Скарга
про порушення законодавства у сфері публічних закупівель
(в порядку ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі»)
КП «Житомирводоканал» ЖМР (надалі за текстом – Замовник) 25 жовтня 2019 року опубліковано оголошення (ідентифікатор закупівлі: UA-2019-10-25-002789-b щодо проведення відкритих торгів з публікацією на англійській мові, на закупівлю ДК 021:2015: 24310000-0 - Основні неорганічні хімічні речовини, рідкий хлору в контейнерах. Очікувана вартість закупівлі становить 11 900 000,00 гривень з ПДВ.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аульська хлоропереливна станція» (надалі ТОВ «АХПС», суб’єкт оскарження) виявило бажання прийняти участь у зазначеній закупівлі. Однак, ознайомившись з тендерною документацією Замовника, вважаємо, що вимоги КП «Житомирводоканал» ЖМР по потенційних учасників є дискримінаційними.
З метою захисту своїх прав, Скаржником було розміщено відповідне питання, прохання усунути дискримінаційні вимоги на порталі уповноваженого органу та Замовником надано відповідь. Однак, Замовник не усунув дискримінаційні вимоги.
Суть дискримінаційних вимог у тендерній документації полягають у наступному:
1. Предметом даної закупівлі є ДК 021:2015 код 24310000-7 Основні неорганічні хімічні речовини (хлор рідкий в контейнерах).
Відповідно до ГОСТу 6718-93 (мовою оригіналу) «2.1. Жидкий хлор - жидкость янтарного цвета, обладающая раздражающим и удушающим действием.
Хлор относится к высокоопасным веществам. Глубоко проникая в дыхательные пути, хлор поражает легочную ткань и вызывает отек легких. Хлор вызывает острые дерматиты с потением, покраснением и отечностью.
Большую опасность для пораженного хлором представляют осложнения - воспаление легких и нарушение со стороны сердечно-сосудистой системы.
Предельно допустимая концентрация хлора в воздухе рабочей зоны производственных помещении - 1 мг/мГОСТ 6718-93 (ИСО 2120-72, ИСО 2121-72) Хлор жидкий. Технические условия (2-й класс опасности по ГОСТ 12.1.007».
Рідкий хлор використовується водопровідно-каналізаційними господарствами України, в тому числі і Замовником, для знезараження та очищення питної води (!!!).
Основним документом який регламентує в Україні вимоги до виробництва, зберігання, транспортування та застосування рідкого хлору є Правила охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 12.03.2010 р. №56, які розповсюджуються на суб’єктів господарської діяльності, які займаються виробництвом, зберіганням, транспортуванням, застосуванням хлору, а тому розповсюджуються і на Замовника (Розділ 1 п.3 Правил).
Рідкий хлор постачається на об’єкти Замовника в спеціальних ємностях – в даному випадку - контейнерах – це посудини, що працюють під тиском небезпечних речовин (в даному випадку рідкого хлору) і ці посудини є змінним (з’ємним) технологічним обладнанням технологічної лінії споживання хлору.
Для безпечної експлуатації небезпечного обладнання – посудин, що працюють під тиском для зберігання, а в подальшому споживання рідкого хлору, роботодавець, на підприємстві якого проводиться знезараження систем водопостачання і водовідведення, повинен забезпечити безпечну експлуатацію технологічної лінії споживання хлору, відповідно до Закону України «Про охорону праці», Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 12.03.2010 р. №56.
Технологічна лінія споживання хлору складається з контейнеру рідкого хлору, випарника, ресиверу, технологічних трубопроводів рідкого і газоподібного хлору і хлордозаторів. Тобто, контейнер з рідким хлором, який постачається на адресу Замовника Учасником є складовою частиною, обладнанням, яке Замовник використовує у технологічному процесі очищення питної води !!!
При експлуатації контейнеру і трубопроводів з рідким хлором повинна бути виключена можливість попадання в них вологи й речовин, здатних викликати підвищення температури, тиску або утворити вибухонебезпечні суміші із хлором.
Без відповідної експлуатаційної документації на технологічне обладнання – контейнер рідкого хлору – відсутня гарантія безпечної експлуатації всієї технологічної лінії споживання хлору.
На все обладнання, окрім контейнерів для рідкого хлору (!!!) у роботодавця-Замовника, що здійснює очищення питної води має бути власна експлуатаційна документація, з необхідною періодичністю проводяться технічні огляди і на все обладнання встановлений термін подальшої безпечної експлуатації, все обладнання має антикорозійне покриття.
Відповідно до вимог розділу 6 Правил охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору від 2010 року, Замовникам забороняється мати у власності контейнери для рідкого хлору, а тому, щоб мати можливість використовувати контейнери з рідким хлором у своєму технологічному процесі, таку експлуатаційну документацію повинен надати постачальник рідкого хлору, в якій би зазначалася інформація про розміри (штуцера на контейнері повинні співпадати з розмірами технологічних трубопроводів) і технічні параметри посудини – робочий тиск і температура, технічні огляди, термін експлуатації, залишковий ресурс і експертний висновок про новий призначений строк (після закінчення 10-літнього строку експлуатації), наявність антикорозійного покриття на контейнері.
Окрім цього, протягом терміну дії договору на постачання рідкого хлору відповідно до вимог розділу VI Правил, контейнерам кожного разу після їх спорожнення від рідкого хлору необхідно здійснювати комплекс робіт з підготовки тари до наповнення, задля безпечної експлуатації всієї технологічної лінії споживання хлору. На виконання таких робіт Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 передбачено отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки (зберігання контейнерів з рідким хлором, їх заповнення та спорожнення, технічний огляд та випробування контейнерів).
Більш того, відповідно до ст. 21 Закону України «Про охорону праці», всі технологічні процеси, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, хімічні речовини і їх сполуки та інша небезпечна продукція, придбані за кордоном, допускаються в експлуатацію (до застосування) лише за умови проведення експертизи на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці, що чинні на території України. При цьому, взагалі не допускається застосування у виробництві шкідливих речовин у разі відсутності їх гігієнічної регламентації та державної реєстрації.
Зазначена вимога Закону покликана забезпечити безпечну експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки – контейнерів з рідким хлором, під час виробничого процесу споживача рідкого хлору – Замовника.
Товар, що є предметом даної закупівлі – рідкий хлор в контейнерах, може бути як вітчизняного так і іноземного виробництва. А тому, відповідно до вимог зазначеного вище Закону і Постанови Кабміну №1107 від 26.10.2011р. Замовник, у випадку якщо Учасник буде здійснювати поставку рідкого хлору імпортного виробництва, повинен вимагати від такого Учасника передбачено отримання на території України Дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки (зберігання контейнерів з рідким хлором, їх заповнення та спорожнення, технічний огляд та випробування контейнерів). В іншому випадку, це призводить до дискримінації Учасників – постачальників товару вітчизняного виробництва, які у своїй діяльності керуються діючим законодавством України.
Однак, в порушення вимог зазначених Правил, Закону України «Про охорону праці», Замовник не вимагає жодних документів, які б підтверджувати можливість використання хлорної тари (!!!), чим наражає на небезпеку своїх працівників та взагалі населення Житомирської області.
Всі вище перелічені вимоги до хлорної тари – обладнання підвищеної небезпеки, які встановлені на законодавчому рівні, є заходами із захисту довкілля, і заходами із захисту працівників, які повинен в обов’язковому порядку вимагати Замовник від усіх Учасників закупівель – як вітчизняних, так і іноземних, як постачальників товару вітчизняного виробництва, так і постачальників товару імпортного виробництва. Лише у цьому випадку буде дотримано принцип рівності Учасників та будуть виконані вимоги ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» щодо обов’язкового застосування заходів із захисту довкілля.
Однак, в тендерній документації Замовника заходи захисту довкілля передбаченні формальним наданням гарантійного листа від Учасника, що запропоновані технічні, якісні характеристики предмета закупівлі передбачають усі заходи із захисту довкілля.
2) В додатку 3 тендерної документації Замовника зазначено, що «Дійсний стандарт розповсюджується на рідкий хлор, який застосовується для виробництва відбілюючих засобів, солей, хлор-органічних сполук, а також для очищення та стерилізації питної води».
«Рідкий хлор повинен виготовлятися у відповідності з вимогами дійсного стандарту по технологічному регламенту, затвердженому в установчому порядку».
«Поставка хлору здійснюється в спеціалізованих контейнерах».
Маркування на цистернах повинна бути нанесені спеціальні трафарети у відповідності з правилами перевезення грузів, діючими на залізнодорожньому транспорті».
«Умови поставки: DDP м. Житомир, вул. Чуднівська, 120– перевезення автомобільним транспортом, згідно Міжнародних правил тлумачення термінів – Інкотермс, в редакції 2010р. (надалі «Інкотермс») автотранспортом Замовника»
- При цьому, Замовником не зазначено який саме стандарт, чи згідно якого технологічного регламенту, ким затвердженого має здійснюватись виробництво рідкого хлору! На території України діє ГОСТ 6718-93, відповідно до якого здійснюється виробництво рідкого хлору. А тому, у випадку, якщо Учасник закупівель буде здійснювати поставку аналогічного товару, то повинен надати сертифікат відповідності товару вимогам зазначеного ГОСТу.
- Предметом даної закупівлі є рідкий хлор в контейнерах, однак Замовник зазначає вимоги до маркування на цистернах та застосування до Учасника Правил, що діють на залізничному транспорті
Все це призводить до неоднозначного тлумачення та застосування до Учасників умов тендерної документації Замовника.
Згідно ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах. Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників (ст.5 Закону).
Хочемо звернути увагу Орган оскарження на те, що зазначені заходи із захисту довкілля, що вказані ТОВ «АХПС» не є дискримінаційними вимогами відносно інших Учасників, які можуть вплинути на конкуренцію на даному ринку товару, оскільки існує достатня кількість організацій, що здійснює розлив рідкого хлору в контейнери, як на території України так і за кордоном, а відповідно Учасники повинні мати відповідні дозвільні документи на виконання таких робіт, і документи, що підтверджують відповідність хлорної тари вимогам Правил, що діють на території України. Більш того, ці заходи захисту передбачені нормативно-правовими актами, що діють на території України та повинні бути внесені Замовником до вимог тендерної документації з метою дотримання принципу рівності усіх учасників закупівель.
Скарга подається в межах строку на оскарження, встановленого електронною системою закупівель.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 18 Закону України «Про публічні закупівлі» -
ПРОСИМО:
1. Прийняти скаргу до розгляду.
2. Зобов’язати комунальне «Житомирводоканал» Житомирської міської ради внести зміни до додатку 3 тендерної документації, якими передбачити однозначне тлумачення умов тендерної документації щодо умов поставки товару (автомобільним чи залізничним транспортом), а відповідно - виконання Учасниками вимог щодо поставки товару відповідним видом транспорту.
3. Зобов’язати комунальне «Житомирводоканал» Житомирської міської ради внести зміни до додатку 3 тендерної документації, якими передбачити стандарт відповідно до якого повинно здійснюватись виробництво рідкого хлору.
4. Зобов’язати комунальне «Житомирводоканал» Житомирської міської ради внести зміни до додатку 3 тендерної документації, якими передбачити заходи з захисту довкілля, рівні для всіх Учасників закупівель, а саме:
- необхідності надання у складі тендерної пропозиції експлуатаційної документації на обладнання з підвищеної небезпеки - контейнери для рідкого хлору, з інформацією про запірну арматуру, технічні параметри посудини – робочий тиск і температура, технічні огляди, термін експлуатації, залишковий ресурс і експертний висновок про новий призначений строк (після закінчення 10-літнього строку експлуатації), наявність антикорозійного покриття на контейнері;
- підтвердження можливості Учасника чи іншої організації (для потреб Замовника, за рахунок Учасника протягом терміну дії договору про закупівлю) здійснення комплексу робіт з підготовки тари до наповнення з наданням відповідних дозвільних документів, виданих уповноваженим органом державної влади; у разі поставки товару імпортного виробництва, - документ, що підтверджує пройдену на території України експертизу товару та відповідного технологічного процесу з наповнення тари рідким хлором та проведення її технічного огляду на відповідність їх нормативно-правовим актам з охорони праці, що чинні на території України.
Додатки:
1. Платіжне доручення про сплату грошових коштів за подання скарги до органу оскарження від 19.11.2019р. №2340.
Закон України «Про охорону праці», Правила охорони праці при виробництві, зберіганні, транспортуванні та застосуванні хлору, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 12.03.2010 р. №56, Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1107, на які Скаржник посилається у своїй скарзі, наявні у вільному доступі на офіційному сайті органу законодавчої влади – Верховної ради України.
Розгорнути
Згорнути