Комп’ютерна техніка Computer Engineering

  • Ідентифікатор тендеру UA-2019-04-16-001109-c
  • 30210000-4 - Машини для обробки даних (апаратна частина)
  • Відмінена
Найменування замовника:
ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Федів Наталія Василівна, +380322765465 , hm_zdorovye@ukr.net
Адреса замовника
Україна, місто Хмельницький, 29000, Хмельницька область, вулиця Шевченка, будинок 46
Очікувана вартість
10 000 000 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 3.06.19
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 30.05.2019 18:00

Оскарження умов:

до 05.06.2019 00:00

Подання пропозицій:

09.06.2019 18:00

Початок аукціону:

15.07.2019 15:20

Очікувана вартість
10 000 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
100 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
100 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
джерело фінансування - місцевий бюджет

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

588 шт
Портативний комп'ютер (ноутбук) із програмним забезпеченням
ДК 021:2015: 30210000-4 — Машини для обробки даних (апаратна частина)

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Запит на надання роз’яснень щодо тендерної документації (в порядку п.1 розд.ІІ ТД)

Дата подання: 25.04.2019 11:08
Дата відповіді: 03.05.2019 15:24
Доброго дня. Звертаємося до Вас за роз'ясненнями щодо надання інформації стосовно підготовки документів. пп.1.1 «Кваліфікаційний критерій» в частині наявності обладнання та матеріально-технічної бази» п.3.5.2. ТД, відповідно до якого «…учасник повинен надати у складі тендерної пропозиції наступні документи»: «1.1. Довідка Учасника (сканкопія з оригінала; у довільній формі) про наявність обладнання та матеріально-технічної бази підтверджується довідкою, складеною в довільній формі, про наявність обладнання та матеріально-технічної бази для поставки товару Учасником, із зазначенням: найменування, кількості, підстави користування технікою/рухомого майна/нерухомого майна (право власності/оренда/інше), тощо. До вказаної довідки додаються документи або балансові виписки, що підтверджують перебування обладнання та об’єктів матеріально-технічної бази у власності або користуванні учасника» З наведеного формулювання незрозуміло скільки має бути довідок і чи повинна «Довідка Учасника» підтверджуватись ще однією «довідкою» та до якої з цих довідок мають бути додані документи або балансові виписки, що потребує надання роз’яснення.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно до пп.1 «Кваліфікаційний критерій» в частині наявності обладнання та матеріально-технічної бази» п.3.5.2 розділ ІІІ ТД Учасники процедури у складі пропозиції повинні надати довідку, складену в довільній формі, про наявність обладнання та матеріально-технічної бази для поставки товару Учасником, у якій має бути зазначено:
- найменування,
- кількості,
- підстави користування технікою/рухомого майна/нерухомого майна (право власності/оренда/інше),
- тощо.
До такої довідки має бути додано документи або балансові виписки, що підтверджують перебування обладнання та об’єктів матеріально-технічної бази у власності або користуванні учасника, яке вказано Учасником у довідці.

Запит на надання роз’яснень щодо тендерної документації (в порядку п.1 розд.ІІ ТД)

Дата подання: 25.04.2019 11:09
Дата відповіді: 03.05.2019 15:23
Просимо Вас відповісти на наступний запит: п.5.2.3. ТД звучить наступним чином: «На Учасника-переможця торгів відповідно до ст. 527, 528, 629, 636, 903, 904 ЦК України можуть покладатися витрати в сумі 28000,00 гривень (двадцять вісім тисяч гривень), на оплату послуг Консультанта торгів, наданих Замовнику відповідно до укладеного між Замовником та Консультантом торгів договору про надання юридичних послуг (договір на користь третьої особи відповідно до ст. 636 Цивільного кодексу України). Учасник має право ознайомитись з даним договором. Дані витрати сплачуються у наступному порядку: на рахунок Консультанта торгів, з яким Замовником укладено договір, з моменту укладення договору про закупівлю між Учасником- переможцем процедури закупівлі та Замовником протягом 5 робочих днів». Просимо роз’яснити: - чіткий перелік критеріїв, за якими буде визначатись «можливість» чи «неможливість» покладення витрат в сумі 28000,00 гривень на Учасника- переможця торгів. - тлумачення ст. 636 ЦКУ, яка вказує, що договір на користь третьої особи (у даному випадку Консультанта – отримувача оплати) має бути укладений між Замовником та Учасником, а в п.5.2.3 ТД вказано, що такий договір укладено між Замовником та Консультантом, що виключає роль Учасника, в якості боржника за таким договором. - який зміст договору про надання юридичних послуг Консультанта торгів, адже в розумінні ст.636 ЦКУ такий договір має бути укладений між Замовником та Учасником, за змістом ст.528 ЦКУ - виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто, а вказана у ТД ст.904 ЦКУ взагалі регулює питання та умови безоплатного надання послуг. - в чому полягають юридичні послуги Консультанта торгів, якщо зміст ТД, тлумачення ст.636 ЦКУ, протиріччя між п.5.3.1. та п.6.3.2. у ТД, застосування ст.ст.217, 235 та п.4 ч.1 ст.236 Господарського кодексу України, одночасне застосування дещо взаємовиключаючих норм ст. 527, 528, 629, 636, 903, 904 ЦК України викликає ряд питань щодо факту надання таких юридичних послуг. - чи відповідають такі юридичні послуги Консультанта та сам Консультант торгів вимогам антикорупційного законодавства, чи володіє Консультант необхідними ресурсами, фізичними та технічними можливостями для належного надання юридичних послуг. - надати посилання на відповідну сторінку тендеру для можливості ознайомлення з тендерною пропозицією, наданою Консультантом торгів в рамках проведеної тендерної процедури закупівлі юридичних послуг.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України передбачено принцип свободи договору. Відповідно до ст.204 Цивільного кодексу України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Тому, права та обов’язки сторін договору, а також порядок розрахунків між ними визначається відповідно до його умов. Законом не заборонено залучення Замовником на договірних засадах експертів та консультантів до роботи тендерного комітету. Права, обов’язки сторін договору, порядок розрахунків визначається відповідно до умов укладеного з ними договору.
Між Замовником торгів та Консультантом укладено договір про надання юридичних послуг, у якому зазначено, що послуги оплачує замовник або за домовленістю сторін, оплата послуг може здійснюватися учасником-переможцем процедури закупівлі, про що зазначається в тендерній документації.
У тендерній документації на закупівлю «код ДК 021:2015 - 30210000-4 «Машини для обробки даних (апаратна частина)» (Комп’ютерна техніка)», що розробляється за участі працівників Консультанта, зазначається, що на Учасника-переможця торгів відповідно до ст. 527, 528, 629, 636, 903, 904 ЦК України можуть покладатися витрати на оплату послуг Консультанта торгів, наданих Замовнику відповідно до укладеного між Замовником та Консультантом торгів договору про надання юридичних послуг (договір на користь третьої особи відповідно до ст. 636 Цивільного кодексу України).
Отже, така норма тендерної документації встановлює право, а не обов’язок учасника-переможця відкритих торгів оплатити послуги Консультанта.
Окрім того, не сплата учасником-переможцем послуг Консультанта не є підставою, та як наслідок, відхилення його тендерної пропозиції чи не укладення із ним договору та жодним іншим чином не впливає на проведення процедури відкритих торгів. У разі відмови учасника-переможця закупівлі від оплати послуг, або ж взагалі не оплати таких послуг, зазначені послуги можуть оплачуватися замовником торгів.
Таким чином, нормами чинного законодавства не заборонено залучення замовниками на договірних засадах консультантів до роботи тендерного комітету. А оплата послуг Консультанта може здійснюватися за згодою учасника-переможця у порядку передбаченому положеннями Цивільного кодексу України.

Питання щодо тендерної документації

Дата подання: 25.04.2019 11:29
Дата відповіді: 03.05.2019 15:24
Добрий день! Просимо пояснити момент того що ТД містить взаємовиключаючі вимоги, зокрема: П.5.3.1. Замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, якщо: «… Враховуючи вищевказане, розкриття тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі в частині інформації про ціну на етапі, коли розкривається лише частина тендерної пропозиції з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, та інформацією і документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, та інших документів, що вимагаються тендерною документацією, є порушенням законодавства з публічних закупівель, тому якщо Учасником буде оприлюднена цінова пропозиція або ж буде надано документ, який містить інформацію про цінову пропозицію Учасника на етапі розгляду тендерних пропозицій (до проведення електронного аукціону), то така пропозиція Учасника буде відхилена як така, що не відповідає вимогам тендерної документації». При цьому п.6.3.2. ТД вимагає від учасника у складі тендерної пропозиції надати заповнений зі своєї сторони проект договору (ціна та реквізити). Просимо надати роз’яснення щодо одночасного виконання Учасником взаємовиключаючих п.5.3.1 та п.6.3.2 ТД .
Розгорнути Згорнути

відповідь:

У цій частині тендерним комітетом буде внесено зміни, зокрема виключено вимогу щодо зазначення ціни у наданому проекті договору.

Щодо 2 питання.

Дата подання: 06.05.2019 16:24
Дата відповіді: 10.05.2019 11:26
Вам було скеровано запит на надання роз’яснень щодо тендерної документації (в порядку п.1 розд.ІІ ТД) в частині п.5.2.3. ТД щодо можливості покладення на Учасника-переможця торгів відповідно до ст.527, 528, 629, 636, 903, 904 ЦК України витрат в сумі 28000,00 гривень (двадцять вісім тисяч гривень), на оплату послуг Консультанта торгів, наданих Замовнику відповідно до укладеного між Замовником та Консультантом торгів договору про надання юридичних послуг (договір на користь третьої особи відповідно до ст. 636 Цивільного кодексу України). В запиті було вказано конкретний перелік питань. ВІДПОВІДЬ ЗАМОВНИКА, ЯКА БУЛА ЗАРЕЄСТРОВАНА 03.05.2019, О 15:23, НА ЖАЛЬ, НЕ МІСТИТЬ ВІДПОВІДІ НА ПОСТАВЛЕНІ ПИТАННЯ. Дійсно, Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України передбачено принцип свободи договору, але така свобода здійснення прав не може покладати обов’язків на особу, яка не є стороною такого договору, що виключає застосування ст.204 Цивільного кодексу України. Тому повторно просимо роз’яснити в чому полягають юридичні послуги Консультанта торгів, якщо зміст ТД, тлумачення ст.636 ЦКУ, застосування ст.ст.217, 235 та п.4 ч.1 ст.236 Господарського кодексу України, одночасне застосування дещо взаємовиключаючих норм ст. 527, 528, 629, 636, 903, 904 ЦК України викликає ряд питань щодо факту та рівня надання таких юридичних послуг, а також відповідності такого залучення Консультанта вимогам антикорупційного законодавства. Також, Законом не заборонено залучення Замовником на договірних засадах експертів та консультантів до роботи тендерного комітету. Разом з тим, таке залучення на договірних засадах також має бути результатом тендерних процедур, посилання на проведення яких вами не надано. Тобто, з відповіді вбачається, що між Замовником торгів та Консультантом укладено договір про надання юридичних послуг, без проведення тендерних процедур. Просимо підтвердити залучення Консультанта без проведення тендерних процедур або надати посилання на відповідну сторінку тендеру для можливості ознайомлення з тендерною пропозицією, наданою Консультантом торгів в рамках проведеної тендерної процедури закупівлі юридичних послуг. З наданої відповіді вбачається, що якщо норма тендерної документації «встановлює право, а не обов’язок учасника-переможця відкритих торгів оплатити послуги Консультанта», просимо пояснити доцільність включення такої норми до ТД та обґрунтувати таке включення приписами ч.3 та ч.4 ст.22 ЗУ «Про публічні закупівлі», якщо «У разі відмови учасника-переможця закупівлі від оплати послуг, або ж взагалі не оплати таких послуг, зазначені послуги можуть оплачуватися замовником торгів».
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Ваше питання розглянуто. Тендерним комітетом внесено зміни
Розгорнути: 4 Згорнути

Аукціон

Початок:
15.07.2019 15:20

Інформація про відміну

Скасування активоване
Дата відміни
03.06.2019 11:04
Причина відміни
Скасовано
Причина відміни
абзац 1 частини 1 статті 31 Закону України «Про публічні закупівлі» (відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг)
Документи
03.06.2019 11:04 відміна

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання