Відповідно до частини 3 статті 7 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року №922-VIII зі змінами, державне регулювання та контроль у сфері публічних закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, а саме: Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. Згідно частини 3 статті 8 Закону Антимонопольний комітет України в особі постійно діючої адміністративної колегії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель виступає органом оскарження у сфері здійснення публічних закупівель згідно розпорядження Антимонопольного комітету України від 05.04.2015 року № 6-рп (далі – Орган оскарження). Згідно із постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру плати за подання скарги» від 23.03.2016 року №291, встановлено плату за подання скарги в розмірі - 5 тис. грн. у разі оскарження процедури закупівлі товарів або послуг, та 15 тис. грн. у разі оскарження процедури закупівлі робіт.
Плата до Органу оскарження внесена згідно поданої до складу даної Скарги квитанції.
Частиною 2 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року №922-VIII року зі змінами (далі – Закон) встановлено: «Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки пропозицій учасників, подаються протягом 10 днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, але до дня укладення договору про закупівлю. Скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після розгляду тендерних пропозицій на відповідність технічним вимогам, визначеним у тендерній документації, та визначення відповідності учасників кваліфікаційним критеріям, подаються протягом п’яти днів з дня оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу протоколу розгляду тендерних пропозицій.».
ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «ЗАПОРІЗЬКА АТОМНА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА «НАЦІОНАЛЬНА АТОМНА ЕНЕРГОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ЕНЕРГОАТОМ» (надалі – Замовник) під час здійснення публічних закупівель є замовником торгів згідно пункту 9 частини 1 статті 1 Закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» (надалі-Закон) Замовником було оголошено тендерну процедуру закупівлі відкриті торги з публікацією англійською мовою по предмету: «ДК 021:2015 – 55510000-8 – Послуги їдалень (послуга: «Організація лікувально–профілактичного харчування персоналу та харчування працівників на виробництві») згідно ідентифікатора оголошення, оприлюдненого на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2019-01-22-003579-b за адресою www.prozorro.gov.ua.
18 березня 2019 року відбулася прекваліфікація. Протокол прекваліфікації сформовано 25.03.2019р.
Керуючись вимогами тендерної документації від 22.01.2019 року (далі – Документація) щодо Процедури закупівлі, участь у закупівлі прийняло три учасника:
№ з/п Найменування учасника Статус
1 Товариство з обмеженою відповідальністю
«Комбінат громадського харчування АЕС» Допущений до участі
2 Товариство з обмеженою відповідальністю
«Контракт Продрезерв 5» Дискваліфіковано
3 Приватне підприємство «Южноукраїнський комбінат харчування» Допущений до участі
У відповідності до частини 5 статті 28 Закону у разі якщо оголошення про проведення процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини четвертої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність технічним вимогам, визначеним у тендерній документації, та визначає відповідність учасників кваліфікаційним критеріям до проведення автоматичної оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів.
За результатами розгляду тендерних пропозицій Учасників торгів, пропозиція ТОВ «КОНТРАКТ ПРОДРЕЗЕРВ 5» була визнана Замовником такою, що не відповідає умовам тендерної документації.
25 березня 2019 року тендерним комітетом Замовника було прийнято рішення про відхилення нашої пропозиції, оскільки тендерна пропозиція не відповідає вимогам встановленим тендерною документацією, що оформлено протоколом розгляду тендерних пропозицій на закупівлю послуг, який не підписаний тендерним комітетом, тому не є дійсним.
Скаржник не погоджується з таким рішенням Замовника з наступних причин:
Як зазначено в протоколі розгляду тендерних пропозицій на закупівлю послуг: За результатами розгляду, пропозиція учасника Товариство з обмеженою відповідальністю «КОНТРАКТ ПРОДРЕЗЕРВ 5» не відповідає вимогам, встановленим тендерною документацією, зокрема:
- умовами ТД передбачено, що учасник торгів для забезпечення виконання зобов’язань, які виникають у зв’язку з поданням тендерної пропозиції надає забезпечення тендерної пропозиції у формі:
• «Банківської гарантії, згідно з якою первинне зобов’язання несе банк (за винятком гарантій банків, до яких застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно з відповідним рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію Указом Президента України), який на останню звітну дату відповідно до інформації розміщеної на офіційному сайті НБУ входить до ТОП-20 банків.
Перебування банку у ТОП-20 підтверджується показником фінансової діяльності (Активи банків України) згідно з офіційним сайтом НБУ (https://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=34661442&cat_id=34798593)».
Учасником надано гарантію №2938/19-ТГ від 27.02.2019 ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень», який займає 29 позицію у ТОП 20, що не відповідає вимогам п.2 розділу 3 ТД;
- умовами ТД передбачено надання довідки в довільній формі за підписом уповноваженої особи учасника про наявність у працівників учасника допуску до особливих робіт згідно ст.64 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» з переліком персоналу, який планується залучити до надання послуг.
Учасником надано довідку, в якій відсутній перелік персоналу, який має допуск до особливих робіт згідно ст.64 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», що не відповідає вимогам п.5.2.2 ТД»;
- умовами ТД передбачено надання довідки з зазначенням кількості, переліку та стану виконання договорів (договору), що підтверджує позитивний досвід щодо виконання аналогічних договорів (договору), за підписом уповноваженої особи учасника, з додаванням документів, що підтверджують якість і своєчасність наданих учасником послуг (повинні бути надані оригінали або копії письмових відгуків підприємств - замовників аналогічних послуг, завірені підписом уповноваженої особи учасника). Аналогічним договором Замовник вважає договір на надання послуг з організації харчування на кількість не менше ніж 2000 осіб на добу.
Учасником надано довідку про досвід виконання аналогічних договорів, в якій не зазначено інформацію щодо стану виконання та перелік договорів, що не відповідає вимогам п.5.3.1 ТД».
По-перше, абз.2 ч.1 ЗУ «Про публічні закупівлі» передбачено, що у разі якщо надання забезпечення тендерної пропозиції вимагається замовником, в тендерній документації повинні бути зазначені умови його надання, зокрема вид, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції. Крім цього, ч. ст. 30 ЗУ передбачено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі, якщо учасник не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.
Крім цього, порядок, умови надання та отримання банками гарантій/контргарантій та їх виконання регулюється Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р.№639, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за № 41/10321.
Так, ТОВ «Контракт Продрезерв 5» у складі тендерної пропозиції була надана гарантія №2938/19-ТГ від 27.02.2019 ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень», яка відповідає Положенню про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р.№639, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за № 41/10321.
З описаного вбачається, що ані ЗУ «Про публічні закупівлі», ані Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України не передбачено, що Банківська гарантія повинна надаватися банком, який входить до ТОП-20 банків. Зазначена вимога є дискримінаційною, та такою, що навмисно звужує вільну можливість будь-якого з учасників прийняти участь у цій процедурі закупівлі, бути допущеним до участі.
Таким чином, ТОВ «Контракт Продрезерв 5» була надана у складі тендерної пропозиції банківська гарантія, яка відповідає вимогам вказаного вище Положення.
По-друге,ТОВ «Контракт Продрезерв 5» надана у складі тендерної пропозиції довідка в довільній формі за № 231 від 12 лютого 2019р., про наявність у працівників учасника допуску до особливих робіт згідно ст.64 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», в якій вказано, що перелік персоналу, який має допуск до особливих робіт та який планується залучити до надання послуг, вказаний у довідці про наявність працівників «файл Довідка про працівників».
Таким чином, ТОВ «Контракт Продрезерв 5» виконало зазначену вимогу тендерної документації.
По-третє, ТОВ «Контракт Продрезерв 5» надана у складі тендерної пропозиції, «файл Аналогічні договори», довідка № 13/0218-18 від 13.12.2018р. про досвід виконання аналогічних договорів, в якій вказано назва та адреса замовника, якому надавались послуги аналогічні до предмету даної закупівлі з посиланням на публічне розміщення інформації про укладені договори. Довідка була складена в довільній формі тому, що зразка в тендерній документації замовника не було передбачено. Також, у вище зазначеному файлі є сканкопії аналогічних договорів за 2016-2017р.р. з відгуками від підприємств-замовників аналогічних послуг про стан виконання договорів, які є виконаними та завершеними, що підтверджує позитивний досвід. Крім цього Замовник міг сам перевірити інформацію, стосовно стану виконання договорів, яка знаходиться в публічному доступі.
Враховуючи зазначене, учасник ТОВ «КОНТРАКТ ПРОДРЕЗЕРВ 5» виконав вимоги тендерної документації у повному обсязі, зауваження Замовника, які викладені в Протоколі від 25.03.2019р. є необґрунтованими та упередженими, а процедура закупівлі проведена з метою укласти договір з конкретним учасником, а не засадах конкурентоздатності та неупередженості.
Звертаємо увагу, що розгляд тендерних пропозицій повинен відбуватися на підставі принципів здійснення закупівель, що передбачені статтями 3, 5 Закону, а саме: «недискримінація учасників, об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій».
Більш того, вимогами до тендерної документації, що передбачені п. 3 розділу 5 тендерної документації, встановлено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію, у разі якщо:
1) учасник:
- не відповідає кваліфікаційним критеріям, установленим статтею 16 Закону;
- не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;
2)переможець:
- відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
- не надав документи, що підтверджують відсутність підстав, передбачених статтею 17 Закону;
3)наявні підстави, зазначені у статті 17 і частині сьомій статті 28 Закону;
4)тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
За власною ініціативою тендерний комітет не може розширювати свої права, визначені Законом та Положенням про тендерний комітет, як наслідок не може ставити під сумнів, тим більш безпідставно відхиляти тендерну пропозицію будь-якого учасника без достатнього на те аргументованого дослідження інформації та чіткого посилання на порушення вимоги за тендерною документацією. Тендерний комітет здійснює розгляд пропозицій на дотримання вимог тендерної документації виключно та в межах поданих документів учасниками торгів.
Відповідно до статті 6, частини 1 статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента, визначенні умов договору та порядку його виконання. Тендерний комітет не має права втручатись та ставити під сумнів порядок виконання таких договорів, якщо одна сторона – Замовник повідомляє про його неухильне якісне виконання згідно відповідного Відгуку до Договору.
Отже, Замовник розширивши свої повноваження та не до кінця проаналізувавши надані документи, незаконно прийняв рішення про відхилення нашої пропозиції.
Наголошуємо, що ми беззаперечно виконали вимоги тендерної документації та статті 16 Закону.
Звертаємо увагу, що позиція Замовника щодо відхилення нашої пропозиції базується лише на формальних обставинах, з метою знівелювати результат торгів на користь іншого учасника закупівлі, зачепившись за не аргументовані позиції…
Нагадуємо, що тендерний комітет відповідно до статті 19 Конституції України з врахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2009 від 16.04.2009р. зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак, усі твердження Замовника за протоколом відхилення носять суто формальний характер, не підкріплені достатньою доказовою базою та вимогами Документації, спотворюють та розширюють такі вимоги по суті, з метою прийняття незаконного рішення про відхилення нашої пропозиції. Незаконність дій Замовника торгів стосовно безпідставного, не аргументованого і надуманого відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Контракт Продрезерв 5», нівелюють всі намагання законодавця щодо впровадження системи електронних закупівель «Prozorro» усунути бюрократичні підстави для дискваліфікації учасників закупівлі та спрямувати процес здійснення публічних закупівель з метою максимальної економії коштів місцевих та Державного бюджетів України, як це визначено в принципах здійснення закупівель за статтею 3 Закону.
Разом з тим, ми як учасник закупівлі, розуміємо, що усі ці порушення добросовісний Замовник має можливість виправити шляхом прийняття об’єктивних відповідних рішень.
Однак, наразі ми заявляємо про порушення нашого права на об’єктивний та неупереджений розгляд тендерної пропозиції ТОВ «Контракт Продрезерв 5» та незаконність відхилення нашої тендерної пропозиції.
На підставі положень статті 18 Закону зазначаємо про порушення Замовником торгів порядку розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «Контракт Продрезерв 5», який був дискваліфікований на прекваліфікації процедури закупівлі відкритих торгів по предмету: «ДК 021:2015 – 55510000-8 – Послуги їдалень (послуга: «Організація лі
Розгорнути
Згорнути