Бейджи

  • Ідентифікатор тендеру UA-2019-07-11-000905-c
  • 30190000-7 - Офісне устаткування та приладдя різне
  • Не відбулася
Найменування замовника:
Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області
Тип закупівлі
Допорогові закупівлі
Контактна особа замовника
Нікітенко Олег Юрійович, +380472567509 , gu_pfu_prozorro@ukr.net
Адреса замовника
Україна, Черкаси, 18002, Черкаська область, вул. Смілянська, 23
Очікувана вартість
3 300 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 17.07.19
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 15.07.2019 17:21

Подання пропозицій:

17.07.2019 17:21

Очікувана вартість
3 300 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
33 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

170 шт
Бейджи
ДК 021:2015: 30190000-7 — Офісне устаткування та приладдя різне

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

Запитання до процедури

Тех. задание

Дата подання: 12.07.2019 07:46
Дата відповіді: 15.07.2019 16:20
Бейджей миллион разных, какие нужны Вам? Материал, размеры, характеристики?

відповідь:

Технічні вимоги до предмету закупівлі міститься в додатку № 1 до договору.
За додатковими роз'ясненнями звертайтесь до Сидорука Михайла Петровича (тел. (050) 468 26 30)

Про аналоги, еквіваленти предмета закупівлі та участі ФОП

Дата подання: 12.07.2019 11:16
Дата відповіді: 15.07.2019 16:22
1) Чи допускаєте Ви на торги товари, торгова марка або модель яких відрізняється від торгової марки або моделі , яка відповідає тех. вимогам, щодо предмета закупівлі? 2) Чи допускаєте Ви до участі в закупівлі фізичних осіб-підприємців неплатників ПДВ? Якщо допускаєте, то як будете оцінювати пропозицію ФО-П неплатника ПДВ: розглядатимете його ціну як остаточну чи додаватимете до його ціни суму ПДВ 20%, чи будете порівнювати ціни всіх учасників без врахування ПДВ?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

1) Відповідно до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» Тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами.
Тому усі передбачені Додатком 1 до оголошення є обов’язковими.

2) Фізичні особи-підприємці, які не є платниками ПДВ мають право приймати участь у даній закупівлі на рівних умовах. Учасник, що є неплатником ПДВ, у складі своєї пропозиції повинен надати документи, що підтверджують його податковий статус. Відповідно до пункту 12 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» найбільш економічно вигідна пропозиція – пропозиція, що визнана найкращою за результатами оцінки тендерних пропозицій відповідно до статті 28 цього Закону. При цьому при розгляді та оцінці тендерних пропозицій Замовник забезпечує однаковий підхід до учасників. Відповідно до п. 1 розділу 5 Тендерної документації єдиним критерієм оцінки тендерних пропозицій є ціна з ПДВ. Різної методики щодо учасників одних і тих же торгів бути не може однозначно. При провадженні діяльності у сфері публічних (державних) закупівель замовники керуються базовими принципами, що закріплені в статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: добросовісна конкуренція серед учасників, недискримінація учасників, об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, максимальна економія та ефективність та інші. Тому, щоб дотримуватись даних принципів та проводити процедуру закупівлі відповідно до норм чинного законодавства, замовники оцінюють пропозиції учасників, якщо один із них є платником ПДВ, а інший не є платником податку на додану вартість, цілком однаково. Отже, пропозиція постачальника, який не є платником ПДВ, буде оцінюватися на тих саме умовах, як і учасників платників податку на додану вартість.

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання