Відповідно до п. 5 Додатку № 3 до проекту Державного контракту, ЗАМОВНИК проводить аудити складських потужностей на яких зберігається Товар, який постачається за цим Договором, на відповідність Критеріям аудиту (Додаток №3.2). ПОСТАЧАЛЬНИК зобов’язується надати (забезпечити) представнику ЗАМОВНИКА доступ до цих складських потужностей. У разі відмови у наданні доступу, або будь якому іншому перешкоджанню в проведені аудиту, яке не дає розпочати, провести та/або закінчити аудит, відомості про це фіксуються в Критеріях аудиту, а аудит вважається непроведеним.
Про намір провести аудит ЗАМОВНИК інформує ПОСТАЧАЛЬНИКА не менше ніж за 24 (двадцять чотири) години до запланованої дати, засобами електронної пошти у порядку, визначеному цим Договором.
Планові аудити складських потужностей проводяться згідно з графіком ЗАМОВНИКА, позапланові – у разі отримання скарг (дві та більше) від ОТРИМУВАЧА, обґрунтованої підозри, щодо якості та безпечності харчових продуктів, а також виявлення неякісного та/або небезпечного Товару під час його обігу.
Висновок аудиту згідно з Критеріями аудиту складських потужностей (Додаток № 3.2 до цього Договору) встановлюється, з урахуванням відсотку виконання вимог та наявності чи відсутності критичних невідповідностей, а саме: відповідає вимогам на вищому рівні / відповідає вимогам на базовому рівні / не відповідає вимогам.
Якщо встановлено рівень «відповідає вимогам на базовому рівні» (відсоток виконання вимог більше або дорівнює 70% але менше 90% критичні невідповідності відсутні) ПОСТАЧАЛЬНИК протягом 10 календарних днів, після отримання звіту, розробляє та надає План коригувальних дій ЗАМОВНИКУ.
Якщо встановлено рівень «не відповідає вимогам» (відсоток виконання вимог менше 70% та/або наявні критичні невідповідності) ПОСТАЧАЛЬНИК протягом 10 календарних днів, після отримання звіту, розробляє та надає План коригувальних дій ЗАМОВНИКУ та впроваджує коригувальні дії та/або коригування, (з урахуванням яких відсоток виконання вимог буде становити більше або дорівнює 70% та виправлені всі критичні невідповідності) протягом 10 календарних днів після отримання звіту, з наступною перевіркою їх виконання ЗАМОВНИКОМ.
У випадку, якщо коригувальні дії та/або коригування не розроблено, не впроваджено у визначені терміни та/або не надано підтвердження їх виконання ЗАМОВНИК має право розірвати Договір.
Крім того, в п. 7.3.2.проекту Державного контракту, у разі відмови з боку ПОСТАЧАЛЬНИКА у наданні доступу або будь якому іншому перешкоджанню в проведені аудиту складських потужностей та/або відбору зразків, яке не дає розпочати, провести та/або закінчити аудит та/або відбір зразків та/або ненадання документів/копій документів, які вимагаються Додатком №3 до цього Договору з ПОСТАЧАЛЬНИКА стягується штраф у розмірі 0,01 (нуль цілих одна сота) відсотка від вартості Договору. У випадку повторної відмови у наданні доступу, або будь якому іншому перешкоджанню в проведенні аудиту складських потужностей на відповідність Критеріям аудиту та/або відбору зразків, яке не дає розпочати, провести та/або закінчити аудит та/або відбір зразків та/або ненадання документів/копій документів, які вимагаються Додатком №3 до цього Договору, ЗАМОВНИК додатково має право в односторонньому порядку розірвати Договір.
Варто зауважити, що у випадку виявлення невідповідності або обґрунтованої підозри щодо невідповідності, фактично поставленого Товару або його частини в проекті Державного контракту передбачений порядок дій, зокрема, в п. 3 Додатку № 3 до проекту Державного контракту.
Окрім того, аудит складських потужностей суб’єктів господарювання є одним із заходів державного контролю, встановленого Законом України від 8 травня 2017 року № 2042-VIII «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» (надалі – Закон № 2042).
Відповідно п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 2042 державний контроль - діяльність компетентного органу, його територіальних органів, державних інспекторів, державних ветеринарних інспекторів, помічників державного ветеринарного інспектора та уповноважених осіб, що здійснюється з метою перевірки відповідності діяльності операторів ринку вимогам законодавства про харчові продукти, корми, здоров’я та благополуччя тварин, а також усунення наслідків невідповідності та притягнення до відповідальності за порушення відповідних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону № 2042 під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право:
1) безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи;
2) здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов’язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів;
3) здійснювати відбір зразків з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин;
4) проводити аудит постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР, за умови наявності відповідної підготовки;
5) перевіряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин і отримувати їх копії;
6) здійснювати інтерпретацію результатів лабораторних досліджень (випробувань) зразків;
7) видавати приписи щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин тощо.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 667 (надалі – Положення про Держпродспоживслужбу) Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) тощо.
Тобто, проведення контролю (аудиту) складських потужностей суб’єкта господарювання, оператора ринку харчових продуктів, відноситься до виключної компетенції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, а саме, Держпродспоживслужби.
Законом № 2042, Законом України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» іншими законними та підзаконними нормативно-правовими актами регулюються питання проведення заходів державного контролю в сфері дотримання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти.
Зокрема, передбачений конкретний порядок, строки та межі проведення перевірок потужностей операторів ринку, який встановлено Порядком визначення періодичності здійснення планових заходів державного контролю потужностей, затвердженого Постановою КМУ № 896 від 31.10.2018 р., крім того, порядок оскарження висновків перевірки, передбачена відповідальність за недотримання вимог законодавства.
Натомість, у Замовника відсутні правові підстави та повноваження для проведення аудиту потужностей суб’єктів господарювання.
Дублювання Замовником повноважень органів державного нагляду (контролю), є таким, що суперечить чинному законодавству України та створює додаткові корупційні ризики під час виконання державного контракту.
Враховуючи викладене, просимо видалити положення про проведення аудиту потужностей операторів ринку харчових продуктів з проекту Державного контракту. У зв’язку із цим видалити також і Додаток 3.2. до Державного контракту, як похідні положення Держаного контракту.
Розгорнути
Згорнути
відповідь:
Вітаємо!
Основною метою укладеного державного контракту (договору) є безперебійне задоволення нагальних потреб функціонування держави, забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів країни.
Листом Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Міноборони від 27.02.2024 № 409/3/397 погоджено проєкт державного контракту (договору) без рекомендацій у цій частині.
Пунктом 6.1 розділу 6 Статуту ДП “ДОТ” передбачено право підприємства взаємодіяти з іншими підприємствами, установами та організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності на підставі договорів.
Проектом Договору передбачено плановий та позаплановий аудит потужностей виробництва у разі виникнення системних скарг, обґрунтованої підозри щодо якості та безпечності Товару, а також виявлення невідповідного Товару.
Згідно з Положенням про Управління контролю якості державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція закупівель у сфері оборони», затвердженим наказом ДП МОУ «АЗуСО» від 01.12.2023 р. № 17-ОД, до завдань та обов’язків Управління віднесено, зокрема, проведення аудитів на виробництвах/складах на відповідність дотримання вимог системи управління безпечністю харчових продуктів. Оформлення звітності за результатами проведеного аудиту (п. 2.5).
Таким чином, проведення зазначених заходів відбуватиметься в рамках взаємодії сторін Договору.
Так, згідно з п.п. 11 – 13 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оборонні закупівлі», «Державний замовник: здійснює планування оборонних закупівель, на підставі чого:
11) проводить оцінювання відповідності та визначає способи гарантування відповідності товарів, робіт і послуг оборонного призначення встановленим вимогам державного замовника;
12) проводить ідентифікацію та аналіз ризиків щодо товарів, робіт і послуг оборонного призначення та учасників відбору, а також безпосередньо або через закупівельну організацію подає запити на здійснення державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення у визначеному ним порядку;
13) здійснює контроль якості товарів, робіт і послуг у разі встановлення їх відповідності вимогам законодавства та умовам державних контрактів (договорів) – забезпечує їх приймання».
Такі повноваження замовника, який є відповідачем у даній справі, прямо кореспондуються з відповідними зобов’язаннями виконавця державного контракту (договору) з оборонних закупівель. Так, п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про оборонні закупівлі», «Виконавець державного контракту (договору):
6) сприяє здійсненню державним замовником контролю за виконанням державного контракту (договору), у тому числі на окремих етапах його виконання, що не передбачає втручання у виробничу та господарську діяльність виконавця державного контракту (договору);
7) забезпечує можливість здійснення державним замовником контролю якості товарів, робіт і послуг – встановлення їх відповідності вимогам законодавства та умовам державного контракту (договору)».
Наведені законодавчі норми повністю спростовують доводи позивача, адже правова природа відносин між замовником та виконавцем державного контракту жодним чином не свідчить про вчинення першим заходів державного нагляду (контролю) по відношенню до другого.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” (далі - Закон №771) дія цього Закону поширюється на: санітарні заходи, об'єкти санітарних заходів; вимоги до окремих показників якості харчових продуктів; операторів ринку та потужності.
Відповідно до пункту 6 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. №667, Держпродспоживслужба для виконання покладених на неї завдань має право: залучати в установленому порядку до участі у проведенні карантинних заходів, наданні практичної допомоги в організації і здійсненні контролю та нагляду за виконанням ветеринарно-санітарних заходів, вивченні окремих питань вчених і фахівців, працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій; безперешкодного доступу у межах повноважень, передбачених законом, до потужностей та інших об’єктів державного нагляду (контролю); одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, їх посадових осіб, а також громадян та громадських об’єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань і функцій, у тому числі з метою планування здійснення заходів державного нагляду (контролю); обмежувати, забороняти, тимчасово припиняти діяльність, вживати відповідно до закону інших заходів реагування, у тому числі обмежувати або забороняти ввезення (пересилання) на митну територію України, перевезення через митну територію України (транзит) живих тварин, репродуктивного матеріалу, біологічних продуктів, патологічного матеріалу, кормів, засобів ветеринарної медицини, засобів догляду за тваринами, неїстівних продуктів тваринного походження та харчових продуктів; здійснювати заходи державного нагляду (контролю) відповідно до закону; вимагати відповідно до закону від суб’єктів господарювання усунення виявлених порушень; вживати у межах повноважень, передбачених законом, заходів до усунення порушень вимог закону і притягнення винних у таких порушеннях осіб до відповідальності відповідно до закону; одержувати від посадових осіб та громадян, які мають у власності машини та інші технічні засоби для агропромислового комплексу, документи, необхідні для вирішення питань, що належать до їх компетенції; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного технічного нагляду тощо.
ДП “ДОТ” не здійснює заходів державного нагляду (контроль) та не виконує повноважень контролюючих органів у частині зокрема, проведення перевірок, надання приписів, застосування стягнень.
Замовник не є суб'єктом здійснення державного контролю, у ДП "ДОТ" відсутнє право безперешкодного доступу до потужностей (замовник попередньо інформуватиме Постачальника про заплановану дату аудиту), за договором відсутнє право обмежувати, забороняти, тимчасово припиняти діяльність суб'єктів господарювання (ДП "ДОТ" має право лише отримати від Постачальника план коригувальних дій по приміщеннях де зберігаються товари, які є предметом закупівлі), у ДП "ДОТ" відсутня законодавчо встановлена можливість вимагати усунення виявлених порушень (замовник може лише очікувати виконання коригувальних дій без будь-яких додаткових можливих вимог до суб'єкта господарювання), у ДП "ДОТ" відсутнє право вживати заходи щодо усунення порушень (право в односторонньому порядку відмовитись від договору).
Аудит складських приміщень Постачальника здійснюватиметься виключно з метою перевірки матеріально-технічної бази Постачальника в частині зберігання продуктів харчування, які є предметом закупівлі за договором. Твердження стосовно “фактичного здійснення заходів державного контролю” є хибним та не відповідає дійсності, і є виключно суб'єктивним твердженням.