30.20.4 (34631000-9, колодка гальмівна чавунна) 30.20.4 (34631000-9, ironhead brake shoes)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2016-08-02-000191-a
  • 34631000-9 - Частини локомотивів чи рухомого складу
  • Завершена
Найменування замовника:
Філія «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця»
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Косенко О.П., (044) 333 17 55 , minenko@sw.uz.gov.ua
Адреса замовника
Україна, Київ, 01601, Київська обл., м.Київ, вул.Лисенко, 6
Дата укладення договору
12.10.16
Очікувана вартість
10 396 248 UAH з ПДВ
Сума договору
10 219 309.80 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 4.11.16
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 23.08.2016 12:00

Оскарження умов:

до 29.08.2016 00:00

Подання пропозицій:

02.09.2016 12:00

Очікувана вартість
10 396 248 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
311 886 UAH

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Детальний опис зазначено у Документації, що додається

Запитання до процедури

Щодо вимог до предмету закупівлі і критеріїв оцінки

Дата подання: 15.08.2016 09:48
В п.2 Статті 22. «Тендерна документація» Закону України «Про публічні закупівлі» зазначено, що тендерна документація повинна містити: 3) «Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля; 9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Просимо роз’яснити відсутність в тендерній документації вищевказаних вимог Закону.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

1. Щодо застосування заходів із захисту довкілля - найближчим часом за рішенням тендерного комітету будуть внесені відповідні зміни до тендерної документації.
2. У тендерній документації зазначено єдиний критерій - ціна. В оголошенні зазначено критерій та мінімальний шаг аукціону. Оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону.

Щодо умов поставки товару

Дата подання: 15.08.2016 09:51
В п.5. Недискримінація учасників Розділу І «Загальні положення» зазначено, що «Вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах.» В свою чергу умовою постачання товару визначено DDP відповідно правил тлумачення торгівельних термінів «ІНКОТЕРМС». (Додаток 2, та Додаток 3, п.5.3) Але за правилами ІНКОТЕРМС-2010 для всіх товарів, в.т.ч., для товарів іноземного виробництва вищевизначені умови постачання DDP (доставлено, мито сплачено) транспортом та за рахунок Постачальника означають, що продавець здійснює поставку покупцю товару, який пройшов митне очищення для імпорту, без розвантаження з будь-якого прибулого транспортного засобу в названому місці призначення. Але іноземний учасник - нерезидент згідно чинного законодавства України не може проводити митне очищения товару в Україні і сплатити витрати, що підлягають сплаті при імпорті товару (зокрема таких як податок на додану вартість-ПДВ). Таким чином, для товарів іноземного виробництва, які постачаються учасником-нерезидентом України виконання визначених умов постачання DDP (доставлено, мито сплачено) за правилами ІНКОТЕРМС-2010 є неможливим і, як наслідок, унеможливлюється участь юридичної особи – нерезидента України в тендері. В зв’язку з вищевикладеним просимо Вас роз’яснити умови участі в тендері для нерезидентів України.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовником використано своє право, вказавши DDP, відповідно правил тлумачення "Інкотермс", що вказує на необхідність розмитнення і доставки товару за рахунок постачальника

Щодо формування складу лотів

Дата подання: 15.08.2016 09:56
Просимо роз’яснити, чому різні типи колодок , які відрізняються конструктивно і виготовляються за різними стандартами ( «М»-ГОСТ 30249-97, «С»- ГОСТ 1205-73, «Ф» - ГОСТ 28186-89) об’єднані разом: в лоті №1 – «М»,»С»,»Ф»,«ЧС» а в лоті №2 – «М»,»С»,»Ф»,«РІЦ», чим порушується забезпечення рівних кокурентних умов для всіх учасників, оскільки автоматично обмежується участь в торгах учасників, які з тих чи інших причин на даний час не виготовляють всі п’ять (чотири) вказані типи гальмівних колодок і порушуються рівні кокурентні умов для всіх учасників - виробників, дотримання яких вимагає Закон України «Про публічні закупівлі», а саме: Стаття 3 «Принципи здійснення закупівель» - «закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників та недискримінації учасників»; П.3 Статті 5 «Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників». Слід зауважити, що такий спосіб закупівлі не гарантує і однозначної економічної вигоди. Просимо врахувати вищевикладене і розділити РІЗНІ типи колодок по різних лотах.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Ділення на лоти в порядку, передбаченому тендерною документацією, є правом Замовника. Ділення даної закупівлі на два лоти не містить наміру звуження конкуренції та не містить дискримінаційних вимог до Учасників.

Щодо умов поставки товару.Питання на відповідь замовника від 18.08.2016р.

Дата подання: 18.08.2016 13:39
Жодним чином не ставиться під сумнів можливість використання "Замовником свого права, вказувати DDP, відповідно правил тлумачення "Інкотермс", що вказує на необхідність розмитнення і доставки товару за рахунок постачальника".Але, використання свого права ніяким чином не дозволяє замовнику обмежувати права інших сторін. Тому наголошуємо повторно, чинне законодавство України не дає права іноземному учаснику - нерезиденту проводити митне очищения товару в Україні і сплатити витрати, що підлягають сплаті при імпорті товару (зокрема таких як податок на додану вартість-ПДВ),що підтверджується відповіддю на наш запит митними органами ДФС України, яка за необхідністю буде надана. Таким чином, забезпечивши своє право замовник обмежив права потенційних учасників, унеможливлюючи участь юридичної особи – нерезидента України в тендері., Тому просимо надати конкретне роз'яснення механізму участі в даному тендері іноземних учасників, яким Закон України "Про публічні закупівлі" , а саме п.5. "Недискримінація учасників" Розділу І «Загальні положення» гарантує, що «Вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах».
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовник (регіональна філія «Південно-Західна залізниця» ПАТ «Укрзалізниця») має право встановлювати умови поставки товару в тендерній документації на закупівлю товарів виходячи із своїх фінансових можливостей; у зв’язку з чим Замовником в тендерній документації на закупівлю колодок гальмівних чавунних вказано умови постачання товару DDP, якими передбачено митне очищення товару і сплату інших витрат при імпорті товару. Крім того, Замовник не має можливості самостійно здійснювати вищевказані операції у зв’язку з чим можемо лише рекомендувати звернутись до профільних компаній, які спеціалізуються на вирішенні питань митного очищення та сплати витрат при імпорту товару.

Щодо формування лотів.Уточнення питання.

Дата подання: 18.08.2016 14:00
У відповіді замовника від 18.08.2016 роз'яснюється поділ даної закупівлі на лоти. Але в питанні від 15.08.2016 йшлося не про поділ предмету закупівлі на два лоти а про те, " чому різні типи колодок , які відрізняються конструктивно і виготовляються за різними стандартами ( «М»-ГОСТ 30249-97, «С»- ГОСТ 1205-73, «Ф» - ГОСТ 28186-89) об’єднані разом: в лоті №1 – «М»,»С»,»Ф»,«ЧС» а в лоті №2 – «М»,»С»,»Ф»,«РІЦ». Підкреслюємо, що цим порушується забезпечення рівних кокурентних умов для всіх учасників, оскільки автоматично обмежується участь в торгах учасників, які з тих чи інших причин на даний час не виготовляють всі п’ять (чотири в кожному лоті) вказані типи гальмівних колодок, порушуються рівні кокурентні умови для учасників - виробників, і опосередковано стимулюється участь посередників. Також звертаємо увагу на те, спосіб закупівлі з об'єднанням всіх типів колодок в один лот не гарантує і однозначної економічної вигоди. Просимо різні типи колодок розділити на окремі лоти для забезпечення рівних конкурентних можливостей для всіх учасників, дотримання яких вимагає Закон України «Про публічні закупівлі», а саме: Стаття 3 «Принципи здійснення закупівель» - «закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників та недискримінації учасників»; П.3 Статті 5 «Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників».
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Всі вказані типи колодок гальмівних використовуються на рухомому складі залізниці та підпадають під один код закупівлі згідно класифікації продукції Держкласифікатору – 30.20.4 (34361), тому існуюча розбивка предмету закупівлі на лоти не порушує принципів здійснення закупівель та в свою чергу дозволяє Замовнику після проведення тендеру отримати не одного, а двох Постачальників товару по окремим одиницям найбільш необхідної продукції з метою забезпечення безперебійного процесу поставки колодок гальмівних для виробничих потреб залізниці (у випадку можливих збоїв у здійсненні виробництва (поставки) одного з виробників (постачальників), процес забезпечення залізниці колодками гальмівними буде продовжено за рахунок здійснення поставки колодки гальмівної іншим виробником (постачальником) продукції).

Уточнення реквізитів банківської гарантії.

Дата подання: 19.08.2016 09:12
В тендерній документації - п.4. «Забезпечення тендерної пропозиції» Розділу II. «Інструкція з підготовки тендерних пропозицій» - не вказано хто ОДЕРЖУВАЧ електронної банківської гарантії. Просимо надати роз’яснення.

відповідь:

Регіональна Філія "Південно-Західна залізниця" ПАТ "Укрзалізниця"

Щодо формування лотів.Уточнення питання-2/

Дата подання: 19.08.2016 16:47
Ще раз звертаємо Вашу увагу на те,що в питанні від 15.08.2016 та в уточненні питання від 18.08.2016 йшлося не про поділ предмету закупівлі на два лоти а про те, " чому різні типи колодок , які відрізняються конструктивно і виготовляються за різними стандартами ( «М»-ГОСТ 30249-97, «С»- ГОСТ 1205-73, «Ф» - ГОСТ 28186-89) не розділені а об’єднані разом: в лоті №1 – «М»,»С»,»Ф»,«ЧС» а в лоті №2 – «М»,»С»,»Ф»,«РІЦ».В Вашій відповіді зазначається, що "...існуюча розбивка предмету закупівлі на лоти не порушує принципів здійснення закупівель та в свою чергу дозволяє Замовнику після проведення тендеру отримати не одного, а двох Постачальників товару по окремим одиницям найбільш необхідної продукції з метою забезпечення безперебійного процесу поставки колодок гальмівних для виробничих потреб залізниці (у випадку можливих збоїв у здійсненні виробництва (поставки) одного з виробників (постачальників)," Власне керуючись Вашим принципом , для убезпечення безперебійних поставок, кожному типу колодки повинен відповідати окремий лот - тоді можливість різних затримок при поставках зменшується в кілька разів і зростає ймовірність отримання найбільшої економічної вигоди по кожному з п'яти, підкреслюємо, окремих лотів.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Ділення на лоти в порядку, передбаченому тендерною документацією, є правом Замовника. Ділення даної закупівлі на два лоти не містить наміру звуження конкуренції та не містить дискримінаційних вимог до Учасників.

Щодо формування лотів.Уточнення питання-3

Дата подання: 21.08.2016 18:51
Тричі не отримавши відповіді по суті поставленого питання (в т.ч. відповідь на третє питання просто копіює відповідь на перше) конкретизуємо наше питання ще раз: "Чому різні типи колодок , які відрізняються конструктивно і виготовляються за різними стандартами ( «М»-ГОСТ 30249-97, «С»- ГОСТ 1205-73, «Ф» - ГОСТ 28186-89) не розділені а об’єднані разом в двох лотах лоті №1 – «М»,»С»,»Ф»,«ЧС» а в лоті №2 – «М»,»С»,»Ф»,«РІЦ» а не розділені на окремі лоти: Лот на колодку "М"; Лот на колодку"С"; Лот на колодку "Ф"; Лот на колодку "ЧС"; Лот на колодку "РІЦ". Адже саме такий підхід до формування лотів випливає з Вашої відповіді на питання від 18.08.2016 про необхідність забезпечення безперебійних поставок, ризик зриву яких можна зменшити, уклавши договори з різними постачальниками.Ще раз звертаємо Вашу увагу на те, що саме при підході "один тип колодок - один лот" зростає ймовірність отримання найбільшої економічної вигоди по кожному з п'яти, підкреслюємо, окремих лотів. Просимо надати конкретне роз'яснення на поставлене питання..
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Ділення на лоти в порядку, передбаченому тендерною документацією, є правом Замовника. Ділення даної закупівлі на два лоти не містить наміру звуження конкуренції та не містить дискримінаційних вимог до Учасників.

Щодо умов поставки товару.Питання на відповідь замовника -2

Дата подання: 21.08.2016 19:00
Дякуємо за Вашу рекомендацію учасникам - нерезидентам України звернутись до профільних компаній, які спеціалізуються на вирішенні питань митного очищення та сплати витрат при імпорту товару.Але ми вже отримали офіційну відповідь від митних органів ДФС України, в якій роз'яснено, що брокерські компанії (митні брокери) за договором доручення і за рахунок постачальника - нерезидента можуть проводити оплату митних зборів крім сплати податку на додану вартість при ввезенні товару на митну територію України, оскільки платником такого ПДВ може виступати лише резидент України, зареєстрований в установленому порядку як платник ПДВ, що регулюється Податковим Кодексом України. Наголошуємо, що визначення умовою постачання товару DDP відповідно правил тлумачення торгівельних термінів «ІНКОТЕРМС» виключає участь юридичної особи – нерезидента України в тендері і в такому випадку це би мало бути прямо вказано в умовах тендеру всупереч вимогам Статті 5. "Недискримінація учасників "Закону України "Про публічні закупівлі": 1. Вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель на рівних умовах. Просимо в Вашіому роз'ясненні разом з рекомендаціями вказати відповідні законодавчі норми, які забезпечать учаснику -нерезиденту України взяти участь в тендері на рівних умовах.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовником використано своє право, вказавши DDP, відповідно правил тлумачення "Інкотермс", що вказує на необхідність розмитнення і доставки товару за рахунок постачальника

Щодо вимог до предмету закупівлі і критеріїв оцінки - 2

Дата подання: 21.08.2016 19:55
Згідно рішення тендерного комітету від 19.08.2016 внесено наступні зміни в документацію конкурсних торгів на закупівлю 30.20.4 (34631000-9, колодка гальмівна чавунна) згідно оголошення № UA-2016-08-02-000191-a, а саме: 1. Додати до Додатку 5 Тендерної документації пункт 7 у наступному вигляді: «7. Довідка в довільній формі за підписом керівника або уповноваженої особи Учасника, про обов’язок Учасником дотримуватися вимог чинного законодавства із захисту довкілля, при постачанні товарів (наданні послуг, виконанні робіт),що є предметом закупівлі.». Зміст і суть внесених змін абсолютно не відповідають вимогам п.2 Статті 22. «Тендерна документація» Закону України «Про публічні закупівлі» де вказується, що тендерна документація повинна містити наступне: 3) «Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля." Звертаємо Вашу увагу, що Закон однозначно визначає, що необхідність застосування заходів із захисту довкілля повинна забезпечуватися "...технічними, якісними характеристиками..." саме, підкреслюємо, предмета закупівлі.Тобто, з технічної точки зору йдеться про специфіку хімічного складу. конструктивні особливості і т..п. а зовсім не про постачання товарів і "обов’язок Учасником дотримуватися вимог чинного законодавства із захисту довкілля" при цьому постачанні. Таким чином, наголошуємо, що п.2 Статті 22. «Тендерна документація» Закону України «Про публічні закупівлі» стосується саме технічних характеристик предмету закупівлі а не захисту довкілля при постачанні товарів. Просимо Вас внести зміни в тендерну документацію згідно вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
Розгорнути Згорнути

відповідь:

19.08.2016 року були внесені відповідні зміни в ТД, що задовольняють вимоги Вашого запитання.
Розгорнути: 10 Згорнути

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання