Послуги щодо доопрацювання програмних комплексів автоматизованого документообігу судів (комп’ютерні програми «Д-3» та «Діловодство спеціалізованого суду»)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2017-06-14-000747-c
  • 72260000-5 - Послуги, пов’язані з програмним забезпеченням
  • Відмінена
Найменування замовника:
ДЕРЖАВНА СУДОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ
Тип закупівлі
Переговорна процедура
Контактна особа замовника
Шпильова Тетяна , +380442777670 , SHPYLOVA@COURT.GOV.UA
Адреса замовника
Україна, Київ, 01601, Київська обл., Печерський район, ВУЛИЦЯ ЛИПСЬКА, будинок 18/5
Переможець
Державне підприємство "Інформаційні судові системи"
Очікувана вартість
15 978 560.40 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 24.07.17
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Обгрунтування застосування переговорної процедури

Пункт закону
Непозбувна бентега
Обгрунтування
Указом Президента України від 20 травня 2015 року схвалено Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015 - 2020 роки.
Пунктом 5.4. зазначеної Стратегії для підвищення ефективності правосуддя та оптимізації повноважень судів різних юрисдикцій необхідно забезпечити широке використання інформаційних систем для надання більшої кількості послуг "електронного правосуддя"; створити в судах інформаційні системи електронного менеджменту, зокрема ввести повноцінні електронні системи, у тому числі системи електронного документообігу, та відстеження справ (до вищих інстанцій), електронних повідомлень, електронних викликів, електронного розгляду справ (у деяких випадках), електронних платежів, аудіо- та відеофіксації засідань, інформаційної системи внутрішньої бази даних, інформаційної системи законодавчої бази даних, удосконалити системи забезпечення рівного та неупередженого розподілу справ між суддями, зокрема, визначення судді та (або) складу колегії суддів на всіх стадіях судового провадження.
Необхідно зазначити, що Президентом України до Верховної Ради України внесений, як невідкладний законопроект № 6232 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».
Прикінцевими і перехідними положеннями цього законопроекту визначено, що до 31 березня 2018 року ДСА України необхідно забезпечити створення та належне функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка забезпечить функціонування електронного судочинства. Однією із складових цієї підсистеми є підсистема електронного діловодства.
Незважаючи на те, що майбутня Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система передбачатиме розробку нових модулів електронного діловодства, програмні комплекси «Д-3» та «ДСС» будуть функціонувати протягом усього часу поетапного впровадження нової підсистеми електронного діловодства у всіх судах. Орієнтовний термін остаточного впровадження зазначеної підсистеми у всіх судах – чотири роки.
Функціонуючі в місцевих та апеляційних судах програмні комплекси «Д-3», «ДСС» потребують доопрацювання з метою забезпечення їх взаємодії з Інформаційно-аналітичною системою «КАДРИ-WEB» (далі – система «Кадри WEB»), системами відеоконференцзв’язку (далі – ВКЗ), автоматизованими системами документообігу судів, що використовуються в Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ та Верховному суді України (далі – АСДС «ДОК ПРОФ»), а також в Апеляційному суді міста Києва (АСДС «АПЕЛЯЦІЯ»).
Необхідність доопрацювання програмних комплексів «Д-3», «ДСС» також пов’язана з необхідністю удосконалення підсистеми автоматизованого розподілу судових справ шляхом її централізації (запровадження єдиного механізму автоматизованого розподілу судових справ), а також необхідністю формування в автоматичному режимі статистичної звітності.
Зокрема, відповідно до Порядку формування, ведення, обліку та зберігання особових справ суддів, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України 20 травня 2016 року № 97, погодженого Рішенням Ради суддів України 04 лютого 2016 року № 5, особова справа судді ведеться також в електронному вигляді з використанням єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи обліку кадрів.
У ДСА України функціонує інформаційно-аналітична система «КАДРИ-WEB», що призначена для управління персоналом органів правосуддя України та забезпечує ведення штатних розписів судів, особових справ суддів, державних службовців та інших працівників цих органів в електронному форматі.
З метою забезпечення можливості побудови в системі «КАДРИ-WEB» статистичної інформації, необхідної для наповнення окремих розділів підсистеми "Суддівське досьє", необхідно:
1) доопрацювати програмні комплекси «Д-3», «ДСС» на предмет можливості передачі з відповідних програмних комплексів даних стосовно ефективності здійснення судочинства суддею;
2) здійснити інтеграцію програмних комплексів «Д-3» та «ДСС» з системою "Кадри WEB" з метою виключення подвійного вводу даних, оперативного отримання коректної і достовірної інформації;
3) реалізувати можливість щоденно приймати програмними комплексами «Д-3» та «ДСС» інформацію з табеля обліку робочого часу для автоматичного розподілу між суддями судових справ і матеріалів з метою дотримання вимог Закону України "Про судоустрій і статус суддів", процесуальних кодексів України та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України.
Для забезпечення можливості прикріплення протоколів судових засідань, проведених в режимі звукозапису та відеоконференцзв’язку, до судових справ, що містяться в програмних комплексах «Д-3», «ДСС», необхідно забезпечити інтеграцію відповідного програмного забезпечення з підсистемою ВКЗ.
З метою економії часу на складання різного роду статистичних звітів, затверджених ДСА України, щодо діяльності судів та зарахування коштів судового збору, необхідно допрацювати програмні комплекси «Д-3», «ДСС» на предмет можливості автоматизації формування відповідних звітів. Зокрема,
1. Побудова форм статистичних звітів, що затверджені ДСА України:
щодо модельної чисельності суддів у розрізі судів різних видів судочинства та регіонів:
 доопрацювання погодженого алгоритму;
 тестування алгоритму;
 впровадження для використання в роботі.
За будь-який суд та період:
 структуризація даних;
 побудова форм та налаштування фільтрів;
 тестування та доопрацювання функціоналу;
 впровадження веб - інтерфейсу відображення інформації;
 впровадження для використання в роботі.
2. Побудова оперативної інформації щодо діяльності суду за будь-який період та по окремому судді:
 доопрацювання та погодження проекту макету відображення інформації;
 структуризація даних;
 побудова форм та налаштування фільтрів;
 тестування та доопрацювання функціоналу;
 впровадження веб - інтерфейсу відображення інформації;
 впровадження для використання в роботі.
3. Побудова оперативної інформації щодо підтвердження зарахування коштів судового збору.
 структуризація даних;
 побудова форми та налаштування фільтрів;
 тестування та доопрацювання функціоналу;
 впровадження веб-інтерфейсу відображення.

Доопрацювання програмних комплексів «Д-3», «ДСС» також викликане необхідністю удосконалення діючої підсистеми автоматичного розподілу судових справ. На сьогодні, автоматизований розподіл справ здійснюється безпосередньо у суді, що не забезпечує достатнього рівня впевненості щодо неможливості втручання (маніпулювання внесеними даними) при розподілі судових справ на містах.
Враховуючи зазначене, необхідно доопрацювати Єдину підсистему централізованого автоматизованого розподілу справ, що забезпечуватиме централізоване виконання авторозподілу та відображення на порталі «Судова влада України» (далі - Портал) інформації щодо авторозподілу та стадій розгляду справ відповідно до вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30 (зі змінами).
Доопрацювання (вдосконалення) Єдиної підсистеми централізованого автоматичного розподілу справ (далі – Підсистема авторозподілу) повинна передбачати:
1. Узгодження та запровадження порядку обміну інформацією між програмними комплексами «Д-3», «ДСС» та автоматизованими системами документообігу судів, що використовуються в Вищому спеціалізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ та Верховному суді України (АСДС «ДОК ПРОФ»), а також Апеляційному суді міста Києва (АСДС «АПЕЛЯЦІЯ») на виконання вимог статті 15 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30 (далі – Положення).
2. Узгодження та запровадження технічних вимог до протоколів обміну, а також складу, структури даних та форматів обміну інформацією між Підсистемою авторозподілу та програмними комплексами Д-3, ДСС, а також АСДС «ДОК ПРОФ» та АСДС «АПЕЛЯЦІЯ», що має забезпечити централізоване виконання авторозподілу та відображення на порталі «Судова влада України» (далі - Портал) інформації щодо авторозподілу та стадій розгляду справ відповідно до вимог Положення, Інструкції з діловодства у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, Апеляційному суді Автономної Республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ №173 від 17 грудня 2013 року (далі - Інструкція), Рішення зборів суддів Верховного Суду України № 10 від 12 червня 2015 року, Рішення зборів суддів Верховного Суду України № 16 від 11 грудня 2015 року, Інструкції з діловодства Верховного Суду України від 26 листопада 2014 року №52/0/18-14 (в редакції наказу від 30 грудня 2015 року № 80/0/18-15) та інших відповідних нормативних актів та Законів України (далі – нормативні акти).
3. Доопрацювання технічних вимог та технічного завдання (далі – ТЗ) на виконання доробок (вдосконалення) структури даних та функціоналу програмних комплексів «Д-3», «ДСС» та доопрацювання (вдосконалення) Підсистеми авторозподілу для забезпечення необхідного функціоналу відповідно до нормативних актів.
4. Удосконалення структури даних та функціоналу Підсистеми авторозподілу відповідно до наведених вище технічних вимог та технічного завдання, включаючи:
 удосконалення структури об'єктів та зв'язків між об'єктами Бази даних «Д-3», що максимально відповідають структурі проваджень в судах та інших даних, в рамках забезпечення коректного авторозподілу та відображення на Порталі інформації щодо авторозподілу та стадій розгляду справ відповідно вимог ТЗ та нормативних актів;
 доопрацювання необхідних таблиць розв'язки між об'єктами Підсистеми та аналогічними об'єктами програмних комплексів «Д-3», «ДСС» та АСДС «ДОК ПРОФ»;
 доробку алгоритму авторозподілу з урахуванням доробленої структури, типів статкарток та вимог нормативних актів та ТЗ;
 експорт даних довідників, необхідних для обміну між Підсистемою авторозподілу, програмними комплексами «Д-3», «ДСС» та АСДС «ДОК ПРОФ»;
 налаштування процедур реплікації сервісу підтримки діловодства (далі - СПД) та, у разі необхідності, доробка плагінів СПД для забезпечення передачі даних, необхідних для відображення інформації щодо авторозподілу та стадій розгляду справ на Порталі, від Підсистеми авторозподілу до Центральної бази даних (далі – ЦБД).
5. Доопрацювання технічних вимог та технічного завдання до Веб-сервісу, який має забезпечити обмін між Підсистемою авторозподілу, програмними комплексами «Д-3», «ДСС» та АСДС «ДОК ПРОФ», АСДС «АПЕЛЯЦІЯ» відповідно до наведених вище порядку обміну інформацією та технічних вимог до протоколів обміну.

Проведення зазначеної закупівлі забезпечить:
1. виконання вимог чинного законодавства України з питань судоустрою та статусу суддів;
2. виконання вимог чинного законодавства України з питань формування і ведення суддівського досьє;
3. функціональне розширення програмних комплексів «Д-3», «ДСС» за рахунок впровадження автоматизації звітності, інтеграції з іншими програмними продуктами, удосконалення автоматизації існуючих процесів;
4. надійність та цілісність оброблюваної інформації.

Державне підприємство «Інформаційні судові системи» впровадило та успішно експлуатує багатофункціональну автоматизовану систему документообігу суду (комп’ютерні програми «Д-3» та «Діловодство спеціалізованого суду»), яка запроваджена з 1 січня 2010 року в місцевих та апеляційних судах та з 1 січня 2011 року у місцевих та апеляційних господарських, а також місцевих та апеляційних загальних судах, що забезпечує швидку та безперебійну обробку даних у електронному вигляди в суді.
Розроблена Державним підприємством «Інформаційні судові системи» система охоплює, практично без виключень, всі ланки судів України, всіх форм судочинства та всіх інстанцій.
Виключно Державному підприємству «Інформаційні судові системи» належать авторські права на комп’ютерну програму «Діловодство спеціалізованого суду» (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 44024 від 29.05.2012) та комп’ютерну програму «Д-3» (свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 44023 від 29.05.2012) та підприємство є єдиним власником кодів відповідного програмного забезпечення.
Таким чином, існують всі об’єктивні фактори, що свідчать про неможливість виконання зазначених послуг іншим контрагентом, крім Державного підприємства «Інформаційні судові системи».

З огляду на зазначене, та враховуючи, що виключно Державному підприємству «Інформаційні судові системи» належать авторські права на комп’ютерні програми «Діловодство спеціалізованого суду» та «Д-3», які ДП «Інформаційні судові системи» впровадило, практично без виключень, всі ланки судів України, всіх форм судочинства та всіх інстанцій, та беручи до уваги, що ДП «Інформаційні судові системи» є єдиним власником кодів відповідного програмного забезпечення, обрання переговорної процедури закупівлі при проведенні Державною судовою адміністрацією України закупівлі послуг, пов’язаних з програмним забезпеченням, за кодом ДК 021:2015 – 72260000-5 (послуги щодо доопрацювання програмних комплексів автоматизованого документообігу судів (комп’ютерні програми «Д-3» та «Діловодство спеціалізованого суду»)) у Державного підприємства «Інформаційні судові системи» за вищезазначеними ознаками є єдино можливим.
Таким чином, застосування переговорної процедури закупівлі згідно з пунктом 1 частини 2 статті 35 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VІІІ – закупівлі творів мистецтва або закупівлі, пов’язаної із захистом прав інтелектуальної власності, або укладення договору про закупівлю з переможцем архітектурного чи мистецького конкурсу є обґрунтованою.

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Послуги, пов’язані з програмним забезпеченням, за кодом ДК 021:2015 – 72260000-5 (послуги щодо доопрацювання програмних комплексів автоматизованого документообігу судів комп’ютерної програми «Д-3» та комп’ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду»).

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 усл.
Послуги щодо доопрацювання програмних комплексів автоматизованого документообігу судів (комп’ютерні програми «Д-3» та «Діловодство спеціалізованого суду»)
ДК 021:2015: 72260000-5 — Послуги, пов’язані з програмним забезпеченням

Тендерна документація

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2017-06-14-000747-c.c1

Статус:
Розгляд припинено

Скаржник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КОМПАНІЯ КИТ", Код ЄДРПОУ:37316320
Пошук по цьому автору
Дата подання: 23.06.2017 17:01

СКАРГА на неправомірне рішення Замовника про застосування переговорної процедури закупівлі

Згідно до частини 9 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами розгляду скарги орган оскарження має право: прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов’язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз’яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі. На підставі вищезазначеного, керуючись статтею 18 Закону України «Про публічні закупівлі», - ПРОСИМО: 1. Прийняти скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ КИТ» до розгляду. 2. Зобов’язати тендерний комітет Державної судової адміністрації України прийняти рішення про відміну переговорної процедури на закупівлю послуг щодо доопрацювання програмних комплексів автоматизованого документообігу судів (комп’ютерні програми «Д-3» та «Діловодство спеціалізованого суду»). 3. Зобов’язати тендерний комітет Державної судової адміністрації України застосувати для закупівлі послуги, яка становить предмет закупівлі, процедуру відкритих торгів.
Розгорнути Згорнути
Документи

Рішення Органу оскарження: Розгляд подовжено

до розгляду: 29.06.2017 19:21
Причина: Товариством з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ КИТ» 23.06.2017 року було подано скаргу на неправомірне рішення Державної судової адміністрації України про застосування переговорної процедури закупівлі до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, якій було присвоєно електронною системою закупівель номер UA-2017-06-14-000747-c.c1. З огляду на зазначене, у відповідності до приписів статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» відкликаємо подану нами скаргу на неправомірне рішення Державної судової адміністрації України про застосування переговорної процедури закупівлі UA-2017-06-14-000747-c.c1 до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та просимо залишити подану нами скаргу без розгляду.
Дата: 07.07.2017 19:30

Документи подані скаржником

23.06.2017 17:01
Скарга (3).pdf
23.06.2017 17:01
Платежка.pdf

Переможець

Дата і час публікації: 14.06.2017 20:04

Учасник Пропозиція Документи
Державне підприємство "Інформаційні судові системи"
Пошук по цьому переможцю
#34614292
15 978 560.40 UAH з ПДВ Документи

Інформація про відміну

Скасування активоване
Дата відміни
24.07.2017 14:57
Причина відміни
Скасовано
Причина відміни
Переговорна процедура закупівлі відміняється замовником у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства з питань закупівель (абзац 3 частини 4 статті 35 Закону України "Про публічні закупівлі")

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання