Скарга щодо порушення законодавства та встановлення замовником дискримінаційних вимог у тендерній документації
«28» лютого 2020 року Відокремлений підрозділ "Хмельницька АЕС" Державного підприємства "НАЕК "Енергоатом" (Далі — Замовник) оприлюднив Оголошення про заплановану закупівлю робіт з капітального ремонту резервного трансформатора власних потреб типу ТРДНС-63000/35 зав. №140827.
Ознайомившись з Тендерною документацією (Далі — Документація), ми виявили в ній вимоги, які не відповідають чинним стандартам і законодавству та обмежують конкуренцію, а саме:
1. У п. 10.4 Додатку №3 до ТД Технічні вимоги однією з вимог до учасника торгів є документально пiдтвердити факт виконання аналогічних робiт, вказавши в довiдцi (довiльна форма) перелiк робiт, кiлькiсть договорiв, обсяг та стан виконання за пiдписом керiвника та завiрену печаткою* (*стосується контрагентів, що застосовують печатку у свої діяльності).
Пiд аналогiчними роботами масться на увазi виконання ремонту трансформаторiв з замiною пристрою РПН на трансформаторах на напругу вiд 35-750 кВ, а також виконання ремонту трансформаторiв з заміною обмоток на трансформаторaх на напругу вiд 330 кВ та вище введених в експлуатацiю та працюючих на підприємствах України протягом не менше 10 poків, в якiй надати підприємств-замовників аналогічних робiт (вказати назву та реквiзити, адресу юридичну i фактичну, телефон, електронну почтову скриньку, назву інтернет сайту). Обов'язкове надання вiдгукiв вiдповiдних органiзацiй (не менше двох на кожен вид робiт).
Відповідно до п.2 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору. Отже, законодавством України не встановлено обмеження щодо року укладення договору, а лише щодо наявності досвіду його виконання.
Замовником неправомірно встановлено вимогу щодо того, щоб відремонтоване обладнання працювало на працюючих на підприємствах України протягом не менше 10 poків, оскільки за таких умов в тендері не зможуть взяти участь учасники, які виконували аналогічні роботи протягом з 2010 по 2020рр., серед яких є і учасник. Оскільки учасник має досвід ремонту трансформатора у 2018р. Більше того зазначеними вимогами передбачено два альтернативні способи підтвердження досвіду виконання аналогічних договорів:
- виконання ремонту трансформаторiв з замiною пристрою РПН на трансформаторах на напругу вiд
Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
09.01.2020р. Замовником торгів було розпочато (оголошено) процедуру закупівлі (відкриті торги) ідентифікатор закупівлі: UA-2020-01-09-000403-a. Предметом закупівлі є - Код ДК 021:2015 -50530000-9 Послуги з ремонту і технічного обслуговування техніки «Послуги з ремонту Тр №3 типу ТДТН-63000/150/35/10 кВ на ПС«Ф-1». Наше підприємство ТОВ «Український Центр Енергоремонт» планує взяти участь у цьому тендері.
Ознайомившись з Тендерною документацією (Далі — Документація), ми виявили в ній вимоги, які не відповідають чинним стандартам і законодавству та обмежують конкуренцію, а саме:
1. Відповідно до п.4 Розділу І ТД (враховуючи зміни від 30.01.2020р.) місце виконання ремонту - ремонтний цех виконавця, який розташований на відстані не більше 300 км від м. Запоріжжя. Ця вимога явно є дискримінаційною, оскільки позбавляє учасника, ремонтний цех якого знаходиться на відстані більше 300 км, можливості взяти участь у тендері. Замовником жодним чином не обґрунтовано використання саме такої вказівки на територію у Документації. Більше того, дискримінаційним є також вказівка на саме «ремонтний цех виконавця», бо в цьому випадку виходить, що цех повинен належати виконавцю, Замовник виключає таким твердженням можливість оренди цеху. Отже, в даному випадку, Замовник допускає до участі у тендері лише тих учасників, які володіють ремонтним цехом на конкретній території.
2. Відповідно д п.7 Розділу ІІІ ТД Учасник повинен надати в складі тендерної пропозиції інформацію про надання послуг власними силами чи з залученням суб'єктів господарювання, яких учасник планує залучати до надання послуг як субпідрядників, із зазначенням їх переліку, об’єму надання ними послуг, а також інформацію щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати як субпідрядника до надання послуг у обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю. Не допускаються залучення субпідрядників для виконання наступних робіт: розкриття баку трансформатору, сушіння активної частини та проведення високовольтних іспитів. Зазначена вимога також є дискримінаційною, оскільки позбавляє учасника права залучати сторонні організації до виконання конкретних робіт на умовах субпідряду До того ж, Замовником жодною мірою не вмотивовано введення таких обмежень.
3. Відповідно до п.п. 2.1, Додатку №1 ТД Замовником вимагається від учасника надання сканованого оригіналу (-и) або копії (-ї) аналогічного (-их) договору (-ів) не раніше 2018 року з усіма додатками що є невід’ємною частиною дог
Скарга щодо встановлення Замовником дискримінаційних вимог у тендерній документації
«20» березня 2019 року Акціонерне товариство «Одесаобленерго» (Далі — Замовник) оприлюднив Оголошення про заплановану закупівлю послуг з трансформаторів.
Ознайомившись з Тендерною документацією (Далі — Документація), ми виявили в ній вимоги, які не відповідають чинним стандартам і законодавству та обмежують конкуренцію, а саме:
У п.9. Додатку №3 до Тендерної документації міститься вимога «Вимоги до учасника: Завод-виробник обладнання повинен мати сертифіковану лабораторію, що буде виконувати випробування трансформаторів, та відповідає вимогам ДСТУ ISO / IEC 17025. Надати копію атестата про акредитацію».
Звертаємо Вашу увагу, що така вимога є незаконною та дискримінуючи з огляду на наступне:
По-перше, це положення встановлює вимоги до виробника обладнання, а не кожен учасник є саме виробником.
По-друге, згідно з чинним законодавством (Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність») проходження акредитації вимірювальної лабораторії є добровільним, тобто законодавство не вимагає обов’язкового проходження цієї процедури лабораторіями. Підтвердженням компетентності лабораторії може також бути наявність сертифікату визнання вимірювальних можливостей лабораторії на відповідність ДСТУ ISO10012:2005.
По-третє, виробник може не мати власної акредитованої лабораторії, проте користуватися послугами такої лабораторії на договірних засадах, що ніяким чином не впливає на якість обладнання.
Таким чином, вимога про наявність у заводу-виробника власної акредитованої лабораторії з наданням копії атестата акредитації є обмежуючою та дискримінаційною і порушує принципи закупівлі, визначені Законом України «Про публічні закупівлі», так як судячи з умов закупівлі, до тендеру буде допущено лише обмежену кількість учасників, інші ж будуть позбавлені можливості взяти участь у закупівлі у зв’язку з дискримінаційними вимогами.
Враховуючи вищезазначене, ця вимога має бути виключена з Документації.
Наявність порушених прав обґрунтовується тим фактом, що Скаржник бажає взяти участь у відповідній процедурі та реально претендує на укладення договору з Замовником у майбутньому, крім того Скаржник є реальним учасником відповідного ринку, є виробником та постачальником трансформаторів. Проте, через дискримінаційні та незаконні вимоги Замовника до предмету закупівлі, ТОВ «Український центр Енергоремонт» не може прийняти участь у закупівлі.
Відповідно до Документації кінцевий строк для подання пропозицій встановлено «25» квітня 2019 року 16:00.
Виходячи з вище
Скарга щодо аствновлення Замовником дискримінаційних вимог у тендерній документації
«01» лютого 2019 року Відокремлений підрозділ "Рівненська АЕС" Державного підприємства "НАЕК "Енергоатом" (Далі — Замовник) оприлюднив Оголошення про заплановану закупівлю послуг з Капітальний ремонт трансформаторів типу ТРДНС-25000/35-72У1, зав.№110729 та ТРДНС-63000/35, зав.№139470 з заміною РПН.
Ознайомившись з Тендерною документацією (Далі — Документація), ми виявили в ній вимоги, які не відповідають чинним стандартам і законодавству та обмежують конкуренцію, а саме:
1. У п.п. 5.1.3 Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» до документації міститься вимога «Учасник в складі тендерної пропозиції повинен надати документи щодо підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям та відсутності підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, в тому числі: довідка (складена в довільній формі) про наявність конструкторської документації на трансформатори заводу-виробника (ПрАТ «Запоріжтрансформатор») або креслень, попередньо узгоджених з заводом-виробником; наявність погоджених з заводом-виробником технологічних процесів з проведення капітальних ремонтів трансформаторів з заміною РПН, за підписом керівника, скріплена печаткою».
Звертаємо Вашу увагу, що така вимога є незаконною та дискримінуючи з огляду на наступне:
Конструкторська документація є інтелектуальною власністю заводу-виробника ПрАТ «Запоріжтрансформатор», вона відсутня у відкритому доступі, її наявність ніяким чином не може підтверджувати відповідність учасника кваліфікаційним критеріям. Ми також вважаємо вимогу щодо погодження заводом-виробником креслень та технологічних процесів, незаконною, так як вона створює умови для обмеження конкуренції, оскільки завод-виробник не зобов’язаний погоджувати зазначені документи для кожної юридичної особи, яка має необхідні дозвільні та ліцензійні документи для виконання ремонтів трансформаторів згідно предмету закупівлі та має намір взяти участь у зазначеному тендері. Завод-виробник ПрАТ «Запоріжтрансформатор» має право відмовити будь-кому у наданні таких документів чи погодження їх, не зазначаючи причини такої відмови.
Таким чином, вимога про надання довідки щодо наявності конструкторської документації, погодження креслень та технологічних процесів із заводом-виробником є обмежуючою та дискримінаційною і порушує принципи закупівлі, визначені Законом України «Про публічні закупівлі».
Враховуючи вищезазначене, ця вимога має бути виключена з Доку
Скарга щодо неправомірності рішення Замовника про допущення учасників до аукціону
Товариство з обмеженою відповідальністю «Український Центр Енергоремонт» (далі – Суб’єкт оскарження) є учасником відкритих торгів на закупівлю послуг за темою: 50530000-9 (Капітальний ремонт трансформаторів типу ТРДНС-25000/35-72У1, зав.№110729 та ТРДНС-63000/35, зав.№139470 з заміною РПН) на основі національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», код: 50530000-9, оголошених Відокремленим підрозділом «Рівненська АЕС» Державного підприємства «НАЕК «Енергоатом» (далі – Замовник) 05 квітня 2019р. Оголошення про проведення відкритих торгів UA-2019-04-05-001440-b, кінцевий строк подачі пропозицій 06.05.2019р. 10 год. 00 хв.. Очікувана вартість закупівлі – 18 057 500,00 грн. (без ПДВ). Оголошення про проведення закупівлі було оприлюднене відповідно до положень ч. 4 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі».
У вищезазначеній закупівлі взяло участь чотири учасники, а саме: ЛЬВІВСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЕЛЕКТРО», ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АВТОФОРМУЛА ЦЕНТР», ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ХАРКІВЕНЕРГОРЕМОНТ» та ТОВ «Український Центр Енергоремонт».
За результатами розгляду поданих тендерних пропозицій та проведення прекваліфікації, тендерні пропозиції учасників ЛЬВІВСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЕЛЕКТРО», ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АВТОФОРМУЛА ЦЕНТР» було визнано такими, що відповідають вимогам тендерної документації, а пропозиції учасників ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ХАРКІВЕНЕРГОРЕМОНТ» та ТОВ «Український Центр Енергоремонт» було відхилено,що відображено у Протоколі №39 від 21 травня 2019р. засідання тендерного комітету ВП «Рівненська АЕС» (Додається).
Однак, на нашу думку Замовником було грубо порушено положення ст.. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» в частині недотримання ним принципів відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, недискримінації учасників, об’єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій всіх учасників, зокрема:
1. В складі пропозиції ЛЬВІВСЬКЕ УПРАВЛІННЯ ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЕЛЕКТРО» всупереч положенням п.1 Розділу ІІ Тендерної документації відсутня копія габаритного креслення нового перемикаючого пристрою, запропонованого до заміни, копія креслення з зазначенням внутрішньобакових розмірів трансформатора та розмірів нового перемикаючого пристрою з точки зору можливості розміщення РПН в габаритах існуючого корпусу трансформатора та копія нової інст