Вимога щодо усунення порушень законодавства та встановлення замовником дискримінаційних вимог у тендерній документації
«26» лютого 2020 року Служба автомобільних доріг у Чернівецькій області (Код згідно з ЄДРПОУ - 22843868) (далі - Замовник) оприлюднила на веб-порталі уповноваженого органу оголошення про закупівлю робіт за процедурою відкритих торгів, ідентифікатор закупівлі: UA-2020-02-26-003182-a, «Будівництво моста через р. Прут на автомобільній дорозі Т-26-06 /Н-03/ Новоселиця - Герца - КПП "Дяківці", км 9+510, Чернівецька область (II черга будівництва) (код за ДК 021:2015 45221111-3 Будівництво автодорожніх мостів) Лот 1 : Будівництво моста через р. Прут на автомобільній дорозі Т-26-06 /Н-03/ Новоселиця – Герца – КПП «Дяківці», км 9+510, Чернівецька область (II черга будівництва) (міст) (код за ДК 021:2015 45221111-3 Будівництво автодорожніх мостів) Лот 2: Будівництво моста через р. Прут на автомобільній дорозі Т-26-06 /Н-03/ Новоселиця – Герца – КПП «Дяківці», км 9+510, Чернівецька область (II черга будівництва) (підходи до мосту) (код за ДК 021:2015 45221111-3 Будівництво автодорожніх мостів)». Також була оприлюднена тендерна документація затверджена рішенням тендерного комітету (протокол №41 від 26 лютого 2020 року). Кінцевий строк подання тендерних пропозицій 30.03.2020р. до 13:00 год.
Закупівля складається з двох лотів, а саме:
Лот 1 : Будівництво моста через р. Прут на автомобільній дорозі Т-26-06 /Н-03/ Новоселиця – Герца – КПП «Дяківці», км 9+510, Чернівецька область (II черга будівництва) (міст) (код за ДК 021:2015 45221111-3 Будівництво автодорожніх мостів).
Лот 2: Будівництво моста через р. Прут на автомобільній дорозі Т-26-06 /Н-03/ Новоселиця – Герца – КПП «Дяківці», км 9+510, Чернівецька область (II черга будівництва) (підходи до мосту) (код за ДК 021:2015 45221111-3 Будівництво автодорожніх мостів).
1. Замовником встановлені дискримінаційні умови в частині підтвердження досвіду виконання аналогічного договору (ЛОТ №1) (міст).
Відповідно до розділу 4. Інформація про виконання аналогічного договору, Додатку №2 (ЛОТ №1) до тендерної документації, Замовник встановив, що аналогічним(и) договором(ами) необхідно розуміти договір(ори) з будівництва, реконструкції чи капітального ремонту штучних споруд (мостів, шляхопроводів, віадуків або інших аналогічних інженерних споруд) за класом наслідків СС3 чи категорії складності не нижче V протяжністю не менше 100 метрів, завершенні чи діючі на даний час, роботи по яких виконувалися у період з 2015 року по 2020 рік включно, з сумарним обсягом виконання основних видів робіт (послуг) в рамках одного чи декількох договорів, за умови, якщо роботи (послуги) виконувалися протягом 1 календарного року в обсязі 100% від об’ємів послуг, визначених Замовником в тендерній документації в натуральних величинах, а саме:
- монтаж металевих балок прогонової будови - не менше 660,1 тн;
- улаштування монолітної залізобетонної плити – не менше 791,0 м3;
- фарбування мостових металевих поверхонь конструкцій – не менше 8057 м2:
- улаштування обклеювальної ізоляції для захисту бетону – не менше 3552,0м2;
- фарбування моствих бетоних поверхонь – не мнше 3570,0м2;
Замовник, встановивши вищевказані вимоги, обмежує конкуренцію та здійснює дискримінацію учасників:
1) Встановивши вимогу щодо укладення/виконання аналогічного договору у період з 2015 року по 2020 рік включно, Замовник суттєво обмежив можливість взяти участь у закупівлі потенційним учасникам, які мають укладенні/виконанні аналогічні договори у строк до 2015 року та були укладені/виконані раніше (наприклад у 2012, 2011 чи 2010 роках).
2) Встановивши обмеження, що аналогічним є договір який окремо або в сукупності підтверджує виконання основних видів робіт в обсязі 100% від об’ємів послуг, визначених Замовником в тендерній документації в натуральних величинах, за умови, якщо роботи (послуги) виконувалися протягом 1 календарного року, Замовник нівелює весь багаторічний досвід потенційних учасників закупівлі, які у певні періоди своєї діяльності виконували протягом одного року лише частину аналогічних робіт проте які в сукупності підтверджують відповідний досвід учасника.
Окремо зазначаємо, що однакових проектів не може бути і такий підхід до визначення кваліфікаційних критеріїв є дискримінаційним по відношенню до учасників, що мають великий досвід у будівництві об'єктів різної складності в тому числі з класом наслідків СС3.
3) Встановивши обмеження, що під аналогічним(и) договором(ами) необхідно розуміти договір(ори) з будівництва, реконструкції чи капітального ремонту штучних споруд (мостів, шляхопроводів, віадуків або інших аналогічних інженерних споруд) за класом наслідків СС3 чи категорії складності не нижче V протяжністю не менше 100 метрів, Замовник обмежує можливість взяти участь у закупівлі потенційним учасникам, які мають досвід з будівництва, реконструкції чи капітального ремонту об'єктів у складі гідротехнічних споруд або інших споруд у складі яких були аналогічні роботи.
Замовник встановивши кількісні обмеження для визначення аналогічного договору, у вигляді: періоду протягом якого повинні бути укладенні/виконанні договори; кількісних величин, як то протяжність штучної споруди, визначення об'ємів та типів виконаних робіт; вказівки на предмет договору; тощо, встановлює додаткові, не обумовлені Законом вимоги, чим обмежує конкуренцію та здійснює дискримінацію учасників.
Просимо усунути описані вище вимоги тендерної документації, що обмежують конкуренцію та здійснюють дискримінацію учасників, шляхом викладення розділу 4. Інформація про виконання аналогічного договору, Додатку №2 (ЛОТ №1) до тендерної документації у новій редакції.
2. Замовником встановлені дискримінаційні умови в частині підтвердження наявності працівників, що мають необхідну кваліфікацію і досвід , а саме в частині визначення стажу роботи у дорожньому господарстві (ЛОТ №1) (міст).
1) Вважаємо вимогу Замовника, щодо наявності у працівників стажу роботи у дорожньому господарстві не менше 2-х років дискримінаційною та такою, що обмежує конкуренцію, з огляду на наступне:
Замовник вимагає зазначення у довідці щодо працівників зазначення інформації про найменування учбового закладу та наявність вищої або неповної вищої освіти у інженерно-технічних працівників.
Відповідно до ЗУ “Про вищу освіту” кваліфікація - офіційний результат оцінювання і визнання, який отримано, коли уповноважена установа встановила, що особа досягла компетентностей (результатів навчання) відповідно до стандартів вищої освіти, що засвідчується відповідним документом про вищу освіту.
Таким чином факт наявності відповідного диплому у працівника є достатнім для підтвердження його кваліфікації. Додаткове обмеження у вигляді стажу роботи у дорожньому господарстві не менше 2-х років є дискримінаційним та таким, що обмежує конкуренцію.
Вимога, що досвід має бути саме у дорожньому господарстві також є дискримінаційною, оскільки досвід у будівництві об'єктів з аналогічними роботами (наприклад: в гідротехнічному або промислово-цивільному будівництві) є достатнім для виконання робіт, що зазначені у технічному завданні.
2) Вважаємо вимогу Замовника, щодо наявності в Учасника дорожніх робітників (мостовиків) ( не менше 28 осіб) дискримінаційною та такою, що обмежує конкуренцію, з огляду на наступне:
Учасник має тривалий досвід у будівництві об'єктів з аналогічними роботами (наприклад: в гідротехнічному або промислово-цивільному будівництві), та має в наявності відповідну кількість працівників робітничих спеціальностей (робітників відповідно до видів робіт, що зазначені в технічному завданні). Згідно Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників посада дорожнього робітника не передбачає виконання робіт з монтажу несучих металевих конструкцій та виготовлення та монтажу армувальних конструкцій. Тому наявність саме дорожніх робітників (мостовиків) є дискримінаційною умовою.
З огляду на зазначене, просимо усунути дискримінаційну умову шляхом видалення з даного розділу вказівки щодо дорожників (мостовиків) та залишити формулювання робітник.
3) Вимога щодо наявності машиністів дорожньо-транспортних машин і механізмів (по одному спеціалісту на кожну машину чи механізм, зазначені в довідці наявності обладнання та матеріально-технічної бази (транспортних засобів, основних будівельних (дорожніх) машин, механізмів, обладнання та устаткування), необхідних для забезпечення виконання робіт (послуг) в повному обсязі, передбаченого Технічним завданням є дискримінаційною, оскільки підприємство має право залучати техніку на підставі договору про надання послуг технікою та механізмами. У такому випадку управління технікою будуть здійснювати працівники компанії, що надає послуги технікою та механізмами. Тому просимо передбачити у тендерній документації застереження, що у випадку залучення техніки та механізмів за договором про надання послуг, здійснювати підтвердження відповідних працівників не потрібно.
3. Замовником встановлені дискримінаційні умови в частині підтвердження наявності сертифікату системи управління якістю на учасника торгів за стандартами ISO 9001 (ЛОТ №1) (міст).
Відповідно до розділу 6. Додаткові документи, Додатку №2 (ЛОТ №1) до тендерної документації, Замовник встановив необхідність надання копії сертифікату системи управління якістю на учасника торгів за стандартами ISO 9001.
Національні стандарти систем управління якістю (ISO 9001) затверджено наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 22.06.2009 р. Разом із тим, відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 23 ЗУ «Про стандартизацію» національні стандарти та кодекси усталеної практики застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов'язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.
Національний орган стандартизації забезпечує розміщення на офіційному веб-сайті текстів національних стандартів та кодексів усталеної практики, обов'язковість застосування яких установлена нормативно-правовими актами, не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня офіційного опублікування таких актів з безоплатним доступом до зазначених національних стандартів та кодексів усталеної практики.
З огляду на вказане вище слід враховувати, що положеннями ДСТУ ISO 14001:2015 та ДСТУ ISO 9001, а також положеннями нормативних актів, якими їм надано чинність, не передбачена обов’язковість застосування вказаних вище стандартів, а також не вимагається обов’язкова сертифікація суб’єктів на їх відповідність. За даними офіційного веб-порталу Міжнародної організації по стандартизації (https://www.iso.org) сертифікація на відповідність стандарту ISO 9001 також не є обов’язковою.
Враховуючи, що вказані критерії оцінки вимагають від учасників подання не обов’язкових документів, а наявність таких документів сама по собі не впливає на виконувані учасниками роботи (послуги), їх якість, і не може по суті вплинути на результати замовлених робіт, просимо виключити з тендерної документації вимоги щодо надання учасником копії сертифікату системи управління якістю на учасника торгів за стандартами ISO 9001.
Відповідно до п. 3, ч. 1, ст. 3 ЗУ «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) Закупівлі здійснюються за принципом недискримінації учасників.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону, Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону, Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників.
Відповідно до ч.2 ст. 16 Закону, Замовник встановлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв:
- наявність обладнання та матеріально-технічної бази;
- наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
- наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору.
Відповідно до ч. 4 ст.22 Закону, Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Враховуючи викладене, вважаємо, що Замовник порушив ч. 3 ст. 5 Закону шляхом встановлення дискримінаційних вимог до учасників.
ПРОСИМО:
Усунути дискримінаційні та такі, що обмежують конкуренцію вимоги тендерної документації, які було описано у скарзі, шляхом внесення змін до тендерної документації та приведення її у відповідність до ЗУ «Про публічні закупівлі».
Розгорнути
Згорнути
Доброго дня, проаналізувавши Вашу вимогу, щодо усунення порушень законодавства та встановлення Замовником дискримінаційних вимог у тендерній документації повідомляємо про наступне, що Замовник торгів винесе дану вимогу на розгляд тендерного комітету, щодо внесення відповідних змін по суті Вашої вимоги. Після деталізованої оцінки даних зауважень Замовник внесе відповідні зміни до умов тендерної документації якщо буде вважати їх за доцільне.