Послуги із зберігання та обробки даних у хмарних центрах обробки даних

  • Ідентифікатор тендеру UA-2022-05-11-004543-a
  • 72310000-1 - Послуги з обробки даних
  • Завершена
Найменування замовника:
Львівське комунальне підприємство "Львівавтодор"
Тип закупівлі
Переговорна процедура
Контактна особа замовника
Бех Михайло Михайлович, 380931810592 , zakupivli.lvivavtodor@gmail.com
Адреса замовника
Україна, Львів, 79035, Львівська область, ВУЛИЦЯ ПАСІКИ ГАЛИЦЬКІ, будинок 7
Дата укладення договору
27.05.22
Переможець
ТОВ «ГІГАКЛАУД»
Очікувана вартість
6 909 029.76 UAH з ПДВ
Сума договору
6 909 029.76 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 27.05.22
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Обгрунтування застосування переговорної процедури

Пункт закону
Технічні причини
Обгрунтування
В межах виконання умов Кредитного договору від 17.11.2016 р., укладеного між ЛКП «Львівавтодор» та Європейським банком реконструкції і розвитку, ЛКП «Львівавтодор» було зобов’язано організувати та провести тендер на закупівлю розробки, постачання, впровадження та обслуговування «Автоматизованої системи оплати проїзду» (АСОП) у м. Львові та Львівській міській територіальній громаді (Львівській МТГ). За результатами проведеного тендеру, ЛКП «Львівавтодор» уклало Контрактний договір від 12.03.2020 р. із консорціумом компаній «Mikroelektronika spol s r.o.» (Чехія) та ТОВ «Софтсерв-Муніципальні технології» (Україна).
Згідно з рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради «Про визначення уповноваженої особи автоматизованої системи оплати проїзду у пасажирському транспорті загального користування у Львівській міській територіальній громаді» від 23.04.2021 р. №304, ЛКП «Львівавтодор» є підприємством, уповноваженим на впровадження та забезпечення функціонування «Автоматизованої системи оплати проїзду» у пасажирському транспорті загального користування у Львівській МТГ.
Отже, ЛКП «Львівавтодор» бере участь в реалізації загальнодержавної програми по впровадженню АСОП.
З технічної точки зору АСОП являє собою складну багатофункційну систему, яка повинна відповідати сучасним вимогам щодо безпеки та цілісності даних, а також відповідати міжнародним стандартам у сфері захисту даних ISO 27001:2013.
Унікальність технічного рішення, яке застосовується для реалізації проекту АСОП у Львівській МТГ, полягає у побудові системи на основі облікового запису, коли вся інформація про користувача зберігається у базі даних, що розміщена у хмарному середовищі, а також у консолідації різного функціоналу окремих підсистем, а саме: інтернет-портал та мобільний додаток користувача, система на борту транспортного засобу, система збереження прибутку, система центрального офісу, модуль інвентаризації, модуль збору та видачі даних, модуль контролю зовнішнього обладнання, центр обслуговування клієнтів та колл-центр, система депо, центральна система автоматизованої системи оплати проїзду, система автоматичного визначення місцезнаходження транспортного засобу, служби прогнозування для розрахункового часу прибуття, система моніторингу та диспетчерська служба. Завдяки постійній взаємодії цих компонентів АСОП здатна в режимі реального часу виконувати завдання з забезпечення користувачів інформаційною підтримкою, здійснювати моніторинг апаратної та програмної складових, проводити фінансові операції та реєструвати пасажиропотік.
Для виконання цих важливих завдань, АСОП повинна бути розташована у стабільному IT-середовищі, що побудовано на базі масштабованого апаратного забезпечення та потребує резервування хмарного середовища, рознесеного географічно, з метою значного підвищення надійності. До того ж, архітектура АСОП передбачає постійне здійснення технічного аудиту.
Для якісної роботи АСОП потрібно хмарне середовище, яке забезпечить накопичення, систематизацію, контроль бази даних щодо надання послуг з перевезень пасажирів міським громадським транспортом за маршрутами загального користування на території Львівської МТГ.
Тому між ЛКП «Львівавтодор» та ТОВ «ГІГАКЛАУД» був укладений Договір про надання послуг № 12/08/2021 від 12 серпня 2021 року щодо надання послуг для ЛКП «Львівавтодор» із зберігання та обробки даних у хмарних центрах обробки даних.
Згідно Договору про надання послуг № 12/08/2021 від 12 серпня 2021 року, «Автоматизована система оплати проїзду» впроваджується на базі IT-середовища хмарного провайдера ТОВ «ГІГАКЛАУД». Для забезпечення безперебійної роботи всіх послуг, які стосуються проєкту АСОП, надання послуг та сервісної підтримки ТОВ «ГІГАКЛАУД» здійснюється у цілодобовому режимі.
Хмарні центри обробки даних (ХЦОД) ТОВ «ГІГАКЛАУД» побудовані на актуальній версії програмного забезпечення (ПЗ) – OpenStack. ЛКП «Львівавтодор» отримує комплекс віртуальних ресурсів (vCPU, оперативна пам’ять, віртуальні диски та мережі) для створення ІТ- інфраструктури для проєкту АСОП.
За вищевказаним договором ЛКП «Львівавтодор» отримало в користування обчислювальні потужності та ресурси системи зберігання даних у вигляді ізольованої гіперконвергентної інфраструктури, які дозволяють самостійно:
- створювати або видаляти віртуальні машини та змінювати їхню конфігурацію;
- вмикати та вимикати віртуальні машини, отримувати доступ до їхніх консолей;
- керувати конфігурацією мережі, балансувати навантаження, налаштовувати політики доступу та Firewall;
- встановлювати на віртуальні машини системне й прикладне програмне забезпечення та керувати ним;
- виконувати інші операції з управління віртуальним дата-центром.

Основними компонентами послуги, яка надається ТОВ «ГІГАКЛАУД» за Договором про надання послуг № 12/08/2021 від 12 серпня 2021 року є:
1. ХЦОД, які складаються з процесорної потужності (vCPU), оперативної пам'яті (vRAM), дискового сховища (vHDD) та внутрішньої мережі. ХЦОД надають необхідні ресурси для функціонування віртуальних машин.
2. Система керування Horizon, яка дозволяє отримувати інформацію про поточний стан замовлених ресурсів ХЦОД та керувати ними.
На поточній стадії впровадження проєкту АСОП відбувається розміщення даних на потужностях хмарного провайдера ТОВ «Гігаклауд» на базі трьох датацентрів (у м. Київ (ХЦОД №1), у м. Львів (ХЦОД №2) та в датацентрі Atman на території республіки Польша (ХЦОД №3)). На даний час відбувається тестування такого розміщення. Тривають постійні оновлення та вдосконалення поточної інфраструктури.
У ХЦОД створені віртуальні сервери на базі операційних систем Linux та Windows, на основі яких запущені наступні сервіси та служби:
проксі-сервери,
бастіон хости,
система оркестрації,
внутрішні і зовнішні системи балансування навантаження,
системи управління базами даних,
служби Active Directory,
служби логування та моніторингу,
веб-сервери,
система обміну повідомленнями між компонентами програмної системи,
сервіси шифрування даних.
Відповідно до архітектури даного проєкту щодо апаратного забезпечення, кількість віртуальних серверів різної конфігурації тільки в одному датацентрі складає більше 26-ти, але система передбачає масштабування, тому кількість серверів або ресурсів може збільшуватись, саме для даної мети необхідно зарезервувати достатню їх кількість.
Важливим принципом роботи всіх груп віртуальних машин у наявних датацентрах є обов’язкова наявність швидкісної внутрішньої мережевої інфраструктури та зовнішнього мережевого доступу. Водночас існує мережева інфраструктура між трьома географічно розмежованими датацентрами, з наявністю протоколів безпеки обміну даними.
Для забезпечення повної доступності та відмовостійкості системи необхідне повне її резервування в режимі реального часу, з цією метою використовується ХЦОД №2, який працює в режимі очікування та може без втрат перейняти на себе роботу ХЦОД №1. Саме тому основною вимогою технічного завдання до проєкту є географічна розмежованість ХЦОД №1 та ХЦОД №2 та наявність ХЦОД №3, метою якого є постійний моніторинг доступності ХЦОД №1 та ХЦОД №2 та автоматизація відновлення роботи без втрати даних. ХЦОД №3 є невеликим за розміром та складається з п’яти віртуальних машин, у ньому не зберігаються дані, що є на ХЦОД №1 та ХЦОД №2.
Серед основних переваг ТОВ «ГІГАКЛАУД» як хмарного провайдера можна виділити:
ЛКП «Львівавтодор» для реалізації проєкту АСОП надано три ХЦОД, в географічно рознесених датацентрах. Згідно відкритої інформації, з веб-сайту ТОВ «ГІГАКЛАУД», всі вони відповідають рівню надійності Tier III;
Наявний сертифікат ISO 27001:2013: міжнародний стандарт управління інформаційною безпекою, який забезпечує комплексну систему захисту інформації;
Безпечне зберігання баз даних в гнучкому і швидко масштабованому хмарному середовищі;
Резервне зберігання даних проєкту АСОП в хмарній інфраструктурі з можливістю їхнього швидкого відновлення.
Система моніторингу ТОВ «ГІГАКЛАУД» дозволяє безперервно слідкувати за працездатністю замовлених ресурсів 24 години на добу 7 днів на тиждень. Фізичне обладнання, з використанням якого створюється ресурсний пул ХЦОД, надійно захищене від несанкціонованого доступу, забезпечено його цілодобове обслуговування та моніторинг черговою зміною, безперебійне електроживлення, підтримка кліматичних умов функціонування, система пожежогасіння тощо. Інформаційний обмін, що передбачається з суб’єктами АСОП через канали мережі Інтернет, відбувається через захищений вузол Інтернет-доступу, а також програмні та програмно-апаратні засоби шифрування.
Крім наведеного вище, необхідно зазначити, що інформаційно-телекомунікаційна система ТОВ «ГІГАКЛАУД», на якій надаються хмарні сервіси, відповідно до вимог Законів України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», має чинний атестат відповідності комплексної системи захисту інформації (далі - КСЗІ), який зареєстровано в Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України 18 червня 2018 року за № 16885.
Необхідно підкреслити, що гарантоване забезпечення зберігання та обробки даних у ХЦОД є ключовим елементом у реалізації проекту АСОП.
З вищенаведеної інформації випливає, що зміна хмарного провайдера може призвести до тривалих за часом затримок в роботі автоматизованої системи оплати проїзду та фінансових втрат, а також несе ризик порушення вже створеної інфраструктури та втрати частини даних.
Враховуючи вже створену архітектуру проєкту, можливо стверджувати, що зміна хмарного провайдера призведе до заміни технологічного майданчика розташування ресурсів АСОП, що, у свою чергу, призведе до необхідності проведення робіт з міграції та побудови нової інфраструктури ХЦОД. Внаслідок цього, з високим ступенем вірогідності, можуть виникнути наступні проблеми технічного характеру:
- порушення доступності до АСОП на невизначений час;
- відмова частини або всієї конфігурації АСОП у результаті зміни технології віртуалізації або зміни технології хмарного середовища, що, у свою чергу, може призвести до часткової або повної втрати існуючої інфраструктури або призведе до таких умов, що унеможливлюють використання існуючої інфраструктури;
- порушення процесу подання заяв на отримання пільгових карток «ЛеоКарт» та видачу вже готових, оскільки на території Львівської МТГ наявна велика кількість пільгових категорій населення (згідно даних Листа ПФУ у Львівській області № 26 від 12.01.2021 р.);
- порушення процесу обладнання транспортних засобів бортовим обладнанням та підключення його до центральної системи АСОП;
- порушення необхідних строків розгортання проекту, які визначені згідно Контрактного договору від 12.03.2020 року, та як наслідок, буде необхідно додатковий час для приведення інфраструктури АСОП у відповідний стан, або повторного розгортання ключових елементів інфраструктури;
- втрата частини інфраструктури в результаті відмови апаратної частини при міграції (відмова дисків, помилки мережі), що призведе до необхідності аналізу та відновлення пошкоджених частин інфраструктури, внаслідок чого будуть порушені часові рамки реалізації проекту, що встановлені згідно Контрактного договору від 12.03.2020 року;
- довготривала відсутність доступності сервісу на період міграції віртуальних машин на потужності нового хмарного провайдера;
- довготривала відсутність мережної зв’язності на період переключення доступу на новий захищений вузол Інтернет-доступу;
- несумісність існуючих технічних та програмних рішень з технологіями нового хмарного провайдера;
- некоректна робота процесів, що реалізовані в рамках побудови АСОП;
- порушення строків запровадження АСОП у пасажирському транспорті загального користування Львівської МТГ, які визначені згідно Контрактного договору від 12.03.2020 року;
- інформаційно-технологічна несумісність процесів, що реалізовані в рамках побудови АСОП;
- витрачання значних додаткових коштів на міграцію даних та повторне розгортання ХЦОД;
- зміна визначеної політики безпеки баз даних АСОП;
- фактична невідповідність апаратних засобів або фактична недостатня їх кіль-кість (CPU Core, RAM, HDD Space, тощо).
- необхідність протягом невизначеного часу сплачувати послуги двох провайдерів ХЦОД, оскільки до завершення повного циклу тестування нового ХЦОД неможливо зупинити роботу в старому;
- буде суттєво ускладнено процес реєстрації та видачі транспортних карток «ЛеоКарт».
- буде порушено вибудувану підрядними організаціями інфраструктуру, що забезпечує проходження платежів та знаходиться на етапі тестування.
Також проти зміни надавача послуг хмарного середовища у своїх листах виступили незалежний консультант від ЄБРР та підрядні організації України та Чеської республіки, а саме:
- ТОВ «Аствелл Софт» який надає послуги адміністрування і конфігурації інфраструктури в ХЦОД ( лист №460 від 11.04.2022);
- експерт Філіп Бартц, технічний консультант підрядної організації «iC consulenten», що супроводжує процес впровадження АСОП у Львівській МТГ з боку ЄБРР (лист від 4.04.2022 вх.№461);
- Ян Шторек, керівник проєкту зі сторони чеського підрядника Mikroelektronika spol.s.r.o. & Softserve – Municipal technologies LLC (лист від 31.03.2022 вх.№417) щодо оцінки ризику зміни постачальника послуг із зберігання та обробки даних у хмарних центрах обробки даних;
- MONET+, субпідрядник компанії Mikroelektronika, що забезпечує роботу EMV платежів (лист від 4.04.2022 вх.№448).

Отже, враховуючи вищезазначене, зміна хмарного провайдера може призвести до втрати постійного доступу до всієї системи АСОП на невизначений час та суттєвих додаткових витрат бюджетних коштів.
Таким чином, наявну ситуацію можна охарактеризувати як відсутність конкуренції з технічних причин, що дозволяє ЛКП «Львівавтодор» провести переговорну процедуру з ТОВ «ГІГАКЛАУД», на підставі абз. 4 п. 2 ч.2 ст. 40 Закону (якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за відсутності конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником). Документальним підтвердженням вищезазначеного є Експертний висновок Приватного акціонерного товариства «Український інститут із проектування і розвитку інформаційно-комунікаційної інфраструктури «Діпрозв’язок» від 25 квітня 2022 року (додається).
Враховуючи вищезазначене, в ЛКП «Львівавтодор» існують законні підстави щодо проведення закупівлі: «Послуги із зберігання та обробки даних у хмарних центрах обробки даних» (ДК 021:2015: 72310000-1: Послуги з обробки даних) за переговорною процедурою закупівлі на підставі абз. 4 п. 2 ч. 2 ст. 40 Закону (якщо роботи, товари чи послуги можуть бути виконані, поставлені чи надані виключно певним суб’єктом господарювання за відсутності конкуренції з технічних причин, яка має бути документально підтверджена замовником).

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 послуга
Послуги із зберігання та обробки даних у хмарних центрах обробки даних
ДК 021:2015: 72310000-1 — Послуги з обробки даних

Тендерна документація

Переможець

Дата і час публікації: 11.05.2022 16:58

Учасник Пропозиція Документи
ТОВ «ГІГАКЛАУД»
Пошук по цьому переможцю
#39792589
6 909 029.76 UAH з ПДВ Документи

Документи

11.05.2022 16:58
sign.p7s

Укладений договір


Номер 110
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
Договір №110 від 27.05.22.pdf Укладений
6 909 029.76
27.05.2022 14:37
27.05.2022
sign.p7s Укладений
27.05.2022 14:40

Зміни до договору

Зміна ціни у зв’язку із зміною ставок податків і зборів 26.04.2023 09:43
Опис змін: Зміна ціни в договорі про закупівлю у зв’язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до змін таких ставок та/або пільг з оподаткування
Номер договору: №1
Контракт:

Виконання договору

Строк дії за договором: не вказанa — 30.04.2023
Сума оплати за договором: 6 989 029.76
UAH з ПДВ

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання