Державна аудиторська служба України (далі – ДАСУ) на виконання доручень Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля від 30.03.2023 № 9200/1/1-23, від 31.01.23 № 2830/1/1-23 та від 27.02.23 № 2830/11/1-23, провела 38 перевірок, щодо нецільового використання бюджетних коштів при закупівлі обладнання для місцевих автоматизованих систем централізованого оповіщення (далі – МАСЦО) (листи ДАСУ від 12.06.2023 №003000-11/6633-2023 та від 07.04.2023 №003000-11/3997-2023), в тому числі Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради (далі – Департамент). Виявлено численні порушення. Матеріали передано до правоохоронних органів. Офісом генерального прокурора порушено кримінальні провадження за порушення вимог ст.191 ККУ відносно посадових осіб Департаменту, в тому числі відносно посадових осіб Одеської міської ради.
Оголошений тендер комунальною установою «центр інтегрованої системи відеоспостереження та відеоаналітики міста Одеси (центр-«077»)» за бюджетні кошти на закупівлю обладнання систем оповіщення не відповідає Постанові КМУ від 27.09.2023 №733 (Постанова), Кодексу цивільного захисту України, Наказу МВС від 08.02.2019 №93 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.04.2019 р. за № 418/33389 (Наказ).
Проведення тендеру не що інше, як нецільове використання бюджетних коштів і корупційна складова.
Заявлене обладнання не може складати компоненти систем оповіщення. В тендерах, які провів Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради і тендер в травні 2023 року на суму 2.5 млн.грн. №UA-2023-05-03-005491-a проводив «Центр-«077», переможцем призначено ТОВ «Інженіринг-Аналітика» (код 41522192).
У пункті 1.1 Додатку 1 до тендерної документації зазначено, що обладнання, яке придбавається, повинно забезпечувати централізоване оповіщення населення у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій в місті Одеса.
У відповідності з підпунктами 6, 7 пункту 2 статті 19 розділу ІІІ Кодексу цивільного захисту України забезпечення централізованого оповіщення населення у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій покладене на органи місцевого самоврядування шляхом створення та підтримання у постійній готовності місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій (надалі - МАСЦО), здійснення її модернізації та забезпечення функціонування.
Таким чином, обладнання, яке є предметом торгів, повинно входити до складу МАСЦО та у повній мірі забезпечувати виконання всіх функцій, визначених наведеними нижче діючими в Україні нормативно-правовими актами і документами.
Кодекс цивільного захисту України
Стаття 30 Оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій
Оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій забезпечується шляхом:
- централізованого використання електронних комунікаційних мереж загального користування, у тому числі мобільного (рухомого) зв’язку, відомчих електронних комунікаційних мереж і електронних комунікаційних мереж суб’єктів господарювання в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також мереж загальнонаціонального, регіонального та місцевого радіомовлення і телебачення та інших технічних засобів передавання (відображення) інформації;
- функціонування в населених пунктах, а також місцях масового перебування людей сигнально-гучномовних пристроїв та електронних інформаційних табло для передачі інформації з питань цивільного захисту;
- підключення технічних засобів мовлення до автоматизованих систем централізованого оповіщення з установленням спеціального обладнання для автоматизованої передачі сигналів та повідомлень про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій;
- організаційно-технічної інтеграції різних систем централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій та автоматизованих систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення.
Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та організації зв’язку у сфері цивільного захисту затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2017 р. № 733
Пункт 11. Місцеві органи виконавчої влади (органи місцевого самоврядування) використовують системи автоматизованого виклику для інформування (виклику) осіб керівного складу, координаційних органів територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, аварійно-рятувальних служб.
Системи автоматизованого виклику забезпечують передачу необхідної інформації (мовних або текстових повідомлень).
Пункт 18. Доведення сигналів, повідомлень про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій до населення, а також інформування здійснюється через АТ “НСТУ”, державні і публічні телерадіокомпанії, комунальні, громадські та інші телерадіоорганізації незалежно від форми власності з використанням їх телемереж та мереж ефірного радіомовлення;
Пункт 21. Переривання трансляції програм мовлення для оповіщення населення здійснюється в автоматичному режимі за допомогою спеціальних технічних засобів, встановлених в апаратних телерадіоорганізацій та в чергових службах органів місцевого самоврядування.
Виходячи з вимог до обладнання, що містяться у пункті 3 Додатку 1 до тендерної документації, абсолютна більшість функцій, обов’язковість виконання яких регламентована діючими в Україні нормативно-правовими актами і документами, не передбачена.
У п.3 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено: "Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців". Проте, у Додатку №2 до тендерної документації в р. 2 і р. 3 Замовником вказано: "Залучення інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців у цій процедурі закупівлі – НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО".
Таким чином, дана вимога Замовника порушує ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" , а саме: п.4 "недискримінація учасників та рівне ставлення до них", оскільки є дискримінаційною по відношенню до учасників, які планують залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців для підтвердження кваліфікаційних критеріїв щодо наявності обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявності працівників, які мають необхідні знання та досвід.
В р.4 Додатку №2 до Тендерної пропозиції "Інша інформація встановлена відповідно до законодавства (для УЧАСНИКІВ — юридичних осіб, фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців)"в п. 11 Замовником вимагається "ЛИСТ (гарантійний, авторизаційний тощо) від виробника (або офіційного представництва виробника в Україні) основного обладнання (гучномовців та ІР підсилювача), які пропонуються до постачання Учасником, відповідно до ДОДАТКУ 1 до Тендерної документації, про підтвердження повноважень Учасника на постачання такого обладнання Замовнику, його подальше технічне обслуговування Учасником та підтвердження гарантійних зобов’язань". Проте, оскільки предметом закупівлі є лише придбання і встановлення пристроїв гучного мовлення та допоміжного обладнання, а технічне обслуговування не є предметом закупівлі, то замовник не має права вимагати гарантійний або авторизаційний лист щодо технічного обслуговування обладнання.
Слід зазначити, що зазначені чинні в Україні нормативні документи гармонійно узгоджені з рекомендаціями розробленого Європейським Інститутом Телекомунікацій стандарту ETSI TS 102 182.
Як і тендери (UA-2023-05-03-005491-a, UA-2022-11-14-012287-a, UA-2021-10-07-001143-a), проводяться без розробленої, затвердженої, та погодженої в ДСНС (п.7 Постанови КМУ від 27.09.17 №733) проектно-кошторисної документації (ПКД).
Не враховано перевірку ДАСУ сумісно з ДСНС. Закупівля обладнання як департаментом, так і Центром-007 Одеської міської ради, однакова.
Термін поставки визначений до 30.11.2023 р. Враховуючи, що згідно Закону України «Про публічні закупівлі» визначено терміни оскарження, заключення контракту, то на поставку обладнання визначено короткі терміни, як і в попередніх тендерах, приблизно від 60-70 календарних днів. Що говорить про тендер, який організовано під заздалегідь вже визначеного переможця. Такі дії мають корупційних характер і можуть призвести до розтрати бюджетних коштів. Чим будуть нанесені збитки місцевому бюджету.
Розділ договору «Відповідальність сторін» вказує на жорсткі санкції відносно постачальника за порушення умов договору. Що дає змогу стверджувати, що такими умовами заздалегідь відсувають інших постачальників.
Наведені в п.3 Додатка 1 технічні вимоги до обладнання 234 (!) пункти однозначно свідчать про те, що тендер проводиться під одного конкретного учасника.
Без ознайомлення з проектно-кошторисною документацією неможливо визначити вартість обладнання, матеріалів, що закуповується, а також кошторис послуг по виконанню монтажних робіт. Враховуючи, що закупівля проводиться за бюджетні кошти, ПКД повинно бути погоджено/затверджено Держбудекспертизою.
Відсутність ПКД пряме порушення Постанови КМУ від 07.09.2017 №733.
Три тендери, які були проведені по закупівлі аналогічного обладнання – це нецільове використання бюджетних коштів.
І цей тендер по закупівлі обладнання, яке не може бути МАСЦО, або їх складовими це нецільове використання бюджетних коштів.
Враховуючи вищевикладене даний тендер має бути відмінений.
Додатки: 1. Лист ДАСУ від 07.04.2023 №003000-11/3997-2023;
2. Лист ДАСУ від 12.06.2023 №003000-11/6633-2023.
Розгорнути
Згорнути
Замовником внесено зміни до Тендерної документації, в частині пункту 11 Розділу 4 «Інша інформація встановлена відповідно до законодавства» Додатка 2 до Тендерної документації, що стосується інших зауважень викладених у вимозі, то роз’яснення по ним надано у завантаженому документі.