Світильник енергозберігаючий світлодіодний СЭС 1-50Л5 або еквівалент

  • Ідентифікатор тендеру UA-2020-02-24-002809-c
  • 31520000-7 - Світильники та освітлювальна арматура
  • Завершена
Найменування замовника:
ПРИЮТІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА ОЛЕКСАНДРІЙСЬКОГО РАЙОНУ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Вікторія Мегеря, +0805235643 , priyutivska-rada@ukr.net
Адреса замовника
Україна, смт. Приютівка, 28034, Кіровоградська область, вул. Шкільна, буд. 4
Дата укладення договору
3.04.20
Переможець
ТОВ "РУБІКОН-ЕЛЕКТРОСЕРВІС"
Очікувана вартість
240 000 UAH з ПДВ
Сума договору
239 760 UAH
Оцінка умов закупівлі:
Ризики:
останні зміни 6.04.20
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер
  • Ризик-індикатори 1

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 01.03.2020 00:00

Оскарження умов:

до 07.03.2020 00:00

Подання пропозицій:

11.03.2020 00:00

Початок аукціону:

11.03.2020 15:40

Очікувана вартість
240 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
2 400 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

100 штуки
Світильник енергозберігаючий світлодіодний СЭС 1-50Л5 або еквівалент
ДК 021:2015: 31520000-7 — Світильники та освітлювальна арматура

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Аналоги

Дата подання: 25.02.2020 11:44
Дата відповіді: 26.02.2020 11:13
Чи будуть розглядатись аналоги світильників з технологією SMD та відповідними до технічних вимог характеристиками?

відповідь:

З урахуванням вимог статті ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» складена тендерна документація, згідно якої перелік та вимоги щодо товару наведено у Додатку № 1 до тендерної документації. В даному випадку предметом закупівлі є «Світильник енергозберігаючий світлодіодний СЭС 1- 50Л5 або еквівалент».
Еквівалент товару або його складова частини – вживається у значенні, як рівнозначний товар або його складова частини, що виражається в наявності однозначних співвідношень з технічними та якісними характеристиками до предмету закупівлі, що визначені Замовником згідно вимог цієї тендерної документації.
З метою дотримання законодавства про захист економічної конкуренції, учасник може враховувати еквівалент або аналог за умов повної відповідності технічним, якісним характеристикам, та іншим вимогам до предмета закупівлі, тому всі посилання на конкретну марку, виробника, фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, слід читати з виразом «або еквівалент». Технічні, якісні та кількісні характеристики повинні задовольняти вимогам зазначеним у Додатку № 1 до тендерної документації.

Сертифікат СЕ

Дата подання: 26.02.2020 11:54
Дата відповіді: 28.02.2020 15:40
Добрий день! Просимо Вас про видалення пункту обов'язкової наявності сертифікату відповідності СЄ! Дана вимога тендерної документації не має жодного відношення до нормативно-правової бази, лише посилання на суб'єктивні бажання та незрозумілі висновки про перевагу продукції, яка маркується знаком СЄ, перед продукцією, яка пройшла сертифікацію на відповідність державним стандартам та регламентам! Необхідно зазначити наступне: Декрет Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію» визначає правові та економічні основи систем стандартизації та сертифікації, встановлює організаційні форми їх функціонування на території України. Відповідно до статті 15 Декрету КМУ обов’язкова сертифікація на відповідність вимогам нормативних документів проводиться органами сертифікації незалежно від форми власності виключно в державній системі сертифікації. Закон України «Про стандартизацію» установлює правові та організаційні засади стандартизації в Україні і спрямований на забезпечення формування та реалізації державної політики у відповідній сфері. Відповідно до підпункту 4 частини другої статті 4 Закону України "Про стандартизацію", державна політика у сфері стандартизації базуються на збалансованому застосуванні принципів добровільного застосування національних стандартів та кодексів усталеної практики, якщо інше не передбачено нормативно- правовими актами. Тобто, вітчизняні виробники світлотехнічного обладнання для виробництва та реалізації своєї продукції в межах України не зобов'язані мати сертифікат СЄ. А саме, визначені українським законодавством норми підтвердження якості продукції вимогам відповідних державних стандартів та регламентів є достатніми та ефективними. Більш того, для проведення вищеозначеної сертифікації, необов'язкової для продукції, яка реалізується в Україні, вітчизняним виробникам необхідно буде залучати додаткові кошти на проведення іспитів, документального оформлення, залучення фахівців відповідної кваліфікації та ін., що однозначно призведе до збільшення кінцевій вартості запропонованої продукції. В свою чергу це спричинить необгрунтоване збільшення суми закупівлі таких світильників за рахунок державних коштів. А це аж ніяк не відповідає такому принципу!!!
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Добрий день! Тендерну документацію складено у відповідності до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі». Перелік та вимоги щодо товару наведено у Додатку № 1 до тендерної документації. Предмет закупівлі повинен мати Сертифікат СЄ, що підтверджує відповідність світильника основним вимогам безпечності Директив EC/EU Нового підходу: 2014/35/EU. Директива низьковольтна та 2014/30/EU Електромагнітна сумісність, Сертифікат відповідності, Декларація про відповідність світильників технічному регламенту низьковольтного електричного обладнання затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 №1067 та технічному регламенту з електромагнітної сумісності затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 №1077.
Декрет Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію» втратив чинність з 1 січня 2018 року.
Законом України «Про стандартизацію» визначено про вживання заходів щодо адаптації законодавства України у сфері стандартизації до законодавства Європейського Союзу.
У Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання», встановлено вимоги стосовно захисту здоров’я та безпеки людей і свійських тварин та майна, яким повинно відповідати низьковольтне електричне обладнання з метою надання його на ринку України. Технічний регламент розроблено на основі Директиви 2014/35/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 лютого 2014 р. про гармонізацію законодавства держав-членів стосовно надання на ринку електричного обладнання, призначеного для використання в певних межах напруги.
За Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, що ратифікована 16.09.2014р. Україна вживає необхідних заходів з метою поступового досягнення відповідності з технічними регламентами ЄС та системами стандартизації, метрології, акредитації, робіт з оцінки відповідності та ринкового нагляду ЄС та зобов’язується дотримуватися принципів та практик, викладених в актуальних рішеннях та регламентах ЄС. Україна поступово впроваджує звід Європейських стандартів (EN) як національні стандарти, зокрема гармонізовані європейські стандарти, добровільне застосування яких вважається таким, що відповідає вимогам законодавства, зазначеного у Додатку III до цієї Угоди. Одночасно з таким впровадженням Україна скасовує конфліктні національні стандарти, зокрема застосування міждержавних стандартів (GOST/ГОСТ), розроблених до 1992 року. Крім цього, Україна поступово вживатиме інших необхідних заходів щодо виконання умов набуття членства згідно з вимогами, що застосовуються до повноправних членів європейських організацій зі стандартизації.
Виходячи з вищевказаного зазначимо, що технічні, якісні характеристики товару за предметом закупівлі повинні відповідати чинним нормативним актам України (державним стандартам, технічним умовам, тощо) та підтверджуватися відповідними документами (копії протоколів випробувань, копії сертифікатів якості тощо).

Сертифікат

Дата подання: 26.02.2020 11:56
Дата відповіді: 28.02.2020 15:52
Доброго дня! Відповідно до Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 1 лютого 2005 року N 28 «Про затвердження Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні», що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4 травня 2005 р. за N 466/10746 світлотехнічне обладнання взагалі, та ЛЕД-світильники зовнішнього освітлення, зокрема, не внесені до продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації. Відповідно до пункту 4 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі», документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, не подаються ними у складі тендерної пропозиції та не вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). У абзаці 2 пункту 4 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» зазначається, що відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб - підприємців, у складі тендерної пропозиції не може бути підставою для її відхилення замовником. Прошу внести зміни в ТД,
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Добрий день! Тендерну документацію складено у відповідності до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі». Перелік та вимоги щодо товару наведено у Додатку № 1 до тендерної документації. Предмет закупівлі повинен мати Сертифікат СЄ, що підтверджує відповідність світильника основним вимогам безпечності Директив EC/EU Нового підходу: 2014/35/EU. Директива низьковольтна та 2014/30/EU Електромагнітна сумісність, Сертифікат відповідності, Декларація про відповідність світильників технічному регламенту низьковольтного електричного обладнання затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 №1067 та технічному регламенту з електромагнітної сумісності затвердженого постановою КМУ від 16.12.2015 №1077.
Наказ Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 1 лютого 2005 року N 28 «Про затвердження Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні», втратив чинність з 16 березня 2018 року.
Законом України «Про стандартизацію» визначено про вжиття заходів щодо адаптації законодавства України у сфері стандартизації до законодавства Європейського Союзу.
У Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання», встановлено вимоги стосовно захисту здоров’я та безпеки людей і свійських тварин та майна, яким повинно відповідати низьковольтне електричне обладнання з метою надання його на ринку України. Технічний регламент розроблено на основі Директиви 2014/35/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 лютого 2014 р. про гармонізацію законодавства держав-членів стосовно надання на ринку електричного обладнання, призначеного для використання в певних межах напруги.
За Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, що ратифікована 16.09.2014р. Україна вживає необхідних заходів з метою поступового досягнення відповідності з технічними регламентами ЄС та системами стандартизації, метрології, акредитації, робіт з оцінки відповідності та ринкового нагляду ЄС та зобов’язується дотримуватися принципів та практик, викладених в актуальних рішеннях та регламентах ЄС. Україна поступово впроваджує звід Європейських стандартів (EN) як національні стандарти, зокрема гармонізовані європейські стандарти, добровільне застосування яких вважається таким, що відповідає вимогам законодавства, зазначеного у Додатку III до цієї Угоди. Одночасно з таким впровадженням Україна скасовує конфліктні національні стандарти, зокрема застосування міждержавних стандартів (GOST/ГОСТ), розроблених до 1992 року. Крім цього, Україна поступово вживатиме інших необхідних заходів щодо виконання умов набуття членства згідно з вимогами, що застосовуються до повноправних членів європейських організацій зі стандартизації.
Виходячи з вищевказаного зазначимо, що технічні, якісні характеристики товару за предметом закупівлі повинні відповідати чинним нормативним актам України (державним стандартам, технічним умовам, тощо) та підтверджуватися відповідними документами (копії протоколів випробувань, копії сертифікатів якості тощо).

Технічні характеристики, інші вимоги;

Дата подання: 27.02.2020 16:36
Дата відповіді: 02.03.2020 16:20
В тендерній документації сказано; На даний світильник має бути: Сертифікат СЄ, та Сертифікація менеджменту якості за ISO 9001:2015. Ці вимоги говорять тільки про те, що тендерним комітетом створені дискримінаційні технічні умови, які приводять до обмеження круга учасників та штучному створенню умов для перемоги конкретної компанії. А саме, компанії " РАДІЙ " Вимагаємо скасувати вимоги на необхідність Сертифіката СЕ, та Сертифікація менеджменту якості за ISO 9001:2015.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Ураховуючи вимоги пункту 29 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерна документація розробляється та затверджується замовником і повинна містити перелік складових, визначених частиною другою статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі».
З системного аналізу статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», вбачається, що замовник самостійно визначає необхідні технічні характеристики предмета закупівлі виходячи зі специфіки предмета закупівлі, керуючись принципами здійснення закупівель та з дотриманням законодавства.
Таким чином, при встановлені у тендерній документації вимоги щодо технічних характеристик предмета закупівлі, замовник самостійно визначає відповідність запропонованого еквіваленту таким вимогам.
Розгорнути: 4 Згорнути

Аукціон

Початок:
11.03.2020 15:40
Завершення:
11.03.2020 16:01

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 11.03.2020 16:01

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВ "РУБІКОН-ЕЛЕКТРОСЕРВІС"
Пошук по цьому учаснику
239 760 UAH з ПДВ 239 760 UAH з ПДВ Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РАДІЙ ЛЕД"
Пошук по цьому учаснику
240 000 UAH з ПДВ 240 000 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

21.03.2020 16:08
sign.p7s
21.03.2020 16:06
Довідка МВС.PDF
20.03.2020 17:08
sign.p7s
20.03.2020 17:04
Довідка 2.pdf
17.03.2020 13:43
sign.p7s
06.03.2020 14:21
sign.p7s
06.03.2020 14:20
26.СЭС 1-50Л5.IES

Публічні документи

05.03.2020 10:03
sign.p7s
05.03.2020 10:02
13. СЭС 1-50Л5.IES
05.03.2020 10:02
4. Відгук.pdf

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ТОВ "РУБІКОН-ЕЛЕКТРОСЕРВІС"
#42177470
Пошук по цьому переможцю
Переможець 239 760 UAH з ПДВ 16.03.2020 16:03

Переможець

Дата і час публікації: 16.03.2020 16:03

Учасник Пропозиція Документи
ТОВ "РУБІКОН-ЕЛЕКТРОСЕРВІС"
Пошук по цьому переможцю
#42177470
239 760 UAH з ПДВ Документи

Укладений договір


Строк дії 03.04.2020 00:00 - 31.12.2020 00:00
Номер 1/0320
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
Договір №1 0320.pdf Укладений
239 760
06.04.2020 11:32
03.04.2020
sign.p7s Укладений
06.04.2020 11:34

Виконання договору

Строк дії за договором: 03.04.2020 — 31.12.2020
Сума оплати за договором: 239 760
UAH з ПДВ

Ризик-індикатор

Переможець не знижував ціну в аукціоні - Так

В конкурентних торгах переможцем оголошений учасник, який не зменшував ціну

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання