Тверде паливо (вугілля кам’яне) ДГ 25-100 або еквівалент

  • Ідентифікатор тендеру UA-2019-07-19-000575-a
  • 09110000-3 - Тверде паливо
  • Завершена
Найменування замовника:
Комунальний заклад "Чернігівська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів" Запорізької обласної ради
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Драган Оксана Вікторівна, +380614091754 , lz1350@ukr.net
Адреса замовника
Україна, смт Чернігівка, 71202, Запорізька область, вул Соборна 409
Дата укладення договору
2.09.19
Переможець
ТОВ СПЕЦВУГІЛЛЯ ТРЕЙД
Очікувана вартість
1 015 000 UAH з ПДВ
Сума договору
990 000 UAH
Оцінка умов закупівлі:
Ризики:
останні зміни 2.09.19
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер
  • Ризик-індикатори 3

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 28.07.2019 15:11

Оскарження умов:

до 03.08.2019 00:00

Подання пропозицій:

07.08.2019 15:11

Початок аукціону:

08.08.2019 13:54

Очікувана вартість
1 015 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
30 000 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
10 150 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

250 т
Тверде паливо (вугілля кам’яне) ДГ 25-100 або еквівалент (Джерело фінансування закупівлі - кошти місцевого бюджету)
ДК 021:2015: 09110000-3 — Тверде паливо

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

Запитання до процедури

ЕКВІВАЛЕНТ

Дата подання: 21.07.2019 17:51
Дата відповіді: 24.07.2019 13:59
Відповідно до ГОСТ 19242-73 допускаються класи з заміною відповідно верхнього та нижнього меж крупності 100 мм на 80 мм, 50 мм на 40 мм, 25 мм на 20 мм, 13 мм на 10 мм і 6 мм на 5(8) мм, а також поєднані класи ПК, КО, ОМ, МС за умови співвідношення між нижнім і верхнім межею на більше 1:4 і класи ОМСШ, МСШ і СШ, а також клас 13-100 і для спрощених сортувань клас 25-200 (300) мм. Враховуючи зазначене просимо пояснити, чи можна вважати вугілля ДГ 25-80, яке за технічними характеристиками подібне (однакове) до вугілля ДГ 25-100, еквівалентом даного вугілля. Так показники зольності, вологи, нижчої теплоти згорання та інш. запропонованого нами вугілля ДГ 25-80 будуть відповідати тим вимогам, що зазначені Вами в Тендерній документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Тендерним комітетом прийнято рішення важати вугілля марки ДГ 25-80 еквівалентом вугілля марки ДГ 25-100, яке вимагається замовником при проведенні даної процедури відкритих торгів лише за умови, що цей товар за своїми технічними параметрами відповідає показникам, визначеним в технічних вимогах (специфікації) до предмета закупівлі, викладеним в Додатку № 1 до тендерної документації замовника і така відповідність (еквівалентність) підтверджена наданням оригіналу документа, завіреного належним чином, від уповноважених підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції, при цьому учасником дотримано повне виконання вимог тендерної документації.
Відповідну вимогу щодо надання вищевказаного документу в разі надання учасником еквіваленту буде внесено до п.1.9 Додатку № 1 до тендерної документації замовника, а зміни до тендерної документації будуть оприлюднені відповідно до ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі».

Надання документів учасниками

Дата подання: 22.07.2019 12:38
Дата відповіді: 24.07.2019 16:42
Замовник вимагає від учасників надання згідно додатку №1 до тендерної документації: 1. Згідно п. 1.12. Для підтвердження відповідності вугілля зазначеним вимогам щодо якості товару, що пропонується, учасник надає у складі тендерної пропозиції копії сертифікатів генетичних, технологічних та якісних характеристик на запропоновані марки вугілля кам’яного, що є предметом закупівлі за даними торгами, які видані установою уповноваженою по сертифікації вугільної продукції безпосередньому виробникові та посвідчені мокрою основною печаткою власника сертифікату (надається у вигляді кольорової скан-копії, зробленої з оригіналу документа, що містить мокру печатку особи, що видає сертифікат). Запит: надання даного документу тільки від безпосереднього виробника є дискримінацією учасників, так як сертифікат може надати власник даного сертифікату, який наприклад. має відносини з виробником, а не тільки безпосередньо виробник, тим більше в подальшому замовник вимагає надання завіреного сертифікату саме власником сертифікату. Згідно даного питання є роз’яснення ВП «Укрндівуглезбагачення» ДП «НТЦ» Вуглеінновація». Наполягаємо відмінити дану вимогу. 2. Згідно п.1.16. Виробник повинен мати спеціальний дозвіл на користування надрами та дозвіл на виконання підземних гірничих робіт, наданий Державною службою з питань праці. На підтвердження цього, учасник надає у складі своєї пропозиції відповідні дозволи (у вигляді кольорової скан-копії, зробленої з оригіналу документа, що містить мокру печатку уповноваженого органу), на яких повинно бути позначення, що вони надані учаснику для участі у закупівлі. Дозволи повинні зберігати свою чинність протягом строку дії договору, укладеного за результатом закупівлі. Учасник у складі своєї пропозиції повинен надати лист-згоду від власника дозволів (від виробника вугілля) на їх використання у даній закупівлі. У такому листі-згоді обов’язково повинно бути посилання на номер закупівлі. Такий лист-згода підписується власником дозволів (виробником вугілля) із зазначенням прізвища, ініціалів та посади особи, містити дату та реєстраційний номер документу, відбиток печатки (за наявності) та адресується замовникові закупівлі. Вугілля ДГ 25-100, що закуповується замовником, - це сортове вугілля, та виробляється агломерацією рядового вугілля. Рядове вугілля видобувається підприємствами, що мають дозвіл на користування надрами. Виробник сортового вугілля - це збагачувальні фабрики, що не займаються добуванням рядового вугілля, а тільки його переробляють на сортове. Тобто замовник вимагає надання дозволу на вугілля, маючи на увазі що дана марка не переробляється, а видобувається. Дана вимога є дискримінацією учасників, які мають можливість закуповувати вугілля та співпрацювати саме з збагачувальними фабриками, а також з постачальниками у яких є договірні відносини з збагачувальними фабриками. Наполягаємо відмінити дану дискримінаційну вимогу та скасувати рішення про надання документів згідно даного пункту.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

ВІдповідь згідно питання № 1. Для виконання Ваших вимог щодо можливості надання сертифікатів не тільки від безпосереднього виробника, а й власника сертифікату до тендерної документації будуть внесені зміни, які нададуть можливість надавати сертифікати від його власників. Відповідь згідно питання № 2. Вимога щодо надання спеціальних дозволів на користування надрами та дозвіл на виконання підземних гірничих робіт, наданий Державною службою з питань праці буде відмінено та скасовано рішення про надання документів згідно пункту 1.16. тендерної документації. Зміни до тендерної документації будуть оприлюднені відповідно до ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі».

ПИТАННЯ 1

Дата подання: 28.07.2019 11:47
Дата відповіді: 31.07.2019 14:39
Ознайомившись із умовами закупівлі, нами були виявлені певні недоліки тендерної документації. Так очікувана вартість закупівлі становить більше мільйона, водночас замовник не визначає відповідальність учасника за поставку неякісного товару. Так відповідно до ст. 7 Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту продукцію» за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції, відповідає виробника. Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 даного Закону продукцією є будь-яке рухоме майно, включаючи готову продукцію, сировину та комплектувальний виріб, у тому числі майно, що є складовою частиною іншого рухомого або нерухомого майна. Термін "продукція" включає також електроенергію. А отже вугілля кам’яне так само підпадає під поняття «продукція» та під дію даного Закону. Окрім цього, потерпілим за даним Законом, тобто користувачем, якому завдано шкоду внаслідок дефекту в продукції, є як фізична, так і юридична особа. Також відповідно до ч. 3 ст. 216 Господарського кодексу України у господарському договорі неприпустимі застереження щодо виключення або обмеження відповідальності виробника (продавця) продукції. Також відповідальність виробника передбачена і ст. 268 Господарського кодексу України. Таким чином Замовник у даній закупівлі має всі нормативні підстави для того, щоб визначити відповідальність виробника, тим паче, що відповідно до Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту продукцію» відповідальність несе саме виробника. А отже, навіть якщо учасник у вашій закупівлі не придбаває вугілля безпосередньо у виробника, а робить це через посередників, то виробник все одно повинен нести відповідальність. Тим більше передбачення пункту щодо відповідальності виробника значним чином дисциплінує учасників та мінімізує ризики постачання неякісного товару. Враховуючи зазначене, пропонуємо внести наступний пункт до складу умов тендерної документації: «Учасник повинен надати лист-погодження, виданий виробником вугілля про те, що він погоджується з тим, що несе солідарну відповідальність із учасником у вигляді штрафу в розмірі 20 % від ціни укладеного за результатом закупівлі договору, у випадку поставки учасником товару неналежної якості (або ж товару який не належить виробникові). Якщо учасник не має партнерських відносин із виробником, то він повинен надати відповідний лист-гарантію, виданий постачальником йому вугілля, яке пропонується за даною закупівлею. Окрім цього, такий постачальник повинен надати учаснику лист-гарантію, виданий виробником вугілля про те, що він погоджується з тим, що несе солідарну відповідальність із постачальником у вигляді штрафу в розмірі 20 % від ціни укладеного за результатом закупівлі договору, у випадку поставки учасником товару неналежної якості». Такий лист для вас буде дійсним підтвердженням, що виробник усвідомлює те, що у випадку поставки неякісного товару учасник він також буде нести відповідальність. Такий лист значним чином мінімізує ризики постачання неякісного товару
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Стосовно даного питання замовник вважає , що його вимоги в тендерній документації є обґрунтованими та необхідними для замовника в повному обсязі. Пропозиція учасників про розширення та зміну переліку документів встановлених замовником у тендерній документації не вбачає необхідності внесення змін. Тендерна документація стосовно цього запитання залишається без змін.

ПИТАННЯ 2

Дата подання: 28.07.2019 11:48
Дата відповіді: 31.07.2019 14:41
Ознайомившись з умовами тендерної документації, з метою пересвідчення у тому, що товар є якісним пропонуємо вам внести зміни до тендерної документації шляхом додавання наступного пункту: «Учасник повинен надати декларацію про відповідність (згідно ДСТУ ISO/ІЕК 17050-1:2006)». Даний пункт дуже часто можна зустріти в інших закупівлях вугілля кам’яного. Замовники його використовують для того, щоб переконатися, що товар виготовлений виробником відповідає міжнародним стандартам ISO.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

В п.1.9 Додатку № 1 до тендерної документації Технічні вимоги(специфікація) до предмета закупівлі замовник обумовлює, що вугілля, що є предметом даної закупівлі, повинно відповідати вимогам державних та міжнародних стандартів. Замовник вважає що цю відповідальність учасник бере на себе, погоджуючись із вимогами Додатку № 1 до тендерної документації Технічні вимоги(специфікація) до предмета закупівлі . В пункті 6.5. частини 6. Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі розділу III. Інструкція з підготовки тендерної пропозиції замовник виклав, що для підтвердження з технічними, якісними та кількісними характеристиками предмета закупівлі учасник повинен надати лист-згоду у складі своєї тендерної пропозиції.Тендерну документацію стосовно запитання № 2 від 28.07.2019 залишити без змін.

ПИТАННЯ 3

Дата подання: 28.07.2019 11:49
Дата відповіді: 31.07.2019 14:49
17.06.2019 року всі положення Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» вступили в силу. Відповідно до ч. 2 ст. 44 даного Закону Рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу, приймаються виключно загальними зборами учасників. Водночас під час надання тендерної документації учасником Замовник не може знати чи перевищує ціна пропозиції 50 відсотків, чи ні, чи має директор права на підписання договору, чи йому для цього треба рішення загальних зборів. У зв’язку з цим, пропонуємо вам внести наступний пункт до тендерної документації: «Учасник повинен надати протокол загальних зборів або рішення учасника стосовно надання згоди уповноваженій особі, директору (керівнику) на укладання договору за результатом даної закупівлі (із посиланням у протоколі або рішенні на номер (ідентифікатор) даної закупівлі), у відповідності до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Завдяки цьому пункту ви мінімізуєте ризики можливого визнання договору, укладеного між Вами та переможцем закупівлі недійсним, через перевищення директором своїх повноважень.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Вимога стосовно внесення доповнень до тендерної документації щодо надання учасником протоколу загальних зборів або рішення учасника стосовно надання згоди уповноваженій особі, директору (керівнику) на укладання договору за результатом даної закупівлі викладена замовником в пункті 1 частини 2.Інша інформація розділу IV. Подання та розкриття тендерної пропозиції. Внесення змін до тендерної документації стосовно питання № 3 від 28.07.2019 р. не є необхідним, документація залишається без змін.

ПИТАННЯ 4

Дата подання: 28.07.2019 11:50
Дата відповіді: 31.07.2019 14:52
У зв’зку з тим, що статути, які суперечать Закону України Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» з 17.06.2019 року є нечинними та перестають діяти, пропонуємо вам внести наступний пункт до вашої тендерної документації: «Учасник повинен надати наступний документ: Копія Статуту із змінами (у разі їх наявності) або іншого установчого документу (у випадку відсутності Статуту). Статут повинен бути приведений у відповідність до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Ознаками такого приведення є відсутність застарілих норм та/або реєстрація Статуту після 17.06.2018 року, тобто після дати набрання чинності Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Не відповідність даній вимозі є підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника». Не зазначення даного пункту призводить до того, що, потенційно, ви можете визнати переможцем закупівлі того учасника, який взагалі не може здійснювати своєї господарської діяльності через не приведення свого статуту у відповідність до Закону. А отже, у такому випадку уникнути судових процесів, ініційованих іншими учасника щодо визнання укладеного договору за результатом закупівлі недійсним, є дуже складним завданням для Замовника. Тим більше останній часом такі випадки стають непоодинокими.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Вимога щодо надання сканованої копії нотаріально завіреного оригіналу або нотаріально завіреної копії чинної редакції Статуту (зі всіма зареєстрованими змінами та доповненнями у разі наявності таких) викладена замовником в пункті 1 частини 2.Інша інформація розділу IV. Подання та розкриття тендерної пропозиції. Тому внесення змін до тендерної документації стосовно цього питання не є необхідним. На даний момент учасники самі повинні знати, що їхні Статути повиненні бути приведені у відповідність до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Ознаками такого приведення є відсутність застарілих норм та/або реєстрація Статуту після 17.06.2018 року, тобто після дати набрання чинності Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Тендерна документація стосовно питання № 4 від 28.07.2019 р. залишається без змін.
Розгорнути: 6 Згорнути

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2019-07-19-000575-a.a1

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕННОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМТОПРЕСУРС", Код ЄДРПОУ:41513188
Дата подання: 28.07.2019 11:46
Відповідно до умов тендерної документації учасник повинен надати паспорт на ваги та свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (вагів), в якому зроблена відмітка щодо повірки вимірювальної техніки (вагів), дійсна до кінця 2019 року.
Водночас повідомляємо, що в деяких паспортах безпосередньо містяться відмітки про проходження повірки. Тож складання окремого документа у цьому випадку під назвою «свідоцтво» не є обов’язковим. Оскільки для того, щоб вам переконатись у тому, що ваги є повірені достатньо буде паспорта із відміткою про повірку. Таким чином, вимагаємо внести зміни в текст тендерної документації та п. 5.1.2. викласти у наступній редакції: «Скановані з оригіналів правовстановлюючі та інші документи, які підтверджують інформацію, зазначену у довідці згідно з п.п.5.1.1: свідоцтва про право власності, договори купівлі-продажу, витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або чинні договори оренди/найму або чинні договори про надання послуг, паспорт на ваги та свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки (вагів), в якому зроблена відмітка щодо повірки вимірювальної техніки (вагів), дійсна до кінця 2019 року; копія(ії) свідоцтва(в) про реєстрацію транспортного засобу та навантажувальної техніки. Якщо у паспорті міститься відмітка про проходження повірки, то такий учасник може не надавати свідоцтво про повірку».
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

31.07.2019 15:08
Відповідно до пункту 3.1. розділу IV Наказу від 08.02.2016 № 193 «Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів» оформлення результатів періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту здійснюється таким чином: 1) позитивні результати періодичної, позачергової повірок та повірки після ремонту ЗВТ засвідчують відбитком повірочного тавра на ЗВТ чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлюють свідоцтво про повірку ЗВТ за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку. На вимогу заявника можливе поєднання зазначених видів засвідчення результатів повірки. Тим більш, що можливий учасник у своїй вимозі обумовлює, що в деяких паспортах безпосередньо містяться відмітки про проходження повірки. Тому замовник вважає, що свідоцтво про повірку засобів вимірювальної техніки в учасника повинно бути згідно Наказу від 08.02.2016 № 193 «Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів». Вимогу № UA-2019-07-19-000575-А.А1 стосовно внесення змін до п.п. 5.1.2 тендерної документації відхилити, тендерну документацію в цій частині залишити без змін.

Номер вимоги: UA-2019-07-19-000575-a.a2

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕННОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМТОПРЕСУРС", Код ЄДРПОУ:41513188
Дата подання: 28.07.2019 12:03
Ознайомившись з умовами тендерної документації в нас виникли певні рекомендації до її умов.
Так, сертифікат генетичних, технологічних та якісних характеристик повинен належати саме виробнику даної марки та фракції. в даній ситуації це марка вугілля дг (дгко ) 25-100 або еквівалент. Установи, які видають ці сертифікати, видають їх саме виробникам даного вугілля. Якщо вугілля рядове, то такий сертифікат видає вугледобуваюче підприємство, в даному випадку це шахта; якщо вугілля сортове - то це збагачувальна фабрика. Учасник в єдиному випадку може бути власником сертифікату, якщо він виробляє дану продукцію, Так як предметом закупівлі є вугілля дг 25-100 або еквівалент, то учасник повинен надати договір з специфікацією, обсягом та ціною від виробника (шахти) на вугілля рядове в даній ситуації це марка дг , а не г, гж чи якась інша., видатку накладну або акт прийому-передачі, які підтверджують дійсно, що учасник(посередник) закуповував саме дане вугілля, також посвідчення якості на дану партію , що була закуплена , в якому вказані показники вугілля, а саме: зольність , волога , вища(нижча) теплота згоряння, вихід летких речовин та сірка, а також протокол випробувань ( якщо він є) на дане вугілля. якщо учасник закуповує вугілля через посередника (посередників), то він повинен надати договори між ними, що в кінці приведуть до виробника. Далі учасник повинен надати дійсний до кінця року договір на збагачення на даній фабриці з цінами на збагачення, документ який підтверджує ситофракційний аналіз виходу відсотка даної фракції , а саме дг 25-100 або еквівалент. також учасник повинен надити посвідчення якості вугілля з усіма показниками (зольність , волога ,вища (нижча) теплота згоряння , вихід летких речовин та сірка. Посвідчення повинно буди видане саме фабрикою, так як вона збагачувала вугілля. Також всі показники повинні відповідати ДСТУ 7146:2010 ДСТУ3472:2015. Також повинен учасник надати протокол випробувань( якщо він є) на дану марку , де вказані усі показники вугілля (зольність, волога ,вища(нижча) теплота згоряння ,вихід летких речовин та сірки. , а саме дг 25-100 або еквівалент, який виданий саме фабрико. Також видаткову накладну або акт прийому-передачі. Саме ці документи і підтверджують реальність видобутку даної марки та збагачення її до фракції, що вказана в сертифікаті генетичних, технологічних та якісних характеристик. Таким чином учасник може бути власником сертифікату генетичних, технологічних та якісних характеристик, але не треба забувати що сертифікат є лише на той обсяг, який був збагачений. Якщо учасник вже виробив збагачений об’єм, і в подальшому використовує цей сертифікат, але фактично вугілля не збагачує, то він буде відхилений за підробку документів. Саме ці документи і підтверджують легальність закупівлі вугілля рядового і реальність збагачення вугілля сортового. Якщо в учасника немає цих документів, то складається враження, звідкіля в нього цей сертифікат и легальний він взагалі !!!!!! цей пакет документів є у всіх ЛЕГАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ, А ТАКОЖ УЧАСНИКІВ ,ЩО ЗАКУПОВУЮТ ТА ЗБАГАЧУЮТЬ ВУГІЛЛЯ ЛЕГАЛЬНО!!!!!! Також дозволи на виконя підземних робіт та розробку надр повинні бути включені до складу тендерної документації, щоб виявити реальне походження вугілля , а саме марки дг, яку добувають з-під землі. Також учасник збагачує вугілля на фабриці і на фабриці є дозволи на збагачення саме корисних копалин, які видані відповідними службами. Вимога щодо надання відповідних дозволів не можна вважати дискримінаційною, оскільки Ви закуповуєте вугілля за бюджетні кошти і повинні бути впевненими, що вугілля було добуте і збагачене офіційно і є якісним , а не існує просто на папері , офіційного походження не має. Прикладом того, що ці дозволи існують є закупівлі:ua-2019-04-12-000725-a ,ua-2019-03-07-000005-b,ua-2019-03-14-000105-b,ua-2019-03-29-000638-c.
У зв’язку з цим, просимо вас розглянути вказані рекомендації та включити їх до складу тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

31.07.2019 15:12
Рішенням, винесеним згідно протоколу засідання № 24 від 24.07.2019 року, замовник вже вніс зміни щодо пункту 1.12 та пункту 1.16 Додатку № 1 до тендерної документації Технічні вимоги(специфікація) до предмета закупівлі стосовно надання від учасників процедури сертифікатів генетичних, технологічних та якісних характеристик та дозволів на виконання підземних робіт та розробку надр на вимогу учасника для усунення дискримінаційних вимог у ТД. Тому вимогу за номером UA-2019-07-19-000575-А.А2 слід відхилити, а вищевказані пункти тендерної документації залишити без змін.

Номер вимоги: UA-2019-07-19-000575-a.a3

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕННОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМТОПРЕСУРС", Код ЄДРПОУ:41513188
Дата подання: 28.07.2019 12:03
Ознайомившись з умовами тендерної документації в нас виникли певні рекомендації до її умов.
Так, сертифікат генетичних, технологічних та якісних характеристик повинен належати саме виробнику даної марки та фракції. в даній ситуації це марка вугілля дг (дгко ) 25-100 або еквівалент. Установи, які видають ці сертифікати, видають їх саме виробникам даного вугілля. Якщо вугілля рядове, то такий сертифікат видає вугледобуваюче підприємство, в даному випадку це шахта; якщо вугілля сортове - то це збагачувальна фабрика. Учасник в єдиному випадку може бути власником сертифікату, якщо він виробляє дану продукцію, Так як предметом закупівлі є вугілля дг 25-100 або еквівалент, то учасник повинен надати договір з специфікацією, обсягом та ціною від виробника (шахти) на вугілля рядове в даній ситуації це марка дг , а не г, гж чи якась інша., видатку накладну або акт прийому-передачі, які підтверджують дійсно, що учасник(посередник) закуповував саме дане вугілля, також посвідчення якості на дану партію , що була закуплена , в якому вказані показники вугілля, а саме: зольність , волога , вища(нижча) теплота згоряння, вихід летких речовин та сірка, а також протокол випробувань ( якщо він є) на дане вугілля. якщо учасник закуповує вугілля через посередника (посередників), то він повинен надати договори між ними, що в кінці приведуть до виробника. Далі учасник повинен надати дійсний до кінця року договір на збагачення на даній фабриці з цінами на збагачення, документ який підтверджує ситофракційний аналіз виходу відсотка даної фракції , а саме дг 25-100 або еквівалент. також учасник повинен надити посвідчення якості вугілля з усіма показниками (зольність , волога ,вища (нижча) теплота згоряння , вихід летких речовин та сірка. Посвідчення повинно буди видане саме фабрикою, так як вона збагачувала вугілля. Також всі показники повинні відповідати ДСТУ 7146:2010 ДСТУ3472:2015. Також повинен учасник надати протокол випробувань( якщо він є) на дану марку , де вказані усі показники вугілля (зольність, волога ,вища(нижча) теплота згоряння ,вихід летких речовин та сірки. , а саме дг 25-100 або еквівалент, який виданий саме фабрико. Також видаткову накладну або акт прийому-передачі. Саме ці документи і підтверджують реальність видобутку даної марки та збагачення її до фракції, що вказана в сертифікаті генетичних, технологічних та якісних характеристик. Таким чином учасник може бути власником сертифікату генетичних, технологічних та якісних характеристик, але не треба забувати що сертифікат є лише на той обсяг, який був збагачений. Якщо учасник вже виробив збагачений об’єм, і в подальшому використовує цей сертифікат, але фактично вугілля не збагачує, то він буде відхилений за підробку документів. Саме ці документи і підтверджують легальність закупівлі вугілля рядового і реальність збагачення вугілля сортового. Якщо в учасника немає цих документів, то складається враження, звідкіля в нього цей сертифікат и легальний він взагалі !!!!!! цей пакет документів є у всіх ЛЕГАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВ, А ТАКОЖ УЧАСНИКІВ ,ЩО ЗАКУПОВУЮТ ТА ЗБАГАЧУЮТЬ ВУГІЛЛЯ ЛЕГАЛЬНО!!!!!! Також дозволи на виконя підземних робіт та розробку надр повинні бути включені до складу тендерної документації, щоб виявити реальне походження вугілля , а саме марки дг, яку добувають з-під землі. Також учасник збагачує вугілля на фабриці і на фабриці є дозволи на збагачення саме корисних копалин, які видані відповідними службами. Вимога щодо надання відповідних дозволів не можна вважати дискримінаційною, оскільки Ви закуповуєте вугілля за бюджетні кошти і повинні бути впевненими, що вугілля було добуте і збагачене офіційно і є якісним , а не існує просто на папері , офіційного походження не має. Прикладом того, що ці дозволи існують є закупівлі:ua-2019-04-12-000725-a ,ua-2019-03-07-000005-b,ua-2019-03-14-000105-b,ua-2019-03-29-000638-c.
У зв’язку з цим, просимо вас розглянути вказані рекомендації та включити їх до складу тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

31.07.2019 15:16
Рішенням, винесеним згідно протоколу засідання № 24 від 24.07.2019 року, замовник вже вніс зміни щодо пункту 1.12 та пункту 1.16 Додатку № 1 до тендерної документації Технічні вимоги(специфікація) до предмета закупівлі стосовно надання від учасників процедури сертифікатів генетичних, технологічних та якісних характеристик та дозволів на виконання підземних робіт та розробку надр на вимогу учасника для усунення дискримінаційних вимог у ТД. Тому вимогу за номером UA-2019-07-19-000575-А.А3 слід відхилити, а вищевказані пункти тендерної документації залишити без змін.

Номер вимоги: UA-2019-07-19-000575-a.a4

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕННОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМТОПРЕСУРС", Код ЄДРПОУ:41513188
Дата подання: 28.07.2019 12:17
Ознайомившись із умовами закупівлі, нами були виявлені певні недоліки тендерної документації. Так очікувана вартість закупівлі становить більше мільйона, водночас замовник не визначає відповідальність учасника за поставку неякісного товару. Так відповідно до ст. 7 Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту продукцію» за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції, відповідає виробника. Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 даного Закону продукцією є будь-яке рухоме майно, включаючи готову продукцію, сировину та комплектувальний виріб, у тому числі майно, що є складовою частиною іншого рухомого або нерухомого майна. Термін "продукція" включає також електроенергію. А отже вугілля кам’яне так само підпадає під поняття «продукція» та під дію даного Закону. Окрім цього, потерпілим за даним Законом, тобто користувачем, якому завдано шкоду внаслідок дефекту в продукції, є як фізична, так і юридична особа. Також відповідно до ч. 3 ст. 216 Господарського кодексу України у господарському договорі неприпустимі застереження щодо виключення або обмеження відповідальності виробника (продавця) продукції. Також відповідальність виробника передбачена і ст. 268 Господарського кодексу України.

Таким чином Замовник у даній закупівлі має всі нормативні підстави для того, щоб визначити відповідальність виробника, тим паче, що відповідно до Закону України «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту продукцію» відповідальність несе саме виробника. А отже, навіть якщо учасник у вашій закупівлі не придбаває вугілля безпосередньо у виробника, а робить це через посередників, то виробник все одно повинен нести відповідальність. Тим більше передбачення пункту щодо відповідальності виробника значним чином дисциплінує учасників та мінімізує ризики постачання неякісного товару. Враховуючи зазначене, пропонуємо внести наступний пункт до складу умов тендерної документації: «Учасник повинен надати лист-погодження, виданий виробником вугілля про те, що він погоджується з тим, що несе солідарну відповідальність із учасником у вигляді штрафу в розмірі 20 % від ціни укладеного за результатом закупівлі договору, у випадку поставки учасником товару неналежної якості (або ж товару який не належить виробникові). Якщо учасник не має партнерських відносин із виробником, то він повинен надати відповідний лист-гарантію, виданий постачальником йому вугілля, яке пропонується за даною закупівлею. Окрім цього, такий постачальник повинен надати учаснику лист-гарантію, виданий виробником вугілля про те, що він погоджується з тим, що несе солідарну відповідальність із постачальником у вигляді штрафу в розмірі 20 % від ціни укладеного за результатом закупівлі договору, у випадку поставки учасником товару неналежної якості».
Такий лист для вас буде дійсним підтвердженням, що виробник усвідомлює те, що у випадку поставки неякісного товару учасник він також буде нести відповідальність. Такий лист значним чином мінімізує ризики постачання неякісного товару
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

31.07.2019 15:17
Тендерна документація розроблена згідно статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» та наказу Мінекономрозвитку № 680 від 13.04.2016 року «Про затвердження примірної тендерної документації» та не містить вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Вимоги документації є обґрунтованими та необхідними для замовника в повному обсязі. Пропозиція учасників про розширення та зміну переліку документів встановлених замовником у тендерній документації не вбачає необхідності внесення змін. Вимогу №UA-2019-07-19-000575-А.А4 слід відхилити, тендерну документацію залишити без змін.

Документи

Документи

Документи

Документи

Аукціон

Початок:
08.08.2019 13:54
Завершення:
08.08.2019 14:21

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 08.08.2019 14:21

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
855 000 UAH з ПДВ 855 000 UAH з ПДВ Документи
ТОВ СПЕЦВУГІЛЛЯ ТРЕЙД
Пошук по цьому учаснику
990 000 UAH з ПДВ 990 000 UAH з ПДВ Документи
ТОВ "ТОРГІВЕЛЬНО-ВИРОБНИЧА КОМПАНІЯ" ВУГІЛЛЯ ДОН ПРАЙМ"
Пошук по цьому учаснику
1 002 500 UAH з ПДВ 1 002 500 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

20.08.2019 17:55
sign.p7s
12.08.2019 15:01
sign.p7s
06.08.2019 09:05
sign.p7s
06.08.2019 09:03
Витяг ПДВ.pdf
06.08.2019 09:03
Статут.pdf
06.08.2019 09:03
Гарантія.zip
06.08.2019 09:02
Довідка ст.17.pdf
06.08.2019 09:02
Відгук.pdf
06.08.2019 09:02
Паспорт ваг.pdf

Публічні документи

06.08.2019 18:12
sign.p7s
06.08.2019 18:07
38.Ст. 17.pdf
06.08.2019 18:07
37.Відгук.pdf
06.08.2019 18:07
25.Витяг ПДВ.pdf
06.08.2019 18:07
20.Статут.pdf
06.08.2019 18:07
6025-3.rar

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ПП "ЛІДЕР АКТИВ"
#39123006
Пошук по цьому переможцю
Відхилено 855 000 UAH з ПДВ 12.08.2019 14:15
ТОВ СПЕЦВУГІЛЛЯ ТРЕЙД
#42436754
Пошук по цьому переможцю
Переможець 990 000 UAH з ПДВ 16.08.2019 11:20

Документи

08.08.2019 14:21
edr_identification.yaml
12.08.2019 14:15
sign.p7s

Документи

12.08.2019 14:59
edr_identification.yaml
16.08.2019 11:19
sign.p7s

Переможець

Дата і час публікації: 16.08.2019 11:20

Учасник Пропозиція Документи
ТОВ СПЕЦВУГІЛЛЯ ТРЕЙД
Пошук по цьому переможцю
#42436754
990 000 UAH з ПДВ Документи

Документи

12.08.2019 14:59
edr_identification.yaml
16.08.2019 11:19
sign.p7s

Укладений договір


Строк дії 02.09.2019 00:00 - 31.12.2019 23:59
Номер 90
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
договір Укладений
990 000
02.09.2019 10:00
02.09.2019
sign.p7s Укладений
02.09.2019 10:02

Виконання договору

Строк дії за договором: 02.09.2019 — 31.12.2019
Сума оплати за договором: 990 000
UAH

Ризик-індикатор

Контрольні слова у Q&A - Так

У питаннях/відповідях зустрічаються @|адрес|пошт що може бути ознакою неповної тендерної документації, яка вимагає коммунікації поза межами системи

Технічний учасник - Так

У тендері є пропозиція учасника, чиї результати роботи в системі виглядають екстраординарно низькими. Приймаються до уваги наступні ознаки: А) середня конверсія менше 1%, Б) Кількість відмов від перемоги складає не менше 40% від кількості перемог

Переможець не знижував ціну в аукціоні - Так

В конкурентних торгах переможцем оголошений учасник, який не зменшував ціну

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання