Лот 1: Послуги обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Лот 2: Послуги обов'язкового страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів

  • Ідентифікатор тендеру UA-2020-06-05-005960-b
  • 66510000-8 - Страхові послуги
  • Не відбулася
Найменування замовника:
Державне авіаційне підприємство "Україна"
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Михайло Лупко, +380445916946 , tender@dap.kiev.ua
Адреса замовника
Україна, м. Бориспіль, 08300, Київська область, вул. Київський шлях, 2
Очікувана вартість
80 000 UAH без ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 21.06.20
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 11.06.2020 11:00

Оскарження умов:

до 17.06.2020 00:00

Подання пропозицій:

21.06.2020 11:00

Очікувана вартість
80 000 UAH без ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Запитання до процедури

просимо прибрати вимоги, що не відповідають виду страхування

Дата подання: 10.06.2020 17:56
Дата відповіді: 12.06.2020 11:15
Доброго дня, шановний замовнику! Вами у Додатку 3 до ТД вказано : "Загальні вимоги до Страховика (учасника): Страховик повинен мати відповідну діючу ліцензію на право провадження добровільного страхування фінансових ризиків, яка видана Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, та чинні Правила страхування фінансових ризиків, що зареєстровані Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України. для здійснення Обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів такі вимоги не зрозумілі. Просимо дану вимогу прибрати. Також Вами у Додатку 1 до ТД - Перелік додаткових документів, що має надати учасник вказано : "Копію акту про приєднання до Угоди про пряме врегулювання збитків між Моторно (транспортним) страховим бюро України (МТСБУ) та Учасником або лист у довільній формі за власноручним підписом уповноваженої особи Учасника та завірений печаткою, про те, що Учасник приєднався до Угоди про пряме врегулювання збитків з Моторно транспортним страховим бюро України." Для здійснення Обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страховик не повинен обов’ язково бути приєднаним до Угоди про пряме врегулювання збитків. Просимо дану вимогу прибрати.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учасник!
Повідомляємо:
Щодо вимог викладених у Додатку 3 до ТД – Загальні вимоги до Страховика (учасника) – найближчим часом будуть внесені зміни до ТД.
Щодо питання про те, що для здійснення обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страховик не повинен обов’язково бути приєднаним до Угоди про пряме врегулювання збитків (ПВЗ), повідомляємо:
- ДАП «Україна» це державне підприємство, яке фінансується коштами Загального фонду Державного бюджету України;
- умову було включено в тендерну документацію з метою належного захисту інтересів ДАП «Україна», зокрема у випадку можливої дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) і вона в жодному разі не суперечить законодавству України;
- приєднання страхових компаній до ПВЗ є добровільним, Моторно-транспортне страхове бюро України жодним чином не обмежує права страхових компаній, які бажають укласти договори на пряме врегулювання збитків.
Страхувальник (ДАП «Україна»), укладаючи договір ОСЦПВВНТЗ зі страховою компанію, що входить до системи ПВЗ, має можливість обрати страхову компанію, яка буде не тільки компенсувати збитки, за які страхувальник є відповідальним перед третіми особами, але й страхову компанію, що компенсуватиме збитки, отримані страхувальником в ДТП, відповідальним за які є водій іншого транспортного засобу.
Крім того, Страхувальник може бути впевненим, що укладає договір зі страховою компанією з високим рівнем сервісу та платоспроможністі, що отримає належним чином розраховане та своєчасно сплачене відшкодування від страхової компанії, в якій він застрахований.
Участь страхових компаній в ПВЗ є підтвердженням певного фінансового стану страхових компаній, оскільки середній термін виплати відшкодування за системою ПВЗ становить 50 днів, в свою чергу за класичною – близько 90 днів. В даний час 15 страхових компаній приєдналися до системи ПВЗ, при цьому обсяг залучених премій цих компаній становить 35 відсотків від загальної кількості договорів ОСЦПВВНТЗ в Україні, що є значним показником.
Враховуючи, що ОСЦПВВНТЗ є обов’язковим видом страхування, а тарифна політика у страхових компаній визначена законодавчо, відповідно й платежі мають бути однакові. Отже, договір на ОСЦПВВНТЗ із страховою компанією, що входить до системи ПВЗ, є значною сервісною перевагою при тій самій ціні полісу.
Враховуючи викладене вище, вважаємо що вимога щодо участі страхової компанії в ПВЗ відповідає чинному законодавству України та не є дискримінаційною, і не обмежує конкуренцію учасників.

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання