Постійно діючій Адміністративній колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель
Місцезнаходження: 03035, Україна,
м. Київ, вул. Митрополита
В. Липківського, 45
Найменування,
місцезнаходження суб’єкта оскарження: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПОЛЛІ-СЕРВІС»
Місцезнаходження: 02088, Україна,
м. Київ, вул. Є. Харченка, 64.
Код за ЄДРПОУ: 32912338.
Телефон: +38 044 561 25 65
+38 044 561 25 94
Адреса електронної пошти:
[email protected]
Найменування замовника
рішення, дії якого оскаржуються: Державне підприємство «Національні інформаційні системи»
Місцезнаходження: 04053, Україна, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 4
Код за ЄДРПОУ: 39787008.
Телефон: +38 (044) 206-7195
Адреса електронної пошти:
[email protected]
Відомості про процедуру закупівлі: Процедура закупівлі: відкриті торги
Назва предмета закупівлі: Друкована продукція з елементами захисту, код ДК 021:2015 – 22450000-9 (Спеціальні бланки нотаріальних документів)
Номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель:
UA-2021-10-08-005812-b
Дата оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі: 08.10.2021
Дата оприлюднення останніх змін: 20.10.2021
Вих.: № ___/1 листопад «04», 2021 року
С К А Р Г А
на порушення законодавства про публічні закупівлі
Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) Державним підприємством «Національні інформаційні системи», код за ЄДРПОУ 39787008 (далі – Замовник), 08.10.2021 року оголошено відкриті торги на закупівлю «Спеціальних бланків нотаріальних документів», найменування предмета закупівлі відповідно до тендерної документації: Друкована продукція з елементами захисту (далі – тендерна документація), код ДК 021:2015 – 22450000-9 (Спеціальні бланки нотаріальних документів), згідно з оголошенням процедури закупівлі в електронній системі закупівель: UA-2021-10-08-005812-b.
Підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати
Ознайомившись із тендерною документацією, ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПОЛЛІ-СЕРВІС» вбачає, що підпункт 5.4. пункту 5 «Інше» Переліку документів, що подаються учасниками для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам замовника (додаток 1 до тендерної документації) не відповідає положенням законодавчих актів України у сфері здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, а саме:
– підпунктів 1) – 4) частини першої та частини другої статті 5 Закону, якою заборонена дискримінація учасників процедури закупівлі;
– частини четвертої статті 5 Закону, якою заборонено встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників;
– частини п’ятої статті 23 Закону, якою дозволяється вимагати від учасника маркування, протоколи випробувань та сертифікати, які підтверджують відповідність предмета закупівлі екологічним чи іншим характеристикам, установленим у тендерній документації.
Зазначене вище, підтверджується та обґрунтовується наступним.
1. За правилами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Просимо взяти до уваги, той факт, що за правилами частини п’ятої статті 23 Закону Замовник, у разі встановлення в тендерні документації, екологічних чи інших характеристик, зокрема для товару, повинен в тендерній документації зазначити, які саме маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам. При цьому сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.
Натомість, тендерною документацією (пп. 5.4. п. 5 додатку 1 до тендерної документації) встановлено, що учасник для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам замовника зобов’язаний подати документ на підтвердження наявності успішної практики проходження процедури сертифікації відповідності системи менеджменту режиму та безпеки стосовно виготовлення документів з елементами захисту (захищених документів) вимогам міжнародного стандарту ISO 14298 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку» чинної редакції з рівнем сертифікації «Урядовий рівень», виданий учаснику Європейською федерацією друку та цифрових комунікацій (INTERGRAF).
Аналіз викладеного дає всі правові підстави стверджувати, що Закон не надає право замовникові вимагати від учасників, по-перше, підтвердження наявності успішної практики проходження процедури сертифікації відповідності системи менеджменту режиму та безпеки вимогам міжнародним стандартам ISO, по-друге, іншого «документального» підтвердження інших характеристик зокрема для товару, окрім, як маркування, протоколи випробувань або сертифікати, які можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам і, по-третє, процес успішної практики проходження процедури сертифікації не замінює сам сертифікат. У зв’язку з цим замовник не має права вимагати від учасників процедури закупівлі «документ на підтвердження наявності успішної практики проходження процедури сертифікації».
Аналіз законодавчих актів у сфері закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави дає всі правові підстави стверджувати, що замовник здійснив підміну поняття «сертифікат» на «документ щодо підтвердження наявності успішної практики проходження процедури сертифікації».
Поряд з цим, звертаємо увагу, що документ на підтвердження наявності успішної практики проходження процедури сертифікації, ніяким чином не може свідчити про відповідність систем менеджменту режиму та безпеки учасників щодо виготовлення документів з елементами захисту (захищених документів) вимогам міжнародного стандарту ISO 14298 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку» чинної редакції (2021р.) з рівнем сертифікації «Урядовий рівень», виданий учаснику Європейською федерацією друку та цифрових комунікацій (INTERGRAF).
Наголошуємо, що згідно з даними міжнародної організації з стандартизації (ISO: https://www.iso.org/standard/80070.html) міжнародний стандарт ISO 14298:2013 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку» - був переглянутий (втратив чинність), у зв’язку із опублікуванням міжнародного стандарту ISO 14298:2021 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку», який опубліковано лише у серпні 2021 року(!!!), і як зазначає Європейська федерацією друку та цифрових комунікацій (INTERGRAF) жоден виробник на території України на сьогоднішній день не має сертифікату про відповідність систем менеджменту режиму та безпеки щодо виготовлення документів з елементами захисту (захищених документів) вимогам міжнародного стандарту ISO 14298:2021 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку» чинної редакції з рівнем сертифікації «Урядовий рівень».
При цьому, відповідно до нормативно-правових актів України сама сертифікація Європейською федерацією друку та цифрових комунікацій «INTERGRAF» не є обов’язковою на території України, а «документ про проходження на підтвердження наявності успішної практики проходження процедури сертифікації» взагалі не передбачений жодним актом вищої юридичної сили як вимога щодо підтвердження відповідності предмета закупівлі характеристикам, встановленим замовником до предмета закупівлі у тендерній документації.
Відповідно до вимог частини першої статті 5 Закону, принципом закупівлі, зокрема є максимальна економія, ефективність та пропорційність, добросовісна конкуренція серед учасників, недискримінація учасників та рівне ставлення до них, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно частини четвертої статті 5 Закону, замовник не має права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
За правилами частини четвертої статті 22 Закону тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Дискримінаційними вважаються вимоги, яким можуть відповідати лише один або декілька учасників. Встановлення такої вимоги, є ні чим іншим, як, як штучно створеним бар’єром для недопущення до участі у закупівлі небажаних учасників та є додатковою гарантією для замовника, що у закупівлі переможе той учасник, який його (замовника) влаштовує.
Аналіз викладеного дає всі правові підстави стверджувати, що встановлення обов’язку для участі у зазначеної закупівлі щодо подання «документу на підтвердження наявності успішної практики проходження процедури сертифікації відповідності системи менеджменту режиму та безпеки стосовно виготовлення документів з елементами захисту (захищених документів) вимогам міжнародного стандарту ISO 14298 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку» чинної редакції з рівнем сертифікації «Урядовий рівень», виданий учаснику Європейською федерацією друку та цифрових комунікацій (INTERGRAF)» є дискримінаційною вимогою.
Очевидно, що за викладених вище умов, охоронювані законом інтереси ТОВ «ПОЛЛІ-СЕРВІС» на вільну та конкурентну підприємницьку діяльність порушуються внаслідок встановлення Державним підприємством «Національні інформаційні системи» дискримінаційних вимог в тендерній документації від 08.10.2021 р. відкритих торгів на закупівлю Друкованої продукції з елементами захисту, код ДК 021:2015 – 22450000-9 (Спеціальні бланки нотаріальних документів), що позбавляє ТОВ «ПОЛЛІ-СЕРВІС» можливості належним чином прийняти участь у вказаній закупівлі, оскільки, за умови існування зазначеної дискримінаційної вимоги в тендерній документації, пропозиція ТОВ «ПОЛЛІ-СЕРВІС» буде визнана такою, що не відповідає встановленим кваліфікаційним вимогам.
Водночас, замовником не взято до уваги чинний міжнародний стандарт ISO 27001:2013 «Інформаційні технології. Методи захисту. Системи управління інформаційною безпекою».
Відповідно до органу сертифікації ISO Система управління інформаційною безпекою є системним підходом щодо управління конфіденційною інформацією в компанії безпечним способом. До цієї системи входить персонал, виробничі процеси та ІТ-системи, об'єднані шляхом впровадження процесів ризик-менеджменту – https://www.iso.org/ru/isoiec-27001-information-security.html.
Звертаємо увагу, що незалежно від сфери діяльності підприємства, стандарт ISO 27001:2013 застосовується до конкретної виробничої сфери діяльності підприємства, зокрема до виробництва бланкової продукції.
Так, низка підприємств в Україні мають діючи чинні сертифікати на відповідність стандарту ISO 27001:2013 у сфері діяльності: бланки документів, які відповідно до законодавчих актів України потребують використання спеціальних елементів захисту, паспортні документи (які є друкованою продукцією з елементами захисту), тощо. Таким чином, ці сертифікати ISO 27001:2013 підтверджують, що система управління інформаційною безпекою цих підприємств включає не лише сферу безпеки усієї конфіденціальної інформації під час виробничого циклу щодо бланків документів, а й сферу захисту конфіденційних даних цифровими методами згідно із стандартом ISO 27001:2013. Таким чином, зазначені сертифікати ISO 27001:2013 забезпечують рівень безпеки усієї конфіденціальної інформації у зазначеній виробничій сфері на всіх етапах розробки, виготовлення, зберігання та постачання бланків документів не нижчий за встановлений стандартом ISO 14298:2021.
Водночас стандарт ISO 27001:2013 на сьогодні діючий стандарт! Тобто наявні у низки підприємств України сертифікати відповідають найсучаснішим вимогам безпеки щодо конфіденціальної інформації у зазначеній в них сфері діяльності.
Положеннями статті 42 Основного Закону України закріплено право кожного на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірне обмеження конкуренції та недобросовісна конкуренція.
Положеннями Господарського кодексу України встановлено, що Держава підтримує конкуренцію як змагання, між суб’єктами господарювання, що забезпечує завдяки їх власним досягненням здобуття ними певних економічних переваг (стаття 25). Дискримінація суб’єктів господарювання не допускається (частина друга статті 31).
З огляду на викладене та з метою створення конкуренції у підприємницькій діяльності (конкуренції як змагання між суб’єктами господарювання) замовнику необхідно прирівняти наявність сертифікатів ISO 14298:2021 та ISO 27001:2013 у сфері виготовлення бланків документів в формі книжечки, паспортних сторінок, незалежно від форм-фактора, як такі що відповідають кваліфікаційним критеріям замовника.
Частиною дев’ятою статті 18 Закону передбачено право органу оскарження прийняття рішення щодо усунення будь-яких дискримінаційних умов (у тому числі тих, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства.
Зважаючи на викладене вище та керуючись вимогами статті 18 Закону,
ПРОСИМО:
1. Прийняти подану скаргу до розгляду та розглянути її по суті.
2. Прийняти рішення про встановлення порушень процедури закупівлі у відкритих торгах, оголошених Державним підприємством «Національні інформаційні системи» на проведення закупівлі Друкованої продукції з елементами захисту, код ДК 021:2015 – 22450000-9 (Спеціальні бланки нотаріальних документів), та необхідність приведення їх у відповідність із вимогами законодавства шляхом усунення дискримінаційної умови, а саме – виключення із умов Переліку документів, що подаються учасниками для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам замовника (додаток 1 до тендерної документації) вимоги щодо надання «документу на підтвердження наявності успішної практики проходження процедури сертифікації відповідності системи менеджменту режиму та безпеки стосовно виготовлення документів з елементами захисту (захищених документів) вимогам міжнародного стандарту ISO 14298 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку» чинної редакції з рівнем сертифікації «Урядовий рівень», виданий учаснику Європейською федерацією друку та цифрових комунікацій (INTERGRAF)», що виданий учаснику закупівлі.
Додатки:
1. Сканкопія довіреності від 03.07.2020 р. на підписанта скарги – на 2 арк.;
2. Витяг з Переліку документів, що подаються учасниками для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам замовника (додаток 1 до тендерної документації) тендерної документації на закупівлю за предметом: Друкована продукція з елементами захисту, код ДК 021:2015 – 22450000-9 (Спеціальні бланки нотаріальних документів) процедура закупівлі – відкриті торги (з публікацією англійською мовою) – на 3 арк.;
3. Скріншот сайту Міжнародної організації стандартизації (ISO) щодо призначення стандарту ISO 27001:2013 «Інформаційні технології. Методи захисту. Системи управління інформаційною безпекою» - на 1 арк.;
4. Скріншот сайту Міжнародної організації стандартизації (ISO) щодо втрати чинності стандарту ISO 14298:2013 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку» - у зв’язку із опублікуванням міжнародного стандарту ISO 14298:2021 «Графічна технологія – управління процесами захищеного друку», який опубліковано у серпні 2021 року – на 2 арк.;
5. Сканкопія Сертифікату ТОВ «ПОЛЛИ-СЕРВИС» ISO 27001:2013 – на 1 арк.;
6. Сканкопія Сертифікату ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» ISO 27001:2013 – на 1 арк.
Виконавчий директор В.М. Солтан