови - 1

Тендери, на яких є загальний відгук на умови з оцінкою від 1 до 3

"Чемпіон" - переможець - Так

Учасник, позначений як екстраординарний, переміг в тендері. Ознаки екстраординарності: А) середня конверсія учасника вище за 60% або Б) з цим замовником учасник підписав більше 75% договорів від свого загального числа.

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання