Номер вимоги: UA-2021-07-07-009991-c.c1
Статус:
Відхилена
Учасник: ТОВ "КРЕЙН ЕНЕРДЖІ", Код ЄДРПОУ:41829696
Дата подання: 14.07.2021 13:44
Голові тендерного комітету
Метою Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 (далі – Закон) є, зокрема, створення конкурентного середовища та розвиток добросовісної конкуренції. При цьому закупівлі здійснюються за принципами, визначеними статтею 5 Закону, серед яких добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
Згідно п.1 додатку 2 до тендерної документації (далі – Документація) для підтвердження відповідності пропозиції учасника кваліфікаційному критерію «Наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій» учасник повинене надати довідку про наявність власного обладнання та матеріально-технічної бази, з урахуванням кількості бензовозів і адрес нафтосховищ з загальним об’ємом; - у разі відсутності власного обладнання та матеріально-технічної бази – надати підтверджуючі документи на право користування зазначеним майном..
При цьому, умови цією процедури закупівлі не передбачають поставку бензину та палива дизельного замовнику «наливом», а згідно умов Документації поставка здійснюється шляхом заправки транспортних засобів Замовника на АЗС Учасника. Товар передається Замовнику у вигляді Талонів, що підтверджують право їх власника на отримання на АЗС Постачальника фіксованої кількості Товару певного найменування і марки, які позначені на них. Тобто, для успішного виконання договору про закупівлю, укладеного за результатами цих відкритих торгів, учаснику взагалі не потрібні ні бензовози, ні нафтосховища, а потрібні виключно АЗС.
Таким чином, вищезазначена вимога тендерної документації є ДИСКРИМІНАЦІЙНОЮ, оскільки позбавляє можливості брати участь потенційних учасників – операторів паливного ринку, які здійснюють реалізацію пального через мережу партнерських АЗС та не мають і не повинні мати ні бензовози, ні нафтосховища для успішного виконання договору.
Вимога щодо наявності бензовозів та нафтосховищ ускладнює участь у закупівлі та штучно обмежує коло потенційних учасників, чим порушує основні принципи здійснення публічних закупівель, та взагалі спотворює саму мету Закону.
Згідно Рекомендацій Антимонопольного комітету України «Про здійснення заходів, спрямованих на розвиток конкуренції, запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції» від 09.04.2020 №17-рк (лист АМКУ від 24.04.2020 №128-29/08-5961), надісланих Мінекономіки органам державної влади, органам місцевого самоврядування, установам, організаціям, підприємствам та іншим суб'єктам сфери публічних закупівель листом від 01.06.2020 №3305-04/34286-06, головна ознака умов тендерної документації, за якою їх можна віднести до дискримінаційних, – це негативні наслідки, зумовлені такими умовами, якими є обмеження конкуренції та дискримінація учасників. Тобто, замовник встановлює такі вимоги до учасника торгів або до предмета закупівлі, які є надмірними або занадто деталізованими порівняно з вимогами, які звичайно висуваються та вважаються об’єктивно необхідними для успішного виконання договору про закупівлю. Включаючи до тендерної документації дискримінаційні умови, замовник необґрунтовано звужує коло потенційних учасників закупівель, перешкоджаючи певним суб’єктам господарювання, які спроможні виконати умови договору, брати участь у конкурсі.
Таким чином, включивши до Документації вимогу щодо надання учасником інформації про бензовози та нафтосховища, Замовник необґрунтовано звузив коло потенційних учасників закупівлі, перешкоджаючи певним суб’єктам господарювання, які спроможні виконати умови договору, брати участь у тендері, чим порушив вимоги частини четвертої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону.
Дії Замовника в частині встановлення у Документації наведених вище вимог порушують вимоги статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси нашого підприємства, пов'язані з його участю у цій процедурі закупівлі, та принципи недискримінація учасників та рівне ставлення до них, передбачені статтею 5 Закону.
Зважаючи на вищевикладене та керуючись частиною першою статті 24 Закону, вимагаємо внести відповідні зміни до Документації з метою усунення вищенаведених порушень, а саме: в п.1 додатку 2 Документації слова «з урахуванням кількості бензовозів і адрес нафтосховищ з загальним об’ємом» вилучити.
Сподіваємося на сумлінне дотримання Замовником Закону України «Про публічні закупівлі» та рекомендацій Антимонопольного комітету України щодо запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції та умов, що їм сприяють.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Управління забезпечення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі – Замовник) забезпечує діяльність підрозділів ОРС ЦЗ з питань запобігання і реагування на надзвичайні ситуації та ліквідація їх наслідків (гасіння пожеж, рятування людей, надання допомоги в ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійного лиха та інших видів небезпечних подій, що становлять загрозу життю або здоров’ю людей чи призводять до завдання матеріальних збитків).
Замовник закупляє пальне згідно постанови КМУ з резервного фонду державного бюджету «для здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій» для всіх підрозділів ДСНС по всій Україні. Під час несення гарнізонної служби та виконання завдань за призначенням, вся спеціальна автомобільна техніка ДСНС України повинна забезпечуватись пальним в необхідному обсязі, в результаті неотримання пального ставлять під загрозу гасіння пожеж, рятування людей, проведення піротехнічних робіт, проведення робіт з попередження, реагування на пожежі та інших завдань по ліквідації надзвичайні ситуації та їх наслідків.
Згідно п.1 додатку 2 до тендерної документації (далі – Документація) для підтвердження відповідності пропозиції учасника кваліфікаційному критерію «Наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій» учасник повинен надати довідку про наявність власного обладнання та матеріально-технічної бази, з урахуванням кількості бензовозів і адрес нафтосховищ з загальним об’ємом; - у разі відсутності власного обладнання та матеріально-технічної бази – надати підтверджуючі документи на право користування зазначеним майном, для підтвердження наявності, зберігання, безперебійного та повного відпуску обсягу пального на усіх АЗС Постачальника, так як замовник здійснює постачання пального підрозділам ДСНС України.
Згідно умов проекту договору (Додаток 4 до Документації) з якими Учасник повинен погодитись під час подання пропозицій:
- п. 6.5. Постачальник гарантує, що Товар, який підлягає постачанню за цим Договором, належить йому на правах власності, не є проданим, переданим іншим особам, не закладений, не заставлений, не перебуває під арештом, судових справ у відношенні цього Товару не порушено;
- п. 7.3.1. постачальник зобов'язаний забезпечити зберігання та поставку Товару у строки, встановлені цим Договором;
- п. 7.3.6. постачальник зобов'язаний нести всі ризики та витрати, пов’язані із зберіганням та поставкою Товару, включаючи оплату податків та інших зборів і обов’язкових платежів у відповідності до вимог законодавства України.
Вимога мати або орендувати замовником бензовози, нафтосховища по всій Україні підтверджує його спроможність оперативно та безперебійно доставляти велику кількість пального на всі АЗС Постачальника.
Встановлені деталізовані вимоги Замовником для уникнення неотримання пального, яке необхідне для гасіння пожеж, рятування людей, проведення піротехнічних робіт, проведення робіт з попередження, реагування на пожежі та інших завдань по ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків до учасників торгів, до предмета закупівлі не є дискримінаційними чи ексклюзивними, а тому не обмежує коло потенційних Учасників. Крім того на паливному ринку достатня кількість Учасників, які мають власні або орендовані бензовози та нафтосховища по всій Україні.
Враховуючи вищезазначене Замовник не вбачає, що дії в частині встановлення у Документації наведених вище вимог порушують вимоги статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників.