Реконструкція газопроводу-відводу DN 300 до газорозподільної станції "Межова" (Будівельні роботи та поточний ремонт)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2020-06-30-001170-a
  • 45000000-7 - Будівельні роботи та поточний ремонт
  • Не відбулася
Найменування замовника:
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ"
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Попова Ірина Олександрівна, +38057-341-58-47 , POPOVA-IA@TSOUA.COM
Адреса замовника
Україна, Київ, 01010, Київська область, 01010, м.Київ, КЛОВСЬКИЙ УЗВІЗ, будинок 7, ПОВЕРХ 16
Очікувана вартість
44 552 904.17 UAH без ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
Ризики:
останні зміни 10.08.20
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер
  • Ризик-індикатори 1

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 31.07.2020 17:30

Оскарження умов:

до 06.08.2020 00:00

Подання пропозицій:

10.08.2020 17:30

Очікувана вартість
44 552 904 UAH без ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
222 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
445 529 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Закупівля здійснюється у відповідності https://prozorro.gov.ua/plan/UA-P-2020-04-07-001654-a, згідно технічних вимог і якісних характеристик предмета закупівлі. Джерело фінансування закупівлі: Власний бюджет (кошти від господарської діяльності підприємства). Мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції - українська. Документи, які не готуються учасником та представлені в складі тендерної пропозиції, можуть бути надані як українською, так і російською мовами. Критерії оцінки- ціна 100%.
Розгорнути Згорнути

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 роб.
Реконструкція газопроводу-відводу DN 300 до газорозподільної станції "Межова"
ДК 021:2015: 45000000-7 — Будівельні роботи та поточний ремонт
-: 000 — Не визначений

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

Запитання до процедури

Питання стосовно ліцензії в сфері архітектури та будівництва

Дата подання: 10.07.2020 17:12
Дата відповіді: 14.07.2020 14:40
Шановний замовнику! Згідно з Постановою КМУ від 13.03.2020 року №218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» ліквідовано Державну архітектурно-будівельну інспекцію та утворено центральний орган виконавчої влади – Державну сервісну службу містобудування України. Постановою КМУ №219 від 13 березня 2020 року №219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» утворено два центральних органи виконавчої влади: Державну інспекцію містобудування України та Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні України. Крім того, постановою КМУ №219 унеможливлено здійснення планових та позапланових перевірок органами держархбудконтролю, оскільки з 18.03.2020 року зупинено дію постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» до початку виконання функцій і повноважень Державної інспекції містобудування. Також, постановою КМУ №219 скасовано порядки ліцензування в сфері архітектури та будівництва, а саме визнано такими, що втратили чинність: Постанова КМУ від 5 грудня 2007 року №1396 «Про ліцензування господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури». Постанова КМУ від 22 жовтня 2008 р. № 941 «Про внесення змін до Порядку ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві». Постанова КМУ від 30 березня 2016 р. № 256 «Деякі питання ліцензування будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми та значними наслідками)». та ще низку Постанов Кабінету Міністрів України, які регулювали питання ліцензування у сфері архітектури та будівництва. Звертаємо увагу на те, що з переліку органів ліцензування, затвердженому постановою КМУ від 5 серпня 2015 року №609, виключено Держархбудінпекцію. Таким чином, наведені вище зміни у законодавстві призвели до того, що з 18.03.2020 року видача нових ліцензій у сфері архітектури та будівництва стала неможливою. Виходячи з цього вимога щодо надання ліцензії у сфері архітектури та будівництва має ознаки дискримінації, оскільки виключає можливість участі у процедурі закупівлі невизначеного кола учасників, які з незалежних від них обставин не мають можливості отримати таку ліцензію. З урахуванням вищенаведеного, просимо надати відповіді на наступні питання. Чи обов’язково, в даній процедурі закупівлі надання ліцензії у сфері архітектури та будівництва? У разі, якщо надання ліцензії у сфері архітектури та будівництва не обов’язкове, то які документи дозвільного характеру необхідно надати учаснику?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовником сформована вимога до Учасників процедури закупівлі про надання інформації про наявність ліцензії, та до Учасника-переможця про надання копії ліцензії на виконання робіт передбачених Технічними, якісними та кількісними характеристиками даного предмету закупівлі. Дана вимога сформована на підставі вимог Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015р. №222-VIII. Даний закон є діючим і відповідно до розділу 9 Статті 7 даного Закону, господарська діяльність у сфері будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками підлягає ліцензуванню.
Об’єкт будівництва «Реконструкція газопроводу-відводу DN 300 до газорозподільної станції «Тернівка» відноситься до об’єктів зі значним класом наслідків (СС3).
Замовник зобов’язаний вимагати від Учасників наявності відповідної ліцензії.
Зазначеною потенційним Учасником, Постановою Кабінету Міністрів України №218 від 13.03.2020р. ліквідовується Державна архітектурно-будівельна інспекція України, яка в тому числі здійснювала функції з правом видачі ліцензій в сфері будівництва і станом на момент публікації даного оголошення про закупівлю, КМУ ще не визначив новий орган для видачі таких ліцензій, що мабуть створило для новостворених будівельних організацій проблему з отриманням необхідних ліцензій, але протягом багатьох попередніх років такі ліцензії видавались і на ринку країни є можливо десятки, а можливо і сотні будівельних підприємств які мають необхідні ліцензії на право виконання робіт передбачених Технічними, якісними та кількісними характеристиками даного предмету закупівлі.
В реальному часі завжди буде присутня якась кількість новостворених будівельних організацій, або вже існуючих будівельних організацій в яких є потреба в отриманні ліцензії, або в розширенні переліку видів робіт в додатку до ліцензії, але це не є сферою відповідальності Замовника, в даному випадку ТОВ «Оператор ГТС України». Вимога Замовника не є дискримінаційною по відношенню до окремих потенційних Учасників, а є вимогою на виконання вищезазначеного Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Надання Учасником-переможцем копії ліцензії на виконання робіт по даному об’єкту є обов’язковим, і в додатку до ліцензії в переліку видів робіт повинен бути в тому числі (але не виключно) наступний вид робіт в залежності від терміну видачі ліцензії:
4.11.00 Монтаж магістральних нафтогазопроводів, споруд та обладнання (клас наслідків СС3);
або:
2.02.00 Монтаж зовнішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, іншого обладнання в т.ч.
2.02.04 Магістральних нафтогазопроводів (IV-V категорія складності), або (клас наслідків СС3).

Окрім ліцензії, у потенційних Учасників даної процедури закупівлі повинні бути документи, що підтверджують наявність в Учасника процедури закупівлі права виконання робіт підвищеної небезпеки, у вигляді Дозволу та/або Декларації Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду, або Державної служби України з питань праці чи її територіальних органів на право виконання робіт підвищеної небезпеки, згідно Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (із змінами та доповненнями).
Такий Дозвіл та/або Декларація для виконання робіт даного предмету закупівлі в своєму переліку повинні містити в тому числі (але не виключно) наступні види робіт:
- монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки:
технологічного устатковання та лінійних частин магістральних газопроводів, нафтопроводів, продуктопроводів (нафтопродуктопроводів, етиленопроводів);
- спорудження магістральних газопроводів, нафтопроводів, продуктопроводів (нафто-продуктопроводів, етиленопроводів, тощо);
- газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах;
- зварювальні, газополум’яні роботи.

Підготовчі роботи

Дата подання: 16.07.2020 13:44
Дата відповіді: 21.07.2020 09:41
Підготовчі роботи-Відведення земельної ділянки в постійне Користування, виготовлення необхідної землевпорядної документації Відведення земельної ділянки в ТИМЧАСОВЕ Користування, виготовлення необхідної землевпорядної документації (укладання договорів сервітуту) Виготовлення РОбочий проекту землеустрою относительно технічної та біологічної рекультівації земель Виготовлення агрохімічніх паспортів.(Додаток 1 ТУ) АВК-5 це автоматизований випуск кошторисів на будівельні роботи, в якому перераховані вище підготовчі роботи можуть відображатися тільки в кошторисних документах, а в Договірній ціні вони не відображаються (Глава1), а сумуються в інших витратах і виводяться однією сумою в договірній ціні разом з командіровачним, перевезенням і т.д. Яким чином можна буде закрити підготовчі роботи (інші витрати) в КБ-2 в АВК-5, якщо це не будівельні роботи.? Чи необхідно підтверджувати підготовчі роботи при твердій Договірній ціні і якими документами?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Вказані витрати (підготовчі роботи) включаються Учасником до Глави 1 Інших витрат будови (в АВК-5 або іншому програмному комплексі) та формуються в Договірній ціні як Розрахунок №8 "Інші супутні витрати" разом з витратами на відрядження, перевезення, тощо.
В Актах виконаних робіт вказані підготовчі роботи, при їх виконанні, також відображаються Підрядником як "Інші супутні витрати".
Якщо немає будівельних робіт, Акт КБ-2в формується вручну з відображенням лише підготовчих робіт.
Підготовчі роботи включаються в Договірну ціну та Акт КБ-2в на підставі обгрунтованих розрахунків (калькуляцій), в яких Генпідрядник при необхідності включає очікуємий прибуток.

Обладнання та строки подачі пропозиції

Дата подання: 16.07.2020 17:38
Дата відповіді: 21.07.2020 09:41
Просимо надати відповіді на наступні питання щодо улаштування моніторингового комплексу напружено-деформованого стану газопроводу-відводу: 1. Електроживлення. 1.1. Чи передбачено існуючим проектом електроживлення автономних точок збору та відправки інформації від мережі напругою 220В? 1.2. Якщо електроживлення системи буде відбуватися тільки від акумуляторних батарей, то як часто планується проводити заміну розряджених акумуляторних батарей (раз на місяць, раз на квартал)? 1.3. Чи можливо використовувати для живлення системи та підзарядки акумуляторів сонячні панелі, які будуть розташовані біля автономних точок збору та відправки інформації? 1.4. В технічних вимогах вказано, - «Час автономної роботи від акумуляторної батареї має становити не менше 3 років». Згідно з технічною документацією виробників АКБ, саморозрядження даного типу АКБ, при температурі нижче 00С, складає 20% СС/ на рік. Враховуючи енергетичні потреби системи, та рівень експлуатаційного саморозрядження, використання даного типу елементів живлення є економічно та технічно недоцільним, так як після 1 року експлуатації АКБ безповоротно втратить майже 50 % паспортної ємності. Для систем з автономним електроживленням рекомендовано використання літієвих хімічних елементів спеціального призначення, з низьким рівнем саморозрядження при температурах від -60 С до +85 С. 1.5. Для яких цілей використовуються акумуляторні батареї в вимірювальних системах? При підзарядці цих акумуляторів будуть виникати додаткові витрати електроенергії. Чи можливо для електроживлення вимірювальних систем використовувати живлення від автономних точок збору та відправки інформації, не використовуючи додаткові акумуляторні батареї в вимірювальних системах? 2. Автономні точки збору та відправки інформації. 2.1. Які технічні вимоги пред’являються до автономних точок збору та відправки інформації? Просимо надати такі вимоги. 2.2. Просимо надати креслення/схеми встановлення автономних точок збору та відправки інформації та креслення/схеми опори для встановлення GSM антени. 2.3. Чи необхідне облаштування місця встановлення автономні точки збору та відправки інформації засобами заземлення, блискавкозахистом та огорожею по периметру? 3. Вимірювальні системи. 3.1. Які технічні вимоги пред’являються до вимірювальної системи? Просимо надати такі вимоги. 3.2. Як і де встановлюються вимірювальні системи (на стовпах, в колодязях зв’язку або в технічних спорудах)? 3.3. Просимо надати креслення/схеми встановлення вимірювальної системи. 3.4. Чи необхідно передбачити контроль несанкціонованого доступу та контроль затоплення обладнання вимірювальних систем? 4. Система чутливих елементів. 4.1. Які технічні вимоги пред’являються до дистанційних датчиків (тензодатчиків) системи чутливих елементів (діапазон вимірів, точність, та інші параметри)? 4.2. В яких місцях встановлюються та яким чином кріпляться дистанційні датчики на трубопроводі? 4.3. Просимо надати креслення/схеми встановлення дистанційних датчиків на трубопроводі. 4.4. Чи передбачається доступ для діагностики та обслуговування дистанційних датчиків встановлених на трубопроводі? 4.5. Кабелі від дистанційних датчиків до вимірювальних систем не враховані в кошторисі. Які довжини кабелів від датчиків до вимірювальних систем? 5. Серверне обладнання. 5.1. Які технічні вимоги пред’являються до серверних комп’ютерів? 5.2. Серверні комп’ютери (основний та резервний) повинні встановлюватися в серверну шафу, та повинні мати віддалений доступ до робочих місць оператора системи? Або серверні комп’ютери будуть використовуватися одночасно як робочі місця оператора системи? 5.3. Чи потрібне додаткове серверне обладнання (серверна шафа, мережевий комутатор, КВМ консоль та перемикач, та інше)? 5.4. Чи потрібно використати резервного модуля передачі даних GPRS/EDGE/3G, якій буде підключатися до серверних комп’ютерів, або зв'язок з автономними точками збору та відправки інформації буде забезпечено тільки за рахунок корпоративної мережі АТ «Укртрансгаз»? 6. Проектна документація. 6.1. Просимо надати документ «Технічні вимоги до комплексу контролю напружено-деформованого стану (13.21.002-ХТГ-МГ-АТХ.ТВ01)». 6.2. Просимо надати у повному обсязі «Заключний звіт про надання "Послуг із дослідження та моделювання напруженого стану газопроводу в зонах шахтних виробіток для забезпечення відповідної комплектації та технічного рівня моніторингового комплексу по обох об'єктах. У зв’язку з великим обсягом наявних технічних запитань та задля забезпечення підготовки відповідної технічно-комерційної пропозиції для участі в тендері, просимо Вас позитивно розглянути можливість збільшення строків подання пропозицій на 14 календарних днів
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовник додатково публікує Том 5 «Технічні вимоги на обладнання», «Опитувальні листи». Кінцевий строк подання тендерних пропозицій буде подовжено на 7 календарних днів. Відповіді та роз’яснення надаються Замовником з нумерацією відповідно до заданих питань:

1.1. Не передбачено;
1.2. 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.ТВО1 п.1.12 "Час автономної роботи від акумуляторної батареї має становити не менше 3 років";
1.3. Не можливо;
1.4. В 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.ТВО1 наведені основні технічні вимоги до АКБ;
1.5. Не можливо;
2.1. Дивись 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.ТВО1;
2.2. Дивись 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.1. В проектній документації визначені основні вимоги та габарити конструктивів, та надані ескізи. Креслення розробляє виробник;
2.3. Дивись 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.ТВО1 п.1.14, п.1.15. Засоби заземлення та огорожа не потрібні;
3.1. Дивись 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.ТВО1;
3.2. Підземно, на трубопроводі;

3.3. В "Проекті" надані всі наявні основні схеми. Детальні креслення розробляються на стадії "Робоча документація" під обладнання, що буде надано переможцем закупівлі;
3.4. Не потрібно;
4.1. Дивись 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.ТВО1 п.1.10;
4.2. Дивись 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.1 та 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.ТВО1 п.1.10;
4.3. В "Проекті" надані всі наявні основні схеми. Детальні креслення розробляються на стадії "Робоча документація" під обладнання, що буде надано переможцем закупівлі.
4.4. Передбачається розкриття труби в разі необхідності обслуговування/заміни датчиків;
4.5. Кабель йде в комплекті поставки обладнання;
5.1. Дивись 13.21.003-ХТГ-МГ-АТХ.ТВО1;
5.2. Одночасно як робочі місця оператора системи;
5.3. Не потрібно;
5.4. Потрібно передбачити роутер на дві SIM-картки для передачі даних через GSM-мережу різних операторів зв'язку до корпоративної мережі;
6.1. Дивись Том 5 проектної документації;
6.2. Не зрозуміло як на розрахунок вартості робіт впливає надання звіту. Звіт розроблено для проектантів, і вони надали свої проектні рішення і вимоги.
Розгорнути: 3 Згорнути

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 10.08.2020 17:30

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВ Мега-Сістем Груп
Пошук по цьому учаснику
39 350 000 UAH 39 350 000 UAH Документи

Ризик-індикатор

Недетальний код класифікатору - Так

Тендери, у яких вибраний класифікатор занадто високого рівня, тобто третій або третій і четвертий символи класифікатору є нулем

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання