ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ (НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ) ТЕРЕСВЯНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ТЯЧІВСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ було розпочато процедуру закупівлі (відкриті торги з особливостями), ідентифікатор процедури закупівлі: UA-2024-06-04-008549-a.
ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ Бабурнич Іван Іванович має намір прийняти участь у даній процедурі закупівлі.
Відповідно до абзацу 1 п. 59 Особливостей скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації.
На момент написання скарги кінцевим строком подання пропозицій є 12.06.2024 – 00:00, таким чином скарга подана у відповідний строк.
ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ Бабурнич Іван Іванович вбачає у діях Замовника порушення норм Закону в частині відкритості та прозорості, в тому числі встановлення дискримінаційних вимог до потенційних учасників процедури закупівлі з огляду на наступне.
Фактичні обставини
Відповідно до ч. 4 ст. 5 Закону, Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Однак, тендерна документація, що затверджена Рішенням уповноваженої особи від 04.06.2024 року №03 містить умови, що є дискримінаційними щодо учасників та які неможливо виконати, а також містить вимоги, які суперечать нормам чинного законодавства та обмежують участь в процедурі закупівлі.
Вважаємо, що такими прийнятими рішеннями, діями та бездіяльністю замовника були порушені права та законні інтереси суб’єкта оскарження, що призвело до порушення норм законодавства, а саме вимог ст. 5 Закону «Про публічні закупівлі»:
«Закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням».
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону, Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону, Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Уважно вивчивши Тендерну документацію, скаржник вважає, що вона містить вимоги та положення, які є дискримінаційними та/або суперечать нормам чинного законодавства у зв'язку з наступним.
1.Відповідно до п. 1 Додатку №1 Замовником встановлено вимогу:
«1.2. На підтвердження інформації згідно довідки надати скановану копію аналогічного договору, зазначеного в довідці із зазначенням інформації про стан виконання договору.
Аналогічним вважається договір (у тому числі що виконується), що укладений із замовниками (контрагентами) за результатами конкурсного відбору, інформація про проведення якого була у публічному доступі. Учасники повинні документально підтвердити факт проведення конкурсного відбору, за яким був укладений договір, наданий у складі пропозиції або здійснити посилання на публічне розміщення інформації про укладений аналогічний договір.
*За ступіню аналогічності вважається придбаний товар, за 5-9 цифрою ЄЗС ДК 021-2015 (CPV) - 09112200-9 Торф.
*Замовниками згідно з договорами можуть бути суб’єкти будь-якої форми власності».
З огляду на викладене, просимо зобов’язати Замовника внести зміни до тендерної документації у зв’язку з наступним:
1) Замовник суттєво звужує коло учасників, які можуть прийняти участь у закупівлі, встановлюючи прив’язку до того, що «Аналогічним вважається договір, що укладений із Замовниками (контрагентами) ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ, інформація про проведення якого була У ПУБЛІЧНОМУ ДОСТУПІ».
Тобто, «конкурсний відбір» та «публічний доступ» по-іншому трактується, як Участь у «конкурентних торгах, які проводяться через електронну систему закупівель», а отже, таким чином і з’являється у «публічному доступі», що дискримінує участь у торгах Учасників, які, наприклад, вперше беруть участь у Закупівлі і мають досвід виконання аналогічних договорів за таким самим предметом закупівлі проте, закупівля здійснювалася без використання КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ та не була опублікована у ПУБЛІЧНОМУ ДОСТУПІ.
Також, разом з тим, повідомляємо, що ФОП Бабурнич І.І. є активним Учасником у державних закупівля, який не вперше зарекомендував себе, як надійний постачальник, який своєчасно виконує вимоги підписаних Договорів. Інформуємо, що ми маємо договір за аналогічним предметом закупівлі, ПРОТЕ, ДАНИЙ ДОГОВІР БУЛО УКЛАДЕНО БЕЗ ЗАСТОСУВАННЯ КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ та він є таким, що НЕ ОПУБЛІКОВАНИЙ У ПУБЛІЧНОМУ ДОСТУПІ. Таким чином, зазначена вище вимога, дискримінує нас, як потенційного Учасника, а також призводить до порушення частини 1 статті 5 Закону Закупівлі, а саме, порушує пункт, який говорить про недискримінація учасників та рівне ставлення до них.
2) Замовник суттєво звужує коло учасників, які можуть прийняти участь у закупівлі, встановлюючи прив’язку до того, що «Учасники повинні ДОКУМЕНТАЛЬНО ПІДТВЕРДИТИ ФАКТ ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ, за яким був укладений договір, наданий у складі пропозиції або ЗДІЙСНИТИ ПОСИЛАННЯ НА ПУБЛІЧНЕ РОЗМІЩЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО УКЛАДЕНИЙ АНАЛОГІЧНИЙ ДОГОВІР».
Тобто, «факт проведення конкурсного відбору», а також вимога «ЗДІЙСНИТИ ПОСИЛАННЯ НА ПУБЛІЧНЕ РОЗМІЩЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО УКЛАДЕНИЙ АНАЛОГІЧНИЙ ДОГОВІР», знову ж таки, трактується не інакше, як вимога надати договір ІЗ ДЕРЖАВНИМ ЗАМОВНИКОМ, ЩОДО УКЛАДЕННЯ ІЗ НИМ ДОГОВРУ ЧЕРЕЗ ЕЛЕКТРОННУ СИСТЕМУ ЗАКУПІВЕЛЬ, що дискримінує участь у торгах Учасників, які, НЕ ЗДІЙСНЮВАЛИ ПРОДАЖ ЗАЗНАЧЕНОГО У ПРЕДМЕТІ ЗАКУПІВЛІ ТОВАРУ ЧЕРЕЗ ЕЛЕКТРОННУ СИСТЕМУ ЗАКУПІВЕЛЬ.
Підсумовуючи все зазначене вище, Скаржник просить Антимонопольний комітет України зобов’язати Замовника:
1. Довести (надати обґрунтування) , яким чином наявність аналогічного договору, що укладений із замовниками (контрагентами) САМЕ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ, інформація про проведення якого БУЛА У ПУБЛІЧНОМУ ДОСТУПІ. Із підтвердженням ФАКТУ ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ, за яким був укладений договір, наданий у складі пропозиції або ЗДІЙСНЕННЯ ПОСИЛАННЯ НА ПУБЛІЧНЕ РОЗМІЩЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО УКЛАДЕНИЙ АНАЛОГІЧНИЙ ДОГОВІР, отже, яким чином зазначена інформація вплине на технічні та якісні характеристики предмету закупівлі, на строки поставки, на якість виконання зобов’язань за договором, якщо це буде не договір з приватною компанією, якій постачався такий самий товар, за таким самим кодом але без застосування КОНКУРСНОГО ВІДБОРУ ТА БЕЗ ПУБЛІЧНОГО РОЗМІЩЕННЯ?
2. Зобов’язати Замовника внести зміни до п.1 Додатку №1 тендерної документації.
Виходячи з наведеного, взяти участь у Процедурі закупівлі зможуть суб’єкти господарювання, які мають саме: «Аналогічний договір, що укладений із замовниками (контрагентами) за результатами конкурсного відбору, інформація про проведення якого була у публічному доступі. Учасники повинні документально підтвердити факт проведення конкурсного відбору, за яким був укладений договір, наданий у складі пропозиції або здійснити посилання на публічне розміщення інформації про укладений аналогічний договір.
*За ступіню аналогічності вважається придбаний товар, за 5-9 цифрою ЄЗС ДК 021-2015 (CPV) - 09112200-9 Торф.».
Звертаємо увагу, що частиною першою статті 5 Закону визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель.
Згідно з частиною четвертою статті 5 Закону замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.
Відповідно до абзацу першого пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Частиною четвертою статті 22 Закону передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Дії Замовника в частині встановлення у Документації наведених вище вимог порушують вимоги частини четвертої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною першою статті 5 Закону.
Враховуючи вище викладене, ПРОСИМО ОРГАН ОСКАРЖЕННЯ ЗОБОВ’ЯЗАТИ Замовника усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до ДОКУМЕНТАЦІЇ ТА ВИКЛАСТИ ВИМОГУ В НАСТУПНІЙ РЕДАКЦІЇ:
«1.2. На підтвердження інформації згідно довідки надати скановану копію аналогічного договору, зазначеного в довідці із зазначенням інформації про стан виконання договору.
Аналогічним вважається договір (у тому числі що виконується), що укладений із замовниками (контрагентами). Замовниками згідно з договорами можуть бути суб’єкти будь-якої форми власності. За ступіню аналогічності вважається придбаний товар, а саме:
- Торф або
- Тверде паливо (Брикети торф’яні) або
- Торф (Брикет торф’яний).
**інформація викладена в договорі, яку учасник на підставі статті 505 Цивільного Кодексу України вважає комерційною таємницею, може бути заретушована учасником торгів. Оскільки учасники мають підтвердити свій досвід виконання аналогічного договору, то в цьому випадку до комерційної таємниці не може бути віднесений предмет договору, його обсяг та склад, визначений у договорі та/або у додатках до нього».
Для виконання вимог ч. 2 та ч. 5 ст. 18 Закону та п. 56 Особливостей, для підтвердження зазначеного в п. 1 Скарги надаємо наступні документальні підтвердження/докази:
1. Тендерна документація, що затверджена Рішенням уповноваженої особи від 04.06.2024 року №03;
2. Закон України “Про публічні закупівлі” (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text)
3. Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1178-2022-%D0%BF#Text ).
4. Аналогічний договір (Договір поставки №19/09 від 19.09.2023 року)
5. Видаткова накладна до Договору поставки №19/09 від 19.09.2023 року
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону, Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону, Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Уважно вивчивши Тендерну документацію, скаржник вважає, що вона містить вимоги та положення, які є дискримінаційними та/або суперечать нормам чинного законодавства у зв'язку з наступним.
2. Відповідно до п. 2 Додатку 3 Замовник вимагає:
«2. Товари, що постачаються повинні мати необхідні копії сертифікатів якості виробника, або іншій подібний документ , що підтверджує відповідність товару вимогам, встановленим до нього загальнообов’язковими на території України нормами і правилами, повинен бути оформлений відповідно до вимог законодавства України».
Інформуємо орган Оскарження, що Скаржник вважає дану умову дискримінаційною, у зв’язку з тим, що відсутня чітка вимога, а саме: «Товари, що постачаються повинні мати необхідні копії сертифікатів якості виробника, або іншій подібний документ , що підтверджує відповідність товару вимогам, встановленим до нього загальнообов’язковими на території України нормами і правилами, повинен бути оформлений відповідно до вимог законодавства України», без зазначення формулювання, що перелічені вище документи надаються під час поставки
Звертаємо увагу, що Замовником не було додано фразу «ПІД ЧАС ПОСТАВКИ», ЩО МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО ДВОЯКОГО ТРАКТУВАННЯ ТА ПЕРЕКРУЧУВАННЯ ВИМОГ.
Тому, задля уникнення ПОДВІЙНОГО ТРАКТУВАННЯ ВИМОГИ, просимо орган оскарження, зобов’язати Замовника внести зміни до тендерної документації шляхом викладення зазначеної вище вимоги наступним чином:
«2.Товари, що постачаються, ПІД ЧАС ПОСТАВКИ, повинні мати необхідні копії сертифікатів якості виробника, або іншій подібний документ , що підтверджує відповідність товару вимогам, встановленим до нього загальнообов’язковими на території України нормами і правилами, повинен бути оформлений відповідно до вимог законодавства України».
Для виконання вимог ч. 2 та ч. 5 ст. 18 Закону та п. 56 Особливостей, для підтвердження зазначеного в п. 2 Скарги надаємо наступні документальні підтвердження/докази:
1. Тендерна документація, що затверджена Рішенням уповноваженої особи від 04.06.2024 року №03;
2. Закон України “Про публічні закупівлі” (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text)
3. Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1178-2022-%D0%BF#Text ).
Інформуємо орган оскарження про те, що, наявність порушених прав обґрунтовується тим фактом, що Скаржник - ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ Бабурнич Іван Іванович бажає взяти участь у відповідній процедурі та реально претендує на укладення договору з Замовником у майбутньому. Проте, через дискримінаційні та необґрунтовані вимоги Замовника ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ Бабурнич Іван Іванович не може прийняти участь у закупівлі.
Скаржник є активним учасником процедур закупівель та в повному обсязі належним чином виконував та виконує умови договорів про закупівлю, які було укладено з ним за результатами проведених торгів, в якості їх переможця. Оскаржуваними дискримінаційними умовами Замовник позбавляє можливості не лише Скаржника взяти участь у даній закупівлі, а й інших Учасників, які спроможні забезпечити поставку товару у строки і спосіб передбачений Замовником та належним чином виконати умови договору.
Закон України «Про публічні закупівлі» установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Одним із принципів здійснення публічних закупівель є принцип недискримінації учасників, встановлений в п. 4 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі». Дотримання даного принципу означає, що Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників. Крім цього, згідно ч. 4 ст. 22 Закону тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
На підставі вищевикладеного керуючись п. 55-59 Особливостей, вважаємо, що тендерна документація Замовника містить дискримінаційні вимоги та вимоги, які порушують чинні норми Особливостей та Закону, а саме статтю 5 Закону «Принципи здійснення публічних закупівель та недискримінація учасників» та частину 4 статті 22 «Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників», Постанова КМУ № 1178 від 12.10.2022 року.
Файли/документи, які можуть підтвердити все вищезазначене, знаходяться у вільному доступі в електронній системі закупівель, зокрема, на сайті prozorro.gov.ua).
Перелік документів (доказів):
1. 1. Тендерна документація, що затверджена Рішенням уповноваженої особи від 04.06.2024 року №03;
2. Закон України “Про публічні закупівлі” (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-19#Text)
3. Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1178-2022-%D0%BF#Text ).
4. Аналогічний договір (Договір поставки №19/09 від 19.09.2023 року)
5. Видаткова накладна до Договору поставки №19/09 від 19.09.2023 року
Документи зазначені для виконання вимог ч. 5 ст. 18 Закону та п. 56 Особливостей, а також додаються до скарги як документальне підтвердження/докази у відповідності з ч. 2 ст. 18 Закону та п. 56 Особливостей.
ФОП Бабурнич Іван Іванович просить:
1) Прийняти дану скаргу до розгляду;
2) Встановити органом оскарження порушень законодавства з боку Замовника під час здійснення процедури закупівлі за код ДК 021:2015: 09110000-3 - Тверде паливо (Брикети торф’яні) (конкретна номенклатурна позиція, що найбільше підходить за 5-9 знаком: ДК 021:2015- 09112200-9 Торф), ідентифікатор процедури закупівлі: UA-2024-06-04-008549-a.
3) Зобов’язати Замовника – ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ (НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ) ТЕРЕСВЯНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ТЯЧІВСЬКОГО РАЙОНУ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ – привести тендерну документацію у відповідність нормам чинного законодавства шляхом внесення відповідних зміни до тендерної документації.
Обґрунтуванням вищевказаних вимог є все, зазначене вище, у тому числі, обґрунтування наявності порушених прав та охоронюваних законом інтересів суб'єкта оскарження, зокрема, на його право отримання вигоди, пов'язаної з перемогою у Процедурі закупівлі, тощо.
Розгорнути
Згорнути