ДК 021:2015 — «34990000-3 Регулювальне, запобіжне, сигнальне та освітлювальне обладнання»

  • Ідентифікатор тендеру UA-2020-04-16-005340-b
  • 34990000-3 - Регулювальне, запобіжне, сигнальне та освітлювальне обладнання
  • Завершена
Найменування замовника:
КОМУНАЛЬНЕ КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "МАРІУПОЛЬАВТОДОР"
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Ганна Потічна, +380987610864 , mariupolavtodor@gmail.com
Адреса замовника
Україна, м. Маріуполь, 87500, Донецька область, провулок Банний, буд.5
Дата укладення договору
3.07.20
Очікувана вартість
3 650 000 UAH з ПДВ
Сума договору
3 611 640 UAH
Оцінка умов закупівлі:
Ризики:
останні зміни 24.07.20
  • Відгуки 2
  • Інформація про тендер
  • Ризик-індикатори 4

Опис вимог

Чи дозволяють вимоги до предмету закупівлі придбати якісний товар за оптимальну ціну?? - НІ

Конкурентність

Чи здатні такі вимоги забезпечити максимальну конкуренцію серед учасників?
НІ

Якість товару

Чи зрозуміло потенційному постачальнику товар якої якості очікує придбати замовник??
НІ

Критерії оцінки

Чи передбачена процедура оцінки якісних критеріїв предмету закупівлі на етапі кваліфікації/укладання договору/виконання договору??
НІ

Умови закупівлі:

В даних торгах з закупівлі світлофорів Замовник, Комунальне комерційне підприємство “МАРІУПОЛЬАВТОДОР”, не зважаючи на всі вимоги Законів України «Про публічні закупівлі» та “Про стандартизацію”, порушуючи національні стандарти ДСТУ 4092-2002 та ДСТУ ЕN 12368:2017, трактуючи їх на свій лад, будь-якими шляхами, які суперечать елементарній логіці, всі дії спрямовує для досягнення одного результату - провести до перемоги в цій закупівлі конкретного учасника, а саме ТзОВ “Сварко Україна”.
Починаючи з умов тендерної документації, в якій “зовсім випадково” всі технічні вимоги повністю збіглися з технічними характеристиками цього учасника, так ще й документи підтвердження були вказані чітко такі, що він, в повній відповідності до вимог, надав в своїй пропозиції. Навіть порядок пунктів цих вимог збережено. Така “прозорливість” Замовника та даного Учасника просто вражає. Навіть рішення Колегії Антимонопольного комітету України про скасування вимог щодо - Класу робочих температур, Ступінь захисту ІР, Маркування світлофорних модулів тендерним комітетом Замовника не було виконане, не зважаючи на вимогу статті 18 Закону України “Про публічні закупівлі” про обов'язковість їх виконання, але ж, з нез'ясованих причин, Замовник вирішив, що ця вимога його не стосуються.
Дії Замовника в цих торгах викликають подив не тільки такими маніпуляціями з вимогами тендерної документації, а також з їх не зрозумілим вибором самого предмету закупівлі - світлофорів, в супереч доручення Прем’єр-міністра України від 20.06.2018 р. №21692/1/1-18, де у п. 12.3 вказана вимога, що при влаштуванні нових світлофорних об'єктів та реконструкції існуючих максимально застосувати цифрові табло для інформування водіїв про час роботи керувальних сигналів. Створюючи непрозорі, суб'єктивні та дискримінаційні вимоги для всіх інших учасників торгів, а саме українських виробників сучасних світлофорів з відліком часу, Замовник прагне витратити кошти українських платників податків на закупівлю світлофорів під ім'ям європейського виробника SWARСO, хоча жодного документального підтвердження дійсного походження світлофорів ТзОВ “Сварко Україна” не надає. Жодного витягу з конструкторської документації (на відміну від інших замовників, Комунальне комерційне підприємство “МАРІУПОЛЬАВТОДОР” їх і не вимагало в своїй тендерній документації), навіть наданий паспорт на світлофори виконано не зрозуміло на підставі чого та з порушенням всіх нормативних документів. Замовника не бентежить також те, що світлофори, запропоновані даним учасником, не тільки по своїй функціональності але і конструктивно застарілі, про що свідчить їх наполягання на використання лінзи Френеля (перше застосування в далекому 1825 році).
Вважаю, що такі “незрозумілі” дії Замовника потребують більш ретельнішого вивчення відповідними українськими органами з наданням відповідних висновків.

Тендерний комітет нашого підприємства ККП «Маріупольавтодор» уважно ознайомився та проаналізував відгук анонімного скаржника в системі Dozorro від 09.06.2020 16:57. Ми вважаємо за необхідне надати оцінку даному відгуку. Він доволі емоційний, але такий, що не містить жодного обґрунтування порушення процедури закупівлі з боку нашого підприємства. Розберемо його на цитати.

1. «В даних торгах з закупівлі світлофорів Замовник, Комунальне комерційне підприємство “МАРІУПОЛЬАВТОДОР”, не зважаючи на всі вимоги Законів України «Про публічні закупівлі» та “Про стандартизацію”,…».

Анонімом не вказано, які саме вимоги Законів України «Про публічні закупівлі» та «Про стандартизацію» порушено Замовником. Без деталізації та прикладів статей вищенаведених Законів – це не є чимось іншим, як голослівне обвинувачення. Ми не можемо надати пояснення з даного приводу, оскільки не розуміємо, в чому нас звинувачують.

2. «…порушуючи національні стандарти ДСТУ 4092-2002 та ДСТУ ЕN 12368:2017, трактуючи їх на свій лад…».

Нам не зрозуміло, яким чином ми можемо порушувати дані національні стандарти? Почнемо з того, що дані обидва стандарти не є Законами чи нормативно-правовими актами. Це – нормативні документи, що регулюють взаємовідносини між постачальником та споживачем. Тобто, споживач хоче придбати якісну продукцію і знає, що на цю продукцію існують стандарти. Таким чином, при виборі критеріїв якісних характеристик, споживач може користуватися критеріями даних стандартів, а може і не користуватися. Це цілком право споживача. У світі ринкових відносин, споживач придбає те, що краще за якістю та за ціною. Це цілком право споживача. Тому дана теза є профанацією та юридичною неосвіченістю. ККП «Маріупольавтодор» при здійсненні публічних закупівель користується виключно чинним законодавством.

3. «…будь-якими шляхами, які суперечать елементарній логіці…»

Наше підприємство не може знати, що «анонім» розуміє під поняттям «елементарна логіка». Ми користуємось не логікою, а чинним законодавством.

4. «…всі дії спрямовує для досягнення одного результату - провести до перемоги в цій закупівлі конкретного учасника, а саме ТзОВ “Сварко Україна”. Починаючи з умов тендерної документації, в якій “зовсім випадково” всі технічні вимоги повністю збіглися з технічними характеристиками цього учасника, так ще й документи підтвердження були вказані чітко такі, що він, в повній відповідності до вимог, надав в своїй пропозиції. Навіть порядок пунктів цих вимог збережено. Така “прозорливість” Замовника та даного Учасника просто вражає.

Нам не зовсім зрозуміло, що мається на увазі. Всі технічні характеристики предмета закупівлі в технічній специфікації були взяті виключно з національного стандарту ДСТУ EN 12368. Абсолютно всі. Це кожен може перевірити власноруч. До технічної специфікації були внесені вимоги відповідно до пунктів 4.2, 5.1, 6.3, 7, 10 ДСТУ EN 12368. Чи може вважається, що даний національний стандарт був «прописаний» та введений в дію виключно під продукцію такої компанії як ТзОВ «Сварко Україна»? Якщо це дійсно так, то це питання не до нашого підприємства, а до того, хто ввів в дію цей стандарт, а саме до ДП «УкрНДНЦ» (Наказ від 15.08.2017 № 233). Так, всі технічні характеристики предмета закупівлі всіх постачальників та виробників світлофорів, що пропонують свою продукцію у відповідності до ДСТУ EN 12368, «зовсім випадково», а може і не «зовсім випадково», дивним чином повинні збігатися з вимогами ДСТУ EN 12368 та нашої тендерної документації. Наш тендерний комітет дійсно «прозорливий». Ми знаємо, що таке стандарти та вміємо читати. Ми дійсно, у ході підготовки тендерної документації, прочитали стандарт ДСТУ EN 12368. Дивно, що це сприймається як якісь протизаконні дії. З приводу документів підтвердження. Для підтвердження кількісних та якісних характеристик предмета закупівлі, Замовником вимагалося надання протоколів сертифікаційних випробувань. Відповідно до Закону «Про публічні закупівлі», статті 23, розділу 5: «Замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам». Таким чином, нам не зрозуміло, що в тендерній документації порушує чинне законодавство?

5. «Навіть рішення Колегії Антимонопольного комітету України про скасування вимог щодо - Класу робочих температур, Ступінь захисту ІР, Маркування світлофорних модулів тендерним комітетом Замовника не було виконане,…».

Якщо мова йде про скаргу ТОВ «БП «Атілос» № UA-2020-04-16-005340-b.b1, то просимо ознайомитися з матеріалами справи та відповідним рішенням органу оскарження. Згідно рішення органу оскарження №9917 від 20.05.2020 року, Замовником було усунуто всі дискримінаційні вимоги. Якщо ТОВ «БП «Атілос» буде вважати, що Замовником, при виконанні рішення органу оскарження, були здійснені якісь неправомірні дії, то воно має повне право захистити свої права та інтереси, відповідно до встановленого порядку, відповідно до чинного законодавства.

6. «Дії Замовника в цих торгах викликають подив не тільки такими маніпуляціями з вимогами тендерної документації, а також з їх не зрозумілим вибором самого предмету закупівлі - світлофорів, в супереч доручення Прем’єр-міністра України від 20.06.2018 р. №21692/1/1-18, де у п. 12.3 вказана вимога, що при влаштуванні нових світлофорних об'єктів та реконструкції існуючих максимально застосувати цифрові табло для інформування водіїв про час роботи керувальних сигналів.»

Нам не відома інформація щодо доручення Прем’єр-міністра України від 20.06.2018 р. №21692/1/1-18. До нашого підприємства дане доручення не поступало. Ми не розуміємо про що йде мова. Просимо надати офіційне джерело (в мережі інтернет, або в печатному виданні) даної інформації. Якщо дане доручення має статус нормативно – правового акту (підзаконного акту), нашим підприємством будуть виконані всі його вимоги. На даний же час наше підприємство в процесі своєї діяльності користується виключно чинним законодавством, рішеннями та розпорядженнями виконкому Маріупольської міської ради.

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 24.05.2020 17:00

Оскарження умов:

до 30.05.2020 00:00

Подання пропозицій:

03.06.2020 17:00

Очікувана вартість
3 650 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Запитання до процедури

До Додатку 7

Дата подання: 21.04.2020 14:09
Дата відповіді: 22.04.2020 14:37
До Лота 2, п.1.1 Згідно п.1.1 тендерних вимог дорожні контролери (ДК) призначені для роботи як в автономному режимі, так і в складі автоматизованої системи керування дорожнім рухом (АСКДР). В той же час згідно з ДСТУ 4158-2003 АСКДР містить в своєму складі центральний пункт керування (ЦПК), периферійні засоби АСКДР, зокрема ДК, а також засоби зв’язку між ЦПК та ДК. Відомо, що зв’язок можливий тільки при застосуванні одного і того ж протоколу для ЦПК та ДК. В тендерних вимогах такий протокол відсутній. Для забезпечення можливості участі нашого підприємства в даній тендерній закупівлі прошу надати відомості про тип АСКДР, яка запроваджена в м. Маріуполі, а також надати протокол зв’язку між ЦПК та ДК. Без надання таких відомостей виконати вимоги тендерної закупівлі в змозі тільки підприємство виробника АСКДР та афілійовані з ним , тому в цьому разі дана вимога може вважатися дискримінаційною.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник! Ваше запитання нам не зрозуміле. Технічним завданням не вимагається підключення контролерів до існуючої АСКДР.

До Лодатку 7

Дата подання: 21.04.2020 17:34
Дата відповіді: 22.04.2020 14:37
До Лотів 1, 2, п.2.1 В лотах 1, 2 зазначена вимога «Можливість керування світлодіодними світлофорами з класом затемнення D1, згідно ДСТУ EN 12368:2017. Напруга живлення світлофорів з контролера в режимі затемнення повинна бути синусоїдальної форми.» В ДСТУ EN 12368:2017 вимога щодо дімінгу сформульована наступним чином: «Class D1 declared by the manufacturer. For Class D1 the manufacturer shall declare the performance of their signal in dimmed operation against the optical product characteristics of this specification and operational voltage ranges.» (Клас D1, заявлений виробником. Для класу D1 виробник повинен оголосити працездатність свого сигналу в затемненому режимі відповідно до оптичних характеристик виробів цієї специфікації та робочих діапазонів напруги.) Закупівля контролерів та світлофорів в даному тендері запланована по різним лотам, вимоги до дімінгу у яких також приведені окремо і не узгоджено в явному вигляді. Таке формулювання вимог не дозволяє на цьому етапі виконати їх, якщо переможцями по цих лотах визнаються різні виробники, бо характеристики по дімінгу в контролері не будуть відповідати таким в світлофорі. Таким чином Замовником сформовано умови, що для виконання даної вигравати обидва лоти повинен один і той же виробник. Таким чином Замовник повинен узгодити вимоги по дімінгу в контролерах і світлофорах для реалізації цієї вимоги незалежними виробниками, інакше сформована вимога має право вважатися дискримінаційною.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник! Згідно ДСТУ EN 12368:2017 пункту 6.3 та CLC/TS 50509 діапазон напруг з пристрою керування світлофорами (дорожнього контролеру) для переведення світлофорів в режим затемнення повинен бути в межах 65-75% від номінальної напруги живлення світлофорів. Тобто 150-170В. Радимо Учаснику ознайомитись з вимогами стандартів ДСТУ EN 12368:2017 та CLC/TS 50509 (з додатковими вимогами).

ДоДодатку 7

Дата подання: 22.04.2020 13:56
Дата відповіді: 24.04.2020 11:39
До Лота 2, п.2.1 В п.2.1 лота зазначені вимоги: «Робота контролера повинна забезпечити реалізацію усіх функцій ЦПК АСКДР відповідно до п. 5.2. ДСТУ 4158-2003» та «Відповідність ДСТУ 4157-2003 та ДСТУ4158-2003». Вимога сертифікації дорожнього контролера (ДК) на відповідність ДСТУ 4157-2003 не викликає сумнівів, але вимога щодо необхідності сертифікації відповідності ДСТУ4158-2003 при наявності першого сертифіката є надлишковою. Щодо всіх перелічених Замовником функцій ЦПК АСКДР: « Автоматичне локальне керування дорожнім рухом на окремих перехрестях ВДМ. Автоматичне координоване керування дорожнім рухом на групі перехресть (маршрути координації). Координоване керування дорожнім рухом на ВДМ або її фрагментах (зонах, районах).» завданням ДК є «Обмін інформацією з пунктом керування каналами зв’язку ( приймання команд телекерування та передавання телесигналізації), що обумовлено п.6.1.3.1) ДСТУ 4157-2003. Таким чином для виконання заданих Замовником вимог потрібно тільки виконання ДК п.6.1.3.1) ДСТУ 4157-2003 та мати взаємоузгоджений протокол зв’язку між ДК та ЦПК. Також в ДСТУ4158-2003 жодним чином нема в явному вигляді згадки про ДК та його конкретні функції. На основі викладеного прошу з п.2.1 виключити як невідповідну вимогу про обов’язковість наявності в тендерній документації на дорожній контролер сертифіката відповідності ДСТУ 4158-2003, замінивши його на декларацію відповідності і опис його роботи в складі АСКДР.
Розгорнути Згорнути

відповідь:



Шановний Учасник! Ваш запит виключити з п.1 вимогу про обов’язковість наявності в тендерній документації на дорожній контролер сертифіката відповідності ДСТУ 4158-2003 не може бути виконаним, оскільки контролери, що плануються до закупівлі, будуть працювати у складі АСКДР. Вимоги до роботи контролерів у складі АСКДР, як периферійних пристроїв, наведені в ДСТУ 4158:2003 у пунктах 5.2, 6.2.1.5-6.2.1.15. Тому, для підтвердження кількісних та якісних характеристик предмета закупівлі, вважаємо необхідним надання учасниками сертифікатів відповідності на обидва стандарти: ДСТУ 4157:2003 та ДСТУ 4158:2003.

До Додатку 7

Дата подання: 22.04.2020 14:43
Дата відповіді: 24.04.2020 11:39
До Лота 2, п.2.1 В п.2.1 лота зазначені вимоги: Контролер повинен комплектуватись обладнанням, яке повинно забезпечувати зв'язком центрального пункту керування, що встановлені у Замовника та контролером відповідно до п. 6.2.1.8. ДСТУ 4158-2003 тобто: 3G, 4G. «Контролер по WEB інтерфейсу повинен забезпечувати: - можливість диспетчерського керування (зміни режимів роботи, корекція параметрів часових програм);» Таким чином згідно з цими вимогами канали зв’язку є відкритими для зовнішнього зловмисного втручання, а не локально закритими (як, наприклад, при наявності зв’язку по оптоволокну). Таким чином наявність керування по WEB інтерфейсу дає можливість в будь який сприятливий момент обрушити всю систему регулювання дорожнього руху. Питання: яким чином Замовник збирається забезпечити стабільну і безпечну роботу системи регулювання дорожнього руху м. Маріуполя.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник! Просимо надавати запитання виключно щодо змісту тендерної документації.

До Додатку 7

Дата подання: 23.04.2020 12:15
Дата відповіді: 24.04.2020 16:44
До Лота 2, п.2.1 Шановний Замовнику. З Вашої відповіді витікає, що Технічним завданням не вимагається підключення контролерів до існуючої АСКДР. Тоді поясніть чому значна кількіть вимог до контролера, наявність сертифікату відповідності ДСТУ 4158-2003 якраз і стосується роботи його в складі АСКДР. Відомо також, що протоколи контролерів та АСКДР різних виробників ДК в Україні мають різні протоколи зв'язку. Таким чином, якщо ви отримаєте дорожній контролер стороннього виробника, то не зможете його включити в склад АСКДР, до якої він не адаптований. Тому контролер, який поставляється, повинен мати зараньше обумовлений протокол зв'язку. Наведіть будь ласка цей протокол, або скорегуйте вимоги. Внаслідок заявленого ваша відповідь викликає глибокі сумніви оскільки в заявлених Вами вимогах є великі протиріччя.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник! АСКДР або підключення контролерів до АСКДР не є предметом закупівлі даних торгів. Предметом закупівлі є контролери дорожні, які будуть працювати у складі АСКДР одного чи декількох виробників. Тому контролер повинен бути системним, відповідати всім вимогам ДСТУ 4157 та ДСТУ 4158.

До лоту 1

Дата подання: 23.04.2020 13:08
Дата відповіді: 24.04.2020 16:45
До Лота 1. Шановний Замовнику. Вами заявлені світлофори Т1.3 та П1.1 в великій кількості. Проте жодного світлофора з табло зворотного відліку часу (ТВЧ) Вами не заявлено, що викликає велике здивування. На цей час практично всі світлофорні об'єкти в Україні оснащаються цими сучасними пристроями, бо вони дисциплінують пішоходів та водіїв транспортних засобів, таким чином допомагаючи підвищувати безпеку дорожнього руху. Застосування ТВЧ позитивно оцінено суспільством. ТВЧ введені в дію ДСТУ 4092 -2002 (ред.2010р.), нагально рекомендовані для введення на постійній основі службам автомобільни доріг в областях листом Укравтодору від 13.07. 2018р. №5632/1/7.2-7-606/05. На цей час в Україні вже реалізовані автономні ТВЧ з самовизначенням тривалості фаз, в тому числі при застосуванні табло визивного пішохідного, а також розроблені ТВЧ для роботи з дорожнім контролером в режимі адаптивного керування дорожнім рухом. Таким чином жодних перепон для застосування ТВЧ в організації дорожнього руху в Україні немає. Питання. Чому Замовник ігнорує рекомендації Укравтодору, не враховує в своїх діях підвищення безпеки дорожнього руху на вулично - дорожній мережі м. Маріуполя.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник! Світлофори з табло відліку зворотнього часу не є предметом закупівлі даних торгів.

До Додатку7

Дата подання: 23.04.2020 14:58
Дата відповіді: 24.04.2020 16:46
До Лота 2, п.2.1 Шановний Замовнику. В Ваших вимогах зазначена «Можливість забезпечення одним контролером одночасного керування незалежними перехрестями (з різними циклами роботи), не менш 3-х.». В ДСТУ 4157-2003 така функція дорожнього контролера не передбачена. Деякі розрахунки показують, що не передбачається і суттєвого фінансового виграшу при застосуванні одного такого контролера замість 3-х окремих з такою ж сукупною кількістю силових виходів. При такому рішенні, як правило збільшується довжина прокладки кабельних ліній (також вартість будівельних робіт). А з точки зору безпеки дорожнього руху таке рішення створює залежність всієї групи світлофорних об’єктів при загрозливих ситуаціях на одному з них (пошкодження одного з світлофорів, відключення живлення, ураження блискавкою або іншими високовольтними напругами). Поясніть, будь ласка, яким документом регламентована ця вимога та які переваги дає її реалізація.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник! В п.5.2.1 ДСТУ 4157-2003 визначено призначення дорожнього контролера як технічного засобу, що ніяк не обмежує кількість світлофорних об’єктів під керуванням контролера. Об’єднання декількох світлофорних об’єктів, розташованих близько один від одного, є доволі поширеною сучасною практикою в проектуванні світлофорних об’єктів. Також, така практика значно зменшує вартість будівництва.
Розгорнути: 7 Згорнути

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2020-04-16-005340-b.b1

Статус:
Виконано Замовником

Скаржник: ТОВ "БАГАТОПРОФІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "АТІЛОС", Код ЄДРПОУ:14228451
Пошук по цьому автору
Дата подання: 29.04.2020 16:24

Скарга до АМК України

Оскарження умов Тендорної документації Замовника
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 05.05.2020 23:32

Кількість скарг: UA-2020-04-16-005340-b.c2

Статус:
Розглянута

Скаржник: ТОВ "БАГАТОПРОФІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "АТІЛОС", Код ЄДРПОУ:14228451
Пошук по цьому автору
Дата подання: 19.06.2020 15:25

Скарга до АМК України

Скаржник, не погоджується з рішеннями Замовника стосовно відхилення його тендерної пропозиції та визначення переможцем цієї закупівлі ТзОВ “СВАРКО УКРАЇНА”, вважаю ці рішення неправомірними та такими, що порушують права та законні інтереси Скаржника
Документи

Рішення Органу оскарження: Не задоволено

до розгляду: 24.06.2020 12:08
Дата рішення: 15.07.2020 21:08

Документи подані скаржником

13.05.2020 19:13
Скарга АМК .doc
19.05.2020 16:23
ТУ т.м. АТІЛОС.pdf

Ризик-індикатор

Відгуки на умови - 1

Тендери, на яких є загальний відгук на умови з оцінкою від 1 до 3

Лоти

ДК 021:2015 — «34990000-3 Регулювальне, запобіжне, сигнальне та освітлювальне обладнання» «ЛОТ №1 Світлофори дорожні»

Переможець не знижував ціну в аукціоні - Так

В конкурентних торгах переможцем оголошений учасник, який не зменшував ціну

Затримка публікації договору - 38

В надпорогових закупівлях дата підписання договору більше ніж на 20 днів від дати визначення переможця

Покращення якості предмета закупівлі - 1

ДК 021:2015 — «34990000-3 Регулювальне, запобіжне, сигнальне та освітлювальне обладнання» «ЛОТ №2 Дорожні контролери»

Переможець не знижував ціну в аукціоні - Так

В конкурентних торгах переможцем оголошений учасник, який не зменшував ціну

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання