79710000-4 Охоронні послуги

  • Ідентифікатор тендеру UA-2021-06-09-004284-c
  • 79710000-4 - Охоронні послуги
  • Завершена
Найменування замовника:
КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ "КИЇВСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ"
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Бичова Людмила, 066 155 17 97 , BUCHOVA@UKR.NET
Адреса замовника
Україна, Київ, 04107, Київська область, 04107, м.Київ, Шевченківський район, ВУЛИЦЯ БАГГОВУТІВСЬКА, будинок 1
Дата укладення договору
20.08.21
Переможець
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КАРДИНАЛ-ОХОРОНА"
Очікувана вартість
1 300 000 UAH з ПДВ
Сума договору
1 259 294.04 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 20.08.21
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 21.07.2021 00:00

Оскарження умов:

до 27.07.2021 00:00

Подання пропозицій:

31.07.2021 00:00

Початок аукціону:

02.08.2021 14:42

Очікувана вартість
1 300 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
39 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
6 500 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

5 місяць
79710000-4 Охоронні послуги
ДК 021:2015: 79710000-4 — Охоронні послуги

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

Запитання до процедури

щодо уточнення кваліфікаційних вимог

Дата подання: 12.06.2021 03:17
Дата відповіді: 15.06.2021 08:44
відповідно до кваліфікаційних вимог, необхідно надати довідку у довільній формі щодо наявності у охоронників, що планується задіяти на об’єктах охорони (не менше ніж на 4 (трьох) осіб із загальної кількості зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.), пристроїв для відстрілу гумових куль несмертельної дії, з обов’язковим зазначенням таких відомостей: ПІБ охоронника, кваліфікаційний розряд, серія, номер та строк дії посвідчення/дозволу на право носіння згаданих пристроїв (додати завірені Учасником копії цих посвідчень/дозволів). Просимо уточнити на скількох охоронників все таки потрібно надати документи - трьох чи чотирьох?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учаснику! 2.6. Довідка у довільній формі щодо наявності у охоронників, що планується задіяти на об’єктах охорони (не менше ніж на 4 (чотирьох) осіб із загальної кількості зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.), пристроїв для відстрілу гумових куль несмертельної дії, з обов’язковим зазначенням таких відомостей: ПІБ охоронника, кваліфікаційний розряд, серія, номер та строк дії посвідчення/дозволу на право носіння згаданих пристроїв (додати завірені Учасником копії цих посвідчень/дозволів)

Довідки МВС видані не раніше 30 днів до дати публікації закупівлі.

Дата подання: 14.06.2021 14:06
Дата відповіді: 15.06.2021 08:40
Шановний, Замовнику! Оголошена Вами закупівля відноситься до звичаних торгів (подача ТП не менше ніж 15 днів). Просимо пояснити, як отримати довідки МВС за цей час? Охоронники нашого підприємства не мають ЕЦП (змушувати ії отримати ел.підпис ми не маємо законних підстав). Окрім того вона отримується протяго 30 днів. Якщо ви про це не знали надаємо Інструкція з Додатку «ДІЯ»: «Як отримати послугу Онлайн 1. Перейдіть за та авторизуйтесь за допомогою електронного підпису або Bank ID. посиланням Зверніть увагу! Довідка через Bank ID лише в паперовій формі. 2. Заповніть онлайн-форму для отримання довідки. 3. Під час замовлення довідки збережіть її номер. За ним ви можете самостійно перевіряти статус готовності. 4. У полі «Спосіб отримання довідки» виберіть, у якому вигляді хочете отримати довідку: електронний варіант – довідку надішлють на електронну адресу; паперовий варіант – довідку можна забрати в будь-якому сервісному центрі МВС. 5. Протягом 30 днів буде сформовано довідку, яку ви можете використати за потреби. Офлайн 1. Зверніться до сервісного центру МВС. Зверніть увагу! Головні та регіональні сервісні центри МВС цю послугу не надають. 2. Візьміть документ, що посвідчує вашу особу, та його копію, пред’явіть їх у сервісному центрі. 3. Запит заповнюється безпосередньо в адміністратора сервісного центру. Зверніть увагу! Замовити Довідку можна незалежно від місця реєстрації за графіком роботи сервісного центру. 4. Термін видачі довідки — до 30 календарних днів із дня запиту. Зверніть увагу! Якщо ви тимчасово чи постійно перебуваєте за кордоном, довідку про відсутність судимості можна отримати в посольствах або консульських установах України.» Тому просимо виключити з ТД вимогу щодо терміну видачі довідки МВС. Дякуємо за розуміння!
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учаснику!
З метою уникнення ризиків потрапляння до складу охоронників лікувальної установи осіб, які нещодавно могли мати судимість за скоєння умисних злочинів, Замовник і встановив вимогу надання відповідної довідки МВС, яка видана не раніше тридцяти днів до моменту розкриття тендерних пропозицій. Також хочемо зауважити, що відповідно до ст. 16 Закону України "Про захист персональних даних", наказу МВС України від 29.11.2016 №1256 максимальний строк надання Довідки встановлено протягом 30 календарних днів з дня надходження запиту. Разом з тим на даний час Державне Підприємство "ДОКУМЕНТ" надає послуги по здійсненню представницьких функцій у підрозділах МВС України з питань оформлення інформаційної довідки про відсутність або наявність судимостей. Термін видачі довідки від 3(трьох) до 14 (чотирнадцяти) робочих днів. Зважаючи на те, що строк подачі тендерної пропозиції складає 16 днів, будь-який учасник у разі відсутності довідки МВС, має змогу отримати вищезазначені довідки у строк достатній для участі в закупівлі

Вимога на відповідність технічним характеристикам.

Дата подання: 14.06.2021 14:20
Дата відповіді: 15.06.2021 08:41
«У випадку виникнення надзвичайних ситуацій (обставин) повинні забезпечити можливістю здійснити посилення охорони об’єкта шляхом залучення додаткових охоронників за рахунок охоронного підприємства, які мають право володіти пристроєм для відстрілу гумових куль несмертельної дії, на невизначений термін а також залученням службових собак (не менше двох).» Ви маєте впевненість, що наявність собак та охоронників зі зброєю не погіршать стан хворних, що знаходяться на лікуванні? Просимо виключити цю необгрунтовану вимогу самостійно, щоб не змушувати вас ії виключити через рішення АМКУ.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учаснику!I. Відповідно до статті 9 Закону України “Про охороннудіяльність” (далі – Закон)суб'єкт охоронної діяльності має право використовувати в охоронній діяльності службових собак.Статтею17 Закону передбачено порядок використання службових собак, а саме:
1. Персонал охорони під час і в місцях виконання заходів охорони має право використовувати службових собак, які пройшли у встановленому порядку відповідний курс дресирування, визнані придатними для службового використання та мають ветеринарний паспорт, винятково для виявлення:
1) проникнень (спроб проникнень) на об'єкти, що охороняються;
2) осіб, які незаконно перебувають на об'єктах, що охороняються.
II. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2013 р. № 97 «Про затвердження переліку спеціальних засобів, придбання, зберігання та використання яких здійснюється суб’єктами охоронної діяльності» суб’єктам охоронної діяльності дозволено використання пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони у разі надання охоронних послуги із залученням власного транспорту реагування та використанням пунктів централізованого спостереження.
Враховуючи зазначене вище, вимога щодо посилення охорони об’єкта шляхом залучення додаткових охоронників за рахунок охоронного підприємства, які мають право володіти пристроєм для відстрілу гумових куль несмертельної дії, на невизначений термін а також залученням службових собакповністю відповідає законодавству та не суперечить умовам частин 3 - 4 Статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі».

Наявyscnm в охоронників пристрій для відстрілу гумових куль несмертельної дії

Дата подання: 14.06.2021 21:49
Дата відповіді: 17.06.2021 14:57

відповідь:

Шановний учаснику! Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2013 р. № 97 «Про затвердження переліку спеціальних засобів, придбання, зберігання та використання яких здійснюється суб’єктами охоронної діяльності» суб’єктам охоронної діяльності дозволено використання пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони у разі надання охоронних послуги із залученням власного транспорту реагування та використанням пунктів централізованого спостереження.
Встановивши вимогу щодо наявності у охоронників, що планується задіяти на об’єктах охорони (не менше ніж на 4 (трьох) осіб із загальної кількості), пристроїв для відстрілу гумових куль несмертельної дії, Замовник жодними чином не обмежує конкуренцію та не дискримінує потенційних учасників оскільки відповідно до Технічних вимог визначених у Додатку 3 до тендерної документації переможець торгів зобов’язанийзабезпечувати реагування на тривожні виклики мобільними групами а також повинен посилювати пости в нештатних ситуаціях за вказівкою Замовника або службовою необхідністю, при цьому охоронці груп посилення повинні бути екіпіровані спецзасобами та при необхідності – бронежилетами. Вимогами тендерної документації також передбачено наявність пульту централізованого спостереження.
Отже, вимога щодо наявності у охоронників, що планується задіяти на об’єктах охорони (не менше ніж на 4 (трьох) осіб із загальної кількості), пристроїв для відстрілу гумових куль несмертельної дії є цілком обгрунтованою таповністю відповідає законодавству.



наявність пристроїв для відстрілу гумових куль несмертельної дії

Дата подання: 14.06.2021 21:52
Дата відповіді: 17.06.2021 14:57
Опис предмета закупівлі: Послуги з охорони повинні включати: 4 цілодобові пости охорони, у тому числі святкові та вихідні дні (охоронник повинен мати пристрій для відстрілу гумових куль несмертельної дії) та 1 денний пост у робочі дні. Кваліфікаційні вимоги «2.6. Довідка у довільній формі щодо наявності у охоронників, що планується задіяти на об’єктах охорони (не менше ніж на 4 (трьох) осіб із загальної кількості зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.), пристроїв для відстрілу гумових куль несмертельної дії, з обов’язковим зазначенням таких відомостей: ПІБ охоронника, кваліфікаційний розряд, серія, номер та строк дії посвідчення/дозволу на право носіння згаданих пристроїв (додати завірені Учасником копії цих посвідчень/дозволів).» Чи мають право особи, що отримали такий дозвіл, застосовувати дані пристрої при виконанні обовязків охоронника приватної охоронної компанії? Хочемо зазначити: «До осіб, яким надано право придбання засобів активної самооборони, належать працівники суду, правоохоронних органів і їхні близькі родичі, а також особи, що беруть участь у кримінальному судочинстві, журналісти і позаштатні журналісти, депутати України усіх рівнів, члени громадських формувань по охороні громадського порядку і державного кордону, військовослужбовці (окрім військовослужбовців строкової служби), певні категорії державних службовців.» (Охоронники приватних охоронних служб не входять до цього переліку.) Просимо виключити дану вимогу.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учаснику! Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2013 р. № 97 «Про затвердження переліку спеціальних засобів, придбання, зберігання та використання яких здійснюється суб’єктами охоронної діяльності» суб’єктам охоронної діяльності дозволено використання пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони у разі надання охоронних послуги із залученням власного транспорту реагування та використанням пунктів централізованого спостереження.
Встановивши вимогу щодо наявності у охоронників, що планується задіяти на об’єктах охорони (не менше ніж на 4 (трьох) осіб із загальної кількості), пристроїв для відстрілу гумових куль несмертельної дії, Замовник жодними чином не обмежує конкуренцію та не дискримінує потенційних учасників оскільки відповідно до Технічних вимог визначених у Додатку 3 до тендерної документації переможець торгів зобов’язанийзабезпечувати реагування на тривожні виклики мобільними групами а також повинен посилювати пости в нештатних ситуаціях за вказівкою Замовника або службовою необхідністю, при цьому охоронці груп посилення повинні бути екіпіровані спецзасобами та при необхідності – бронежилетами. Вимогами тендерної документації також передбачено наявність пульту централізованого спостереження.
Отже, вимога щодо наявності у охоронників, що планується задіяти на об’єктах охорони (не менше ніж на 4 (трьох) осіб із загальної кількості), пристроїв для відстрілу гумових куль несмертельної дії є цілком обгрунтованою таповністю відповідає законодавству.



Свідоцтва охоронників 4 розряду

Дата подання: 14.06.2021 22:18
Дата відповіді: 17.06.2021 14:59
Вимога щодо надання в складі пропозиції копій свідоцтв про проходження охоронниками навчання у відповідному закладі з присвоєнням (підвищенням) робітничої кваліфікації «охоронник» четвертого розряду (не менше 50% від задіяних охоронників), решта – третього розряду, державного зразку для всіх охоронників, яких планується задіяти. Якими нормативними документами Ви керувались, встановлюючи дану вимогу? Відповідно до Наказу МІНІСТЕРСТВА ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ від 29.12.2004 N 336, встановлено такі кваліфікаційні вимоги до професії "охоронник": 3-й розряд(**) Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією охоронника 2 розряду - не менше 1 року. Або стаж роботи за професією (службовою діяльністю), пов'язаною із захистом громадського порядку, боротьбою зі злочинністю, охороною об'єктів та майна, - не менше 3 років. Охорона об'єктів з високим ступенем ризику(*). 4-й розряд(**) Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією охоронника 3 розряду - не менше 1 року. Або стаж роботи за професією (службовою діяльністю), пов'язаною із захистом громадського порядку, боротьбою зі злочинністю, охороною об'єктів та майна, - не менше 4 років. Даним НПА передбачено також, що у випадках, передбачених законодавством, охоронник 3 та 4 розряду має право на використання пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, або вогнепальної зброї. При цьому, охоронник 3 розряду також має право здійснювати охорону об'єктів з високим ступенем ризику. Різниця полягає лише в стажі роботи за професією (службовою діяльністю). Якісні показники кваліфікації охоронника 3 та 4 розряду абсолютно ідентичні. При цьому, особа, яка проходить навчання, сама обирає чи отримувати їй кваліфікацію охоронника 4 розряду, чи ні. На сьогодні, встановивши дану вимогу, Ви, Замовнику, грубо порушуєте принцип максимальної економії та ефективності, тому що змушуєте учасників організовувати навчання для працівників та отримувати кваліфікацію, яка законом не передбачена в обов'язковому порядку, а також є абсолютно непотрібною для охорони Вашого об'єкту, тому що для цього достатньо залучити охоронників навіть 2 розряду, не кажучи вже про третій та четвертий. Проте, навіть якщо хтось з учасників виявить бажання організувати відповідне навчання для своїх працівників, то не зможе взяти участь у Вашій закупівлі з банально простої причини: охоронці просто не встигнуть пройти відповідне навчання до закінчення строку подачі пропозицій. Тобто, даною вимогою Ви обмежили право на участь усіх учасників які не мають, та, як виявляється, не повинні мати в штаті охоронників 4 розряду. На підставі чого Ви встановлюєте вимоги, не передбачені чинним законодавством та вимагаєте свідоцтво про набуття(підвищення) відповідної кваліфікації державного зразка, свідомо обмежуючи участь учасників, які відповідного свідоцтва не мають. Вимагаємо виключити дискримінаційну вимогу про наявність у штаті учасника охоронців 4 розряду та надання свідоцтв державного зразка.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учаснику! Що стосується надання свідоцтв державного зразка хочемо зауважити, що охоронна діяльність здійснюється лише персоналом який відповідає вимогам, у тому числі кваліфікаційним, установленими Ліцензійними умовами провадження охоронної діяльності затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від від 18 листопада 2015 р. № 960). Пунктом 15 даних Ліцензійних умов встановлено, що Охоронники, охоронці повинні входити до штату суб’єкта охоронної діяльності та залежно від об’єкта, що охороняється, відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним наказом Мінпраці від 29 грудня 2004 р. № 336 “Про затвердження Випуску 1 “Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників”. Рівень відповідності кваліфікаційним вимогам документально підтверджується згідно із законодавством.
Особам, які завершили курс професійно-технічного навчання за програмами курсової чи індивідуальної підготовки, підвищення кваліфікації за професіями "Охоронник", "Охоронець" і успішно пройшли кваліфікаційну атестацію, видається свідоцтво встановленого зразка про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації. Зразок свідоцтва та додаток до нього затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. №645 Про документи про професійну (професійно-технічну) освіту державного зразка і додатки до них.

Стосовно наявності у штаті учасника охоронців 4 розряду повідомляємо, щоЗакон України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Відповідно до частини першої статті 16 Закону замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Частиною другою статті 16 Закону встановлено, що замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв. Відповідно до частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Законом надане право на власний розсуд визначати кваліфікаційні вимоги, які є необхідними з точки зору замовника для належного виконання умов договору. У зв’язку з тим, що об’єкт, що підлягає охороні, потребує посиленої охорони оскільки має особливе значення (КНП КОР «Київська обласна клінічна лікарня» має склад та лабораторії де знаходяться ліки які містять наркотичні складові, велика кількість медичного обладнання), то на глибоке переконання Замовника, охоронники, що задіяні на об’єкті, потребують постійного підвищення кваліфікації та отримання нових знань відповідно до ліцензійних умов з охоронної діяльності необхідних для виконання своїх обов’язків. У зв’язку з цим Вимоги замовника жодним чином не дискримінують Учасників, оскільки будь-який учасник має право та можливість мати кваліфікованих працівників. Підстави для внесення змін до тендерної документації відсутні.
Розгорнути: 6 Згорнути

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2021-06-09-004284-c.a1

Статус:
Виконано Замовником

Скаржник: ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТЕХНОХОЛДИНГ-БЕЗПЕКИ", Код ЄДРПОУ:42624344
Пошук по цьому автору
Дата подання: 18.06.2021 15:05

Скарга

09.06.2021 було оголошено закупівлю «79710000-4 Охоронні послуги». Очікувана вартість закупівлі: 1`300`000.00 грн. Кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 25.06.2021 16:00. Згідно з ч. 8 ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі»: «Скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій». Вважаємо, що Замовник порушив процедуру закупівлі в частині формування умов Тендерної документації (надалі – ТД) і включив до її складу умови, які обмежують конкуренцію, та є такими, що суперечать вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі – Закон) та інших актів чинного законодавства, а також створюють умови та підґрунтя для корупційних правопорушень. У зв’язку з цим порушуються права Приватного підприємства "ТЕХНОХОЛДИНГ-БЕЗПЕКИ" (далі – Підприємства) на прийняття участі в цій процедурі закупівлі, а також на добросовісну конкуренцію серед учасників, недискримінацію, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, що гарантовано кожному учаснику статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі». Виходячи з наведеного, на підставі положень ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» Підприємство вимушене звернутися з цією скаргою щодо умов ТД, які є дискримінаційними у відношенні до Підприємства. Наведене обґрунтовуємо наступним: 1. Щодо дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів в Київській області або у всіх регіонах України. Дискримінаційна вимога: На підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій в пункті 1.1 Додатку 1 ТД вимагається надати: «- копії дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів (не менше 5-ти), виданих для експлуатації в регіоні Київська обл. або у всіх регіонах України, дійсних на весь період надання послуг за цією закупівлею». Обґрунтування: Відповідно до Технічних вимог наведених у Додатку 3 до ТД Замовник закупає послуги з охорони майнового комплексу Комунального некомерційного підприємства Київської обласної ради «Київська обласна клінічна лікарня» (територія майнового комплексу за адресою вул. Багговутівська, 1, м. Київ, 04106) та забезпечення на об’єкті запровадженого замовником пропускного режиму. З наведеного виникає запитання: якщо об’єкти Замовника, що підлягають охороні, розташовані у місті Київ, то для чого дозволи на експлуатацію радіоелектронних засобів, мають бути видані для експлуатації саме в Київській обл. або у всіх регіонах України? Тобто навіщо Замовнику радіозв’язок у всіх регіонах України, коли об’єкти охорони знаходяться саме у місті Києві? Чому радіозв’язок має бути в Київській області, якщо об’єкти Замовника знаходяться у місті Києві? Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 42 Закону України «Про радіочастотний ресурс України» дозволи на експлуатацію у смугах радіочастот загального користування видає УДЦР на платній основі у порядку, встановленому національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації. Дозволи на експлуатацію у смугах загального користування видаються на бланках, зразки яких затверджуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації. Вказані бланки передбачають зазначення регіон експлуатації радіоелектронного засобу зв’язку, тобто регіону в якому цей дозвіл надає право користуватися радіоелектронним засобом. Конституцією України визначено, що систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села (ст. 133). Відповідно до ч. 2 ст. 133 Конституції України до складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. З технічного завдання вбачається, що об’єкти Замовника не знаходяться у всіх регіонах України, а лише у місті Києві. Більш того, як зазначалося вище, об’єкти Замовника не знаходяться і у Київській області, а місто Київ та Київська область адміністративно різні регіони. Це підтверджує процитоване вище положення ч. 2 ст. 133 Конституції України, а також ч. 3 ст. 133 Конституції України де сказано, що міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України (наприклад, Закон України «Про столицю України - місто-герой Київ», який визначає спеціальний статус міста Києва як столиці України, особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті відповідно до Конституції України та законів України). Дозвіл виданий на право експлуатації радіоелектронного засобу зв’язку в Київській області не дає права використовувати такий радіоелектронний засіб в місті Київ, оскільки Київ та Київська області є різними регіонами у розумінні Конституції України, так і в розумінні органу, уповноваженого на видачу таких дозволів. Оскільки Підприємство працює переважно у місті Київ, і не працює у всіх регіонах та в Київській області, то у нього є не менше 5-ти дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів виданих для експлуатації в регіоні: місто Київ (копії додаються), що забезпечить стійкий радіозв’язок між постами охорони і відповідно підвищить якість послуг з охорони об’єктів Замовника. Однак пропозиція Підприємства буде по суті безпідставно відхилена, що є дискримінаційною вимогою для Підприємства, оскільки дані дозволи не дають права використовувати радіоелектронні засоби зв’язку у Київській області або у всіх регіонах України. У зв’язку із наведеним, просимо зобов'язати Замовника виключити з пункту 1.1 Додатку 1 до Тендерної документації вимогу щодо надання копії дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів виданих для експлуатації саме «в регіоні Київська обл. або у всіх регіонах України». 2. Щодо документів на працівників. Дискримінаційна вимога: В п. 2 Додатку 1 до ТД вимагається підвередити наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. На підтвердження наявності працівників Замовник вимагає надати наступні документи: «2.2. Скановані оригінали або завірені кольорові копії першої, і останньої із заповнених сторінок трудової книжки, які свідчать про факт працевлаштування у Учасника осіб зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.. 2.3. Копія довідки органів МВС України про те, що працівник не має не знятої чи не погашеної судимості за скоєння умисних злочинів – видана не раніше тридцяти днів до дати публікації даної закупівлі (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.). 2.4. Копії сертифікатів про проходження охоронниками профілактичного наркологічного огляду та копії медичних довідок про проходження охоронниками обов’язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду чинних на кінцеву дату подання тендерних пропозицій (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.). 2.5. Копії медичних довідок про проходження охоронниками обов’язкового медичного огляду чинних на кінцеву дату подання тендерних пропозицій (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.)». Обґрунтування: Вважаємо дану вимогу дискримінаційною в зв’язку з наступним: В зазначених документах містяться такі дані: прізвища, ім’я та по батькові, дати народження, місця народження, адреси проживання, стан здоров’я працівників, тобто Замовник вимагає оприлюднити в загальному доступі персональні дані працівників, що міститься в наведених документах. Виконати зазначені вимоги ТД Підприємство не має об’єктивної можливості, оскільки з боку працівників Підприємства в адресу керівництва надійшло колективне звернення (копія додається) наступного змісту: «У зв’язку з тим, що приватне підприємство «ТЕХНОХОЛДИНГ-БЕЗПЕКИ» приймає участь в публічних закупівлях, які проводяться згідно з процедурами визначеними Законом України «Про публічні закупівлі», ми, що нижче підписалися, працівники відділу охорони приватного підприємства «ТЕХНОХОЛДИНГ-БЕЗПЕКИ» відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних» повідомляємо про ненадання згоди на обробку, використання, поширення та доступ до наших персональних даних, які містяться у паспортах, довідках про отримання ідентифікаційних кодів, трудових книжках, документах про проходження обов’язкового медичного огляду, сертифікатах про проходження профілактичного наркологічного огляду, медичних довідках про проходження попереднього та періодичного психіатричного огляду, довідках, виданих МВС України, про відсутність судимостей та інших документах, що надаються нами при укладенні трудового договору згідно з ст. 24 КЗпП України. Ми заперечуємо та не надаємо свою згоду на оприлюднення зазначених вище документів та наших персональних даних в системі «Прозорро», оскільки доступ до них ніяким чином не обмежується і будь-хто, у тому числі зловмисники, можуть вилучити ці документи та інформацію та використати всупереч нашим інтересам, що призведе до порушення наших конституційних прав та свобод…». Але у зверненні працівники підкреслили свою згоду надавати документи, що містять їх персональні дані Замовнику при укладенні договору (звісно у випадку визнання Підприємства переможцем) без оприлюднення персональних даних охоронників в системі «Прозорро», що вбачається з такого твердження: «Однак, ми не заперечуємо проти надання вказаних документів та інформації з персональними даними замовникам під час укладення/виконання договору про закупівлю без оприлюднення в системі «Прозорро». Статтею 32 Конституції України проголошено право людини на невтручання в її особисте життя. Крім того, не допускається збирання, зберігання, використання поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини. Персональні дані згідно з ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних» - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Однак законодавством України не встановлено чіткого переліку відомостей про фізичну особу, які є персональними даними. І скоріше за все такий перелік не встановлюється задля можливості застосування положень Закону до різноманітних ситуацій, в тому числі при обробці персональних даних в інформаційних (автоматизованих) базах та картотеках персональних даних, що можуть виникнути у майбутньому, у зв’язку зі зміною в технологічній, соціальній, економічній та інших сферах суспільного життя. Тому вважаємо за необхідне звернути увагу на окремі правовідносини, наприклад, правовідносини, що виникають при укладенні трудового договору, що регулюються ст. 24 Кодексу законів про працю України. Відповідно до ст. 24 КЗпП при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, – також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи. У зв’язку з цим персональні дані працівника, які містяться в паспорті або документі, що посвідчує особу, в трудовій книжці, документі про освіту (спеціальність, кваліфікацію), документі про стан здоров’я та інших документах, які він подав при укладенні трудового договору, обробляються володільцем бази персональних даних на підставі статті 24 КЗпП України виключно для здійснення повноважень володільця бази персональних даних у сфері правовідносин, які виникли в нього з працівником на підставі трудового договору (контракту). Таким чином, інформація про найманих працівників є базою персональних даних, оскільки, особові справи, трудові книжки, копії паспортів, документів про освіту зберігаються та обробляються роботодавцем. Персональні дані працівників Підприємства є конфіденційною інформацією, а відповідно до Конституції України та Закону України "Про захист персональних даних" не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди. Працівники Підприємства не тільки не надавали згоди на оприлюднення в електронній системі закупівель їх персональних даних: прізвищ, ім’я та по батькові, дати народження, місця народження, адреси проживання, стану здоров’я, тощо, а й прямо у письмовій формі заявили про свою незгоду з цим. Оскільки відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, адміністрація Підприємства не має права чинити тиск на своїх працівників та порушувати їхні конституційні права та свободи. Електронна система закупівель за своєю суттю є інформаційно-телекомунікаційною системою, що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами (п. 7 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі»). Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону електронна система закупівель є загальнодоступною, тобто будь-хто (у тому числі зловмисники) має можливість ознайомитися з документами, що містяться в складі тендерних пропозицій учасників торгів, у тому числі з документами, що містять персональні дані працівників. Оскільки наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід відповідно до положень ст. 16 Закону є одним із кваліфікаційних критеріїв, то згідно з ч. 2 ст. 28 Закону така інформація та документи не можуть бути визначені як конфіденційні, у зв’язку з тим. що це призведе до відхилення тендерної пропозиції учасника у відповідності до вимог п. 1 ч. 1 ст. 31 Закону. Таким чином, умови Тендерної документації обмежують право (є дискримінаційними) Підприємства на участь в цій процедурі закупівлі з підстав, що не залежать від Підприємства, оскільки воно не має права примусити працівників надати згоду на оприлюднення їх персональних даних в загальному доступі, а їх неоприлюднення (ненадання документів, передбачених в п. 2.4 Додатку 1 до Тендерної документації) призведе до відхилення пропозиції Підприємства. Ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі» визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель. Згідно з ч. 4 ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі» замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників. Ч. 4 ст. 22 ЗУ «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація неповинна містити вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Дії Замовника в частині встановлення наведених вище вимог Тендерної документації порушують один з принципів здійснення закупівель, визначених статтею 5 Закону, а саме - недискримінація учасників. У зв’язку із наведеним, просимо зобов'язати Замовника виключити з Тендерної документації пункти 2.2, 2.3, 2.4, 2.5 Додатку 1 до Тендерної документації положення щодо надання: «2.2. Скановані оригінали або завірені кольорові копії першої, і останньої із заповнених сторінок трудової книжки, які свідчать про факт працевлаштування у Учасника осіб зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.. 2.3. Копія довідки органів МВС України про те, що працівник не має не знятої чи не погашеної судимості за скоєння умисних злочинів – видана не раніше тридцяти днів до дати публікації даної закупівлі (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.). 2.4. Копії сертифікатів про проходження охоронниками профілактичного наркологічного огляду та копії медичних довідок про проходження охоронниками обов’язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду чинних на кінцеву дату подання тендерних пропозицій (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.). 2.5. Копії медичних довідок про проходження охоронниками обов’язкового медичного огляду чинних на кінцеву дату подання тендерних пропозицій (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.)». Більш того, Підприємство висловлює свою готовність надати копії вищевказаних документів Замовнику на стадії укладення договору (у випадку визнання Скаржника переможцем) без оприлюднення їх в електронній системі закупівель, що цілком співпадає з позицією працівників- суб’єктів персональних даних. 3. Щодо необхідності не менше двох службових собак Дискримінаційна вимога: В п. 2.6 Додатку 3 до ТД вимагається: «У випадку виникнення надзвичайних ситуацій (обставин) повинні забезпечити можливістю здійснити посилення охорони об’єкта шляхом залучення додаткових охоронників за рахунок охоронного підприємства, які мають право володіти пристроєм для відстрілу гумових куль несмертельної дії, на невизначений термін а також залученням службових собак (не менше двох)». Обґрунтування: Вважаємо вимогу щодо наявності саме не менше двох службових собак необґрунтованою та дискримінаційною по відношенню до Підприємства, оскільки Підприємство має лише одного службового собаку, який відповідає всім вимогам Замовника та може бути залучений до надання послуг у випадку виникнення надзвичайних ситуацій (обставин). Статтею 17 Закону України «Про здійснення охоронної діяльності» визначено чіткий порядок використання службових собак, згідно з яким, персонал охорони має право використовувати службових собак винятково для виявлення: 1) проникнень (спроб проникнень) на об'єкти, що охороняються; 2) осіб, які незаконно перебувають на об'єктах, що охороняються. Таким чином, вважаємо достатнім наявності одного службового собаки, який може бути залучений до надання послуг Замовнику у випадку виникнення надзвичайних ситуацій (обставин). У зв’язку із наведеним, просимо зобов'язати Замовника виключити з п. 2.6 Додатку 3 до Тендерної документації вимогу щодо конкретної кількості службових собак (у тому числі й двох собак), оскільки для надання якісних послуг з охорони достатньо і одного собаки. 4. Щодо необхідності зазначення стаціонарного номеру телефону Дискримінаційна вимога: В п. 1.3. Додатку 1 до ТД вимагається надати довідку в довільній формі, що містить інформацію про наявність в Учасника цілодобової диспетчерської служби із зазначенням стаціонарного номеру телефону. Обґрунтування: Вважаємо вимогу щодо зазначення «стаціонарного номеру телефону» незрозумілою, необґрунтованою та дискримінаційною. Поняття «стаціонарного номеру телефону» чітко не визначено у Тендерній документації. Тому не зрозуміло, який саме номер телефону необхідно зазначити, і яким чином Замовник визначатиме чи наданий номер телефону є «стаціонарним». Наприклад, чи є «стаціонарним» номер телефону, який наданий мобільним оператором Київстар? А якщо сім карта вставлена в мобільний телефон, який постійно (24 години 7 днів на тиждень) перебуває за однією адресою в одному і тому ж приміщенні диспетчерської служби? А якщо така сім карта знаходиться в GSM-шлюзі, який засобами IP-телефонії передає дзвінок на стаціонарний телефон диспетчера? Якщо Замовник під «стаціонарним номером телефону» розуміє лише фіксовані номери міського зв’язку (які для міста Київ мають код – 044), то вважаємо таку вимогу дискримінаційною в зв’язку з наступним. Нормативно правові акти, які регулюють порядок здійснення охоронної діяльності (в тому числі Закон України «Про здійснення охоронної діяльності» та Ліцензійні умови провадження охоронної діяльності) не містять обмежень щодо можливості використання видів та засобів зв’язку. Підприємство має цілодобову диспетчерську службу, яка використовує засоби професійного радіозв’язку (радіостанції, рації) та засоби мобільного зв’язку (мобільні телефони). Крім того, на Підприємстві реалізована система IP-телефонії. Але цілодобова диспетчерська служба Підприємства не має фіксованого номеру міського телефонного зв’язку. У зв’язку із наведеним, просимо зобов'язати Замовника виключити з п. 1.3. Додатку 1 до Тендерної документації вимогу щодо зазначення в довідці в довільній формі, що містить інформацію про наявність в Учасника цілодобової диспетчерської служби зазначення саме стаціонарного номеру телефону. 5. Щодо необхідності документального підтвердження вимог Додатку 3 до тендерної документації Додаток 3 до ТД містить абзац наступного змісту: «Учасники процедури закупівлі повинні надати в складі своїх пропозицій документи, які підтверджують можливість надання послуг замовнику з урахуванням вимог наведених нижче:» (далі – Абзац). Нижче Абзацу Додаток 3 до Тендерної документації містить перелік вимог, яким повинні відповідати послуги з охорони. Причому, ані в даному додатку, а ні взагалі в Тендерній документації Замовник не зазначив чіткого переліку документів, якими необхідно підтвердити кожну з таких вимог Додатку 3 до Тендерної документації. Таким чином, вимога Абзацу щодо надання чітко невизначених документів, надає формальне право Замовнику відхиляти пропозиції учасників по «надуманим» підставам. Наприклад, однією з вимог, яким повинні відповідати послуги є: «Виконавець повинен посилювати пости в нештатних ситуаціях за вказівкою Замовника або службовою необхідністю, при цьому охоронці груп посилення повинні бути екіпіровані спецзасобами та при необхідності – бронежилетами (наявність у Учасника не менше чотирьох сертифікованих бронежилетів)». Посилаючись на вимогу Абзацу, Замовник може відхилити пропозицію учасника, наприклад, за відсутність в складі його пропозиції сертифікатів на бронежилети. Незважаючи на те, що тендерна документація не містить прямої вимоги надання таких сертифікатів. Таким чином, вважаємо вимогу Абзацу щодо надання чітко невизначених документів, які мають підтвердити можливість надання послуг Замовнику з урахуванням вимог наведених в Додатку 3 до Тендерної документації, такою, що призводить до порушення принципів проведення закупівель, зокрема: відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; рівне ставлення до учасників; об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням. З метою забезпечення відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель; об’єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням прошу зобов’язати Замовника привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства шляхом виключення з Додатку 3 до Тендерної документації вищезазначеного Абзацу або зазначення чіткого переліку документів, які необхідно надати для підтвердження можливості надання послуг замовнику з урахуванням вимог наведених в Додатку 3 до тендерної документації. 6. Щодо трудових книжок. Дискримінаційна вимога: В п. 2 Додатку 1 до ТД вимагається підвередити наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. На підтвердження наявності працівників Замовник вимагає надати наступні документи: «2.2. Скановані оригінали або завірені кольорові копії першої, і останньої із заповнених сторінок трудової книжки, які свідчать про факт працевлаштування у Учасника осіб зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.. Обґрунтування: Підприємство повідомляє, що не має можливості виконати зазначену вимогу, оскільки з 10 червня 2021 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі" 5 лютого 2021 року № 1217-IX. Відповідно до наведеного Закону № 1217 після 10.06.2021 р. — дати набрання чинності Законом № 1217 — у роботодавця виникне обов’язок переходити на так звані електронні трудові книжки. При цьому трудові книжки працівників роботодавець має відсканувати і передати до Пенсіонного фонду України (ПФУ) в порядку, який визначає ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики. На виконання Закону № 1217 Підприємство передало скан-копії трудових книжок своїх працівників до ПФУ, а оригінали передали працівникам на руки. У зв’язку з наведеним, Підприємство на має можливість виконати зазначену вимогу ТД, оскільки не має трудових книжок працівників. У зв’язку із наведеним, просимо зобов'язати Замовника виключити пункт 2.2 із Додатку 1 до Тендерної документації щодо надання сканованих оригіналів або завірених кольорових копій першої, і останньої із заповнених сторінок трудової книжки, які свідчать про факт працевлаштування у Учасника осіб зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.. 7. Щодо статуту. Дискримінаційна вимога: в п. 2 Інша інформація Розділу V. Оцінка тендерної пропозиції Тендерної документації вимагається надати «копію Статуту, зі змінами у разі наявності, який приведено у відповідність згідно вимог Закону України від 06.02.18 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», при цьому внесок учасників (сформований статутний фонд) повинен складати не менше 20% від очікуваної вартості закупівлі». 20% від очікуваної вартості закупівлі становить 260 000,00 грн. (1300 000,00 * 20%). Обґрунтування: Вважаємо дану вимогу не правомірною та дискримінаційною в зв’язку з наступним: Відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та листа Держкомпідприємництва №1858 від 26.03.2004 року для приватного підприємства не передбачається вимог та/або обмежень щодо формування розміру статутного фонду у грошовому еквіваленті. Так згідно листа Держкомпідприємництва №1858 від 26.03.2004 року для приватного підприємства розмір статутного капіталу (фонду) не встановлений та може бути будь-який, а порядок його формування та склад визначають засновники самого приватного підприємства. Таким чином, дану вимогу Тендерної документації можуть виконати лише ті суб'єкти господарювання, які мають розмір статутного капіталу не менше 260 000,00 грн., що є дискримінаційним по відношенню до інших суб'єктів охоронної діяльності у тому числі, Підприємства. Дії Замовника в частині встановлення наведених вище вимог Тендерної документації порушують один з принципів здійснення закупівель, визначених статтею 5 Закону, а саме - недискримінація учасників. Також, вимога тендерної документації щодо розміру статутного фонду є такою що не впливає на зміст пропозиції та виконання договору щодо надання охоронних послуг. Для нас, як учасника, дана вимога є дискримінаційною, в зв’язку з тим, що ми не маємо статутного фонду в розмірі 260 000,00 грн. і встановлення такої вимоги є втручанням в господарську діяльність з боку Замовника. Якщо ця вимога пов’язана із матеріальною відповідальністю і Замовник таким чином бажає впевнитись в спроможності переможця відшкодувати шкоду в разі неналежного або невиконання договору про закупівлю, то у п. 2.20 Додатку 3 до Тендерної документації встановлена вимога: «Учасник несе матеріальну відповідальність за збитки, спричинені замовнику внаслідок неналежного виконання ним своїх зобов’язань. На підтвердження фінансової спроможності Учасника відшкодування можливих збитків Замовнику, в складі тендерної пропозиції Учасник повинен надати договір добровільного страхування професійної відповідальності (п.15 ч.4 ст.6 Закону України «Про страхування»), страхова сума за яким повинна складати не менше ніж очікувана вартість предмету закупівлі». Підприємство гарантує укладання такого договору страхування для участі в цій процедурі закупівель, інакше його пропозиція буде відхилена. Звідси виникає питання: якщо Підприємство застрахує свою матеріальну відповідальність на 1300 000,00 грн. (а це очікувана вартість закупівлі), то навіщо йому мати статутний фонд у розмірі 260 000,00 грн.? У зв’язку із наведеним, просимо зобов'язати Замовника виключити положення п. 2 Інша інформація Розділу V. Оцінка тендерної пропозиції Тендерної документації в частині встановлення конкретного розміру статутного фонду. На підставі вищезазначеного та відповідно до статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі», з метою забезпечення відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель; об’єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням ПРОШУ: 1. Прийняти скаргу до розгляду. 2. Зобов’язати Замовника виключити з пункту 1.1 Додатку 1 до Тендерної документації вимогу щодо надання копії дозволів на експлуатацію радіоелектронних засобів виданих для експлуатації саме «в регіоні Київська обл. або у всіх регіонах України». 3. Зобов'язати Замовника виключити з Тендерної документації пункти 2.2, 2.3, 2.4, 2.5 Додатку 1 до Тендерної документації положення щодо надання: «2.2. Скановані оригінали або завірені кольорові копії першої, і останньої із заповнених сторінок трудової книжки, які свідчать про факт працевлаштування у Учасника осіб зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.. 2.3. Копія довідки органів МВС України про те, що працівник не має не знятої чи не погашеної судимості за скоєння умисних злочинів – видана не раніше тридцяти днів до дати публікації даної закупівлі (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.). 2.4. Копії сертифікатів про проходження охоронниками профілактичного наркологічного огляду та копії медичних довідок про проходження охоронниками обов’язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду чинних на кінцеву дату подання тендерних пропозицій (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.). 2.5. Копії медичних довідок про проходження охоронниками обов’язкового медичного огляду чинних на кінцеву дату подання тендерних пропозицій (вимога стосується всіх охоронників зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.)». 4. Зобов'язати Замовника виключити з п. 2.6 Додатку 3 до Тендерної документації вимогу щодо конкретної кількості службових собак (у тому числі й двох собак), оскільки для надання якісних послуг з охорони достатньо і одного собаки. 5. Зобов'язати Замовника виключити з п. 1.3. Додатку 1 до Тендерної документації вимогу щодо зазначення в довідці в довільній формі, що містить інформацію про наявність в Учасника цілодобової диспетчерської служби саме стаціонарного номеру телефону. 6. Зобов’язати Замовника привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства шляхом виключення з Додатку 3 до Тендерної документації вищезазначеного Абзацу або зазначення чіткого переліку документів, які необхідно надати для підтвердження можливості надання послуг замовнику з урахуванням вимог наведених в Додатку 3 до тендерної документації. 7. Зобов'язати Замовника виключити пункт 2.2 із Додатку 1 до Тендерної документації щодо надання сканованих оригіналів або завірених кольорових копій першої, і останньої із заповнених сторінок трудової книжки, які свідчать про факт працевлаштування у Учасника осіб зазначених у довідці відповідно до п.п. 2.1.. 8. Зобов'язати Замовника виключити положення п. 2 Інша інформація Розділу V. Оцінка тендерної пропозиції Тендерної документації в частині встановлення конкретного розміру статутного фонду. 9. В разі неможливості усунення допущенних порушень зобов’язати Замовника відмінити процедуру закупівлі. Додатки: 1. Копії дозволів на експлуатацію радіоелектронного засобу аналогового УКХ радіозв’язку. 2. Копія колективного звернення від 11.06.2021 р.
Розгорнути Згорнути
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 24.06.2021 12:57

Аукціон

Початок:
02.08.2021 14:42
Завершення:
02.08.2021 15:09

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 02.08.2021 15:09

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КАРДИНАЛ-ОХОРОНА"
Пошук по цьому учаснику
1 272 348 UAH з ПДВ 1 259 294.04 UAH з ПДВ Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПЕРШЕ УКРАЇНСЬКЕ АГЕНТСТВО БЕЗПЕКИ - 1"
Пошук по цьому учаснику
1 288 706.76 UAH з ПДВ 1 265 499 UAH з ПДВ Документи
Товариство з обмеженою відповідальністю "Безпека С"
Пошук по цьому учаснику
1 297 134 UAH з ПДВ 1 265 500 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

09.08.2021 12:11
sign.p7s
09.08.2021 12:10
Довідка МВС.pdf
09.08.2021 12:10
Довідка ДПС.pdf
09.08.2021 12:10
Довідка ДПС.p7s
30.07.2021 14:32
sign.p7s
28.07.2021 12:37
sign.p7s
28.07.2021 12:37
Стаття 17.pdf
28.07.2021 12:37
Reytung.zip.p7s
28.07.2021 12:37
Гарантiя 4957.zip.p7s
28.07.2021 12:37
Стаття 17.pdf.p7s
28.07.2021 12:37
Licence.zip.p7s
01.07.2021 20:12
sign.p7s
01.07.2021 20:12
Reytung.zip
01.07.2021 20:12
Reytung.pdf.p7s
01.07.2021 20:12
Reytung.pdf (1).p7s
01.07.2021 20:12
Reytung.pdf
01.07.2021 20:12
Licence.zip
01.07.2021 20:12
Licence.pdf.p7s
01.07.2021 20:12
Licence.pdf (1).p7s
01.07.2021 20:12
Licence.pdf
01.07.2021 20:12
Стаття 17.pdf
01.07.2021 20:12
Листи-згоди.pdf
01.07.2021 20:12
Гарантiя 4957.zip
01.07.2021 20:12
Гарантiя 4957.pdf.p7s
01.07.2021 20:12
Гарантiя 4957.pdf

Публічні документи

26.07.2021 10:41
sign.p7s
01.07.2021 21:46
sign.p7s
01.07.2021 21:46
Reytung.zip.p7s
01.07.2021 21:46
Reytung.zip
01.07.2021 21:46
Licence.zip.p7s
01.07.2021 21:46
Licence.zip
01.07.2021 21:46
тех. вимоги.PDF.p7s
01.07.2021 21:46
тех. вимоги.PDF
01.07.2021 21:46
статут.PDF.p7s
01.07.2021 21:46
статут.PDF
01.07.2021 21:46
Ст. 17 ч.1.PDF.p7s
01.07.2021 21:46
Ст. 17 ч.1.PDF
01.07.2021 21:46
Ст. 17 ч. 2.PDF.p7s
01.07.2021 21:46
Ст. 17 ч. 2.PDF
01.07.2021 21:46
посил. складу.PDF
01.07.2021 21:46
наказ МВС.PDF.p7s
01.07.2021 21:46
наказ МВС.PDF
01.07.2021 21:46
лист-згода.PDF.p7s
01.07.2021 21:46
лист-згода.PDF
01.07.2021 21:46
л-г санкції.PDF.p7s
01.07.2021 21:46
л-г санкції.PDF
01.07.2021 21:46
дов. спецодяг.pdf
01.07.2021 21:46
дов. офіс.pdf.p7s
01.07.2021 21:46
дов. офіс.pdf
01.07.2021 21:46
дов. МТБ.pdf.p7s
01.07.2021 21:46
дов. МТБ.pdf
01.07.2021 21:46
дов. довкілля.pdf
01.07.2021 21:46
ГАРАНТiЯ 4902.zip
01.07.2021 21:46
Гарантiя 4902.pdf.p7s
01.07.2021 21:46
Гарантiя 4902.pdf
01.07.2021 21:46
витяг з РПЄП.pdf
01.07.2021 21:46
баланс.PDF.p7s
01.07.2021 21:46
баланс.PDF

Публічні документи

01.07.2021 16:14
sign.p7s
01.07.2021 16:09
МТБ_Безпека С.PDF
01.07.2021 16:09
Пропозиція.PDF
01.07.2021 16:09
літня одежа.pdf
01.07.2021 16:09
зимова одежа.pdf

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КАРДИНАЛ-ОХОРОНА"
#42952309
Пошук по цьому переможцю
Переможець 1 259 294.04 UAH з ПДВ 03.08.2021 11:30

Документи

02.08.2021 15:09
edr_identification.yaml
03.08.2021 11:29
Протокол.pdf
03.08.2021 11:30
sign.p7s

Переможець

Дата і час публікації: 03.08.2021 11:30

Учасник Пропозиція Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КАРДИНАЛ-ОХОРОНА"
Пошук по цьому переможцю
#42952309
1 259 294.04 UAH з ПДВ Документи

Документи

02.08.2021 15:09
edr_identification.yaml
03.08.2021 11:29
Протокол.pdf
03.08.2021 11:30
sign.p7s

Укладений договір


Строк дії 20.08.2021 00:00 - 31.12.2021 00:00
Номер 283/08/21
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
Договір охорона.pdf Укладений
1 259 294.04
20.08.2021 08:47
20.08.2021
sign.p7s Укладений
20.08.2021 08:48

Зміни до договору

Зменшення обсягів закупівлі 20.08.2021 08:55
Опис змін: у звязхку зі зменшенням терміну надання послуг
Номер договору: 1
Контракт:

Виконання договору

Строк дії за договором: 20.08.2021 — 31.12.2021
Сума оплати за договором: 1 004 736.96
UAH

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання