код ДК 021:2015: 33120000-7 Системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання (Рентгенологічне обладнання для забезпечення ангіографічних процедур (операцій) та контроль їх виконання) Code DK 021: 2015: 33120000-7 Systems for the registration of medical information and research equipment (X-ray equipment for the provision of higographic procedures (operations) and control over their implementation)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2019-05-31-001311-c
  • 33120000-7 - Системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання
  • Завершена
Найменування замовника:
ДУ "Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України"
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Козловська Валерія Борисівна, +380442065059 , tender@cardio.org.ua
Адреса замовника
Україна, Київ, 04050, м. Київ, вул.Мельникова,24
Дата укладення договору
6.08.19
Переможець
ТОВ КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ
Очікувана вартість
76 000 000 UAH з ПДВ
Сума договору
75 090 000 UAH
Оцінка умов закупівлі:
Ризики:
останні зміни 7.08.19
  • Відгуки 3
  • Інформація про тендер
  • Ризик-індикатори 2

Умови закупівлі:

8. Відповідно до пп. 4 п. 5.2 частини 5 розділу ІІІ «Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» Замовник вимагає подання оригіналу або нотаріально завіреної копії довідки державного податкового органу/його територіального відділення про відсутність заборгованості із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), дійсну станом на дату розкриття тендерних пропозицій або більш пізнішу дату.
Отримати довідку про відсутність/наявність заборгованості перед бюджетом можна оформити он-лайн через Інформаційний порталу органів ДПС України. У відповідь платнику податків, який не має заборгованості з того чи іншого податку або збору, засобами електронного зв’язку надсилається довідка в електронному вигляді або інформаційне повідомлення у вигляді квитанції від інспектора ОДПС про стан розгляду довідки за місцем обліку.
Таким чином, встановлення обмежень щодо надання оригіналу такої довідки, чи її нотаріально завіреної копії, без зазначення надання такої довідки в електронному вигляді є дискримінаційною (п. 7 Порядку видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, затвердженого наказом Міндоходів від 10.10.2013 № 567). 
9. Згідно з частиною першою статті 27 Закону розкриття тендерних пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель відразу після закінчення електронного аукціону. Перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни/приведені ціни тендерних пропозицій.
У разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до положень частини четвертої статті 10 цього Закону у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні про проведення процедури закупівлі, електронною системою закупівель автоматично розкривається частина тендерної пропозиції з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі.
За результатами аналізу умов ч. 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» встановлено, що Замовник встановив обов’язок для учасників у складі тендерної пропозиції подати заповнену та підписану тендерну пропозицію за формою, наведеною у Додатку 1 до тендерної документації, у двох примірниках (один – із заповненням/зазначенням цінових показників, другий – без зазначення/заповнення цінових показників).
Як наслідок у складі тендерної пропозиції учасників міститься файл «тендерна пропозиція», що містить цінову пропозицію, може бути оприлюднений до початку аукціону і до нього є доступ Замовника та всіх зацікавлених осіб.
Таким чином, Замовник у ході проведення процедури закупівлі допустив порушення норм статті 27 Закону, яке на час оприлюднення повідомлення про намір укласти договір виправити неможливо.
Виходячи зі змісту статті 38 Закону, члени тендерного комітету або уповноважена особа замовника  несуть персональну відповідальність в частині прийнятих рішень.
 
Ураховуючи зазначене, виконання зобов'язань за договором, який укладений за результатами процедури закупівлі, що проведена з порушенням законодавства у сфері закупівель, може призвести до нераціонального та неефективного використання державних коштів, що не відповідатиме меті Закону та принципам, за якими мають здійснюватися публічні закупівлі, закріпленими в статті 3 Закону.
Разом з тим, Згідно ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5 та 6 ст. 203 ЦК України.
При цьому, вимоги ст. 203 ЦК України визначають, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
 
Зважаючи на викладене, просимо:
- Замовника усунути викладені порушення законодавства у сфері закупівель;
- провести службове розслідування та притягнути до відповідальності посадових осіб, що допустили такі порушення;
- правоохоронні органи вжити  заходів у межах компетенції та не допустити витрачання бюджетних коштів з порушенням вимог законодавства  по корупційних схемах.
 
Відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» про результати службового розслідування просимо повідомити на електронну адресу complegalprotect@gmail.com
Звертаємо увагу, що відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Контроль за діями або бездіяльністю Замовника вважаємо нашим святим обов’язком заради верховенства закону.
 
 
Голова відокремленого підрозділу
у м. Києві Всеукраїнського КНК                                                           В.О.Бовсуновский. A підпис забезпечено

Умови закупівлі:

Щодо відповідності тендерної документації Замовника вимогам законодавства у сфері закупівель судіть самі.
1. Відповідно до  ч. 1 розділу ІІІ «Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» всі документи тендерної пропозиції (крім банківської гарантії, яка подається окремим файлом) подаються у сканованому вигляді у форматі «PDF» одним файлом.
Зазначення обмежень щодо формату завантажувальних файлів та виду їх завантаження ускладнює роботу з підготовки тендерних пропозиції, зменшує час на її оформлення та обмежує коло потенційних учасників.
Норми чинного законодавства, в тому числі і Закон України «Про публічні закупівлі»
№ 922-VIII від 25.12.2015 р. (зі змінами та доповненнями, далі – Закон) не містить обмежень щодо форми і виду файлів, які має завантажити учасник в складі тендерної пропозиції на торгівельному майданчику.
Окрім того, всі документи, що видаються установами можуть бути оформлені та підписані електронним цифровим підписом керівника установи чи іншої особи, що має право підпису таких документів.
Таким чином, Замовник може відхилити подану тендерну пропозицію в форматі, наприклад «Word», підписану електронним цифровим підписом.
Отже, встановлення вимоги подання всіх документів тендерної пропозиції (крім банківської гарантії, яка подається окремим файлом) у сканованому вигляді у форматі «PDF» одним файлом є дискримінаційною.
 
2. Відповідно до п. 1 розділу ІІІ «Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» тендерна пропозиція повинна містити реєстр наданих документів та інформації із зазначенням номерів сторінок наданих документів/інформації, який повинен бути першим з документів тендерної пропозиції. У разі, якщо тендерна пропозиція подається у вигляді декількох файлів/частин, кожна частина/файл повинні містити свій реєстр наданих документів та інформації із зазначенням номерів сторінок наданих документів/інформації.
Норми чинного законодавства, в тому числі і Закон не містять обмежень щодо наявності реєстру поданих документів в складі тендерної пропозиції та вимог складання їх у тій послідовності, що вимагає Замовник.
Встановлення таких вимог та обмежень щодо оформлення тендерних пропозиції є безпідставними та жодним чином не характеризують учасників, як надійних постачальників та не дають уявлення Замовнику про якість запропонованих товарів до постачання.
Окрім того, Замовником не віднесено до формальним помилок порушення в оформленні документів тендерних пропозицій в частині наявності реєстру та послідовності складання таких документів.
Як наслідок, тендерна документація підлягає зміні у частині визначення змісту тендерної пропозиції.
 
3. Відповідно до вимог п. 2 частини 2 статті 22 Закону тендерна документація замовника повинна містити, зокрема, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством.
Із змісту статті 17 Закону вбачається, що замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі, якщо останній відповідає хоча б одній із визначених цією статтею умов.
Норми частини 1 розділу ІІІ тендерної документації зобов’язують учасників у складі тендерних пропозицій надати, зокрема, інформацію щодо відповідності учасника вимогам, визначеним у статті 17 Закону, тоді як норми Закону вимагають відсутності підстав.
У тендерній процедурі беруть участь учасники, які є потенційними переможцями і не повинні відповідати вимогам, визначеним у статті 17 Закону.
Тому виконати умову п. 3 частини 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації не зможе жодний із учасників. Разом з тим, Замовник зобов’язаний відхилити учасника у складі тендерної пропозиції якого буде надана інформація про відповідності його вимогам, визначеним у статті 17 Закону.
Таким чином, дана умова суперечить вимогам Закону та вводить в оману учасників тендерної процедури.
Як наслідок тендерна документація в частині визначення її змісту підлягає зміні.
 
4. Відповідно до норм частини 3 статті 22 Закону тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
Зі змісту частини 4 «Істотні умови, що обов’язково включаються до договору про закупівлю» розділу VІ «Результати торгів та укладання договору про закупівлю» тендерної документації не вбачається які саме істотні умови обов’язково включаються до договору про закупівлю.
При цьому варто звернути увагу, що відповідно до вимог частини 2 статті 180 ГКУ господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Як наслідок, з метою уникнення подвійних стандартів та корупційних ризиків в частині визнання договору неукладеним, тендерна документація підлягає зміні в частині визначення істотні умови, що обов’язково включаються до договору про закупівлю.
 
5. Відповідно до вимог п. 14 частини 2 статті 22 Закону тендерна документація замовника повинна містити, зокрема, розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати).
Дійсно, Замовник зобов’язав учасників у складі своєї тендерної пропозиції надати забезпечення у виді електронної банківської гарантії. Водночас банківська гарантія повинна бути безвідкличною та безумовною.
Однак, Замовник при складанні тендерної документації не врахував умов постанови Правління НБУ від 25 січня 2018 р. № 5 про внесення змін до Положення про порядок здійснення банками за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 р. № 639 (далі – Положення). У новій редакції Положення виключено розділення гарантій на безвідкличну, безумовну, умовну та відкличну.
Нормами частини 4 статті 16 Закону встановлено, що документи, які не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, не подаються ними у складі тендерної пропозиції. Правовим наслідком відсутності банківської гарантії є відхилення Замовником тендерної пропозиції такого учасника, як це визначено нормами частини 1 статті 30 Закону.
 
6. Крім цього, Замовник у п. 1.1 частини 2 розділу ІІІ тендерній документації визначив, що банківська гарантія повинна бути оформлена відповідно до вимог постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 639.
Водночас, Замовник визначає реквізити банківської гарантії, що суперечать вимогам п. 26 Положення.
Перевищення повноважень Замовником (ст. 364 ККУ) носить причинно-наслідковий характер що спонукає учасників до порушення вимог законодавста.
Як наслідок, з метою  приведення умов тендерної документації у відповідність до вимог законодавства, необхідно внести зміни у частину 2 “Забезпечення тендерної пропозиції” розділу ІІІ. “Інструкція з підготовки тендерної пропозиції”.
 
7. Відповідно до вимог п. 10 частини 2 статті 22 Закону тендерна документація замовника повинна містити, зокрема, строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій.
Дійсно, Замовник у частині 4 розділу ІІІ. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції визначив, що тендерна пропозиція вважається дійсною протягом 120 днів з дати розкриття тендерних пропозицій.  
Водночас, у Додатку 1 до тендерної документації Замовник встановлює новий строк для чинності тендерної пропозиції, а саме: протягом 120 календарних днів з дня визначення переможця.
Як наслідок, умови тендерної документації Замовника у частині визначення строку, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, є неузгодженими між собою, що є порушенням принципів, визначених статтею 3 Закону, зокрема, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель

Умови закупівлі:

Ситуацію, яка склалася у сфері медицини і охорони здоров’я доводить: корупція може вбивати, забирати життя. Тому боротьба з корупцією стосується кожного. Переконані, лише спільними зусиллями ми зможемо вилікувати Україну від цього ганебного явища.
І ми, готові підтримати це!!
Ми в рамках правового захисту провели розслідування щодо витрачання у цьому році коштів ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України» (далі - Замовник) і ось що виявили.
ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України» 31 травня за результатами тендеру хоче  придбати у ТОВ «КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ» мобільну діагностичну рентгенівську систему за 76,0 млн гривень. Про це повідомляється у системі «Прозорро» (процедура № UA-2019-05-31-001311-c).
За результатами аналізу документів тендерної пропозиції ТОВ «КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ» (код ЄДРПОУ 36352221) встановлено наступне. 1. Відповідно до умов п. 1.2 частини 2 «Забезпечення тендерної пропозиції» розділу
ІІІ. «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» строк дії банківської гарантії повинен бути не меншим ніж строк дії тендерної пропозиції.
Разом з тим, у частині 4  «Строк, протягом якого тендерні пропозиції є дійсними» розділу ІІІ. «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» Замовник встановив умову, що тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 120 днів з дати розкриття тендерних пропозицій.
Якщо день розкриття тендерних пропозицій 15 липня 2019 року (відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій від 15.07.2019), то тендерні пропозиції вважаються дійсними до 12 листопада 2019 року у розумінні статті 251 Цивільного кодексу України.
Водночас, згідно із п. 11  наданої Тендерної пропозиції ТОВ «КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ» (код ЄДРПОУ 36352221)  сторінка 2 Додаток 1 учасник погодився дотримуватися умов цієї пропозиції протягом 120 календарних днів з дня визначення переможця тендерних пропозицій.
Зважаючи, що Замовник визначив переможця 17 липня 2019 року, тому учасник
ТОВ «КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ» дотримуватиметься умов цієї пропозиції до
14 листопада 2019 року.
При цьому, із змісту банківської гарантії від 01 липня 2019 року № 12121/19-ТГ (далі - Гарантія) випливає що зобов’язання Гаранта (ПАТ «Банк Інвестицій та Заощаджень») перед Бенефіціаром (ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України») за цією Гарантією закінчуються повністю і автоматично
02 листопада 2019 року.
Крім цього, у Гарантії визначено, що вона набирає чинності з моменту підписання її Гарантом і діє до 02 листопада 2019 року.
Зважаючи на зазначене, учасник ТОВ «КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ» не надав забезпечення тендерної пропозиції відповідно до умов тендерної документації Замовника.
 
2. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 22 Закону тендерна документація повинна містити, зокрема, кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16 цього Закону та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством.
Тендерна документація містить кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16 Закону, та Замовник визначив спосіб документального підтвердження відповідності учасників цим критеріям шляхом надання довідок у довільній формі.
Разом з тим, нормами частини 2 «Інша інформація» розділу V. «Оцінка тендерної пропозиції» Замовник визначив, що «всі документи, повинні бути дійсні на дату розкриття пропозицій. Якщо термін дії документа (свідоцтва, довідки, тощо) закінчився або закінчується в поточному році, учасник в складі своєї пропозиції повинен надати лист-роз’яснення в довільній формі з вказанням причин та  підстав  таких обставин згідно чинного законодавства».
Крім цього, 10 липня 2015 року набув чинності нормативно-правовий акт — Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року № 1000/5 (далі — Правила).
Правила — перший в Україні нормативно-правовий акт, що встановлює єдині вимоги, зокрема, щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (далі — установа), тобто вони є обов’язковим для виконання усіма без винятку юридичними особами
Відповідно до норм п. 2 Правил, реквізит службового документа - обов'язковий елемент, зафіксований в документі для його ідентифікації, організації обліку та надання йому юридичної сили.
У складі тендерної пропозиції ТОВ «КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ» містяться документи «Довідка про матеріально технічну базу» (сторінка 2 Додатку 2), «Довідка про персонал» (сторінка 3 Додатку 2) та «Відомості про виконання договору аналогічної поставки» (сторінка 3 Додатку 2) в яких відсутня дата та реєстраційний номер.
Зважаючи на викладене, зазначені документи не мають юридичної сили в розумінні вимог Правил, адже відсутні реквізити щодо ідентифікації зазначених документів у часі та їх дійсності на дату розкриття пропозицій.
Як наслідок, тендерна пропозиція ТОВ «КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ» не містить документального підтвердження, що має юридичну силу, відповідності учасника визначеним кваліфікаційним критеріям.
Як визначено нормами статті 30 Закону тендерна пропозиція ТОВ «КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ» підлягає відхиленню, як така, що не відповідає умовам тендерної документації та визначеним кваліфікаційним критеріям. А торги є такими, що підлягають відміні у розумінні частини 1 статті 31 Закону.
Крім цього, нормами частини 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу ІІІ. «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовник визначив, що неспроможність подати всю інформацію, що потребує тендерна документація, або подання пропозиції, яка не відповідає встановленим вимогам, буде віднесена на ризик учасника та спричинить за собою відхилення тендерної пропозиції.
Це неповний перелік невідповідності тендерної пропозиції переможця цих торгів, що вольно чи невольно залишилися поза увагою Замовника і, дослідивши саму тендерну документацію, благаємо, щоб у медицині вони були професіонали.
 
Крім цього, бездіяльність Замовника призвела до того, що до аукціону допущено учасника ТОВ «ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 36519759), посадові особи якого є суб’єктами досудового розслідування у кримінальному провадженні
№ 42018020000000232 від 22.11.2018 року та № 12019230000000178 від 21.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України.

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 22.06.2019 17:07

Оскарження умов:

до 28.06.2019 00:00

Подання пропозицій:

02.07.2019 17:07

Початок аукціону:

15.07.2019 12:30

Очікувана вартість
76 000 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
1 520 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
760 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 шт
Система рентгенівська діагностична мобільна
ДК 021:2015: 33120000-7 — Системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання
1 шт
Ангіографічна система для інтервенційних втручань
ДК 021:2015: 33120000-7 — Системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання
1 шт
Ангіографічна система для інтервенційних втручань
ДК 021:2015: 33120000-7 — Системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Внесення змін до тендерної документації задля розширення кола потенційних учасників

Дата подання: 13.06.2019 17:51
Дата відповіді: 14.06.2019 12:33
Доброго дня, шановний Замовнику. У відповідності до розділу II. «Порядок унесення змін та надання роз’яснень до тендерної документації» тендерної документації (далі – ТД) та на підставі ч.1 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року №922-VIII (надалі – Закон України), фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення процедури закупівлі. Детально вивчивши Медико-технічні вимоги до предмета закупівлі: код ДК 021:2015:33120000-7 Системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання (Рентгенологічне обладнання для забезпечення ангіографічних процедур (операцій) та контроль їх виконання), викладені у Додатку 4 (Кількісні та медико-технічні вимоги щодо предмету закупівлі код ДК 021:2015: 33120000-7 Системи реєстрації медичної інформації та дослідне обладнання (Рентгенологічне обладнання для забезпечення ангіографічних процедур (операцій) та контроль їх виконання) Системи рентгенівської діагностичної мобільної, Тендерної документації, просимо Вас задля розширення кола потенційних учасників внести зміни до тендерної документації та викласти їх в наступній редакції: п.2.4. Максимальна сила струму, не менше, мА – 450 мА змінити на п.2.4. Максимальна сила струму, не менше, мА – 300 мА
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Доброго дня. Відповідні зміни будуть внесені.

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2019-05-31-001311-c.c1

Статус:
Залишена без розгляду

Учасник: ТОВ "Астріум", Код ЄДРПОУ:33603690
Дата подання: 18.06.2019 18:20
Вимога щодо внесення змін

Рішення замовника: Вимога відхилена

21.06.2019 15:00
Тендерний комітет (надалі, «Замовник») розглянув «Вимогу щодо внесення змін» від ТОВ «Астріум» (надалі «Заявник»)(вих. № 422 від 12.06.2019 р.) по суті.
Фахівцями з ангіографії при складанні вимог враховувались відомі дані від провідних світових виробників та з урахуванням потрібного класу обладнання та певних умов роботи з педіатричними та дорослими пацієнтами.
По зазначеним Заявником пунктам медико-технічних вимог до предмету закупівлі саме для запобігання дискримінації інших учасників та розширення кола пропозицій були застосовані зменшені показники оскільки деякі провідні виробники мають показники значно вищі, наприклад по
п. 1.3 Глибина С-дуги не менше, см (Наявність функції або величина параметра) компанія General Electric пропонує системи з таким показником у 107 см, компанія Philips 105 см;
по п. 3.3 Теплоємність аноду рентгенівської трубки, не менше теплових одиниць (ТО) (Наявність функції або величина параметра) компанія General Electric пропонує системи з таким показником у 3,7 млн ТО, компанія Philips 6,4 млн ТО;
по п. 3.4 Теплоємність блоку трубки в зборі, не менше теплових одиниць (ТО) (Наявність функції або величина параметра) компанія General Electric пропонує системи з таким показником у 6,9 млн ТО, компанія Philips 9,4 млн ТО.
Щодо пунктів 3.3 та 3.4 зазначаємо, що дані параметри були обрані для вибору системи з можливістю проведення максимально довготривалих процедур, що обумовлено специфікою кардіоангіографії в педіатрії. Заниження цих параметрів веде до зниження важливих характеристик системи.
По п.5.10 (5.15) Синхронізація флюороскопії із фазами серцевого ритму (Наявність функції або величина параметра) – така функція представлена у провідних світових виробників, наприклад як “Physio Viewing ECG trhiggering” у компаніїPhilips, і вважається нашими фахівцями обов’язковою для покращення візуалізації та зниження дози, особливо при дослідженнях дітей.
По п. 4.6 Розмір матриці для побудови зображень, не менше(Наявність функції або величина параметра) – визначено необхідний для якісних обстежень в педіатрії рівень роздільної здатності та не є дискримінаційним оскільки пропонується кількома провідними виробниками.
Запропоновані зміни значною мірою знижують клас обладнання та не відповідають вимогам для використання в дитячому закладі.

Документи подані скаржником

Протокол розгляду

Учасник Документи Рішення
ТОВ ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА Документи
Опубліковано
Документи
ТОВ КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ Документи
Опубліковано
Документи

Документи

02.07.2019 17:09
edr_identification.yaml
08.07.2019 15:38
sign.p7s

Публічні документи

02.07.2019 10:53
Додаток 2.pdf
02.07.2019 10:53
Додаток 4.pdf
02.07.2019 10:57
sign.p7s
02.07.2019 10:53
Додаток 1.pdf
02.07.2019 10:53
Додаток 3.pdf
02.07.2019 10:53
Додаток 5.pdf
02.07.2019 10:57
sign.p7s

Документи

02.07.2019 17:10
edr_identification.yaml
08.07.2019 15:39
sign.p7s

Аукціон

Початок:
15.07.2019 12:30
Завершення:
15.07.2019 12:51

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 15.07.2019 12:51

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВ КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ
Пошук по цьому учаснику
75 850 000 UAH з ПДВ 75 090 000 UAH з ПДВ Документи
ТОВ ПРОТЕК СОЛЮШНЗ УКРАЇНА
Пошук по цьому учаснику
75 980 000 UAH з ПДВ 75 220 000 UAH з ПДВ Документи

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ТОВ КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ
#36352221
Пошук по цьому переможцю
Переможець 75 090 000 UAH з ПДВ 17.07.2019 11:28

Переможець

Дата і час публікації: 17.07.2019 11:28

Учасник Пропозиція Документи
ТОВ КІНД ІНТЕРСЛУХ КИЇВ
Пошук по цьому переможцю
#36352221
75 090 000 UAH з ПДВ Документи

Укладений договір


Строк дії 06.08.2019 00:00 - 31.12.2019 23:59
Номер 380/2019Т
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
Договір Укладений
75 090 000
07.08.2019 14:17
06.08.2019
sign.p7s Укладений
07.08.2019 14:19

Зміни до договору

Покращення якості предмета закупівлі 09.08.2019 16:08
Опис змін: Згідно п.3.ч.4 ст. 36 Закону
Номер договору: 1
Контракт:

Виконання договору

Строк дії за договором: 06.08.2019 — 31.12.2019
Сума оплати за договором: 75 090 000
UAH з ПДВ

Ризик-індикатор

Відгуки на умови - 3

Тендери, на яких є загальний відгук на умови з оцінкою від 1 до 3

Покращення якості предмета закупівлі - 1

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання