Обгрунтування застосування переговорної процедури
Пункт закону
cт. 35, п 2 Відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи
Обгрунтування
Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон «ПРЕЕ»), який набув чинності 11 червня 2017 року, в Україні триває процес реформування електроенергетичної галузі, який полягає у відокремленні функції з розподілу електричної енергії від функцій виробництва, передачі та постачання.
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) від 13.11.2018 № 1411, дія ліцензії АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» на постачання електричної енергії фактично втратило свою чинність 31 грудня 2018 року і надалі вказане підприємство не має права на провадження ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії.
Відповідно до пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «ПРЕЕ», ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги», яке створене в результаті здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу, упродовж двох років з дня отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб’єкт господарювання АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі». При цьому, покладення зобов’язань з надання універсальних послуг не обмежує права ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги» здійснювати постачання електричної енергії за вільними цінами.
Універсальні послуги надаються постачальником таких послуг побутовим та малим непобутовим споживачам. Відповідно до змін, внесених Законом України від 23.11.2018 № 2628-VIII до статті 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» та змін, внесених постановою НКРЕКП від 18 липня 2019 р. № 1525 до постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 р. № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі – ПРРЕЕ), тимчасово, на період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов’язки, передбачені Законом України «Про ринок електричної енергії» для малих не побутових споживачів щодо отримання універсальних послуг.
Згідно з пунктом 1.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі — ПРРЕЕ), постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється на основі Типового договору, затвердженого ПРРЕЕ. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому, малому непобутовому споживачу та бюджетним установам, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.
Відповідно до вимог Закону «ПРЕЕ» єдиним постачальником універсальних послуг на території м. Дніпро є ТОВ «Дніпровські енергетичні послуги». Оскільки, КП « Обласний шкірно – венерологічний диспансер» ДОР» є бюджетною установою, тому на нього поширюється положення абзацу 11 пункту 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII (зі змінами від 23.11.2018 № 2628-VIII).
Враховуючи викладене, наявні підстави застосування переговорної процедури закупівлі відповідно до пункту 2 частини другої статті 35 Закону, а саме – відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи.