Відбійний молоток, електричний гайкокрут, електричні перфоратори, кутова шліфувальна машина, дрилі ударні, технічні фени, паяльник для пластикових труб, точильний станок

  • Ідентифікатор тендеру UA-2020-02-13-002504-b
  • 42650000-7 - Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані
  • Відмінена
Найменування замовника:
Комунальне підприємство "Центр організації дорожнього руху""
Тип закупівлі
Допорогові закупівлі
Контактна особа замовника
Сичевська Марія Петрівна, 380443741120 , vdzkds@ukr.net
Адреса замовника
Україна, Київ, 03062, Київська область, Чистяківська, 19-а
Очікувана вартість
90 782 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 19.02.20
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 18.02.2020 17:00

Подання пропозицій:

20.02.2020 17:00

Початок аукціону:

21.02.2020 14:28

Очікувана вартість
90 782 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
1 362 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

10 штуки
Відбійний молоток, електричний гайкокрут, електричні перфоратори, кутова шліфувальна машина, дрилі ударні, технічні фени, паяльник для пластикових труб, точильний станок
ДК 021:2015: 42650000-7 — Ручні інструменти пневматичні чи моторизовані

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

14.02.2020 13:51
14.02.2020 13:51
13.02.2020 16:58

Запитання до процедури

Про аналоги, еквіваленти предмета закупівлі та участі ФОП

Дата подання: 14.02.2020 12:22
Дата відповіді: 14.02.2020 12:48
- Чи приймаєте Ви пропозиції, торгові марки або моделі яких відрізняються від торгових марок або моделей, вказаних Вами в тендерній документації? - Просимо Замовника зобов'язати учасників закупівлі вказувати торгову марку та модель (модифікацію) запропонованого товару, щоб всі зацікавлені сторони мали змогу точно ідентифікувати його і пересвідчитися, що запропонований товар відповідає усім вимогам Замовника. Така вимога забезпечить дотримання учасниками закупівель ПРИНЦИПУ ВІДКРИТОСТІ ТА ПРОЗОРОСТІ НА ВСІХ СТАДІЯХ ЗАКУПІВЕЛЬ», закріпленого статтею 3 ЗУ "Про публічні закупівлі"; - Чи допускаєте Ви до участі в закупівлі фізичних осіб-підприємців неплатників ПДВ? Якщо допускаєте, то як будете оцінювати пропозицію ФО-П неплатника ПДВ: розглядатимете його ціну як остаточну чи додаватимете до його ціни суму ПДВ 20%, чи будете порівнювати ціни всіх учасників без врахування ПДВ? - Просимо розтлумачити поняття «очікувана вартість… з ПДВ», «бюджет закупівлі.. .з ПДВ». Ви вимагаєте подавати пропозиції виключно з ПДВ чи мається на увазі – цінова пропозиція з усіма податками і зборами, включаючи пропозиції суб»єктів підприємницької діяльності неплатників ПДВ, які можуть подавати свої пропозиції з усіма податками і зборами, які передбачені для виплат законодавством України для неплатників ПДВ?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

- Якщо запропонований товар буде відповідати всім технічним характеристикам, що вимагаються замовником - даний товар буде розглядатись.
- Тендерна документація містить вимогу щодо надання учасниками в складі тендерної пропозиції підписану інформацію про відповідність запропонованого товару встановленим технічним, якісним, кількісним характеристикам предмета закупівлі.
- Відповідно до пункту 12 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) найбільш економічно вигідна пропозиція — пропозиція, що визнана найкращою за результатами оцінки тендерних пропозицій відповідно до статті 28 Закону. При цьому при розгляді та оцінці тендерних пропозицій замовник забезпечує однаковий підхід до учасників. При провадженні діяльності у сфері публічних закупівель замовники керуються базовими принципами, що закріплені в статті 3 Закону про публічні закупівлі, а саме: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням. Тому, щоб дотримуватись даних принципів та проводити процедуру закупівлі відповідно до норм чинного законодавства, замовники оцінюють пропозиції учасників, якщо один із них є платником ПДВ, а інший не є платником податку на додану вартість, цілком однаково. А отже, якщо пропозиція учасника, неплатника ПДВ, відповідає всім вимогам, установленим у документації, та є найбільш економічно вигідною, то Замовник акцептує дану пропозицію.

По країні-виробнику

Дата подання: 14.02.2020 13:41
Дата відповіді: 14.02.2020 13:52
У тендерній документації прописано вимога, що предмети закупівлі мають бути зібрані не в Китаї. Судячи з ассортименту предметів закупівлі, це практично не можливо. Мінімум один предмет закупівлі, окрім Китаю ніде не виробляється.

відповідь:

Доброго дня! Замовником внесені відповідні зміни до документації.

ФОП

Дата подання: 15.02.2020 13:16
Дата відповіді: 18.02.2020 08:38
Як розглядаєте пропозицію ФОП-неплатника ПДВ ? Ціну розглядаєте як остаточну чи додаєте 20% ?

відповідь:

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) найбільш економічно вигідна пропозиція — пропозиція, що визнана найкращою за результатами оцінки тендерних пропозицій відповідно до статті 28 Закону. При цьому при розгляді та оцінці тендерних пропозицій замовник забезпечує однаковий підхід до учасників. При провадженні діяльності у сфері публічних закупівель замовники керуються базовими принципами, що закріплені в статті 3 Закону про публічні закупівлі, а саме: добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, недискримінація учасників, об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням. Тому, щоб дотримуватись даних принципів та проводити процедуру закупівлі відповідно до норм чинного законодавства, замовники оцінюють пропозиції учасників, якщо один із них є платником ПДВ, а інший не є платником податку на додану вартість, цілком однаково. А отже, якщо пропозиція учасника, неплатника ПДВ, відповідає всім вимогам, установленим у документації, та є найбільш економічно вигідною, то Замовник акцептує дану пропозицію.

Вимоги до учасника

Дата подання: 15.02.2020 13:40
Ви вимагаєте "...документи, що підтверджують наявність авторизованого сервісного центру з гарантійного та після гарантійного обслуговування техніки м. Києві." Ви маєте на увазі : 1)наявність такого центру в учасника чи 2) наявність такого центру взагалі в м.Києві ? Якщо ПЕРШЕ - то ви ставите умови , які взагалі не можна виконати , бо гарантійний сервіс інструменту БОШ виконує тільки представництво БОШ-Україна, який продає інструмент тільки дилерам, та ТОВ "Водоспад" - монобренд по БОШу. Гарантійний сервіс по ДЕВОЛЬТу в Києві виконує тільки імпортер ТОВ "Еско". Якщо це так, то тендер прописан під одного учасника і ви дискримінуєте інших. Якщо ДРУГЕ (наявність такого центру взагалі в м.Києві) - то вкажіть, який документ ви хочете бачити ?. Достатньо копії гарантійного талону чи треба ще якісь документи ?
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня

Вимоги документації, що не можуть бути виконаними!!!

Дата подання: 18.02.2020 14:55
Доброго дня, Шановний Замовнику! В Технічному завданні - Додаток №2 Документації, пункт 2, абзац перший, прописана умова: "В технічній документації предметів закупівлі (інструкція по експлуатації, тощо) мають бути зазначені їх технічні характеристики та вказано строк служби виробу." ..... Повідомляємо Вам, що є всього декілька постачальників інструментів, які вказують "строк служби виробу" в інструкціях з експлуатації товарів, але їх товари не підходять по параметрам під Ваші вимоги, тому по більшості позицій немає пропозицій! Тому рекомендуємо Вам видалити фразу "...та вказано строк служби виробу"! Дякуємо за увагу.
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня
Розгорнути: 5 Згорнути

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2020-02-13-002504-b.c1

Статус:
Очікує розгляду

Учасник: ФОП "ЗУБКОВ ВОЛОДИМИР ПРОКОПОВИЧ", Код ЄДРПОУ:2269823153
Дата подання: 15.02.2020 14:54
Вважаємо, що вимога Замовника в Додатку 2 п.2 "...Учасник закупівлі повинен надати ...... паспортів якості продукції виробника предметів закупівлі, завірені підписом та печаткою учасника на предмет закупівлі із зазначенням повної назви, характеристик... " є неправомірною . Якість продукції підтверджується сертифікатом відповідності , виданий відповідним органом з сертифікації . Назва, характеристики предмета закупівлі підтверджується паспортом на виріб чи інструкцією з експлуатації. Фактично вимагаємий Замовником. паспорт якості дублює документи , які вже прописані у замовленні :інструкція по експлуатації та копії сертифікатів відповідності (якості). Тому Вимагаємо видалити з Тендерної документації вимогу надання паспортів якості. В протилежному випадку вимагаємо надати посилання на норми діючого законодавства з вказанням Законів та статей Законів , згідно яких ви маєте право вимагати паспорт якості, який дублює інші документи. Також вимагаємо вказати конкретно ГОСТ, ДСТУ або інший нормативний акт, який регулює оформлення паспорту якості.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Очікується

Номер вимоги: UA-2020-02-13-002504-b.c2

Статус:
Очікує розгляду

Учасник: ФОП "ЗУБКОВ ВОЛОДИМИР ПРОКОПОВИЧ", Код ЄДРПОУ:2269823153
Дата подання: 15.02.2020 15:59
В Додатку 2 п.2 Замовник прописав " ...Учасник закупівлі повинен надати.......сертифікат офіційного дилера з продажу і обслуговування продукції відповідних торгових марок... " . Вважаємо вимогу мати сертифікат на обслуговування дискримінаційною , оскільки ряд імпортерів електроінструментів мають мережу дилерів, але обслуговування своєї техніки здійснюють у власному сервісному центрі. Вимагаємо ВИКЛЮЧИТИ з ТД ВИМОГУ НАДАННЯ СЕРТИФІКАТУ ОБСЛУГОВУВАННЯ , оскільки це веде до неможливості виконання жодним потенційним учасником вимог ТД та ймовірного скасування закупівлі. В попередній закупівлі єдиного учасника дискваліфікували за неможливість надання подібного сертифікату, закупівлю скасували. Вочевидь, Замовник веде дану закупівлі до чергового скасування (через неможливість виконати прописані вимоги жодни учасником) , з тим , щоб вийти на прямий договір зі "своім" постачальником.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Очікується

Номер вимоги: UA-2020-02-13-002504-b.b3

Статус:
Очікує розгляду

Учасник: ТОВ "МЕЗОН 99", Код ЄДРПОУ:41013173
Дата подання: 18.02.2020 14:08
Замовником в Додатку 2 Тендерної документації була прописана вимога надати « паспортів якості продукції виробника предметів закупівлі, завірені підписом та печаткою учасника на предмет закупівлі із зазначенням повної назви, характеристик».
Ця вимога є неправомірною , адже ні законодавства країн-виробників інструменту , ні законодавство України не передбачають наявності саме такого документа як "паспорт якості продукції виробника", не встановлюють жодних вимог до форми, змісту такого документа.
Аналогічне оскарження відносно «паспорта якості» розглядалося Антимонопольним комітетом України, Ідентифікатор: UA-2018-05-02-000090-b.b2 .
04.06.2018 Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель прийнято рішення № 5296-р/пк-пз, згідно з яким комунальне підприємство "Центр організації дорожнього руху" зобов'язано внести зміни до тендерної документації за процедурою закупівлі – "Плівки для дорожніх знаків", оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2018-05-02-000090-b.
Зокрема, «Замовник у своїх поясненнях повідомив , що паспорт якості – це технічний документ, офіційне посвідчення виробника якісних характеристик своєї продукції, призначений перш за все для споживача відповідної продукції, також в ньому містяться основні технічні та експлуатаційні характеристики продукції, отримані в підсумку лабораторних випробувань. При цьому випробування продукції можуть проводитись або самим виробником, або сторонньою організацією, що має відповідну акредитацію. Таким чином, паспорт дає детальний опис продукції, а також підтверджує факт ії відповідності встановленим стандартам.»
Також «Представник Замовника, на засіданні Колегії, яке відбулось 01.06.2018, повідомив, що Замовника влаштує надання документа з іншою назвою, але який містить усю необхідну інформацію».
У своєму РІШЕННІ № 5296-р/пк-пз від 04.06.2018 Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (надалі – Колегія), розглянувши скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Пластікс Україна" від 13.05.2018 № UA-2018-05-02-000090-b.b2 (надалі – Скарга) щодо порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі, ВСТАНОВИЛА:
«…2.2. Згідно з додатком 4 Документації учасники закупівлі повинні надати, зокрема, паспорт якості продукції виробника плівки, завірені підписом та печаткою учасника на кожне найменування предмету закупівлі із зазначенням повної назви, характеристик, тощо. При цьому, Документація не містить вимог до змісту та порядку оформлення зазначеного паспорту. Замовник не довів та документально не підтвердив необхідність встановлення зазначеної умови Документації в наведеній вище редакції. Встановивши зазначену умову Документації, Замовник обмежив коло потенційних учасників Процедури закупівлі лише тими, які мають безпосередньо паспорти якості на продукцію, що є дискримінаційним по відношенню до інших учасників, зокрема, Скаржника, які мають документи з аналогічним змістом, але іншою назвою. Статтею 3 Закону визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель. Згідно з частиною третьою статті 5 Закону замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників. Частиною четвертою статті 22 Закону передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Дії Замовника в частині встановлення у Документації наведених вище вимог порушують вимоги частини третьої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також, права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені статтею 3 Закону. Виходячи з вищевикладеного, Замовник повинен внести відповідні зміни до Документації в цій частині.»
Виходячи з аналогічності прецеденту вимагаємо внести в тендерну документацію інформацію про «можливість надання замість паспорту якості документа з іншою назвою, але який містить усю необхідну інформацію».
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Очікується

Документи подані скаржником

Аукціон

Початок:
21.02.2020 14:28

Інформація про відміну

Скасування активоване
Дата відміни
19.02.2020 16:35
Причина відміни
У зв'язку із неможливістю внесення змін до закупівлі
Документи
Відсутня

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання