Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.a1
Статус:
Вирішена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 06.04.2020 15:07
Шановний Замовник! Додаток 2 до тендерної документації містить зразок Довідки про виконання аналогічного договору. Під час заповнення учасником цієї Довідки стовбчик "4" "1. Ціна договору, грн 2.Сума виконання договору, грн 3. Відсоток виконання договору" повинен буде містити інформацію щодо ціни та суми договору у ГРИВНІ. Враховуючи, що учасники могли виконувати роботи поза межами України та розрахунки проводились у іншій валюті, дана вимога являється дискримінаційною по відношенню до таких учасників. З метою уникнення спірних питань під час розгляду пропозицій, просимо Вас видалити вимогу щодо грошової одиниці "ГРИВНІ" та дозволити учасникам зазначати ту грошову одиницю, яка визначена умовами аналогічного договору. Дякуємо.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога задоволена
Вимога врахована. Будуть внесені відповідні зміни до тендерної документації.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.a2
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 06.04.2020 15:11
Шановний Замовник!
Вами встановлена Вимога щодо виконання аналогічного договору не менш, ніж на 85% від загальної ціни договору.
Ця вимога є дискримінаційною, оскільки унеможливлює участь у даній закупівлі багатьох потенційних учасників, адже аналогічний договір може знаходитись на стадії виконання і бути виконаним менше ніж на 85% від загальної ціни договору. Тим не менше, учасником уже було виконано ряд робіт у достатніх обсягах. Окрім цього, поширеними є випадки, коли під час оголошення закупівель, а також під час виконання договору у Замовників не було достатніх бюджетних призначень на всю (загальну) суму договору, а виключно на суму наявних у Замовників бюджетних призначень, про що сторонами укладаються відповідні зміни і доповнення до договорів, погоджуються строки і обсяги їх виконання.
Таким чином у договорах, які є значними за їх сумою, Замовники, як правило, встановлюють загальну суму договору повну (на суму ремонту усієї дороги), однак фактично доручають підрядникам виконувати роботи виключно в межах сум наявних бюджетних призначень (про що безпосередньо вказується у відповідних договорах), а не на загальну суму укладених договорів, а відповідно підрядники зобов’язані і виконують такі договори в меншій сумі (ніж загальна сума договору), не з власної вини, а виключно згідно вказівок Замовників та у відповідності до вимог чинного бюджетного законодавства України.
Просимо внести зміни у тендерну документацію шляхом виключення вимоги "Аналогічний договір має бути виконаний не менш, ніж на 85% від загальної ціни договору".
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області у відповідь на вимогу зазначає, що Законом, а саме абзацом четвертим частини другої статті 16, встановлено кваліфікаційний критерій, відповідно до якого учасники документально підтверджують, саме досвід виконання аналогічного договору.
Таким чином відповідна інформація надається по вже 100% виконаному договору, як це передбачено Законом.
Разом з тим, Замовником з урахуванням принципів закупівель та чинних нормативно-правових актів, з метою розширення кола потенційних учасників закупівлі, встановлено у тендерній документації вимогу, що вказана у Скарзі, виходячи з наступного.
Зазначаємо, що використаний Замовником критерій у розмірі 85 % не може бути витлумаченим як дискримінаційний, оскільки не перевищує межу очікуваної вартості предмету закупівлі у розмірі 100% і стосується всіх учасників торгів без виключень.
У свою чергу, тендерна документація та її вимоги розроблені відповідно до відповідних нормативних документів.
Зокрема, вимогами пункту 5.22 "СОУ 42.1-37641918-085:2018 АВТОМОБІЛЬНІ ДОРОГИ. ПРАВИЛА ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ РОБІТ З ПОТОЧНОГО РЕМОНТУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНОГО УТРИМАННЯ" передбачені кошти на ризик вартістю до 15 % від договірної ціни (ЯКІ НЕОБХІДНО ПЕРЕДБАЧИТИ В ДОГОВОРНІЙ ЦІНІ) для виконання робіт з поточного ремонту автомобільних доріг призначені на відшкодування: а) збільшення вартості обсягів робіт та витрат, характер і методи виконання яких не можуть бути точно визначені при розробці кошторисів і уточнюються в процесі виконання робіт; б) збільшення вартості робіт, спричиненого зміною національних стандартів на окремі матеріали, вироби, конструкції, устаткування тощо, в зв’язку з підвищенням протипожежних, санітарних та експлуатаційних вимог до будівель і споруд, з поліпшенням технічних та якісних характеристик дорожньо-будівельних матеріалів, виробів, конструкцій; в) витрат, які пов’язані з додатковими роботами та обсягами при виконанні робіт з поточного ремонту, що мають непередбачуваний характер виконання та не можуть бути чітко зпрогнозовані. Кошти на ці витрати визначаються відповідно до нормативно-правових актів, але не можуть становити більше 15 % від підсумку глав 1 – 7 ЗКР.
Вказані кошти на ризик використовуються в тому числі для проведення аварійних робіт, ліквідація надзвичайних ситуацій і наслідків стихійних явищ, обставин непереборної сили, складні (спеціалізовані) об’єкти і роботи (види та обсяги робіт визначаються при настанні непередбачених обставин ( в т.ч. нижчезазначених) та підтверджується дефектними актами на підставі обстежень фактичного стану, інженерних вишукувань, діагностики і випробувань, окремими кошторисами, які непередбачені основним кошторисом.
Також, зазначена вимога тендерної документації стосовно завершення або виконання аналогічного Договору не менше, ніж на 85 % кореспондується з п. 7 Інструкції з підготовки тендерної документації «Учасник зазначає в тендерній пропозиції повне найменування та місцезнаходження щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати як субпідрядника до виконання робіт у обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю», у зв`язку з чим вимога Замовника щодо необхідності щодо 85% підтвердження досвіду є оптимальним рішенням, яке жодним чином не порушує прав Учасників, а тільки підтверджує їх спроможність надати послуги передбачені відповідною тендерною документацією.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.b3
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 06.04.2020 15:18
Шановний Замовник!
Вами встановлено ряд дискримінаційних, антиконкурентних вимог, що створюють значні корупційні ризики, надаючи Замовнику можливість відхилити пропозицію майже будь-якого небажаного учасника. До таких вимог слід віднести:
"3.3. При закупівлі послуг з поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення (міжнародні, національні чи регіональні) І, ІІ чи ІІІ категорії аналогічним буде вважатись договір на виконання робіт з будівництва, реконструкції, капітального ремонту та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення (міжнародні, національні чи регіональні) І, ІІ чи ІІІ категорії, укладений протягом останніх 3-х років від дати, що передує даті оголошення закупівлі. Учасник має надати документальне підтвердження досвіду виконання робіт/надання послуг на автомобільних дорогах загального користування державного значення (міжнародні, національні чи регіональні) І, ІІ чи ІІІ категорії одним договором або сумарно в обсязі 100 % від об’ємів послуг, визначених Замовником в п.5 розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації в натуральних величинах. Аналогічний договір має бути виконаний не менш, ніж на 85% від загальної ціни договору."
Вимогою встановлено, що договір має бути укладений від конктертної дати "від дати, що передує даті оголошення закупівлі". Тобто якщо наш договір на день або 7 днів був укладений пізнізніше, ніж вимагає Замовник, такий договір вже не буде відповідати квалафікаційним вимогам?!!!
Враховуючи вище зазначене, просимо усунити дискримінаційні вимоги та внести зміни у тендерну документацію щодо строку укладених договорів (наприклад: ".....укладений протягом 2017-2020 років.").
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі – Замовник) повідомляє наступне. Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Враховуючи вимоги пункту 29 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі»
від 25.12.2015 №922-VIII (далі – Закон), тендерна документація розробляється та затверджується Замовником.
Крім того, тендерна документація повинна містити перелік складових, визначених частиною другою статті 22 Закону. При цьому, частиною третьою статті 22 Закону встановлено, зокрема, що тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити. Згідно з частиною четвертою статті 22 Закону тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Враховуючи викладене, перелік документів, які учасник повинен надати у складі тендерної пропозиції, визначається Замовником самостійно, виходячи зі специфіки предмета закупівлі, з урахуванням частини третьої статті 5 Закону та дотриманням принципів, закріплених у статті 3 Закону.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.b4
Статус:
Вирішена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 06.04.2020 15:27
Шановний Замовник!
Вами встановлено ряд дискримінаційних, антиконкурентних вимог, що створюють значні корупційні ризики, надаючи Замовнику можливість відхилити пропозицію майже будь-якого небажаного учасника. До таких вимог слід віднести:
"3.3. При закупівлі послуг з поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення (міжнародні, національні чи регіональні) І, ІІ чи ІІІ категорії аналогічним буде вважатись договір на виконання робіт з будівництва, реконструкції, капітального ремонту та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення (міжнародні, національні чи регіональні) І, ІІ чи ІІІ категорії, укладений протягом останніх 3-х років від дати, що передує даті оголошення закупівлі. Учасник має надати документальне підтвердження досвіду виконання робіт/надання послуг на автомобільних дорогах загального користування державного значення (міжнародні, національні чи регіональні) І, ІІ чи ІІІ категорії одним договором або сумарно в обсязі 100 % від об’ємів послуг, визначених Замовником в п.5 розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації в натуральних величинах. Аналогічний договір має бути виконаний не менш, ніж на 85% від загальної ціни договору."
Вимога Замовника щодо надання підтвердження досвіду виконання робіт/надання послуг на автомобільних дорогах загального користування (міжнародні, національні чи регіональні) І, ІІ чи ІІІ категорії, саме державного значення є дискримінаційною, оскільки види робіт, які передбачені технічним завданням тендерної документації, виконуються не тільки на дорогах державного значення, але і на дорогах місцевого значення. Технологія виконання робіт, як і на дорогах державного значення, так і на дорогах місцевого значення, здійснюється згідно існуючих в Україні норм, правил та стандартів, та не буде відрізнятись.
Враховуючи вище зазначене, просимо усунити дискримінаційні вимоги та внести наступні зміни у тендерну документацію:
1. Усунути вимогу щодо підтвердження досвіду виконання робіт/надання послуг на автомобільних дорогах загального користування саме державного значення (міжнародні, національні чи регіональні) І, ІІ чи ІІІ категорії
або
викласти в наступній редакції: ".......на виконання робіт з будівництва, реконструкції, капітального ремонту та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування ...".
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога задоволена
Вимога врахована. Будуть внесені відповідні зміни до тендерної документації.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.a5
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 06.04.2020 15:30
Відповідно до тендерної документації Учасник в складі тендерної пропозиції повинен подати інформацію про досвід виконання аналогічного договору. При цьому Замовником встановлено ряд дискримінаційних, антиконкурентних вимог, що створюють значні корупційні ризики, надаючи Замовнику можливість відхилити пропозицію майже будь-якого небажаного учасника.
До таких вимог слід віднести
Вимога щодо відгуку:
- копію(ї) позитивного(их) відгуку(ів) замовника(ів), датованого (их) 2020 роком, за наданим(-и) аналогічним(-и) договором(-ами), у якому(-их) обов’язково має бути зазначено: дату його видачi, вихiдний номер, посилання на номер, дату та предмет укладеного договору, категорію автомобільної дороги, ціна договору, сума виконання договору, % виконання договору від загальної ціни договору, а також iнформацiю про якiсть виконаних робiт, дотримання термінів виконання, щодо відсутності з боку замовника претензій або судових позовів щодо невиконання або неналежного виконання умов договору.
Дана вимога Замовника також є дискримінаційною, враховуючи що лист-відгук, відповідно до міжнародної практики, надається замовником робіт ОДИН раз після виконання проекту у довільній формі!!!!
З огляду на вищевказане, просимо внести зміни до тендерної документації з метою усунення дискримінаційних умов тендерної документації, шляхом усунення вимоги щодо конкретного змісту, який має бути у листі-відгуку.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Згідно з статтею 16 Закону Замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям, зокрема наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору. При цьому, визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації.
Наявність відгуку у складі тендерної пропозиції учасника є одним із способів підтвердження виконання аналогічного договору та не може бути розцінено як вчинення Замовником дискримінаційних дій та дій, що обмежують конкуренцію з огляду на наступне.
Надання учасниками копій аналогічних договорів в повній мірі не підтверджують фактичне виконання укладених між замовниками та виконавцями таких договорів та не дають підстав для врахування наслідків їх виконання під час визначення відповідності учасника кваліфікаційному критерію «наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору», визначеному абзацом четвертим частини другої статті 16 Закону.
Така позиція підтверджується рішенням Верховного суду вказаним в постанові
від 09.10.2018 у справі № 913/159/17.
Крім того, ураховуючи статті 526 Цивільного кодексу України зобов’язання за договором мають виконуватися належним чином відповідно до умов такого договору та вимог законодавства.
Водночас, надання копій позитивних відгуків замовника, датованих саме 2020 роком по аналогічним договорам, інформація про які надана у складі тендерної пропозиції учасника, свідчить про їх виконання належним чином та відсутність порушень з боку учасника, зокрема простроченням строків виконання зі сплатою штрафних санкцій.
Також такі договори можуть містити положення щодо гарантій, умов обслуговування та інших обов’язків виконавця, що в свою чергу повинні бути виконанні, при цьому інформацію про їх належне виконання можна дізнатися тільки шляхом отримання відповідних актуальних відгуків.
Наведена вимога встановлена Замовником, насамперед, з метою ефективного використання коштів, з огляду на те, що Замовник є бюджетною установою.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.c6
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 08.04.2020 21:28
Доброго дня!
Шановний Замовник!
Тендерна документація містить умови, які порушують основні принципи закупівель, що визначені в cт.3 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: недискримінація учасника та запобігання корупційним діям і зловживанням. Замовник вимагає надати в складі Пропозиції:
- копію чинного на дату розкриття сертифікату на систему екологічного менеджменту ISO 14001:2015 на будівництво та ремонт доріг і автострад (автомагістралей) (або інша сфера поширення сертифікату, що охоплює код 42.11 (ДКПП – ДК 016:2010 або КВЕД ДК 009:2010).;
- Копія звіту про аудит або інший документ, що підтверджує проведення аудиту, складеного органом стандартизації, метрології та сертифікації або іншим акредитованим органом по сертифікації (якщо дата реєстрації сертифікату ISO 14001:2015 не пізніше, ніж один рік від дати складання звіту) або копія звіту про наглядовий аудит/технічний нагляд або інший документ, що підтверджує проведення аудиту, дата затвердження якого в органах стандартизації, метрології та сертифікації або іншому акредитованому органі - не пізніше, ніж за один рік від дати розкриття тендерних пропозицій (якщо дата реєстрації сертифікату ISO 14001:2015 пізніше, ніж один рік від дати складання звіту);
Вважаємо дані вимоги дискримінаційними, такими що звужують коло учасників та суперечить вимогам законодавства в сфері публічних закупівель, позбавляє права учасників на добросовісну конкуренцію. Звертаємо увагу, що дане питання регулюється Законом України від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизацію».
Частиною другою статті 16 Закону України від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизацію» визначено, що стандарти, прийняті підприємствами, застосовуються на добровільної основі.
Відповідно до частини другої статті 15 Господарського кодексу України застосування стандартів чи їх окремих положень є обов'язковим для: суб'єктів господарювання, якщо обов’язковість застосування стандартів установлено нормативно-правовими актами; учасників угоди (контракту) щодо розроблення, виготовлення чи постачання продукції, якщо в ній (ньому) є посилання на певні стандарти; виробника чи постачальника продукції, якщо він склав декларацію про відповідність продукції певним стандартам чи застосував позначення цих стандартів у її маркуванні. Галузеві нормативні документи також застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.
Сертифікат ISO 14001:2015 не є обов'язковими, дана сертифікація проводиться в добровільному порядку і має лише рекомендаційний характер. Разом з тим, частиною 4 статті 22 ЗаконуУкраїни "Про здійснення державних закупівель" передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Просимо виключити обов’язкову наявність сертифікату ISO 14001:2015 з тендерної документації, або вказати чинний документ згідно якого наявність сертифікату ISO 14001:2015 є обов’язковою для данного виду робіт.
Вимагаємо, дотримуючись принципу недискримінації учасників, виключити вимогу щодо подання учасниками копії сертифікату 14001:2015.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі – Замовник) повідомляє наступне.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 15 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються технічні регламенти, стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови. Застосування стандартів, кодексів усталеної практики чи їх окремих положень є обов'язковим, зокрема для суб'єктів господарювання, якщо обов'язковість застосування стандартів чи кодексів усталеної практики установлено нормативно-правовими актами.
У свою чергу, згідно з п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.06.2014 «Про стандартизацію» – стандарт це нормативний документ, заснований на консенсусі, прийнятий визнаним органом, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.
Статтею 6 цього Закону визначено, що залежно від рівня суб'єкта стандартизації, що приймає нормативні документи, стандарти поділяються на:
1) національні стандарти та кодекси усталеної практики, прийняті національним органом стандартизації;
2) стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови, прийняті підприємствами, установами та організаціями, що здійснюють стандартизацію.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону національний стандарт - стандарт, прийнятий національним органом стандартизації та доступний для широкого кола користувачів.
Так, згідно з наказом Національного органу по стандартизації № 221 від 31.12.2015 з 01.07.2016 діє Національний стандарт України ДСТУ ISO 14001:2015 «Системи екологічного управління» «Вимоги та настанови щодо застосовування», призначеність якого - надати організаціям загальну схему діяльності задля охорони довкілля та реагування на зміни умов довкілля в рівноважному поєднанні з соціально-економічними потребами.
Водночас, нормами Закону України «Про публічні закупівлі», а саме п. 3 ч. 2 ст. 22 передбачено, що тендерна документація повинна містити технічні, якісні характеристики предмета закупівлі, які повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля.
Слід зазначити, що ст. 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що одним із основних принципів навколишнього природного середовища є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов’язковість додержання екологічних стандартів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності. Зазначений принцип підтверджується метою та цілями, які визначені в основних засадах (стратегії) державної екологічної політики України на період до 2020 року, затвердженої Законом України від 21.12.2010 № 2818-VІ. Відтак, зазначена в тендерній документації вимога щодо наявності копії сертифікату на систему екологічного управління має на меті виконання вищезазначених законодавчих актів.
Звертаємо увагу, що відповідно до розділу І стандарту ISO 14001, цей стандарт застосований до будь-якої організації, незалежно від її розміру, типу та особливостей, і поширюється на визначені організацією екологічні аспекти її діяльності, продукції та послуг, які вона може контролювати чи на які вона може впливати.
Також, слід відмітити, що вимоги, встановлені цим стандартом, до усіх українських та іноземних організацій є ідентичними, оскільки регламентовані вимогами одного (ідентичного) нормативного документу, та не можуть бути розцінені як дискримінаційні.
Крім того, вимога щодо надання відповідних звітів про аудит та/або звітів про остаточну перевірку, встановлена для підтвердження, того, що сертифікати на системи управління ISO є діючими. Відповідно до вимог системи ISO підприємство періодично, але не менше ніж раз на рік, повинно проходити перевірку чи аудит, в іншому випадку сертифікат скасовується. Виходячи з того, що сертифікати видаються на термін до 3 років, в тендерній документації передбачена вимога про надання звітів, що в комплекті із наявним сертифікатом, дають інструменти для перевірки його діючого статусу.
Ураховуючи наведене вище, вимога щодо надання учасником у складі тендерної пропозиції копії чинного на дату розкриття сертифікату на систему екологічного менеджменту ISO 14001:2015 та копії відповідного звіту про аудит або іншого документу, що підтверджує проведення аудиту, встановлена Замовником у тендерній документації правомірно з дотриманням принципів визначених ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.b7
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 08.04.2020 21:32
Доброго дня!
Шановний Замовник!
Тендерна документація містить умови, які порушують основні принципи закупівель, що визначені в cт.3 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: недискримінація учасника та запобігання корупційним діям і зловживанням. Замовник вимагає надати в складі Пропозиції:
- Копія чинного на дату розкриття сертифікату на систему управління якістю ISO 9001:2015 на будівництво та ремонт доріг і автострад (автомагістралей) (або інша сфера поширення сертифікату, що охоплює код 42.11 (ДКПП – ДК 016:2010 або КВЕД ДК 009:2010).
- Копія звіту про аудит або інший документ, що підтверджує проведення аудиту, , складеного органом стандартизації, метрології та сертифікації або іншим акредитованим органом по сертифікації (якщо дата реєстрації сертифікату ISO 9001:2015 не пізніше, ніж один рік від дати складання звіту) або копія звіту про наглядовий аудит/технічний нагляд або інший документ, що підтверджує проведення аудиту, дата затвердження якого в органах стандартизації, метрології та сертифікації або іншому акредитованому органі - не пізніше, ніж за один рік від дати розкриття тендерних пропозицій (якщо дата реєстрації сертифікату ISO 9001:2015 пізніше, ніж один рік від дати складання звіту).
Вважаємо дані вимоги дискримінаційними, такими що звужують коло учасників та суперечить вимогам законодавства в сфері публічних закупівель, позбавляє права учасників на добросовісну конкуренцію. Звертаємо увагу, що дане питання регулюється Законом України від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизацію».
Частиною другою статті 16 Закону України від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизацію» визначено, що стандарти, прийняті підприємствами, застосовуються на добровільної основі.
Відповідно до частини другої статті 15 Господарського кодексу України застосування стандартів чи їх окремих положень є обов'язковим для: суб'єктів господарювання, якщо обов’язковість застосування стандартів установлено нормативно-правовими актами; учасників угоди (контракту) щодо розроблення, виготовлення чи постачання продукції, якщо в ній (ньому) є посилання на певні стандарти; виробника чи постачальника продукції, якщо він склав декларацію про відповідність продукції певним стандартам чи застосував позначення цих стандартів у її маркуванні. Галузеві нормативні документи також застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.
Сертифікат ISO 9001:2015 не є обов'язковим, дана сертифікація проводиться в добровільному порядку і має лише рекомендаційний характер. Разом з тим, частиною 4 статті 22 Закону передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Просимо виключити обов’язкову наявність сертифікату ISO 9001:2015 з тендерної документації, або вказати чинний документ згідно якого наявність сертифікату ISO 9001:2015 є обов’язковою для данного виду робіт.
Вимагаємо, дотримуючись принципу недискримінації учасників, виключити вимогу щодо подачі учасниками копії сертифікату ISO 9001:2015.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі – Замовник) повідомляє наступне.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 15 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються технічні регламенти, стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови. Застосування стандартів, кодексів усталеної практики чи їх окремих положень є обов'язковим, зокрема для суб'єктів господарювання, якщо обов'язковість застосування стандартів чи кодексів усталеної практики установлено нормативно-правовими актами.
У свою чергу, згідно з п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.06.2014 «Про стандартизацію» – стандарт це нормативний документ, заснований на консенсусі, прийнятий визнаним органом, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.
Статтею 6 цього Закону визначено, що залежно від рівня суб'єкта стандартизації, що приймає нормативні документи, стандарти поділяються на:
1) національні стандарти та кодекси усталеної практики, прийняті національним органом стандартизації;
2) стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови, прийняті підприємствами, установами та організаціями, що здійснюють стандартизацію.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону національний стандарт - стандарт, прийнятий національним органом стандартизації та доступний для широкого кола користувачів.
Так, наказом Національного органу по стандартизації (ДП «УкрНДНЦ») № 454
від 30.11.2018 затверджено Національний стандарт України ДСТУ EN ISO 9001:2018 «Системи управління якістю. Вимоги», призначенність якого - надати організаціям загальну схему діяльності задля охорони довкілля та реагування на зміни умов довкілля в рівноважному поєднанні з соціально-економічними потребами.
Водночас, нормами Закону України «Про публічні закупівлі», а саме п. 3 ч. 2 ст. 22 передбачено, що тендерна документація повинна містити технічні, якісні характеристики предмета закупівлі.
Слід зазначити, що ч. 1 ст. 39 Господарського кодексу України встановлено, зокрема, що споживачі під час придбання, замовлення або використання товарів робіт, послуг з метою задоволення своїх потреб мають право на належну якість таких товарів, робіт, послуг.
Водночас, згідно з ч. 4 ст. 180 Господарського кодексу України вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг.
Звертаємо увагу, що виходячи зі змісту стандарту ISO 9001, основним завданням цього стандарту є забезпечення впевненості зацікавлених сторін в здатності організації надавати клієнтам якісні товари та послуги.
Також, слід відмітити, що принципи управління якістю, визначені цим стандартом, до усіх українських та іноземних організацій є ідентичними оскільки регламентовані вимогами одного (ідентичного) нормативного документу, та не можуть бути розцінені як дискримінаційні.
Крім того, вимога щодо надання відповідних звітів про аудит та/або звітів про остаточну перевірку, встановлена для підтвердження, того, що сертифікати на системи управління ISO є діючими. Відповідно до вимог системи ISO підприємство періодично, але не менше ніж раз на рік, повинно проходити перевірку чи аудит, в іншому випадку сертифікат скасовується. Виходячи з того, що сертифікати видаються на термін до 3 років, в тендерній документації передбачена вимога про надання звітів, що в комплекті із наявним сертифікатом, дають інструменти для перевірки його діючого статусу.
Ураховуючи наведене вище, вимога щодо надання учасником у складі тендерної пропозиції копії чинного на дату розкриття сертифікату на систему екологічного менеджменту ISO 9001:2015 та копії відповідного звіту про аудит або іншого документу, що підтверджує проведення аудиту, встановлена Замовником у тендерній документації правомірно з дотриманням принципів визначених ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.a8
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 08.04.2020 22:15
Умовами тендерної документації встановлено вимогу щодо надання у складі пропозиції "Довідки(ок) всіх обслуговуючого(их) банку(ів) про наявність рахунку(ів) та залишків на рахунках та відсутність простроченої заборгованості по кредитах, видана(і) не раніше оприлюднення інформації про закупівлю", яка порушує наші права на участь у закупівлі, штучно звужує коло учасників та містить корупційні ознаки. По-перше, навіщо Вам знати, які у нас залишки на рахунках? Ви вимагаєте банківську гарантію з грошовим покриттям і т.д., наявність мат-технічної бази та купу всього іншого, що підтверджує спроможність учасника виконати якісно поточний ремонт. А по-друге, чому вимагаєте інформацію лише про відсутність простроченої заборгованості по кредитах? А якщо якщо в нас наявна заборгованість? Ми вже не відповідаємо ВАШИМ критеріям??? Шановний Замовник, відсутність або наявність простроченої заборгованості за кредитами - це НАШІ господарські відносини з банком, до яких Ви не маєте жодного відношення!!!
Вимагаємо внести зміни до тендерної документації в цій частині та виключити дискримінаційну вимогу.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі – Замовник) повідомляє наступне.
Замовником встановлено вимогу про надання у складі тендерної пропозиції оригіналу довідки(ок) всіх обслуговуючого (их) банку (ів) про наявність рахунку (ів) із залишками на рахунках та відсутність простроченої заборгованості по кредитах, видана (і) не раніше оприлюднення інформації про закупівлю, з метою вивчення інформації про майбутнього контрагента – отримувача коштів з державного бюджету, а саме: чи має фінансову спроможність учасник виконати умови своєчасного та якісного надання послуг з поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення в Чернігівській області.
Замовнику необхідно знати - чи не накладено на кошти учасника, що знаходяться на банківських рахунках арешт, адже відповідно до п. 8 наказу Міністерства юстиції України за №512/5 від 02.04.2012 р. «Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень» на кошти та інші цінності боржника, що перебувають на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, на рахунках у цінних паперах у депозитарних установах, накладається арешт, про що виноситься Постанова виконавця. Разом з тим, вказану Постанову мають змогу бачити виключно сторони виконавчого провадження. У свою чергу, наявність об’єктивної інформації з банківської установи унеможливлює здійснення банківських операцій з коштами державного бюджету України на рахунок, який може бути потенційно арештованим.
Також, необхідною є інформація щодо наявності відкритих банківських рахунків в офшорних зонах; чи застосовувалось банківською установою право закриття рахунку та відмови від договору рахунку в односторонньому порядку відповідно до загальних умов відкриття та ведення рахунків.
На етапі вивчення потенційного контрагенту Замовник вважає важливим оцінити ризики та передбачити можливі шляхи зменшення їх впливу у подальшій роботі.
На підставі вищевикладеного, Замовник не вбачає у вищевказаній вимозі надати довідки з банківських установ про відкриття рахунків дискримінаційних вимог. Дана вимога не може вважатись незаконною. Отримання довідок з установ банку є стандартною процедурою, яка не потребує тривалого часу, до того ж у більшості банків здійснюється надання довідок із застосуванням електронного документообігу.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.c9
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 09.04.2020 00:12
Вимога у прикріпленому файлі
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області у відповідь на вимогу зазначає, що Законом, а саме абзацом четвертим частини другої статті 16, встановлено кваліфікаційний критерій, відповідно до якого учасники документально підтверджують, саме досвід виконання аналогічного договору.
Таким чином відповідна інформація надається по вже 100% виконаному договору, як це передбачено Законом.
Разом з тим, Замовником з урахуванням принципів закупівель та чинних нормативно-правових актів, з метою розширення кола потенційних учасників закупівлі, встановлено у тендерній документації вимогу, що вказана у Скарзі, виходячи з наступного.
Зазначаємо, що використаний Замовником критерій у розмірі 85 % не може бути витлумаченим як дискримінаційний, оскільки не перевищує межу очікуваної вартості предмету закупівлі у розмірі 100% і стосується всіх учасників торгів без виключень.
У свою чергу, тендерна документація та її вимоги розроблені відповідно до відповідних нормативних документів.
Зокрема, вимогами пункту 5.22 "СОУ 42.1-37641918-085:2018 АВТОМОБІЛЬНІ ДОРОГИ. ПРАВИЛА ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ РОБІТ З ПОТОЧНОГО РЕМОНТУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНОГО УТРИМАННЯ" передбачені кошти на ризик вартістю до 15 % від договірної ціни (ЯКІ НЕОБХІДНО ПЕРЕДБАЧИТИ В ДОГОВОРНІЙ ЦІНІ) для виконання робіт з поточного ремонту автомобільних доріг призначені на відшкодування: а) збільшення вартості обсягів робіт та витрат, характер і методи виконання яких не можуть бути точно визначені при розробці кошторисів і уточнюються в процесі виконання робіт; б) збільшення вартості робіт, спричиненого зміною національних стандартів на окремі матеріали, вироби, конструкції, устаткування тощо, в зв’язку з підвищенням протипожежних, санітарних та експлуатаційних вимог до будівель і споруд, з поліпшенням технічних та якісних характеристик дорожньо-будівельних матеріалів, виробів, конструкцій; в) витрат, які пов’язані з додатковими роботами та обсягами при виконанні робіт з поточного ремонту, що мають непередбачуваний характер виконання та не можуть бути чітко зпрогнозовані. Кошти на ці витрати визначаються відповідно до нормативно-правових актів, але не можуть становити більше 15 % від підсумку глав 1 – 7 ЗКР.
Вказані кошти на ризик використовуються в тому числі для проведення аварійних робіт, ліквідація надзвичайних ситуацій і наслідків стихійних явищ, обставин непереборної сили, складні (спеціалізовані) об’єкти і роботи (види та обсяги робіт визначаються при настанні непередбачених обставин ( в т.ч. нижчезазначених) та підтверджується дефектними актами на підставі обстежень фактичного стану, інженерних вишукувань, діагностики і випробувань, окремими кошторисами, які непередбачені основним кошторисом.
Також, зазначена вимога тендерної документації стосовно завершення або виконання аналогічного Договору не менше, ніж на 85 % кореспондується з п. 7 Інструкції з підготовки тендерної документації «Учасник зазначає в тендерній пропозиції повне найменування та місцезнаходження щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати як субпідрядника до виконання робіт у обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю», у зв`язку з чим вимога Замовника щодо необхідності щодо 85% підтвердження досвіду є оптимальним рішенням, яке жодним чином не порушує прав Учасників, а тільки підтверджує їх спроможність надати послуги передбачені відповідною тендерною документацією.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.a10
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 09.04.2020 00:28
Вимога у прикріпленому файлі
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі – Замовник) повідомляє наступне.
Згідно п.п. 14.1.23 п. 14.1 ст. 14. Податкового Кодексу України стаціонарне джерело забруднення - це підприємство, цех, агрегат установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координаті протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти - це визначено.
До стаціонарного джерела забруднення другої групи відноситься асфальтозмішувальна установка.
Відповідно до частини п'ятої статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» (далі - Закону) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Законом передбачено, що порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи затверджено постановою Кабінету Міністрів України
від 13.03.2002 № 302 (далі-Порядок).
Порядок встановлює єдиний механізм проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Згідно з Порядком, суб'єкт господарювання для отримання дозволу на викиду проводить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, пилогазоочисного обладнання, відповідно до вимог Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві, затвердженої наказом Мінприроди від 10.02.1995 № 7.
Суб'єкт господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, подає звіт про інвентаризацію викидів забруднюючих речовин до обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища для його реєстрації у вигляді роздрукованого звіту (один примірник) та в електронній формі.
Після реєстрації звіту по інвентаризації суб'єкт господарювання готує документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин, відповідно до Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, затвердженої наказом Мінприроди від 09.03.2006 № 108.
Відповідно до пункту 5 Порядку передбачено, що суб'єкт господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, для отримання дозволу на викиди подає дозвільному центру у письмовій та в електронній формі документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди та повідомлення із місцевих друкованих засобах масової інформації про намір отримати дозвіл із зазначенням адреси місцевої держадміністрації, до якої надсилатися зауваження громадських організацій та окремих громадян.
Місцеві держадміністрації розглядають зауваження громадських організацій, у разі потреби організовують проведення їх публічного обговорення і протягом 30 календарних днів з дати опублікування інформації про намір суб'єкта господарювання отримати дозвіл повідомляють про це орган, який видає дозвіл.
Орган, який видає дозвіл, аналізує зауваження та у разі необхідності пропонує суб'єкту господарювання врахувати їх під час підготовки дозволу до видачі.
Тобто обов'язковими документами, які додаються до заяви для отримання дозволу на викиди є документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, в письмовій та в електронній формі, та повідомлення із місцевих друкованих засобах масової інформації про намір отримати дозвіл у якому зазначено адресу місцевої держадміністрації, до якої надсилалися зауваження громадських організацій та окремих громадян.
Відповідно до статті 11 Закону дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами видається суб'єкту господарювання дозвільним органом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Погоджувальна процедура органами Держпродспоживслужби здійснюються відповідно до пункту 6 Порядку, а саме: дозвільні центри передають відповідно заяву та документи на отримання дозволу органам Держпродспоживслужби, які протягом 15 календарних днів з дати надходження документів приймають рішення щодо можливості/неможливості видачі дозволу, яке надсилається дозвільному органу. У разі прийняття рішення щодо неможливості видачі дозволу у ньому зазначається зміст зауважень.
Відповідно до пункту 8 Порядку орган, який видає дозвіл, протягом 30 календарних днів, з урахуванням погоджувальної процедури з органами Держпродспоживслужби, розглядає заяву та документи на отримання дозволу і у разі відсутності зауважень видає дозвіл.
Виходячи викладеного вище, строк необхідний суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, на проведення робіт для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря визначається з урахуванням зазначеної вище процедури, а саме:
реєстрація звіту по інвентаризації забруднюючих речовин в атмосферне повітря обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища займає до 30 календарних днів;
розгляд зауважень громадських організацій місцевими держадміністраціями здійснюються протягом 30 календарних днів, з дня опублікування суб'єктом господарювання повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди;
органи Держпродспоживслужби протягом 15 календарних днів з дати надходження заяви та документів для отримання дозволу на викиди приймають рішення щодо можливості/неможливості видачі дозволу на викиди та повідомляють про це дозвільний орган;
дозвільний орган після отримання рішення від органу Держпродспоживслужби щодо можливості видачі дозволу на викиди відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» протягом 10 робочих днів розглядає заяву та документи на отримання дозволу і у раз:і відсутності зауважень видає дозвіл на викиди.
Необхідно зауважити, що відповідно до вимог статті 25 Закону для визначення безпеки для здоров'я людини та екологічної безпеки під час проектування, розміщення, будівництва нових і реконструкції діючих підприємств та інших об'єктів проводяться оцінка впливу на довкілля та державна санітарно-гігієнічна експертиза в порядку, визначеному законодавством.
Діяльність на асфальтозмішувальних установках здійснюється виключно за наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
У разі переміщення асфальтозмішувальної установки на інше місце виробництва, суб'єкт господарювання зобов'язаний отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за новим місцем знаходження джерела викидів.
Програма обстеження виробництв асфальтобетонних і щебенево - мастикових сумішей у відповідності до Порядку 001-21476215:2018 передбачає перевірку наявності системи контролю навколишньою середовища. Концентрація шкідливих та небезпечних речовин у повітрі робочої зони регламентується ДСТУ Б В.2.7-119:2011 та ДСТУ Б В.2.7- 127:2015 і не повинна перевищувати гранично допустимі концентрації.
Відповідно до чинного законодавства України викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами в атмосферне повітря можуть здійснюватися суб'єктами господарювання тільки після отримання дозволу на викиди. Для первинної атестації новостворених місцерозташувань виробництв асфальтобетонних і щебенево- мастикових сумішей достатньо укладеного договору із органом сертифікації та отримання суб'єктом господарювання відповідних дозволів.
При переміщенні виробництв асфальтобетонних і щебенево-мастикових сумішей на інше місцерозташування здійснюється демонтаж всіх вузлів і агрегатів установки, після того - монтаж на іншому місці виробництва. Відповідно є необхідність в повторному обстеженні виробництва, перевірці дозування складових сумішей в границях допустимих можливостей, організації складування матеріалів і їх вхідного контролю, наявності організованого контролю в процесі виробництва тощо.
Таким чином, при формуванні тендерної пропозиції учаснику необхідно враховувати вищевказані орієнтовні строки на отримання усіх необхідних документів для початку виробництва асфальтобетонних і щебенево-мастикових сумішей та строки на введення його в експлуатацію.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.b11
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 09.04.2020 14:54
Згідно пп. 1.13 додатку 2 до тендерної документації асфальтобетонний(ні) завод(и) (виробництво) повинен бути атестований на виготовлення асфальтобетонних сумішей та щебенево-мастикових асфальтобетонних сумішей відповідно ДСТУ Б В.2.7-119 та ДСТУ Б В.2.7-127:2015, про що Учасником додатково надаються підтверджуючі документи (посвідчена копія атестату виробництва та посвідчена копія договору на проведення атестації з усіма додатками, які є невід’ємною частиною договору).
Перш за все, необхідно звернути увагу замовника на те, що стандарти ДСТУ Б В.2.7-119 та ДСТУ Б В.2.7-127:2015 не містять вимог щодо атестації асфальтобетонних заводів та виготовлення асфальтобетонних сумішей та щебенево-мастикових асфальтобетонних сумішей
Згідно частини другої статті 23 Закону України "Про стандартизацію" національні стандарти та кодекси усталеної практики застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.
Відповідно до наказу ДП "УкрНДНЦ" від 29 грудня 2017 р. № 500 "Про скасування національних нормативних документів" з 01 січня 2018 року скасовані стандарти державної системи сертифікації, у тому числі ДСТУ 3414–96 "Державна система сертифікації. Атестація виробництва. Порядок проведення".
Наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 14.12.2018 № 402 "Про скасування стандартів Укравтодору" СОУ 45.2-00018112-074:2011 «Стандартизація та сертифікація у дорожньому господарстві України. Порядок та правила проведення атестації виробництва у дорожньому господарстві» було скасовано.
Таким чином, Замовником необґрунтовано вклчені зазначені вище вимоги.
Виходячи з вищевикладеного, вимагаємо усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до Документації в цій частині, а саме виключити вимогу атестації щодо виробництва сумішей.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі – Замовник) повідомляє наступне.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 15 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються технічні регламенти, стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови. Застосування стандартів, кодексів усталеної практики чи їх окремих положень є обов'язковим, зокрема для суб'єктів господарювання, якщо обов'язковість застосування стандартів чи кодексів усталеної практики установлено нормативно-правовими актами.
У свою чергу, згідно з п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.06.2014 «Про стандартизацію» – стандарт це нормативний документ, заснований на консенсусі, прийнятий визнаним органом, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.
Статтею 6 цього Закону визначено, що залежно від рівня суб'єкта стандартизації, що приймає нормативні документи, стандарти поділяються на:
1) національні стандарти та кодекси усталеної практики, прийняті національним органом стандартизації;
2) стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови, прийняті підприємствами, установами та організаціями, що здійснюють стандартизацію.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону національний стандарт - стандарт, прийнятий національним органом стандартизації та доступний для широкого кола користувачів.
Так, згідно з наказом Національного агентства з акредитації України 10.08.2016 № 127 впроваджено національний стандарт ДСТУ EN ISO/IEC 17065:2014 «Оцінка відповідності. Вимоги до органів з сертифікації продукції, процесів та послуг».
Згідно положень ІSO/IEС 17065:2014 проводяться робота по атестації виробництв асфальтобетонних і щебенево-мастикових сумішей на відповідність продукції вимогам ДСТУ Б В.2.7-119:2011 «Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон дорожній та аеродромний. Технічні умови» та ДСТУ Б В.2.7-127:2015 «Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон щебенево-мастикові. Технічні умови».
За результатами атестації виробництв асфальтобетонних і щебенево-мастикових сумішей для суб'єкта господарювання, який використовує асфальтозмішувальну установку, органом сертифікації дорожньо - будівельних матеріалів, конструктивних елементів автомобільних доріг та штучних споруд видається Атестат виробництва.
Орган сертифікації дорожньо - будівельних матеріалів, конструктивних елементів автомобільних доріг та штучних споруд - ДП «Науково-технічний центр «Дорожній контроль якості», у структурі якого функціонує орган з добровільної сертифікації дорожньо - будівельних матеріалів, конструктивних елементів автомобільних доріг та штучних споруд «Укрдор'якість», здійснює сертифікацію продукції (атестацію виробництв), в тому числі і виробництв асфальтобетонних і щебенево-мастикових сумішей на відповідність продукції вимогам ДСТУ Б В.2.7- 119:2011 «Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон дорожній та аеродромний. Технічні умови» та ДСТУ Б В.2.7-127:2015 «Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон щебенево-мастикові. Технічні умови» за ПОР 001-21476215:2018 «Порядок проведення сертифікації дорожньо-будівельних матеріалів (Атестації виробництв)», затвердженому наказом по підприємству від 27 11 2018 № 214, який містить вимоги ІSO/IEC 17065:2012 «Оцінювання відповідності Вимоги до органів, що сертифікують продукцію, процеси та послуги».
У відповідності до вище зазначеного Порядку 001-21476215:2018 термін розгляду заявки та прийняття рішення за заявкою на проведення робіт по атестації виробництв асфальтобетонних і щебенево-мастикових сумішей на відповідність продукціїІ вимогам ДСТУ Б В.2.7-119-2011 «Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон дорожній та аеродромний. Технічні умови» та ДСТУ Б В.2.7-127:2015 «Суміші асфальтобетонні і асфальтобетон щебенево-мастикові. Технічні умови» не перевищує 15 діб з дня її реєстрації. За результатами обстеження виробництва у термін до одного місяця приймається рішення щодо видачі атестату.
Ураховуючи наведене вище, вимога щодо надання учасником у складі тендерної пропозиції копії атестату на виробництво сумішей, встановлена Замовником у тендерній документації правомірно з дотриманням принципів визначених ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.c12
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 10.04.2020 09:43
Згідно п. 4 додатку 2 до тендерної документації Учасник повинен мати власну чи залучену випробувальну(ні) дорожню(ні) лабораторію(ї) для проведення вхідного та операційного контролю (далі – вимірювальна лабораторія), яка спроможна виконувати контроль якості будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, які необхідні для надання послуг, що є предметом закупівлі. Для документального підтвердження наявності вимірювальної(-их) лабораторії(-й) Учасник повинен надати, у тому числі, документ (-ти) про відповідність лабораторії вимогам чинного законодавства України (свідоцтво, рішення тощо про атестацію (сертифікацію) тощо та/або копію свідоцтва про відповідність системи керування вимірюваннями вимогам ДСТУ ISO 10012: 2005*) з додатком, де вказано галузь атестації (сертифікації) тощо, що видане компетентним органом та дійсне (чинне) на дату його подання Учасником. Доводимо до відома Замовника що, крім акредитованих лабораторій, перелік яких міститься на офіційному веб-порталі Національного агентства з акредитації України, здійснювати контроль якості будівельних матеріалів, виробів і конструкцій можуть на законних підставах незалежні компетентні лабораторії, одну з яких планує залучати автор звернення. Вимоги щодо організації та порядку здійснення уповноваження і атестації, у тому числі, і повірочних, калібрувальних та вимірювальних лабораторій у державній метрологічній системі на проведення метрологічних робіт та оформлення їх результатів були встановлені наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.03.2005 № 71 "Про затвердження Правил уповноваження та атестації у державній метрологічній системі", який було скасовано на підставі наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 23.09.2015№ 1192. З набуттям чинності Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» обов'язковість атестації лабораторії була скасована. Перевірка компетентності лабораторії на державному рівні проводиться виключно Національним агентством з акредитації України на відповідність вимогам міжнародного стандарту ДСТУ ISO/IEC 10012:2005. Ця процедура є обов’язковою лише для випробувальних лабораторій, які проводять випробування з метою оцінки відповідності продукції технічним регламентам. Законодавчих підстав для обов’язкового проведення перевірки компетентності лабораторії на підприємстві (для власних потреб) немає, що відповідає світовому досвіду. Підтвердження технічної компетентності лабораторій незалежною третьою стороною є загально прийнятою практикою у країнах ЄС. Обираючи компетентну лабораторію виробник чи постачальник продукції або замовник послуг лабораторії, тим самим, мінімізує ризик випуску чи постачання неякісної продукції або отримання недостовірних, упереджених результатів вимірювань. З метою недопущення дискримінації, та встановлення рівних умов для усіх учасників, просимо виключити вищезазначений пункт з тендерної документації в частині вимоги про надання документа про відповідність лабараторії чинному законодавству України з додатками, оскільки такі вимоги не підкріплені нормами чинного законодавства та порушують принципи здійснення публічних закупівель. Атестація чи сертифікація згідно чинного законодавства не є обов’язковими, тому Замовник не має право вимагати такі документи.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі - Замовник) повідомляє наступне.
Пунктом 4 додатку 2 «Перелік документів, які вимагаються для підтвердження відповідності позиції учасника кваліфікаційним та іншим вимогам замовника» до Тендерної документації, зокрема, встановлено, що для підтвердження наявності власної(их) чи залученої(их) дорожньої(іх) лабораторії(ій) для проведення вхідного та операційного, яка спроможна виконувати контроль якості будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, які необхідні для надання послуг, що є предметом закупівлі, надається документ(ти) про відповідність лабораторії вимогам чинного законодавства України (свідоцтво, рішення тощо про атестацію (сертифікацію) тощо та/або копію свідоцтва про відповідність системи керування вимірюваннями вимогам ДСТУ ISO 10012: 2005) з додатком, де вказано галузь атестації (сертифікації) тощо, що видане компетентним органом та дійсне (чинне) на дату його подання Учасником.
Дана вимога встановлена Замовником з урахування затвердженого Державним агентством автомобільних доріг України 01.01.2017 Посібника № 1 до ДБН В.2.3-4:2015 Контроль якості будівництва автомобільних доріг загального користування, який, в свою чергу, призначений для використання при виконання робіт з контролю якості будівництва автомобільних доріг загального користування і доповнює в цій частині ДБН В.2.3-4:2015.
Так, пунктом 5.1 розділу 5 «Лабораторний контроль» цього Посібника встановлено, що основними задачами лабораторії є постійний контроль якості матеріалів, виробів і конструкцій, використовуються при виконанні дорожньо-будівельних робіт, вивчення причин виникнення дефектів і розроблення заходів щодо усунення причин виникнення дефектів. Випробувальна лабораторія передбачає на державному рівні перевірку технічної компетентності відповідним органом. Випробувальна лабораторія повинна бути оснащена необхідними повіреними (каліброваними) засобами вимірювань та атестованим випробувальним обладнанням, актуалізованим комплектом нормативно-технічної документації, що необхідні для правильного проведення випробувань та вимірювань. Обладнання та прилади випробувальної лабораторії повинні бути повірені в установленому порядку.
Водночас, згідно з ч. 1, 2 ст. 15 Господарського кодексу України у сфері господарювання застосовуються технічні регламенти, стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови. Застосування стандартів, кодексів усталеної практики чи їх окремих положень є обов'язковим, зокрема для суб'єктів господарювання, якщо обов'язковість застосування стандартів чи кодексів усталеної практики установлено нормативно-правовими актами.
У свою чергу, згідно з п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України від 05.06.2014 «Про стандартизацію» – стандарт це нормативний документ, заснований на консенсусі, прийнятий визнаним органом, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.
Статтею 6 цього Закону визначено, що залежно від рівня суб'єкта стандартизації, що приймає нормативні документи, стандарти поділяються на:
1) національні стандарти та кодекси усталеної практики, прийняті національним органом стандартизації;
2) стандарти, кодекси усталеної практики та технічні умови, прийняті підприємствами, установами та організаціями, що здійснюють стандартизацію.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону національний стандарт - стандарт, прийнятий національним органом стандартизації та доступний для широкого кола користувачів.
Так, наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 25.07.2005 № 187 затверджено Національний стандарт України ДСТУ ISO 10012:2005 «Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання», який установлює загальні вимоги і містить настанови щодо керування процесами вимірювання та метрологічного підтверджування придатності вимірювального обладнання, яке використовують для підтримання і демонстрування відповідності метрологічним вимогам.
Ураховуючи наведене вище, вимога щодо надання учасником у складі тендерної пропозиції копії свідоцтва, рішення тощо про атестацію (сертифікацію) тощо та/або копію свідоцтва про відповідність системи керування вимірюваннями вимогам ДСТУ
ISO 10012:2005, встановлена Замовником у тендерній документації правомірно з дотриманням принципів визначених ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.c13
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 10.04.2020 09:44
Суть вимоги викладено у доданому до неї файлі
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі - Замовник) у відповідь на вимогу зазначає, що Законом, а саме абзацом четвертим частини другої статті 16, встановлено кваліфікаційний критерій, відповідно до якого учасники документально підтверджують, саме досвід виконання аналогічного договору.
Таким чином відповідна інформація надається по вже 100% виконаному договору, як це передбачено Законом.
Разом з тим, Замовником з урахуванням принципів закупівель та чинних нормативно-правових актів, з метою розширення кола потенційних учасників закупівлі, встановлено у тендерній документації вимогу, що вказана у Скарзі, виходячи з наступного.
Зазначаємо, що використаний Замовником критерій у розмірі 85 % не може бути витлумаченим як дискримінаційний, оскільки не перевищує межу очікуваної вартості предмету закупівлі у розмірі 100% і стосується всіх учасників торгів без виключень.
У свою чергу, тендерна документація та її вимоги розроблені відповідно до відповідних нормативних документів.
Зокрема, вимогами пункту 5.22 "СОУ 42.1-37641918-085:2018 АВТОМОБІЛЬНІ ДОРОГИ. ПРАВИЛА ВИЗНАЧЕННЯ ВАРТОСТІ РОБІТ З ПОТОЧНОГО РЕМОНТУ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЙНОГО УТРИМАННЯ" передбачені кошти на ризик вартістю до 15 % від договірної ціни (ЯКІ НЕОБХІДНО ПЕРЕДБАЧИТИ В ДОГОВОРНІЙ ЦІНІ) для виконання робіт з поточного ремонту автомобільних доріг призначені на відшкодування: а) збільшення вартості обсягів робіт та витрат, характер і методи виконання яких не можуть бути точно визначені при розробці кошторисів і уточнюються в процесі виконання робіт; б) збільшення вартості робіт, спричиненого зміною національних стандартів на окремі матеріали, вироби, конструкції, устаткування тощо, в зв’язку з підвищенням протипожежних, санітарних та експлуатаційних вимог до будівель і споруд, з поліпшенням технічних та якісних характеристик дорожньо-будівельних матеріалів, виробів, конструкцій; в) витрат, які пов’язані з додатковими роботами та обсягами при виконанні робіт з поточного ремонту, що мають непередбачуваний характер виконання та не можуть бути чітко зпрогнозовані. Кошти на ці витрати визначаються відповідно до нормативно-правових актів, але не можуть становити більше 15 % від підсумку глав 1 – 7 ЗКР.
Вказані кошти на ризик використовуються в тому числі для проведення аварійних робіт, ліквідація надзвичайних ситуацій і наслідків стихійних явищ, обставин непереборної сили, складні (спеціалізовані) об’єкти і роботи (види та обсяги робіт визначаються при настанні непередбачених обставин ( в т.ч. нижчезазначених) та підтверджується дефектними актами на підставі обстежень фактичного стану, інженерних вишукувань, діагностики і випробувань, окремими кошторисами, які непередбачені основним кошторисом.
Також, зазначена вимога тендерної документації стосовно завершення або виконання аналогічного Договору не менше, ніж на 85 % кореспондується з п. 7 Інструкції з підготовки тендерної документації «Учасник зазначає в тендерній пропозиції повне найменування та місцезнаходження щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати як субпідрядника до виконання робіт у обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю», у зв`язку з чим вимога Замовника щодо необхідності щодо 85% підтвердження досвіду є оптимальним рішенням, яке жодним чином не порушує прав Учасників, а тільки підтверджує їх спроможність надати послуги передбачені відповідною тендерною документацією.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.b14
Статус:
Відхилена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 10.04.2020 13:36
Відповідно до пункту 5 Інструкції з підготовки тендерної пропозиції тендерної документації Замовник вимагає від учасників наявність у них обладнання та матеріально-технічної бази. Зокрема, перелік та кількість техніки та обладнання, необхідні для виконання робіт містить одночасно вимогу щодо наявності цементорозподілювача у кількоситф 1 шт иа Ресайклера марки Wirtgen WR 2500 S або аналогу у кількості 1шт. Зазначені вимоги тендерної документації є неправомірними та дискримінаційними, які обмежують потенційне коло учасників даної закупівлі, виходячи з наступного.
Призначенням цементорозподілювача є його завантаження дисперсним мінеральним в’яжучим або його суспензією та розподілення по поверхні розпушеного шару грунту. Відповідно до технічних характеристик ресайклера марки WR 2500 S до його комплектації входить розподільча рампа і трубопровід WM 1000 для подачі з устаткуванням для приготування цементо-водної суспензії (див. стор. 7 тех.характеристик). Тобто, ресайклер є можливим дляі використання в якості цементорозподілювача.
Виходячи з вищевикладеного, Замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до Документації в цій частині.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі - Замовник) повідомляє наступне.
Враховуючи вимоги пункту 29 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі – Закон), тендерна документація розробляється та затверджується Замовником.
Крім того, тендерна документація повинна містити перелік складових, визначених частиною другою статті 22 Закону, у тому числі інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію.
При цьому, частиною третьою статті 22 Закону встановлено, зокрема, що тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
Перелік документів, які учасник повинен надати у складі тендерної пропозиції, визначається Замовником самостійно, виходячи зі специфіки предмета закупівлі, з урахуванням частини третьої статті 5 Закону та дотриманням принципів, закріплених у статті 3 Закону.
Згідно затвердженої проектно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу, передбачена технологія виконання робіт із застосуванням цементорозподілювача та ресайклера марки Wirtgen WR 2500 S або аналогу. Тому заміна комплекту техніки, вказаної у Технічному завданні (Додаток 5) є неприпустима.
Ураховуючи наведене та вимоги розробленої проектно-кошторисної документації на поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення, Учасник повинен виконати умови тендерної документації.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.b15
Статус:
Вирішена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 15.04.2020 13:11
Згідно п. 1.5 додатку 2 до тендерної документації Учасник торгів повинен надати інформаційну довідку про наявність матеріально - технічної бази (виробничих баз, офісних приміщень, тощо) необхідної для надання послуг відповідно до вимог технічного завдання, а також з дотриманням технології надання послуг згідно з діючими нормами і правилами згідно Таблиці.
Крім того, в підтвердження інформації викладеної в довідці,Учасник надає відповідні документи, що посвідчують право власності або користування таким майном.
Враховуючи зміст зазначеної вище вимоги виробничих баз, офісних приміщень, тощо повинно бути у кількості 2 і більше. У зв'язку з цим, просимо надати роз'яснення щодо підстав необхідності мати в наявності саме більше одного приміщення або бази.
У разі технічної описки, просимо внести відповідні зміни до тендерної документації та викласти зазначений пункт у наступній редакції:
"1.5. Учасник торгів повинен надати інформаційну довідку про наявність матеріально - технічної бази (виробничої бази, офісного приміщення, тощо) необхідної для надання послуг відповідно до вимог технічного завдання, а також з дотриманням технології надання послуг згідно з діючими нормами і правилами згідно Таблиці.".
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога задоволена
Служба автомобільних доріг у Чернігівській області (далі – Замовник) повідомляє наступне.
Вимога тендерної документації Замовника, викладена в дужках п.1.5 додатку 2 до тендерної документації, відповідно до якої Учасник торгів повинен надати інформаційну довідку про наявність матеріально - технічної бази (виробничих баз, офісних приміщень, тощо) необхідної для надання послуг, зокрема відповідно до вимог технічного завдання, має виключно уточнюючий та роз’яснювальний характер.
Ураховуючи наведене, наявність в потенційного Учасника відомостей щодо матеріально-технічної бази у кількості одної або більше одиниць буде відповідати вказаній вимозі тендерної документації.
Номер вимоги: UA-2020-04-03-002415-a.c16
Статус:
Вирішена
Учасник: AzVirt MMC, Код ЄДРПОУ:2000025721
Дата подання: 17.04.2020 10:07
Встановлені Замовником технічні вимоги до світильників відносяться лише до світильників виробництва однієї компанії.
При цьому, надати еквівалент вказаному світильнику неможливо, оскільки відсутній будь-який виробник, який може запропонувати еквівалентні світильники з такими ж технічними характеристиками у їх сукупності, яка вимагається Документацією.
Провівши дослідження ринку даних світильників та проаналізувавши документи, які підтверджують технічні характеристики, постачальниками різноманітних торгівельних марок різних виробників, встановлено, що неможливо надати на кожну окрему характеристику світильника саме той документ, який визначив Замовник у Документації (наприклад, Термін служби має підтверджуватись тільки Паспортом виробника, або Максимальна напруга має підтверджуватись тільки Протоколом випробувань та ін.).
Таким чином, Замовник (члени тендерного комітету), затвердив Документацію, та встановив вимоги щодо надання документального підтвердження кожної позиції технічної характеристики світильника чітко визначеними документами Виробника світильників ДТУ18У-50.
Враховуючи вище зазначене, умови даної закупівлі містять ознаки зловживання Замовником службовим становищем та ознаки попередньої змови. Замовник, встановивши такі дискримінаційні вимоги, суттєво обмежив конкуренцію, позбавивши нас можливості прийняти участь у закупівлі та виконати замовлення за можливо найнижчою ціною.
Вимагаємо внести зміни у тендерну документацію та усунути дискримінаційні вимоги.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога задоволена
Вимога врахована. Будуть внесені відповідні зміни до тендерної документації.
Чи доцільне, на ваш погляд, розділення предмету закупівлі на лоти в цій закупівлі??
Так