Природний газ стиснений (метан) для заправки автомобілів

  • Ідентифікатор тендеру UA-2021-06-16-008093-b
  • 09120000-6 - Газове паливо
  • Відмінена
Найменування замовника:
Комунальне підприємство Святогірської міської ради «СЕРВІСКОМУНБУД»
Тип закупівлі
Допорогові закупівлі
Спрощена процедура
Контактна особа замовника
Євгеній Радченко, +380505200858 , service2017@i.ua
Адреса замовника
Україна, м. Святогірськ, 84130, Донецька область, м. Святогірськ, вул. Володимира Сосюри, буд. 8
Очікувана вартість
99 900 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 23.06.21
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 23.06.2021 00:00

Подання пропозицій:

29.06.2021 00:00

Початок аукціону:

30.06.2021 13:59

Очікувана вартість
99 900 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
500 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Природний газ стиснений (метан) для заправки автомобілів

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

5000 метри кубічні
Природний газ стиснений (метан) для заправки автомобілів
ДК 021:2015: 09120000-6 — Газове паливо

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

зауваження

Дата подання: 17.06.2021 10:56
Доброго дня! Відповідно до пунктів 6.4.4. та 6.4.5. проекта договору замовником зазначено : «6.4.4. Не раніше ніж через 30 днів, з дня дії договору, збільшувати ціну за одиницю товару, який є частиною предмета закупівлі за даним Договором, при цьому зменшуючи обсяг продукції, яка постачається в межах суми договору, але не більше ніж 10 (десять) % від ціни за одиницю товару. Така зміна ціни за одиницю товару повинна бути фінансово та економічно обґрунтованою в письмовому вигляді, з наданням документу від Постачальника із зазначенням опису причин та обставин, які вплинули на зміну ціни із додатковим наданням документу від уповноваженого на те органу (Інспекції по цінам, Торгово-промисловою Палатою України (або її структурними підрозділами), та ін.), що свідчитиме про рівень ціни товару у відповідному регіоні. 6.4.5. Не частіше ніж через 30 (тридцять) днів з моменту останньої зміни ціни за одиницю товару збільшувати вартість товару, у разі коливання вартості товару на ринку та/або з інших причин, які впливають на формування ціни товару Постачальника, з урахуванням умов визначених в п.6.4.4., але не більше ніж 10 % (десять відсотків) від ціни за одиницю товару, визначеної у Договорі з урахуванням останніх змін та доповнень до Договору.» Хочемо зауважити, що згідно пункту 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії. Оскільки предметом закупівлі є стиснений природний газ, то вимоги, зазначені Замовником у пунктах 6.4.4. та 6.4.5. проекта договору, суперечать Закону України «Про публічні закупівлі». Відповідно до потреб, Продавець проводить закупівлю природного газу, як сировини для виготовлення товару «стисненого природного газу (метан) для заправки автомобілів». Остаточна роздрібна ціна на товар, що реалізується безпосередньо на АГНКС, залежить від сезонної закупівельної вартості сировини, тарифів на транспортування газу, торгових націнок компаній-постачальників, інших чинників та може змінюватись частіше ніж 30 днів, що не суперечить законодавству. Пропонуємо замовнику прибрати зазначені вище вимоги з проекта договору.
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня

пропозиція

Дата подання: 18.06.2021 09:39
Доброго дня! Відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлення Постачальником різних цін до рівнозначних угод, укладених за результатами публічних закупівель з використанням системи «ProZorro», для різних суб’єктів господарювання повинно мати економічне обґрунтування та не дає можливості для відпуску продукції за цінами, нижчими за ті, що діють безпосередньо на газових станціях, крім випадків коли Покупець виконує умови однієї із діючих знижкових програм, що надають можливість відпуску стисненого природного газу за нижчими цінами, шляхом надання знижки. Пропонуємо Замовнику, з метою уникнення ситуації, застосування різних цін чи різних інших умов до рівнозначних угод з суб’єктами господарювання та порушення умов, визначених статтею 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», доповнити проект договору відповідними пунктами: «___. Ціна Продукції може бути зменшена з урахуванням системи знижок, якщо такі знижки діють на момент отримання Продукції.» «___. У разі, якщо ціна за одиницю Товару перевищить максимальну ціну, яка вказана у п. ____ цього договору, менше ніж на 10%, Сторони, за взаємною згодою, укладають додаткову угоду до цього Договору про збільшення ціни на Товар з дотриманням вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та інших чинних в Україні нормативних актів. Якщо до дати початку дії нової ціни Покупець не надасть Продавцю погодження на зміну ціни (підписана уповноваженою особою додаткова угода про зміну ціни або гарантійний лист про готовність підписання додаткової угоди про зміну ціни, підписаний керівником підприємства), Продавець має право відмовити Покупцю у відпуску Товару.».
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня

щодо сертифікатів

Дата подання: 18.06.2021 10:50
Відповідно до пункту 2.2. проекта договору Замовником зазначено, що Постачальник повинен поставити Покупцю товари, якість яких відповідає чинним стандартам, або які зазначені у нормативній технічній документації виробника, а товар, який є частиною предмета закупівлі має відповідні сертифікати якості (відповідності). Хочемо зауважити, що у зв’язку із втратою чинності з 01.01.2018 р. Декрету Кабінету Міністрів України від 10.05.1993 № 46-93 «Про стандартизацію та сертифікацію» та «Переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні», затвердженого наказом Держспоживстандарту України № 28 від 01.02.2005., державна система сертифікації втратила своє існування та згідно цього стиснений природний газ (метан), за кодом ДК 021:2015-09120000-6 (Газове паливо) не підлягає обов`язковій сертифікації в Україні. На сьогоднішній день, для підтвердження відповідності стисненого природного газу для заправки автотранспорту ДСТУ ГОСТ 27577:2005, є - ПАСПОРТ ЯКОСТІ природного газу на відповідність ДСТУ ГОСТ 27577:2005, що надається організаціями, які мають відповідні свідоцтва про атестацію. Просимо Замовника внести відповідні зміни до пункту 2.2. проекта договору.
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня

надмірні вимоги до Учасників

Дата подання: 18.06.2021 11:04
Згідно пункту 6 Додатка 4 документації до спрощеної закупівлі Замовник вимагає від Учасників надати скановану копію з оригіналу розширеного витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (має містити інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи - резидента України, який є Учасником), оригінал з моменту видачі якого до моменту підписання Договору поставки пройшло не більше 30 діб. Надайте будь-ласка роз’яснення щодо термінів отримання зазначеного документа. Чому саме 30 діб? Яким чином учасник може знати дату підписання договору? Якщо термін від видачі документа до дати підписання договору буде складати 31, 32 доби, чи буде це підстава не підписувати договір?
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня

пропозиція

Дата подання: 18.06.2021 11:36
Зважаючи на те, що відповідальність Покупця за порушення строку оплати отриманого Товару, яка передбачена проектом договору, являється незначною та з метою дотримання вимог Податкового кодексу України, під час виконання умов договору та розрахунків за поставлений товар, вважаємо за необхідне внести зміни та доповнення до розділу VIІ. Відповідальність сторін проекту договору: «___. За порушення строку оплати отриманої Продукції Покупець сплачує Продавцю за кожний день прострочення пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України від суми грошових коштів, щодо оплати яких було допущено прострочення, а за прострочення оплати понад 10 (десять) календарних днів Покупець додатково сплачує Продавцю штраф у розмірі 7% від суми грошових коштів, щодо оплати яких було допущено прострочення. Крім того Покупець зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення оплати, а також три відсотки річних від суми простроченого платежу. ___. У разі неналежного виконання Покупцем своїх зобов’язань, передбачених п.8.1.8 цього Договору, Покупець сплачує Продавцю 7% штрафу від вартості Продукції, отриманої Покупцем протягом Звітного місяця, у якому відбулось таке порушення. ___. У разі відсутності зареєстрованого Покупцем в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної на акт зміни ціни до акту приймання-передачі Продукції з урахуванням наданої Знижки, Продавець приймає рішення щодо відмови Покупцю в наданні Знижки в наступних періодах, до моменту здійснення Покупцем реєстрації такого розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. ___. У разі порушення Покупцем терміну реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної, встановленого податковим кодексом України, яке призвело до втрати Продавцем права зменшити податкові зобов’язання з податку на додану вартість, Покупець зобов’язаний сплатити на користь Продавця штраф у розмірі втраченого зменшення податкового зобов’язання з податку на додану вартість (податкового кредиту).»
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня

порушення строків оприлюднення інформації

Дата подання: 22.06.2021 10:09
Згідно з пунктом 7 статті 14 «Спрощені закупівлі» Закону України «Про публічні закупівлі», Замовник протягом одного робочого дня зобов'язаний надати роз'яснення на звернення учасників спрощеної закупівлі, які оприлюднюються в електронній системі закупівель, та/або внести зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, та/або вимог до предмета закупівлі. У разі внесення змін до оголошення про проведення спрощеної закупівлі строк для подання пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель не менше ніж на два робочі дні. Замовником порушено строки щодо надання роз’яснень, внесення зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі, оскільки, з моменту оприлюднення звернення від учасників, минуло більше часу ніж передбачено, зазначеною вище статтею Закону України «Про публічні закупівлі».
Розгорнути Згорнути
Відповідь відсутня
Розгорнути: 6 Згорнути

Аукціон

Початок:
30.06.2021 13:59

Інформація про відміну

Скасування активоване
Дата відміни
23.06.2021 11:00
Причина відміни
Неможливість усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель
Причина відміни
із-за порушення строків щодо надання роз’яснень з моменту оприлюднення звернення від учасників відмінити з підстави, що передбачена п.2 ч. 17 ст. 14 Закону, а саме: неможливість усунення порушень, що виникли через порушення п.7 ст. 14 Закону.
Документи
23.06.2021 10:59 Протокол.pdf
23.06.2021 11:00 sign.p7s

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання