Будівництво захисної споруди цивільного захисту (ПРУ) на території Єрківського ліцею імені Героя України В.М. Чорновола Єрківської селищної ради Черкаської області» за адресою: вул. Чорновола, 1 селище Єрки, Звенигородський район, Черкаська область (Коригування)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2024-06-21-001238-a
  • 45210000-2 - Будівництво будівель
  • Завершена
Найменування замовника:
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ ЄРКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
Тип закупівлі
aboveThreshold
Контактна особа замовника
Дишлева Галина Василівна, 380987326215 , ERKU2020@UKR.NET
Адреса замовника
Україна, смт Єрки, 20505, Черкаська область, Звенигородський р-н, вул.Чорновола В., будинок 2
Переможець
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕД ТЕМП"
Очікувана вартість
26 074 547.80 UAH з ПДВ
Сума договору
25 898 149.69 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 25.07.24
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 07.07.2024 00:00

Оскарження умов:

до 07.07.2024 00:00

Подання пропозицій:

10.07.2024 00:00

Очікувана вартість
26 074 548 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
80 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
130 373 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
ДК 021:2015, код 45210000-2 Будівництво будівель (Будівництво захисної споруди цивільного захисту (ПРУ) на території Єрківського ліцею імені Героя України В.М. Чорновола Єрківської селищної ради Черкаської області» за адресою: вул. Чорновола, 1 селище Єрки, Звенигородський район, Черкаська область (Коригування))

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 робота
Будівництво захисної споруди цивільного захисту (ПРУ) на території Єрківського ліцею імені Героя України В.М. Чорновола Єрківської селищної ради Черкаської області» за адресою: вул. Чорновола, 1 селище Єрки, Звенигородський район, Черкаська область (Коригування)
ДК 021:2015: 45210000-2 — Будівництво будівель

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Щодо вимог ТД

Дата подання: 26.06.2024 14:12
Дата відповіді: 28.06.2024 14:47
Умовами тендерної документації визначено надання копій документів, які свідчать про підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, останній повинен трудові взаємовідносини з працівниками, а саме: скан-копію з оригіналу повідомлення про прийняття працівника на роботу (з відміткою територіального органу Державної податкової служби або квитанцією про прийняття електронної звітності), поданою за формою та в порядку, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», скан-копію трудової книжки (першу та останню сторінку с записом або трудового договору або наказ про призначення). Вважаємо, що дана вимога є дискримінаційною та порушує норми законодавства з огляду на таке. Одним з кваліфікаційних критерії відповідно до статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» є наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. Вказаний критерій характеризує здатність учасника забезпечити належне виконання поставки товару, надання послуги, виконання роботи необхідними людськими ресурсами, рівень вимог до яких має бути пропорційним предмету договору. Згідно з вищезазначеної вимоги учасники процедури повинні мати укладенні згідно з працівниками трудові договори. Питання, які пов’язані з обліком штатних працівників, регулюються наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286, зар. у Міністрестві юстиції України 30.11.2005 за № 1442/11722 «Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників». Згідно з пунктом 1.1 цієї інструкції, дія інструкції поширюється на всіх юридичних осіб, їхні філії, представництва та інші відокремлені підрозділи (далі - підприємства), а також на фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю. Абзацом четвертим пункту 1.8 цієї ж інструкції передбачається три види працівників: штатні працівники, сумісники, працюючі за цивільно-правовими договорами. Отже, окрім працівників за трудовим договором до працівників також відносяться працівники за цивільно-правовими договорами. Дана позиція також підтверджується рішеннями органу оскарження в закупівлях UA-2023-08-18-011172-a та UA-2023-07-13-012070-a, а також судовою практикою, зокрема позиція Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 640/8358/20. У зв’язку з вищезазначеним, вимагаємо доповнити підтвердження відповідності учасників кваліфікаційним критеріям шляхом подання також копій цивільно-правових договорів.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно до інформації на сайті Державної служби України з питань праці у розділі «Подолання незадекларованої праці», існують чіткі відмінності між трудовими та цивільно-правовими договорами:
1. Трудовий договір — це угода між найманим працівником і роботодавцем, яка регулюється трудовим законодавством. Працівник виконує роботу за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, дотримуючись правил внутрішнього трудового розпорядку. Роботодавець забезпечує гідні й безпечні умови праці, регулярну оплату праці, лікарняні, оплачувані вихідні й відпустки.
2. Цивільно-правовий договір — це угода між замовником і виконавцем, яка регулюється Цивільним кодексом України. Предметом договору є кінцевий результат роботи або надання послуги, а не процес її виконання. Замовник не є роботодавцем і не забезпечує умови праці, робоче місце чи обладнання. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання.
Цивільно-правові договори не підтверджують наявність у учасників процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, і не можуть бути прийняті як докази відповідності кваліфікаційним критеріям. Цивільний кодекс України не містить жодної правової норми, яка регулює відносини сторін договору з працівником. Тому Цивільний кодекс України не може бути нормативно-правовим актом, згідно з яким можна встановити, що договір, укладений згідно з його нормами, є договором з працівником, а не з особою, яка є вільною і рівною у своїх майнових відносинах з іншою стороною.
Основна відмінність між трудовими і цивільними відносинами висвітлена у статті 1 Кодексу законів про працю України та статті 1 Цивільного кодексу України:
• Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя працівників, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.
• Цивільний кодекс України регулює особисті немайнові та майнові відносини, засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Особливо звертаємо увагу, що Кодекс законів про працю України (КЗпП) регулює трудові відносини всіх працівників. Це означає, що тільки цей нормативний акт, а не будь-який інший, застосовується до регулювання трудових відносин. Всі відносини, що виникають у зв'язку з працею працівників, регулюються виключно КЗпП, відповідно до статті 1 цього кодексу.
Така позиція підтверджена рішенням Верховного Суду України від 08.05.2018 № 127/21595/16-ц: «Основною ознакою, що відрізняє підрядні відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності. За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату. Підрядник, який працює згідно з цивільно-правовим договором, на відміну від працівника, який виконує роботу відповідно до трудового договору, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, він сам організовує свою роботу і виконує її на власний ризик.
Трудовий договір це угода щодо здійснення і забезпечення трудової функції. За трудовим договором працівник зобов'язаний виконувати не якусь індивідуально-визначену роботу, а роботу з визначеної однієї або кількох професій, спеціальностей, посади відповідної кваліфікації, виконувати визначену трудову функцію в діяльності підприємства. Після закінчення виконання визначеного завдання, трудова діяльність не припиняється. Предметом трудового договору є власне праця працівника в процесі виробництва, тоді як предметом договору цивільно-правового характеру є виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт.
З урахуванням такої позиції Верховного Суду України, складно щось заперечити. Замовник повністю підтримує цю позицію і не порушує жодних норм права, встановлюючи вимоги до учасників щодо наявності саме працівників згідно зі статтею 16 Закону. Норма Закону прямо каже про наявність «працівників», а не інших осіб з іншим правовим статусом, наприклад, виконавців/співвиконавців чи підрядників.
Таким чином, замовник має право вимагати підтвердження наявності працівників і не зобов’язаний приймати цивільно-правові договори як докази відповідності кваліфікаційним критеріям. Це забезпечує дотримання законодавства та гарантує, що учасники процедури закупівлі мають належну кадрову спроможність для виконання відповідних робіт чи надання послуг.
Щодо наявності інформації про осіб, з якими укладені цивільно-правові договори у звітних документах до податкових та інших органів, важливо відзначити наступне: зазначені документи подаються виключно для цілей обліку податків, які стягуються з використання таких договорів. Жодна форма звітності, затверджена будь-яким міністерством чи іншим державним органом, не має правомочності створювати норми права чи впливати на юридичні аспекти розуміння відмінностей між поняттями «працівник» та «сторона договору» у цивільно-правових відносинах.
На підставі наведеного, вимога щодо підтвердження відповідності учасників кваліфікаційним критеріям за допомогою подання копій цивільно-правових договорів є юридично необґрунтованою і не буде задоволена. Отже, для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям учасників необхідно представити копії документів, що підтверджують наявність трудових відносин, а саме:
• Скан-копію з оригіналу повідомлення про прийняття працівника на роботу (з відміткою територіального органу Державної податкової служби або квитанцією про прийняття електронної звітності), поданого за формою та в порядку, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу».
• Скан-копію трудової книжки (першу та останню сторінку із записом), або трудового договору, або наказу про призначення.
Це підтверджує наявність у учасника трудових відносин з працівниками відповідної кваліфікації.

Усунення дискримінаційної вимоги

Дата подання: 28.06.2024 23:13
Дата відповіді: 01.07.2024 09:21
Умовами тендерної документації визначено надання копій документів, які свідчать про підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, останній повинен трудові взаємовідносини з працівниками, а саме: скан-копію з оригіналу повідомлення про прийняття працівника на роботу (з відміткою територіального органу Державної податкової служби або квитанцією про прийняття електронної звітності), поданою за формою та в порядку, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», скан-копію трудової книжки (першу та останню сторінку с записом або трудового договору або наказ про призначення). Відповідно до статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об`єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням. Згідно норм статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників. Частина 4 статті 22 Закону передбачає, що тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Відповідно до частини третьої статті 64 Господарського кодексу України Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Вимога щодо наявності працівників за трудовим договором є втручанням в господарську діяльність учасників та обмежує права учасників на самостійну організацію господарських процесів на своєму підприємстві та встановлення чисельності працівників. Більш того, така вимога обмежує права учасників на укладення цивільно-правових відносин у відповідності до статті 208 та статті 626 Цивільного кодексу України. Згідно статті 626 Цивільного кодексу України цивільно-правовим договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Цивільно-правові договори застосовуються, як правило, для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів праці, і у разі досягнення відповідної мети договір вважається виконаним і дія його припиняється. Тобто цивільно-правові договори встановлюють конкретний перелік робіт та обов’язково передбачають отримання результату за виконання таких робіт. Таким чином, цивільно-правові договори також підтверджують кваліфікаційні вимоги потенційних учасників закупівлі. Більш того, від момент подачі пропозиції до моменту початку робіт проходить значний період, що також впливає на можливість потенційного підрядника залучати додаткових працівників або замінити на інших працівників. Отже, наявність працівників за трудовим договором на момент подачі тендерних пропозицій не можуть повністю гарантувати та належним чином підтверджувати наявності цих працівників під час виконання робіт, але, разом з тим, на моменті подачі тендерних пропозицій наявність працівників лише за цивільно-правовими договорами є значним бар’єром для потенційних учасників закупівель. Наслідком наявності таких бар’єрів є зменшення конкуренції, що також впливає на економію бюджетних коштів та створення дискримінації серед суб’єктів господарювання, які мають різні моделі залучення працівників. Отже, встановлюючи вимогу щодо наявності лише штатних працівників за трудовими договорами ви створюєте необгрунтовану та дискримінаційною по відношеншо до суб'єктів господарювання, які відповідно до норм діючого законодавства використовують працівників, що працюють за цивільно-правовими договорами. У разі незадоволення звернення та не усунення дискримінаційного порушення будемо змушені застосовувати права, надані згідно статті 18 Закону.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановні учасники,

Відповідно до умов тендерної документації, для підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям учасники повинні надати документи, які свідчать про наявність трудових відносин з працівниками. Зокрема, це:

Скан-копія з оригіналу повідомлення про прийняття працівника на роботу (з відміткою територіального органу Державної податкової служби або квитанцією про прийняття електронної звітності), поданого за формою та в порядку, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413.
Скан-копія трудової книжки (першу та останню сторінку із записом), або трудового договору, або наказу про призначення.
Цивільно-правові договори не можуть бути прийняті як докази відповідності кваліфікаційним критеріям з таких причин:

Трудовий договір передбачає виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, дотримуючись правил внутрішнього трудового розпорядку, тоді як цивільно-правовий договір регулює кінцевий результат роботи або надання послуги, а не процес її виконання.
Трудове законодавство зобов'язує роботодавця забезпечити гідні та безпечні умови праці, регулярну оплату праці, лікарняні, оплачувані вихідні та відпустки. Цивільно-правовий договір цього не передбачає, оскільки виконавець самостійно організовує свою роботу.
Документи, подані до податкових органів щодо цивільно-правових договорів, використовуються виключно для обліку податків і не можуть слугувати підтвердженням наявності трудових відносин.
Згідно з Кодексом законів про працю України, трудові відносини регулюються виключно цим нормативним актом, що означає, що тільки трудовий договір може бути доказом наявності відповідної кваліфікації працівників.

На підставі вищезазначеного, вимога щодо підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям за допомогою цивільно-правових договорів є юридично необґрунтованою і не буде задоволена.

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 10.07.2024 00:00

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕД ТЕМП"
Пошук по цьому учаснику
25 898 149.69 UAH з ПДВ 25 898 149.69 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

16.07.2024 11:21
sign.p7s
16.07.2024 11:21
Витяг ЄДР.pdf
12.07.2024 14:52
sign.p7s
09.07.2024 15:45
sign.p7s
09.07.2024 15:45
sign.p7s
09.07.2024 15:45
Довідки.pdf
09.07.2024 15:45
Витяг ЄДР.pdf

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕД ТЕМП"
#33107701
Пошук по цьому переможцю
Переможець 25 898 149.69 UAH з ПДВ 15.07.2024 10:35

Документи

10.07.2024 00:00
edr_identification.yaml
15.07.2024 10:35
sign.p7s
15.07.2024 10:36
napc

Переможець

Дата і час публікації: 15.07.2024 10:35

Учасник Пропозиція Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЕД ТЕМП"
Пошук по цьому переможцю
#33107701
25 898 149.69 UAH з ПДВ Документи

Документи

10.07.2024 00:00
edr_identification.yaml
15.07.2024 10:35
sign.p7s
15.07.2024 10:36
napc

Зміни до договору

Покращення якості предмета закупівлі 30.07.2024 10:42
Опис змін: Зміна сторонніх показників. Уточнено суму фінансування на 2025 та 2026 роки. Внесено зміни до дати початку робіт. Окрім того, у додатках до договору були внесені зміни відповідно до цих коригувань.
Номер договору: 1
Контракт:
Покращення якості предмета закупівлі 01.08.2024 15:18
Опис змін: Зміна сторонніх показників. Внесення змін у Додаток 1. Внесення змін у Додаток 2
Номер договору: 2
Контракт:

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання