Спостереження за станом тривожної сигналізації та реагування на ймовірні сигнали тривоги з рухомих об'єктів Чернігівської дирекції АТ "Укрпошта" Monitoring the state of the alarm system and responding to probable alarm signals from moving objects of the Chernihiv Directorate of JSC "Ukrposhta"

  • Ідентифікатор тендеру UA-2021-07-19-009847-b
  • 79710000-4 - Охоронні послуги
  • Не відбулася
Найменування замовника:
АТ "Укрпошта" в особі чернігівської дирекції
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Лариса Петрівна Бодюх, +380502103808 , bodyukh-lp@ukrposhta.ua
Адреса замовника
Україна, м. Чернігів, 14000, Чернігівська область, пр-т Миру, 28
Очікувана вартість
9 440 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 19.08.21
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 09.08.2021 00:00

Оскарження умов:

до 15.08.2021 00:00

Подання пропозицій:

19.08.2021 11:00

Очікувана вартість
9 440 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
48 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.51 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Під час подання тендерних пропозицій та створені даних, особа, яка має повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції, повинна пройти електронну ідентифікацію в електронній системі закупівель за допомогою кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису (автентифікацію) (тобто обов’язково накладається КЕП/УЕП на пропозицію в електронній системі закупівель).Шановні учасники не подавайте у складі тендерних пропозицій документи, які можуть містити ціни на Послуги.Найменування замовника: Акціонерне товариство "Укрпошта". Місцезнаходження Замовника: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, будинок 22. ЄДРПОУ замовника: 21560045. Категорія Замовника: юридична особа, яка здійснює діяльність в окремих сферах господарювання. Найменування закупівельника: АТ "Укрпошта" в особі ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ДИРЕКЦІЇ, ЄДРПОУ закупівельника: 25572588,м.Чернігів, пр-т Миру,28, 14000. Мова тендерної пропозиції українська. Всі документи, що готуються учасником, викладаються українською мовою. Документи, які не готуються учасником та представлені в складі тендерної пропозиції, можуть бути надані як українською, так і російською мовами. Якщо в складі тендерної пропозиції надається документ на іншій мові ніж українська або російська, учасник надає переклад цього документа. Відповідальність за якість та достовірність перекладу несе учасник. Застосовані критерії оцінки – ціна. Забезпечення тендерної пропозиції не вимагається, тому умови його надання не зазначаються у оголошенні. Дата і час розкриття тендерних пропозицій - у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні.
Розгорнути Згорнути

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 послуга
Спостереження за станом тривожної сигналізації та реагування на ймовірні сигнали тривоги з рухомих об'єктів Чернігівської дирекції АТ "Укрпошта"
ДК 021:2015: 79710000-4 — Охоронні послуги

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

місце поставки і кількість об 'єктів

Дата подання: 22.07.2021 09:58
Дата відповіді: 23.07.2021 16:22
Добрий день! Шановний замовнику,підкажіть будь ласка місце поставки і кількість об 'єктів?

відповідь:

Доброго дня, дякуємо за увагу до нашого тендеру, кількість одиниць спостереження і реагування-дві, надання послуг по місту Чернігів.

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2021-07-19-009847-b.b1

Статус:
Вирішена

Учасник: ПП "СБ ГРІЗЛІ", Код ЄДРПОУ:41157579
Дата подання: 22.07.2021 10:08
Шановний Замовнику! У вашій тендерній документації встановлені вимоги в Додатку 3 Технічні якісні та кількісні вимоги, пункт 9
Працівники охорони, задіяні для надання послуг, повинні мати кваліфікаційний розряд, не нижче 3-го. Всі працівники групи реагування (наряду охорони) повинні бути забезпечені форменим одягом, переносними радіостанціями, спеціальними засобами індивідуального захисту та самооборони, які відповідають чинному законодавству (гумові кийки, газові балончики з аерозолями сльозоточивої та дратівливої дії), вогнепальною зброєю.
Щодо використання вогнепальної зброї, вважаємо, що дана вимога є дискримінаційною, оскільки вогнепальну зброю в окремих випадках може використовувати тільки Національна Поліція України, про що йдеться у Законі України про Про Національну поліцію :
Стаття 42. Поліцейські заходи примусу
1. Поліція під час виконання повноважень, визначених цим Законом, уповноважена застосовувати такі заходи примусу:
1) фізичний вплив (сила);
2) застосування спеціальних засобів;
3) застосування вогнепальної зброї.
2. Фізичним впливом є застосування будь-якої фізичної сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників.
3. Спеціальні засоби як поліцейські заходи примусу - це сукупність пристроїв, приладів і предметів, спеціально виготовлених, конструктивно призначених і технічно придатних для захисту людей від ураження різними предметами (у тому числі від зброї), тимчасового (відворотного) ураження людини (правопорушника, супротивника), пригнічення чи обмеження волі людини (психологічної чи фізичної) шляхом здійснення впливу на неї чи предмети, що її оточують, з чітким регулюванням підстав і правил застосування таких засобів та службових тварин.
4. Для виконання своїх повноважень поліцейські можуть використовувати такі спеціальні засоби:
1) гумові та пластикові кийки;
2) електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії;
3) засоби обмеження рухомості (кайданки, сітки для зв’язування тощо);
4) засоби, споряджені речовинами сльозогінної та дратівної дії;
5) засоби примусової зупинки транспорту;
6) спеціальні маркувальні та фарбувальні засоби;
7) службові собаки та службові коні;
8) пристрої, гранати та боєприпаси світлозвукової дії;
9) засоби акустичного та мікрохвильового впливу;
10) пристрої, гранати, боєприпаси та малогабаритні підривні пристрої для руйнування перешкод і примусового відчинення приміщень;
11) пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
12) засоби, споряджені безпечними димоутворюючими препаратами;
13) водомети, бронемашини та інші спеціальні транспортні засоби.
5. Поліцейський за жодних обставин не може застосовувати заходи примусу, не визначені цим Законом.
6. Не є заходом примусу використання поліцейським засобів індивідуального захисту (шоломів, бронежилетів та іншого спеціального екіпірування).
7. Поліцейський зобов’язаний негайно зупинити застосування певного виду заходу примусу в момент досягнення очікуваного результату.
8. Норми забезпечення підрозділів поліції спеціальними засобами та вогнепальною зброєю встановлюються Міністром внутрішніх справ України.
Стаття 43. Порядок застосування поліцейських заходів примусу
1. Поліцейський зобов’язаний заздалегідь попередити особу про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського, крім випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров’я особи чи та/або поліцейського або інші тяжкі наслідки, або в ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим.
2. Попередження може бути зроблено голосом, а за значної відстані або звернення до великої групи людей - через гучномовні установки, підсилювачі звуку.
3. Вид та інтенсивність застосування заходів примусу визначаються з урахуванням конкретної ситуації, характеру правопорушення та індивідуальних особливостей особи, яка вчинила правопорушення.
4. Поліцейські зобов’язані надавати невідкладну медичну допомогу особам, які постраждали в результаті застосування заходів примусу.
5. Заборонено застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї до жінок з явними ознаками вагітності, малолітніх осіб, осіб з явними ознаками обмежених можливостей або старості, крім випадків учинення ними збройного чи групового нападу, учинення збройного опору поліцейському, що загрожує життю і здоров’ю інших осіб або поліцейських, якщо відбити такий напад або опір іншими способами і засобами неможливо.
Постанова кабінету міністрів№ 97 від 11 лютого 2013 р. «Про затвердження переліку спеціальних засобів, придбання, зберігання та використання яких здійснюється суб’єктами охоронної діяльності»
Перелік спеціальних засобів, придбання, зберігання та використання яких здійснюється суб’єктами охоронної діяльності
• Бронежилети
• Захисні каски
• Газові балончики з аерозолями сльозоточивої та дратівної дії
• Газові пістолети і револьвери та патрони до них калібру 6, 8 і 9 міліметрів, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії
• Гумові кийки
• Наручники пластикові (текстильні) одноразового використання
• Електрошокові пристрої*
Пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони*
__________
*Виключно суб’єктами охоронної діяльності, які здійснюють охорону особливо важливих об’єктів права державної власності або надають охоронні послуги із залученням власного транспорту реагування та використанням пунктів централізованого спостереження.
Ми чудово розуміємо ваше бажання про співпрацю з поліцією, проте ваші об’єкти не є особливо важливими, тому,не має потреби,щоб охоронники учасника були озброєні вогнепальною зброєю.
Отже вважаємо дану вимогу не обґрунтованою та дискримінуючою, а також такою, що обмежує коло учасників, штучно створюючи нерівні умови для учасників та порушують наші охоронювані законом права та інтереси учасника, який має бажання взяти участь у процедурі закупівлі. Тож вимагаємо прибрати вимоги щодо наявності вогнепальної зброї!!!
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога задоволена

26.07.2021 20:03
За результатами розгляду Вашої вимоги нами будуть внесені відповідні зміни до тендерної документації

Номер вимоги: UA-2021-07-19-009847-b.b2

Статус:
Вирішена

Учасник: ПП "СБ ГРІЗЛІ", Код ЄДРПОУ:41157579
Дата подання: 02.08.2021 15:02
Шановний замовнику!
Згідно переліку змін до тендерної документації вказано "В п.6.2 розділу 6 проекту договору про закупівлю виключити слова “вогнепальною зброєю”." тобто ви говорите,що виключено,але переглядаючи новий проект договору який ви публікуєте,там знову є вомога,-НАРЯД РЕАГУВАННЯ ______________(далі – НР) – рухомий наряд, (озброєний вогнепальною зброєю) призначений для охорони рухомих об’єктів з майном замовника, підключених до пунктів централізованого спостереження, шляхом оперативного реагування на тривожні сповіщення про правопорушення, та/або збройний напад з метою припинення дії факторів протиправного характеру.,тобто дивлячись з доної вимоги ви знову порушуєте закон та знову публікуєте вимоги,що є дискримінуючими та такими,що звужують коло учасників,тому,що рухомий склад охорони озброєний вогнепальною зброєю-це виключно полісмени!
Тому,ми дуже надіємось на Вашу порядність, та вимагаємо прибрати дану вимогу з документації!!!
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога задоволена

02.08.2021 15:42
Дякую за увагу до нашої закупівлі, за результатами розгляду Вашої вимоги найближчим часом будуть внесені зміни до тендерної документації

Протокол розгляду

Учасник Документи Рішення
Управління поліції охорони в Чернігівській області Документи
Триває

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 19.08.2021 11:00

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
Управління поліції охорони в Чернігівській області
Пошук по цьому учаснику
9 440 UAH з ПДВ 9 440 UAH з ПДВ Документи

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання