магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби highways, pipelines, pipes, casing pipes, tubes and related products

  • Ідентифікатор тендеру UA-2017-12-28-000924-b
  • 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби
  • Не відбулася
Найменування замовника:
КП "МІСЬКЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ВОДОПРОВІДНО-КАНАЛІЗАЦІЙНОГО ГОСПОДАРСТВА МІСТА ХЕРСОНА""
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Інна Вікторівна Панова, +380952774234 , tendervoda@ukr.net
Адреса замовника
Україна, м. Херсон, 73000, Херсонська область, ПЛОЩА ІМЕНІ Ю.ТУТУШКІНА, 9
Очікувана вартість
48 610 052.77 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 6.02.18
  • Відгуки 3
  • Робота ГО 1
  • Інформація про тендер

Чи є вимоги до предмету закупівлі неупередженими і такими, що не створюють переваги окремим учасникам??

Ні

Замовником в технічних вимогах на закупівлю поліетиленової труби прописана документація, надати яку має змогу лише один виробник в Україні, тоб то ніякої конкуренції бути не може, замовник не має за мету зекономити державні кошти, а провести закупівлю у конкретного виробника, від якого й прописана тендерна документація. В результаті до кваліфікації допущена лише одна фірма, під яку й прописані документи. Про яку конкуренцію та економію коштів може йти мова?!

Умови закупівлі:

Замовником в технічних вимогах на закупівлю поліетиленової труби прописана документація, надати яку має змогу лише один виробник в Україні, тоб то ніякої конкуренції бути не може, замовник не має за мету зекономити державні кошти, а провести закупівлю у конкретного виробника, від якого й прописана тендерна документація. В результаті до кваліфікації допущена лише одна фірма, під яку й прописані документи. Про яку конкуренцію та економію коштів може йти мова?!

Умови закупівлі:

Поставка 12 годин пишуть,а оплата 180 календарних,це є регіональна дискримінація на поставку товару....тим паче в святкові дні.згідно ЗУ"Про публічні закупівлі" стаття 3

Позиція ГО Криворізький Центр Розслідувань
Ідентифікатор порушень I

Подано форм 3554

Кращий інформатор I

Подано форм 3256

Борець за перемогу II

Подано форм 1742

DOZORRO XXL
Виявлені ознаки порушень Направлені звернення Відповіді
дискримінаційні вимоги документації
лист до замовника
01.02.2018

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 19.01.2018 10:00

Оскарження умов:

до 25.01.2018 00:00

Подання пропозицій:

29.01.2018 10:00

Очікувана вартість
48 610 053 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2017-12-28-000924-b.c1

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВ Ельпласт-Львів, Код ЄДРПОУ:23957545
Дата подання: 10.01.2018 12:06
У відповідності до оголошення про проведення відкритих торгів
UA-2017-12-28-000924-b Вами оголошено закупівлю код 44160000-9
(магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби)

В ТД Вами зазначено, що Технічна документація, що надається учасником на поліетиленові водопровідні труби характеристики яких мають відповідати вимогам ДСТУ Б В.2.7-151:2008 повинна включати:

- Сертифікат відповідності (для Учасника – копія, для Переможця: оригінальна копія, яка замовлена в органі з сертифікації на бланку суворої звітності УкрСЕПРО з водяним знаком «копія») терміном дії не менше трьох років стосовно підтвердження органом з сертифікації відповідності поліетиленових водопровідних труб вимогам ДСТУ Б В.2.7-151:2008 (перелік вимог, яким підтверджена відповідність, має включати мінімальний перелік згідно з п.11.1(б) ДСТУ Б В.2.7-151:2008).
- Підтвердження щодо відповідності екологічних характеристик труб екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно з ДСТУ ISO 14024:2003 для виробів з полімерних матеріалів.

Відповідно до пункту 35 Технічного регламенту з екологічного маркування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2011 № 529 (далі – Технічний регламент), для застосування екологічного маркування суб'єкт господарювання повинен пройти процедуру оцінки відповідності продукції встановленим екологічним критеріям в органі з екологічного маркування.
Екологічне маркування – коротко і точно сформульований напис, символ чи зображення, що наноситься на етикетку або пакування продукції чи наводиться у документації на продукцію, технічних бюлетенях, рекламних матеріалах з метою зазначення певної екологічної характеристики продукції, компонента або пакування. Відповідність продукції встановленим екологічним критеріям підтверджується сертифікатом екологічного маркування.
Екологічна сертифікація – процедура, під час якої визнаний в установленому порядку орган з екологічного маркування документально засвідчує відповідність продукції встановленим екологічним критеріям.
Орган з проведення оцінки відповідності продукції встановленим екологічним критеріям (орган з екологічного маркування) – незалежний від суб'єкта господарювання орган, який у своїй діяльності керується програмою екологічного маркування відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 14024 (ДСТУ ISO 14024 «Екологічні маркування та декларації. Екологічне маркування типу I. Принципи та методи»).
Отже, екологічна сертифікація, зокрема засвідчення відповідності продукції екологічним критеріям, здійснюється визнаним в установленому порядку органом з екологічного маркування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності», акредитація органів з оцінки відповідності – засвідчення національним органом України з акредитації того, що орган з оцінки відповідності відповідає вимогам національних стандартів, гармонізованих з відповідними міжнародними та європейськими стандартами, та у разі необхідності будь-яким додатковим вимогам щодо акредитації у відповідних сферах для провадження визначеної діяльності з оцінки відповідності.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності» акредитація здійснюється національним органом України з акредитації (Національним агентством з акредитації України).
В реєстрі Національного агентства з акредитації України (НААУ) (https://naau.org.ua/reyestr-akreditovanix-oov/) присутня інформація, що за весь період діяльності НААУ було акредитовано тільки один орган із сертифікації на діяльність з екологічної сертифікації – орган із сертифікації Всеукраїнської громадської організації «Жива планета», атестат акредитації № 1О156 з терміном дії 16.07.2010– 15.07.2013. Отже, з 15.07.2013 по 16.11.2017 немає жодного акредитованого органу з оцінки відповідності з екологічного маркування.
Пункт 3 Технічного регламенту встановлює, що орган з екологічного маркування, що є органом з проведення оцінки відповідності продукції встановленим екологічним критеріям, має бути визнаний в установленому порядку. Відповідно до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» додержання вимог технічного регламенту є обов’язковим та органи з оцінки відповідності, що виконують свої завдання з оцінки відповідності згідно з відповідними технічними регламентами, призначаються центральним органом виконавчої влади.
Тобто в Україні на сьогодні відсутні призначені належним чином та акредитовані органи з оцінки відповідності, що займаються екологічною сертифікацією.
Тому вимога підтвердження щодо відповідності екологічних характеристик труб екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно ДСТУ ISO 14024:2002 для виробів з полімерних матеріалів в тендерній документації є безпідставною.
Стосовно пункту про термін дії сертифікату відповідності - добровільна сертифікація продукції проводиться на підставі ДСТУ 3413-96 «Система сертифікації УкрСЕПРО. Порядок проведення сертифікації продукції».
Рекомендовані схеми (моделі) сертифікації продукції в системі УкрСЕПРО наведені у Додатку А ДСТУ 3413-96. Відповідно до згаданих схем, сертифікат відповідності на продукцію, що випускається серійно, видається терміном на 1, 2, 3 та 5 років.
Згідно з п. 4.3 ДСТУ 3413-96 схему добровільної сертифікації і, відповідно, термін, на який видається сертифікат, визначає заявник за погодженням з органом з сертифікації. Правила щодо вибору схеми (моделі) сертифікації вибирає на власний розсуд орган з сертифікації продукції залежно від специфіки продукції та особливостей її виробництва.
Тому вимоги в тендерній документації що надання сертифікатів з термінами дії тільки 3 або 5 років є дискримінаційними по відношенню до інших учасників торгів.

Тому, у відповідності до ЗУ «Про публічні закупівлі», просимо Вас внести зміни в тендерну документацію та :
- Виключити пункт ТД, згідно якого вимагається надання сертифікату відповідності терміном дії не менше трьох років та дозволити учасникам торгів брати участь із сертифікатами відповідності термінами дії 1, 2, 3, 5 років.
- Виключити пункт ТД, згідно якого вимагається надання документу щодо відповідності екологічних характеристик труб екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно з ДСТУ ISO 14024:2003 для виробів з полімерних матеріалів.
- А також просимо дати можливість брати участь у торгах із наступним документом : Сертифікат на систему екологічного керування, яка діє на підприємстві виробника (копія), на відповідність чинним в Україні нормативним документам (ДСТУ ISO
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

15.01.2018 11:25
Звернення задовільнене частково, а саме:
1. Виключено пункт ТД, згідно з яким вимагається надання документу щодо відповідності екологічних характеристик труб екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно з ДСТУ ISO 14024:2003 для виробів з полімерних матеріалів.
2. Стосовно виключення пункту ТД, згідно з яким вимагається надання сертифікату відповідності терміном дії не менше трьох років та дозволити учасникам торгів брати участь із сертифікатами відповідності термінами дії 1, 2, 3, 5 років, пояснюємо наступне.
Згідно з п.6.7.8 ДСТУ 3413-96 «Система сертифікації УкрСЕПРО. Порядок проведення сертифікації продукції», термін дії сертифіката відповідності визначає орган з сертифікації з урахуванням терміну дії нормативних документів на продукцію, терміну, на який атестовано виробництво (сертифікована система якості), гарантійного терміну придатності продукції, але не більше термінів, зазначених в додатку А або визначених чинним законодавством України.
Відповідно до додатку А, ДСТУ 3413-96, сертифікат відповідності з терміном дії до трьох років передбачає під час сертифікації проведення атестації виробництва, а сертифікат відповідності з терміном дії до п’яти років передбачає під час сертифікації оцінку системи якості, яка діє на підприємстві виробника. При видачі сертифіката відповідності терміном до двох років не передбачена ні атестація виробництва, а ні сертифікація системи якості, тому сертифікат відповідності терміном дії до двох років не може гарантувати відповідну якість продукції такого виробника.
Мета сертифікації (оцінки) системи управління якістю: підтвердження відповідності системи управління якістю вимогам ДСТУ ISO 9001 - 2001 (ISO 9001:2000, IDT) і проводиться для впевненості в тому, що продукція, що випускається підприємством, відповідає обов`язковим вимогам нормативних документів. При цьому всі технічні, адміністративні і людські чинники, що впливають на якість продукції, знаходяться під контролем, продукція незадовільної якості своєчасно виявляється, а підприємство постійно приймає заходи щодо запобігання виготовлення такої продукції, поліпшення якості продукції і поліпшення задоволеності замовників. Сертифікація (оцінка) СМЯ забезпечує впевненість в тому, що виробник здатний постійно випускати продукцію, що відповідає вимогам нормативних документів стабільної якості.
Отримання сертифікату відповідності з терміном дії як на три роки так і на п’ять років є доступною процедурою для будь-яких виробників, тому вимога замовника жодним чином не впливає на свободу конкуренції. Замовник гарантовано має отримати продукцію відповідної якості.
У зв’язку з вищевикладеним, вимогу щодо виключення пункту ТД, згідно з яким вимагається надання сертифікату відповідності терміном дії не менше трьох років, Замовник вважає необґрунтованою та відмовляє у її задоволені.

Номер вимоги: UA-2017-12-28-000924-b.c2

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВ Ельпласт-Львів, Код ЄДРПОУ:23957545
Дата подання: 10.01.2018 12:17
У відповідності до оголошення про проведення відкритих торгів
UA-2017-12-28-000924-b Вами оголошено закупівлю код 44160000-9
(магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби)

В ТД Вами зазначено, що Технічна документація, що надається учасником на поліетиленові водопровідні труби характеристики яких мають відповідати вимогам ДСТУ Б В.2.7-151:2008 повинна включати:

- Сертифікат відповідності (для Учасника – копія, для Переможця: оригінальна копія, яка замовлена в органі з сертифікації на бланку суворої звітності УкрСЕПРО з водяним знаком «копія») терміном дії не менше трьох років стосовно підтвердження органом з сертифікації відповідності поліетиленових водопровідних труб вимогам ДСТУ Б В.2.7-151:2008 (перелік вимог, яким підтверджена відповідність, має включати мінімальний перелік згідно з п.11.1(б) ДСТУ Б В.2.7-151:2008).
- Підтвердження щодо відповідності екологічних характеристик труб екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно з ДСТУ ISO 14024:2003 для виробів з полімерних матеріалів.

Відповідно до пункту 35 Технічного регламенту з екологічного маркування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.2011 № 529 (далі – Технічний регламент), для застосування екологічного маркування суб'єкт господарювання повинен пройти процедуру оцінки відповідності продукції встановленим екологічним критеріям в органі з екологічного маркування.
Екологічне маркування – коротко і точно сформульований напис, символ чи зображення, що наноситься на етикетку або пакування продукції чи наводиться у документації на продукцію, технічних бюлетенях, рекламних матеріалах з метою зазначення певної екологічної характеристики продукції, компонента або пакування. Відповідність продукції встановленим екологічним критеріям підтверджується сертифікатом екологічного маркування.
Екологічна сертифікація – процедура, під час якої визнаний в установленому порядку орган з екологічного маркування документально засвідчує відповідність продукції встановленим екологічним критеріям.
Орган з проведення оцінки відповідності продукції встановленим екологічним критеріям (орган з екологічного маркування) – незалежний від суб'єкта господарювання орган, який у своїй діяльності керується програмою екологічного маркування відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 14024 (ДСТУ ISO 14024 «Екологічні маркування та декларації. Екологічне маркування типу I. Принципи та методи»).
Отже, екологічна сертифікація, зокрема засвідчення відповідності продукції екологічним критеріям, здійснюється визнаним в установленому порядку органом з екологічного маркування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності», акредитація органів з оцінки відповідності – засвідчення національним органом України з акредитації того, що орган з оцінки відповідності відповідає вимогам національних стандартів, гармонізованих з відповідними міжнародними та європейськими стандартами, та у разі необхідності будь-яким додатковим вимогам щодо акредитації у відповідних сферах для провадження визначеної діяльності з оцінки відповідності.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про акредитацію органів з оцінки відповідності» акредитація здійснюється національним органом України з акредитації (Національним агентством з акредитації України).
В реєстрі Національного агентства з акредитації України (НААУ) (https://naau.org.ua/reyestr-akreditovanix-oov/) присутня інформація, що за весь період діяльності НААУ було акредитовано тільки один орган із сертифікації на діяльність з екологічної сертифікації – орган із сертифікації Всеукраїнської громадської організації «Жива планета», атестат акредитації № 1О156 з терміном дії 16.07.2010– 15.07.2013. Отже, з 15.07.2013 по 16.11.2017 немає жодного акредитованого органу з оцінки відповідності з екологічного маркування.
Пункт 3 Технічного регламенту встановлює, що орган з екологічного маркування, що є органом з проведення оцінки відповідності продукції встановленим екологічним критеріям, має бути визнаний в установленому порядку. Відповідно до Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» додержання вимог технічного регламенту є обов’язковим та органи з оцінки відповідності, що виконують свої завдання з оцінки відповідності згідно з відповідними технічними регламентами, призначаються центральним органом виконавчої влади.
Тобто в Україні на сьогодні відсутні призначені належним чином та акредитовані органи з оцінки відповідності, що займаються екологічною сертифікацією.
Тому вимога підтвердження щодо відповідності екологічних характеристик труб екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно ДСТУ ISO 14024:2002 для виробів з полімерних матеріалів в тендерній документації є безпідставною.
Стосовно пункту про термін дії сертифікату відповідності - добровільна сертифікація продукції проводиться на підставі ДСТУ 3413-96 «Система сертифікації УкрСЕПРО. Порядок проведення сертифікації продукції».
Рекомендовані схеми (моделі) сертифікації продукції в системі УкрСЕПРО наведені у Додатку А ДСТУ 3413-96. Відповідно до згаданих схем, сертифікат відповідності на продукцію, що випускається серійно, видається терміном на 1, 2, 3 та 5 років.
Згідно з п. 4.3 ДСТУ 3413-96 схему добровільної сертифікації і, відповідно, термін, на який видається сертифікат, визначає заявник за погодженням з органом з сертифікації. Правила щодо вибору схеми (моделі) сертифікації вибирає на власний розсуд орган з сертифікації продукції залежно від специфіки продукції та особливостей її виробництва.
Тому вимоги в тендерній документації що надання сертифікатів з термінами дії тільки 3 або 5 років є дискримінаційними по відношенню до інших учасників торгів.

Тому, у відповідності до ЗУ «Про публічні закупівлі», просимо Вас внести зміни в тендерну документацію та :
- Виключити пункт ТД, згідно якого вимагається надання сертифікату відповідності терміном дії не менше трьох років та дозволити учасникам торгів брати участь із сертифікатами відповідності термінами дії 1, 2, 3, 5 років.
- Виключити пункт ТД, згідно якого вимагається надання документу щодо відповідності екологічних характеристик труб екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно з ДСТУ ISO 14024:2003 для виробів з полімерних матеріалів.
- А також просимо дати можливість брати участь у торгах із наступним документом : Сертифікат на систему екологічного керування, яка діє на підприємстві виробника (копія), на відповідність чинним в Україні нормативним документам (ДСТУ ISO
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

15.01.2018 11:25
Звернення задовільнене частково, а саме:
1. Виключено пункт ТД, згідно з яким вимагається надання документу щодо відповідності екологічних характеристик труб екологічним критеріям програми екологічного маркування І типу згідно з ДСТУ ISO 14024:2003 для виробів з полімерних матеріалів.
2. Стосовно виключення пункту ТД, згідно з яким вимагається надання сертифікату відповідності терміном дії не менше трьох років та дозволити учасникам торгів брати участь із сертифікатами відповідності термінами дії 1, 2, 3, 5 років, пояснюємо наступне.
Згідно з п.6.7.8 ДСТУ 3413-96 «Система сертифікації УкрСЕПРО. Порядок проведення сертифікації продукції», термін дії сертифіката відповідності визначає орган з сертифікації з урахуванням терміну дії нормативних документів на продукцію, терміну, на який атестовано виробництво (сертифікована система якості), гарантійного терміну придатності продукції, але не більше термінів, зазначених в додатку А або визначених чинним законодавством України.
Відповідно до додатку А, ДСТУ 3413-96, сертифікат відповідності з терміном дії до трьох років передбачає під час сертифікації проведення атестації виробництва, а сертифікат відповідності з терміном дії до п’яти років передбачає під час сертифікації оцінку системи якості, яка діє на підприємстві виробника. При видачі сертифіката відповідності терміном до двох років не передбачена ні атестація виробництва, а ні сертифікація системи якості, тому сертифікат відповідності терміном дії до двох років не може гарантувати відповідну якість продукції такого виробника.
Мета сертифікації (оцінки) системи управління якістю: підтвердження відповідності системи управління якістю вимогам ДСТУ ISO 9001 - 2001 (ISO 9001:2000, IDT) і проводиться для впевненості в тому, що продукція, що випускається підприємством, відповідає обов`язковим вимогам нормативних документів. При цьому всі технічні, адміністративні і людські чинники, що впливають на якість продукції, знаходяться під контролем, продукція незадовільної якості своєчасно виявляється, а підприємство постійно приймає заходи щодо запобігання виготовлення такої продукції, поліпшення якості продукції і поліпшення задоволеності замовників. Сертифікація (оцінка) СМЯ забезпечує впевненість в тому, що виробник здатний постійно випускати продукцію, що відповідає вимогам нормативних документів стабільної якості.
Отримання сертифікату відповідності з терміном дії як на три роки так і на п’ять років є доступною процедурою для будь-яких виробників, тому вимога замовника жодним чином не впливає на свободу конкуренції. Замовник гарантовано має отримати продукцію відповідної якості.
У зв’язку з вищевикладеним, вимогу щодо виключення пункту ТД, згідно з яким вимагається надання сертифікату відповідності терміном дії не менше трьох років, Замовник вважає необґрунтованою та відмовляє у її задоволені.

Номер вимоги: UA-2017-12-28-000924-b.c3

Статус:
Очікує розгляду

Учасник: ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЗАВОД "НЕВА", Код ЄДРПОУ:14307972
Дата подання: 05.02.2018 19:07
Добрый день!
Ми вважаємо, що в ТД умовою щодо лота №4 "Хомути ремонтні "Обов'язкова наявність власного або орендованого складу на території м. Херсона (підтвердити документально)" порушена ст. 5 п.3 Закону України "Про публічні закупівлі" - "Замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників."
Щодо відсутності тендерної пропозиції у складі документації конкурсних торгів надаємо відповідь з електронної площадки: "Согласно технического задания Прозорро документы, которые имеют назначение документа « ценовое предложение « и «смета» открываются после аукциона. Заказчик на преквалификации оценивает такие типы документов: « документы , которые подтверждают квалификацию», «технические спецификации», «документы которые подтверждают соответствие». Если участник подошёл по данным документам - он его допускают к аукциону."
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Очікується

Документи подані скаржником

10.01.2018 12:17
Оскарження

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання