Номер вимоги: UA-2024-06-05-000518-a.c1
Статус:
Відповідь надана
Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ", Код ЄДРПОУ:39894111
Дата подання: 08.07.2024 13:13
ВИМОГА ЩОДО СКАСУВАННЯ НЕПРАВОМІРНОГО РІШЕННЯ ПРО ВІДХИЛЕННЯ ТЕНДЕРНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ ТОВ «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ»
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
05 червня 2024 року, Управління освіти Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Замовник), оприлюднило в системі публічних закупівель «PROZORRO» (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-06-05-000518-a) оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями на закупівлю робіт: «Будівництво споруди подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційного укриття навчально-виховного комплексу № 183 «Фортуна» з поглибленим вивченням іноземних мов (спеціальної школи І ступеня – гімназії) м. Києва на земельній ділянці за адресою: вул. Юності, 5 у Дніпровському районі м. Києва, (ДК 021:2015: 45210000-2 Будівництво будівель)» (далі – Торги/Закупівлю).
21 червня 2024 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ» (далі – Скаржник/Учасник/ТОВ «УКРБУДПР») подало власну тендерну пропозицію до оголошених Замовником Торгів.
02 липня 2024 року, в електронній системі публічних закупівель оприлюднено повідомлення з вимогою про усунення виявлених під час розгляду тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ», ЄДРПОУ: 39894111 невідповідностей в інформації та / або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та / або подання яких передбачалося тендерною документацією на Закупівлю.
03 липня 2024 року, Учасником завантажено в електронну систему публічних закупівель документи, щодо усунення виявлених Замовником під час розгляду тендерної пропозиції ТОВ «УКРБУДПР» невідповідностей.
04 липня 2024 року, Замовником здійснено розгляд тендерної пропозиція ТОВ «УКРБУДПР», за результатами якого прийнято Рішення у формі Протоколу про прийняття рішення уповноваженою особою від 04.07.2024 року №86 (далі - Рішення) про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «УКРБУДПР» на підставі абзацу п’ятого підпункту першого пункту 44 Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості).
Скаржник вважає, що прийняте Замовником Рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «УКРБУДПР» є необґрунтованим, а дії Замовника неправомірними, з наступних підстав:
ІІ. ДОВОДИ СКАРЖНИКА
Інформація про не усунення Учасником виявлених Замовником невідповідностей тендерної пропозиції Скаржника, яка наведена в Рішенні є такою, що не відповідає дійсним обставинам, у зв’язку із чим ТОВ «УКРБУДПР» вважає Рішення Замовника про відхилення тендерної пропозиції Скаржника необґрунтованим та незаконним.
Так, в абзаці третьому третього аркушу Рішення Замовником зазначено про не виконання Учасником Вимоги Замовника №4, зміст якої наведений нижче:
«Вимога 4. Учасником не надано кошторисну документацію у форматі pdf. (пропечатану та підписану організацією учасником), що суперечить вимогам підпункту 12.1. Додатку 3 до тендерної документації. З усього складу кошторисної документації надано пропечатану та підписану організацією учасником тільки Договірна ціна та Зведений кошторисний розрахунок.»
Як вже зазначалось, 03.07.2024 року ТОВ «УКРБУДПР» виконало Вимоги Замовника, щодо усунення/виправлення виявлених невідповідностей, шляхом завантаження через електронну систему закупівель, зокрема і кошторисної документації у форматі pdf., яка пропечатана та підписана у відповідності до вимог тендерної документації Замовника.
Однак під час перевірки наданих Учасником документів, а саме кошторисної документації у форматі pdf., Замовник зазначив про її невідповідність підпункту 12.1. Додатку 3 до тендерної документації, яка полягає в наступному:
«На підтвердження Учасником було надано кошторисну документацію у форматі pdf. Окремі документи якої не пропечатані та не підписані організацією учасником. На Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-012 на «ЕТР Електротехнічні рішення» наявні підпис та печатка кошторисника Ірини Корбут, натомість в графі «Перевірив» відсутні підпис директора Давіда Кізіменка та печатка підприємства. Також відсутні підпис директора Давіда Кізіменка та печатка підприємства в графі «Перевірив» на Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-021 на «Засоби доступності для мобільних груп населення».
З урахуванням вищевказаних «Формальних» помилок Замовником прийняте Рішення про відхилення тендерної пропозиції Учасника на підставі абзацу п’ятого пункту 44 Особливостей, якою передбачено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли Учасник не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
ТОВ «УКРБУДПР» не може погодитись із відповідним Рішенням Замовника, оскільки виконав всі вимоги Замовника, а саме надав кошторисну документацію у форматі pdf. (пропечатану та підписану організацією учасником) із накладенням КЕП, а описані в Рішенні недоліки є формальними помилками пов’язаними з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції і не можуть бути підставою для відхилення тендерної пропозиції Учасника. Більше того, тендерна документація не містить вимог щодо заповнення кошторисних документів, тобто умовами тендерної документації не вимагається проставлення підписів/печаток у конкретних графах/колонках тощо.
Так, формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов’язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки (пункт 19 частини 2 статті 22 Закону «Про публічні закупівлі» (далі - Закон)). Тобто, законодавець дозволив Учаснику допустити під час складання тендерної пропозиції помилки, проте несуттєві.
Пунктом 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості) визначено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Пунктом 19 частини 2 статті 22 Закону визначено, що тендерна документація повинна містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій.
В свою чергу, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Наказом від 15.04.2020 року №410 «Про затвердження Переліку формальних помилок» (далі - Наказ № 710), затвердило перелік формальних помилок, який замовники повинні використовувати у своїй тендерній документації.
Аналогічний перелік формальних помилок, які не можуть бути підставою для відхилення тендерної пропозиції Учасника, наведений у тендерній документацією Замовника, яка затверджена Протоколом Уповноваженої особи від 18.07.2024 року №51, де у підрозділі першому «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» затверджений опис формальних помилок (далі - Опис).
Так, згідно пункту 6 Опису формальною помилкою вважається – подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що не містить власноручного підпису уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, якщо на цей документ (документи) накладено її кваліфікований електронний підпис.
Наведене свідчить, що законодавець передбачив чіткий перелік помилок, які унеможливлюють відхилення тендерних пропозицій учасників процедури закупівлі.
Тобто, наявне упереджене ставлення до Скаржника, яке проявляється в непрозорому підході до оцінки тендерної пропозиції ТОВ «УКРБУДПР», та таке рішення має бути скасоване.
Підстави для відхилення тендерної пропозиції Учасника, що зазначені у Рішенні Замовника є неправомірними, оскільки Скаржником виконано усі вимоги тендерної документації, проте Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію Скаржника на підставі формальних помилок, які не можуть бути підставою для відхилення.
Враховуючи вищевикладене, - ПРОШУ:
1. Скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ» на закупівлю по предмету: «Будівництво споруди подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційного укриття навчально-виховного комплексу № 183 «Фортуна» з поглибленим вивченням іноземних мов (спеціальної школи І ступеня – гімназії) м. Києва на земельній ділянці за адресою: вул. Юності, 5 у Дніпровському районі м. Києва, (ДК 021:2015: 45210000-2 Будівництво будівель)», номер оголошення в електронній системі закупівель UA-2024-06-05-000518-a.
Розгорнути
Згорнути
Рішення замовника: Вимога не задоволена
ПРОТОКОЛ
ЩОДО ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ УПОВНОВАЖЕНОЮ ОСОБОЮ
«10» липня 2024 р. № 101 м. Київ
1. Про розгляд вимоги UA-2024-06-05-000518-a.c1 від 08.07.2024 учасника Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ», код ЄДРПОУ: 39894111 (далі – Учасник, Скаржник) (надалі по тексту – Вимога) щодо закупівлі: «Будівництво споруди подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційного укриття навчально-виховного комплексу № 183 «Фортуна» з поглибленим вивченням іноземних мов (спеціальної школи І ступеня – гімназії) м. Києва на земельній ділянці за адресою: вул. Юності, 5 у Дніпровському районі м. Києва, (ДК 021:2015: 45210000-2 Будівництво будівель)», № UA-2024-06-05-000518-a та надання роз’яснень по неї.
2. Про оприлюднення відповіді на Вимогу в електронній системі закупівель через авторизований електронний майданчик відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» від 12.10.2022 № 1178 (далі — Особливості).
Під час розгляду першого питання порядку денного:
Відповідно до абзацу другого пункту 46 Особливостей у разі коли учасник процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов’язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через чотири дні з дати надходження такого звернення через електронну систему закупівель, але до моменту оприлюднення договору про закупівлю в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.
8 липня 2024 року в електронній системі закупівель оприлюднена Вимога, яка зареєстрована за ідентифікатором UA-2024-06-05-000518-a.c1.
Виходячи зі змісту Вимоги та норм чинного законодавства України у сфері публічних закупівель, надаємо наступну інформацію на Вимогу, а саме:
Щодо суті Вимоги:
Скаржник вважає, що прийняте Замовником Рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «УКРБУДПР» є необґрунтованим, а дії Замовника неправомірними, з наступних підстав:
Відповідно до Вимоги № 4 Замовника «Учасником не надано кошторисну документацію у форматі pdf. (пропечатану та підписану організацією учасником), що суперечить вимогам підпункту 12.1. Додатку 3 до тендерної документації. З усього складу кошторисної документації надано пропечатану та підписану організацією учасником тільки Договірна ціна та Зведений кошторисний розрахунок.»
На думку Учасника, 03.07.2024 він виконав вимоги Замовника, щодо усунення/виправлення виявлених невідповідностей, шляхом завантаження через електронну систему закупівель, зокрема і кошторисної документації у форматі pdf., яка пропечатана та підписана у відповідності до вимог тендерної документації Замовника. Однак під час перевірки наданих Учасником документів, а саме кошторисної документації у форматі pdf., Замовник зазначив про її невідповідність підпункту 12.1. Додатку 3 до тендерної документації, яка полягає в наступному: «На підтвердження Учасником було надано кошторисну документацію у форматі pdf. Окремі документи якої не пропечатані та не підписані організацією учасником. На Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-012 на «ЕТР Електротехнічні рішення» наявні підпис та печатка кошторисника Ірини Корбут, натомість в графі «Перевірив» відсутні підпис директора Давіда Кізіменка та печатка підприємства. Також відсутні підпис директора Давіда Кізіменка та печатка підприємства в графі «Перевірив» на Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-021 на «Засоби доступності для мобільних груп населення».
На думку Скаржника, вказані помилки є формальними.
Учасник вважає, що з урахуванням вищевказаних «Формальних» помилок Замовником прийняте Рішення про відхилення тендерної пропозиції Учасника на підставі абзацу п’ятого пункту 44 Особливостей, якою передбачено, що Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли Учасник не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
ТОВ «УКРБУДПР» не може погодитись із відповідним Рішенням Замовника, оскільки виконав всі вимоги Замовника, а саме надав кошторисну документацію у форматі pdf. (пропечатану та підписану організацією учасником) із накладенням КЕП, а описані в Рішенні недоліки є формальними помилками пов’язаними з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції і не можуть бути підставою для відхилення тендерної пропозиції Учасника. Більше того, тендерна документація не містить вимог щодо заповнення кошторисних документів, тобто умовами тендерної документації не вимагається проставлення підписів/печаток у конкретних графах/колонках тощо.
Так, формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов’язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки (пункт 19 частини 2 статті 22 Закону «Про публічні закупівлі» (далі - Закон)). Тобто, законодавець дозволив Учаснику допустити під час складання тендерної пропозиції помилки, проте несуттєві.
Пунктом 28 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості) визначено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Пунктом 19 частини 2 статті 22 Закону визначено, що тендерна документація повинна містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій.
В свою чергу, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Наказом від 15.04.2020 року №410 «Про затвердження Переліку формальних помилок» (далі - Наказ № 710), затвердило перелік формальних помилок, який замовники повинні використовувати у своїй тендерній документації.
Аналогічний перелік формальних помилок, які не можуть бути підставою для відхилення тендерної пропозиції Учасника, наведений у тендерній документацією Замовника, яка затверджена Протоколом Уповноваженої особи від 18.07.2024 року №51, де у підрозділі першому «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» затверджений опис формальних помилок (далі - Опис).
Так, згідно пункту 6 Опису формальною помилкою вважається – подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що не містить власноручного підпису уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, якщо на цей документ (документи) накладено її кваліфікований електронний підпис.
Наведене свідчить, що законодавець передбачив чіткий перелік помилок, які унеможливлюють відхилення тендерних пропозицій учасників процедури закупівлі.
Таким чином, на думку Учасника, наявне упереджене ставлення до Скаржника, яке проявляється в непрозорому підході до оцінки тендерної пропозиції ТОВ «УКРБУДПР», та таке рішення має бути скасоване. Підстави для відхилення тендерної пропозиції Учасника, що зазначені у Рішенні Замовника є неправомірними, оскільки Скаржником виконано усі вимоги тендерної документації, проте Замовником безпідставно відхилено тендерну пропозицію Скаржника на підставі формальних помилок, які не можуть бути підставою для відхилення.
ВІДПОВІДЬ:
2 липня 2024 року на виконання вимог пункту 43 Особливостей, Замовник оприлюднив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей учасником Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ» (ЄДРПОУ: 39894111). Таким чином, Замовник надав можливість учаснику виправити невідповідності.
03 липня 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ» (ЄДРПОУ: 39894111) (далі – Учасник) завантажив в електронній системі закупівель документи щодо усунення наступних невідповідностей.
Замовником було перевірено документи щодо Вимоги № 4 та визначено, що Учасник не виконав вказану вимогу щодо усунення невідповідностей та надав кошторисну документацію не у відповідності до вимог підпункту 12.1. Додатку 3 до тендерної документації.
Скаржник у Вимозі сам підтверджує факт відсутності печаток підприємства та підписів Давіда Кізіменка на окремих документах кошторисної документації у форматі pdf. та вважає це формальними помилками. Зі свого боку, Замовник констатує, що на Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-012 та Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-021 взагалі відсутні вказані печатки та підписи, а тому їх розташування в графі «Перевірив» чи іншій колонці Локальних кошторисів не мали принципового значення для Замовника при розгляді усунення невідповідностей Учасником. Причини відсутності вказаних підписів та печаток Замовнику не відомі.
Скаржник у Вимозі стверджує, що надав кошторисну документацію у форматі pdf. (пропечатану та підписану організацією учасником), на яку накладено кваліфікований електронний підпис.
Скаржник обґрунтовує свою позицію також тим, що згідно пункту 6 Опису «формальною помилкою вважається – подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що не містить власноручного підпису уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, якщо на цей документ (документи) накладено її кваліфікований електронний підпис.».
Зі свого боку, Замовник чітко констатує факт, що на документі, що містить кошторисну документацію відсутній кваліфікований електронний підпис Учасника.
А саме на файлах у форматі pdf. «Кошторис ч.1.» та «Кошторис ч.2.» не не накладений кваліфікований електронний підпис у відповідності до вимог тендерної документації Замовник та законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
В пункті 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» Розділу 3 до тендерної документації Замовника під заголовком «УВАГА!!!» зазначено, що відповідно до частини третьої статті 12 Закону під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій та їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги". Учасники процедури закупівлі подають тендерні пропозиції у формі електронного документа чи скан-копій через електронну систему закупівель. Тендерна пропозиція учасника має відповідати ряду вимог:
1) документи мають бути чіткими та розбірливими для читання;
2) тендерна пропозиція учасника повинна бути підписана кваліфікованим електронним підписом (КЕП)/удосконаленим електронним підписом (УЕП);
3) якщо тендерна пропозиція містить і скановані, і електронні документи, потрібно накласти КЕП/УЕП на тендерну пропозицію в цілому та на кожен електронний документ окремо.
Звертаємо Вашу увагу, що Скаржник відповідно до вказаної вимоги тендерної документації повинен був накласти КЕП/УЕП окремо на файл у форматі pdf. «Кошторис ч.1.» та окремо на файл у форматі pdf. «Кошторис ч.2.». Натомість Учасником накладено електронний підпис в цілому на тендерну пропозицію, що й так є обов’язковим згідно чинного законодавства для всіх учасників процедури закупівель. Акцентуємо, що накладення електронного підпису в цілому на тендерну пропозицію під час подання чи внесення змін до неї, а також накладення електронного підпису на кожен документ окремо є двома різними процесами, які не слід плутати.
Оскільки на окремих кошторисних документах Учасника відсутні як власноручні підписи, так і електронні підписи, то такі помилки не можна вважати формальними.
Таким чином Скаржник не усунув невідповідності щодо надання кошторисної документації у форматі pdf. (пропечатаної та підписаної організацією учасником) відповідно до вимог підпункту 12.1. Додатку 3 до тендерної документації, а твердження Скаржника є безпідставними.
Під час розгляду другого питання порядку денного:
Відповідно до пункту 46 Особливостей Замовник зобов’язаний надати відповідь Учаснику з такою інформацією не пізніш як через чотири дні з дати надходження такого звернення через електронну систему закупівель, але до моменту оприлюднення договору про закупівлю в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.
На виконання наведеної норми необхідно оприлюднити в електронній системі закупівель відповідь на Вимогу в порядку, зазначеному вище.
ВИРІШИВ:
1.Надати відповідь на Вимогу Учаснику.
2. Оприлюднити в електронній системі закупівель відповідь на Вимогу.
Уповноважена особа: Микола ХАЛЕЦЬКИЙ