Звернення до Замовника щодо усунення порушень
та внесення змін у тендерну документацію
Додатком №4 до тендерної документації вимагається надання:
‒ Сканованої з оригіналу кольорової копії гарантійного листа від виробника основного обладнання базових станцій радіомережі оповіщення або інші документи, які підтверджують стосунки із виробником (нотаріально завірені або завірені учасником копію дилерського договору або сертифікату дистриб’ютора або листа виробника про представництво його інтересів або інші оригінали документів, в яких обов’язково зазначаються стосунки з учасником), що буде монтуватися учасником, або представництва чи філії виробника, якщо їх відповідні повноваження поширюються на територію України.
‒ для запобігання постачання недоброякісного, контрафактного обладнання базових станцій радіомережі та товару який не призначений для українського ринку, для безпеки та захисту оригінальної продукції̈ від імітації та підробок, у складі тендерної пропозиції Учасник має надати лист від виробника з зазначенням ідентифікаційного номеру партнера, про те що він являється авторизованим партнером в Україні тим самим може здійснювати перепродаж, проектування, доставляти, інсталювати та гарантійне обслуговування. Дана вимога викладена для дотримання справедливої конкуренції, між Учасниками, які є постачальниками якісного та оригінального товару.
По-перше, ці дві вимоги є дублюючими, адже гарантійний лист і є авторизаційним листом, який підтверджує права на постачання того чи іншого обладнання.
По-друге, твердження Замовника про необхідність надання листа від виробника з зазначенням ідентифікаційного номеру партнера, про те що він являється авторизованим партнером в Україні, яке обґрунтовується нібито для запобігання постачання недоброякісного, контрафактного обладнання базових станцій радіомережі та товару який не призначений для українського ринку, для безпеки та захисту оригінальної продукції від імітації та підробок, не відповідає дійсності. Адже вся продукція, що постачається згідно з даною закупівлею повинна бути сертифікована і Підрядник повинен надати відповідні протоколи випробувань, сертифікати, паспорти або інші документи, що підтверджують відповідність вимогам проєктної документації, будівельним нормам і стандартам, технічним умовам, нормативним документам в галузі будівництва. Саме сертифікати відповідності є документами, що підтверджують відповідність певного обʼєкта стандартам, вимогам технічних регламентів чи умовам договорів, а не лист від виробника. Також незрозуміло чому вимагаються листи саме на базові станції радіомережі оповіщення, а до складу автоматизованої системи централізованого оповіщення входить інше основне обладнання для забезпечення виконання функцій, передбачених Постановою КМУ №733 від 27.09.2017р. «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту».
Законом України «Про публічні закупівлі» визначено вичерпний перелік вимог, які може висувати Замовник до учасників. Жодне із положень не передбачає отримання будь-яких листів від сторонніх комерційних структур. Обладнання, на яке вимагаються листи, є у вільному продажу на ринку, воно є у різних виробників, зокрема світових, що мають десятки офіційних представників на території України та за законами вільного ринку ця продукція може бути придбана у будь-якого представника, який надає при постачанні увесь пакет технічної документації на продукцію.
Будь-які штучні обмеження або спроби змусити потенційних учасників закуповувати у якогось певного виробника або його конкретного представника є незаконними та такими, що порушують основні принципи конкуренції.
Крім того вказаними дискримінаційними вимогами замовник значно звужує коло потенційних учасників та фактично дає право вирішувати виробнику обладнання MOTOROLA, хто зможе взяти участь у цій державній закупівлі, що грубо порушує існуюче законодавство у сфері публічних закупівель.
Крім того, вимога щодо отримання від виробника якогось листа з якимось номером не передбачена також жодним законодавством та не має практичного (окрім лобіювання та корупційної складової) сенсу, адже на офіційному сайті виробників обладнання, зокрема виробника MOTOROLA (https://www.motorolasolutions.com/en_xu/partner-finder.html) є перелік офіційних дилерів, дистриб’юторів, партнерів, що здійснюють постачання офіційної продукції цього виробника на території України.
Вирішування виробником хто має право, а хто не має права здійснювати постачання продукції для конкретного тендеру або замовника грубо порушує антимонопольне законодавство України, суперечить основним принципам вільного ринку та створює явні підстави для лобіювання та корупційної складової. Замовник та його посадові особи, що висувають вказані дискримінаційні вимоги, також стають співучасником у здійсненні цих кримінальних правопорушень.
Зазначене вище також підтверджено положеннями Закону України «Про публічні закупівлі», згідно з яким Замовник здійснює закупівлю. Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною 4 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі». Згідно зі ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам. Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством. Жодних підстав для вимагання листів, що видані комерційною структурою, законодавством не передбачено.
При цьому можливо сам виробник MOTOROLA, який є світовим виробником і дбає про свою ділову репутацію, мабуть не поставлений до відома, що його можуть втягнути у корупційний скандал, пов’язаний із державними закупівлями в Україні.
Отже, зазначені вимоги є дискримінаційними та повинні бути вилучені.
Керуючись законодавством у сфері публічних закупівель, з метою забезпечення принципів здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників, вимагаємо:
1. Внести зміни до тендерної документації та видалити вимогу про надання листа від виробника з зазначенням ідентифікаційного номеру партнера, про те що він являється авторизованим партнером в Україні та гарантійного листа від виробника основного обладнання базових станцій радіомережі оповіщення.
2. Внести зміни до тендерної документації і додати вимогу щодо надання учасниками закупівлі сканованої з оригіналу кольорової копії гарантійного листа від виробника основного обладнання автоматизованих систем централізованого оповіщення, а саме: сигнально-гучномовних пристроїв, системи управління (серверного обладнання, спеціального програмного забезпечення для системи оповіщення), автоматизованих робочих місць оперативних чергових (АРМ ОЧ). Оскільки предметом закупівлі є будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення, а не постачання радіозасобів.
Розгорнути
Згорнути
відповідь:
Шановний Учасник!
Дуже вдячні за Ваше звернення.
Уважно ознайомившись з Вашими аргументами, можемо повідомити наступне.
Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» принципами здійснення публічних закупівель та недискримінації учасників є:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно Закон України зобов’язує Замовника найбільш раціонально використовувати виділені йому кошти, в тому числі шляхом закупівлі найбільш якісного, ефективного обладнання. При цьому Законом жодним чином не заборонено вимагати від Учасників документи, які підтверджують якісні параметри, відповідність вимогам чинного законодавства товарів, робіт та послуг, які закупляються. Про це також свідчить існуюча практика АМКУ.
Замовником в Тендерній документації в достатній мірі обґрунтовано необхідність вимог щодо документів, які дозволяють простежити походження обладнання та мінімізувати можливість стороннього впливу в устаткування зі сторони ворогів нашої держави чи їх агентів (зважаючи на призначення МАСЦО, такі спроби можливі).
Також необ’єктивним є Ваше постійне посилання на компанію MOTOROLA. Так, відповідно до Додатку 4 у чіткій відповідності до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» Замовником надана Учасникам можливість використання еквівалентного обладнання інших виробників. Тому Ваші твердження про «право вирішувати виробнику обладнання MOTOROLA, хто зможе взяти участь у цій державній закупівлі» та «спроби змусити потенційних учасників закуповувати у якогось певного виробника або його конкретного представника» жодним чином не відповідають дійсності.
Також не наведено жодних доказів чи обґрунтувань чим вимоги Замовника обмежують Ваші права та можливості прийняти участь в даній закупівлі, тому жодних ознак дискримінації у вимогам Замовника Вами, на-жаль, не наведено.
Згідно тендерної документації, опублікованої Замовником, предметом Закупівлі є роботи («Нове будівництво місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення (МАСЦО) Кременчуцької міської територіальної громади» (стадія «Будівництво»). Предмет закупівлі передбачає саме виконання робіт (а не купівлю товарів) та згідно п.1 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Також слід Зазначити що згідно п.2 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв, а саме наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.
Враховуючи вищевикладене в Замовника відсутні підстави для задоволення Вашого прохання.