Лабораторні меблі (меблі для лабораторії, НК 024:2019 15897 «Лабораторний стелаж» )

  • Ідентифікатор тендеру UA-2020-09-30-001771-a
  • 39180000-7 - Лабораторні меблі
  • Не відбулася
Найменування замовника:
КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ПОЛОГОВИЙ БУДИНОК № 2" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ)
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Ірина Зінов'єва, +380444607428 , kmpb2@ukr.net
Адреса замовника
Україна, м. Київ, 04074, Київська область, ВУЛИЦЯ МОСТИЦЬКА будинок 11
Очікувана вартість
404 864.17 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
Ризики:
останні зміни 16.10.20
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер
  • Ризик-індикатори 1

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 06.10.2020 00:00

Оскарження умов:

до 12.10.2020 00:00

Подання пропозицій:

16.10.2020 15:00

Очікувана вартість
404 864 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
2 024 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

37 штуки
Лабораторні меблі (меблі для лабораторії, НК 024:2019 15897 «Лабораторний стелаж» )
ДК 021:2015: 39180000-7 — Лабораторні меблі

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Внесення змін до документації

Дата подання: 05.10.2020 09:17
Дата відповіді: 07.10.2020 15:41
Шановний Замовник! Згідно частини 5 Інструкції з підготовки тендерної пропозиції учасник на підтвердження наявності власного чи орендованого автотранспорту або надання послуг з транспортування у разі надання послуг з транспортування повинен надати копії договорів про надання послуг з транспортування та копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів. Дана вимога є дискримінаційною для учасників, які користуються послугами з транспортування. Жодна транспортна компанія не надасть учаснику копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів. У такому випадку учасник не зможе виконати вимоги Замовника та прийняти участь у тендері. Також питання, чи не є достатнім для підтвердження наявності орендованого автотранспорту надання договорів оренди? Надання свідоцтв на автотранспорт це зайве навантаження на учасника. Вважаємо, що для підтвердження наявності орендованого автотранспорту достатньо надати договори оренди. Вимога надання свідоцтв на автотранспорт повинна стосуватися лише учасників з власним автотранспортом. Просимо внести зміни до тендерної документації та прибрати дискримінаційні та зайві вимоги.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Тендерний комітет уважно розглянув запитання до процедури від 05.10.2020 щодо внесення змін до документації в частині документального підтвердження кваліфікаційних вимог до учасника стосовно підтвердження наявності автотранспорту, і повідомляє наступне.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв, в тому числі наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій.
Вимога щодо надання копій свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів для транспортних засобів, які використовуються за договорами оренди або надання транспортних послуг не є дискримінаційною, а такою, що забезпечить Замовнику виконання вимог до предмета закупівлі, а саме доведе можливість доставки учасником предмета закупівлі донеобхідних Замовнику місць та у необхідні Замовнику строки.Надання учасником лише договору про оренду транспортного засобу або договору про надання послуг з транспортування не свідчить про наявність транспортних засобів у суб’єктів господарювання, з якими укладені ці договори.Крім того, як свідчить досвід, у разі наявності договорів оренди на транспортні засоби у учасників не виникає складнощів з наданням копій свідоцтв про реєстрацію цих транспортних засобів. Доставка учасниками товару за договорами про надання послуг транспортування з «Новою поштою» не є зручним для Замовника, оскільки викликає труднощі з доставкою до потрібного поверху, а також затягує час у разі необхідності повернення товару у разі, зокрема, виявлення дефектів.
Звертаємо увагу, що відповідно до додатків 1 та 3 до тендерної документації доставка меблів до місця установки (5 поверх будівлі, лабораторія, ЦСБ, 1 поверх блоку харчування) та їх монтаж входить до загальної вартості договору, а також те, що Постачальник повинен погодити із Замовником загальний вигляд меблів.
Отже, дана кваліфікаційна вимога не є дискримінаційною, а такою, що забезпечить закупівлю якісного товару з наданням супутніх послуг, необхідних Замовнику. У зв’язку з викладеним тендерний комітет не має наміру вносити зміни до тендерної документації в цій частині, а кваліфікаційні вимоги вважає обґрунтованими.



Вимога внесення змін до Тендерної документації

Дата подання: 05.10.2020 09:31
Дата відповіді: 07.10.2020 15:42
Шановний Замовник! Згідно частини 5 Інструкції з підготовки тендерної пропозиції переможець процедури закупівлі повинен надати оригінал або копію довідки виданої Департаментом інформаційних технологій Міністерства внутрішніх справ України (його територіальними органами чи іншою уповноваженою організацією), про те, що фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі не була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів (зокрема, пов’язаний з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку із датою (станом) після оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення процедури закупівлі та оригінал/нотаріально засвідчену копію довідки з Уповноваженого органу про відсутність у Переможця заборгованості зі сплати податків зборів (обов'язкових платежів) чинної на дату подання документа. Згідно відповідним нормативним документам довідки можливо отримати, як в паперовому, так і в електронному варіанті. Легітимність електронних довідок легко перевіряється. Під час карантину у постачальників можуть виникнути проблеми з отриманням паперових довідок. Чи допускається Замовником надання зазначених довідок в електронному варіанті? Якщо так, будь ласка, внесіть зміни до тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Тендерний комітет уважно розглянув запитання до процедури від 05.10.2020 щодо внесення змін до документації в частині вимоги щодо надання оригіналу або копії довідки виданої Департаментом інформаційних технологій Міністерства внутрішніх справ України (його територіальними органами чи іншою уповноваженою організацією), про те, що фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі не була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів (зокрема, пов’язаний з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку із датою (станом) після оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення процедури закупівлі та оригінал/нотаріально засвідчену копію довідки з Уповноваженого органу про відсутність у Переможця заборгованості зі сплати податків зборів (обов'язкових платежів) чинної на дату подання документа, і повідомляє наступне.
Тендерною документацією не обмежується право учасників надавати електронні документи або електронні копії електронних документів.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» (далі - Закон) електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов’язкові реквізити документа.Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги". Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону якщо автором створюються ідентичні за документарною інформацією та реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу.Ч. 4 – 6 ст. 7 Закону передбачено, що оригінал електронного документа повинен давати змогу довести його цілісність та справжність у порядку, визначеному законодавством; у визначених законодавством випадках може бути пред’явлений у візуальній формі відображення, в тому числі у паперовій копії.Електронна копія електронного документа засвідчується у порядку, встановленому законом.Копією документа на папері для електронного документа є візуальне подання електронного документа на папері, яке засвідчене в порядку, встановленому законодавством.

Вимога внесення змін до Тендерної документації

Дата подання: 05.10.2020 09:54
Дата відповіді: 07.10.2020 15:43
Шановний Замовник! Згідно частини 5 Інструкції з підготовки тендерної пропозиції переможець процедури закупівлі повинен надати оригінал/нотаріально засвідченої копії довідки з Єдиного державного реєстру злочинів торгівлі людьми про те, що службову (посадову) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми або у разі, якщо зазначений реєстр не функціонує, переможець надає довідку у довільній формі про зазначені обставини. Департаментом інформатизації МВС в межах компетенції опрацьовано звернення від 7 травня 2020 року № 3 щодо отримання довідки, яка підтверджує, що особу не було притягнуто згідно із законодавством до відповідальності за вчинення правопорушення пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми. Повідомляємо, що Положення про створення та функціонування Єдиного державного реєстру злочинів торгівлі людьми було затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 303 від 18 квітня 2012 року. 07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію», яким було утворено новий правоохоронний орган, а Міністерство внутрішніх справ України втратило відповідні функції. На сьогодні норми постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2012 року № 303 є застарілими та потребують приведення у відповідність до положень нормативно-правових актів, які мають вищу юридичну силу. Відповідно до вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України від 29 листопада 2016 року № 1256 (зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10 січня 2017 року за №22/29890) відомості про відсутність судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, притягнення до кримінальної відповідальності підтверджується відповідною довідкою, яка формується на підставі відомостей, що обробляються в персонально-довідковому обліку єдиної інформаційної системи МВС. Така довідка включає відомості щодо притягнення особи до кримінальної відповідальності чи засудження за будь-якими статтями Кримінального кодексу України, у тому числі і статті 149, 150, 1501 Кримінального кодексу України (правопорушення пов’язані з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми). Отже, для підтвердження відсутності кримінальної справи за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми, учасник може надати лише загальну довідку з департаменту інформатизації МВС про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність/наявність судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Тендерний комітет уважно розглянув запитання до процедури від 05.10.2020 щодо внесення змін до документації в частині вимоги щодо надання оригіналу/нотаріально засвідченої копії довідки з Єдиного державного реєстру злочинів торгівлі людьми про те, що службову (посадову) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми або у разі, якщо зазначений реєстр не функціонує, переможець надає довідку у довільній формі про зазначені обставини, і повідомляє наступне.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника або відмовити в участі у переговорній процедурі закупівлі (крім випадків, зазначених у пунктах 2, 4, 5 частини другої статті 40 цього Закону) в разі, якщо, зокрема, службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Положенняпро створення та функціонування Єдиного державного реєстру злочинів торгівлі людьмизатвердженопостановою Кабінету Міністрів Українивід 18 квітня 2012 р. № 303 і є чинним.
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини першої та частиною другою цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через електронну систему закупівель.
У тендерній документації зазначено, що у разі, якщо Єдиний державний реєстр злочинів торгівлі людьми не функціонує, переможець надає довідку у довільній формі про зазначені обставини.
У зв’язку з викладеним тендерний комітет не має наміру вносити зміни до тендерної документації в цій частині.

Внесення змін до документації

Дата подання: 05.10.2020 10:05
Дата відповіді: 07.10.2020 15:44
Шановний Замовник! Згідно частини 6 Інструкції з підготовки тендерної пропозиції Учасники надають в складі тендерної пропозиції документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановленим Замовником у додатку 1 до тендерної документації, в тому числі: • копія декларації про відповідність вимогам Технічного регламенту з додатками/копію документів, що підтверджують можливість введення в обіг та/або експлуатацію (застосування) медичного виробу за результатами проходження процедури оцінки відповідності згідно вимог технічного регламенту. Повідомляємо, що дія Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою КМУ №753 від 2 жовтня 2013р., поширюється на медичні вироби. Згідно визначення в даному Технічному регламенті медичний виріб - будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, що застосовуються як окремо, так і в поєднанні між собою (включаючи програмне забезпечення, передбачене виробником для застосування спеціально для діагностичних та/або терапевтичних цілей та необхідне для належного функціонування медичного виробу), призначені виробником для застосування з метою забезпечення діагностики, профілактики, моніторингу, лікування або полегшення перебігу хвороби пацієнта в разі захворювання, діагностики, моніторингу, лікування, полегшення стану пацієнта в разі травми чи інвалідності або їх компенсації, дослідження, заміни, видозмінювання або підтримування анатомії чи фізіологічного процесу, контролю процесу запліднення та основна передбачувана дія яких в організмі або на організм людини не досягається за допомогою фармакологічних, імунологічних або метаболічних засобів, але функціонуванню яких такі засоби можуть сприяти. Наказом МОЗ України від 22.01.2020 № 142 затверджені методичні рекомендації із застосування Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 753, Технічного регламенту щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 754 та Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 755. Лабораторні меблі не належать до медичних виробів, тому не повинні проходити процедуру оцінювання відповідності вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою КМУ №753 від 2 жовтня 2013 р. Отже, на лабораторні меблі, які закуповуються за кодом ДК 021:2015: 39180000-7 - Лабораторні меблі, не оформлюється деклараціїя про відповідність вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів. Зазначена декларація оформлюється тільки на медичні меблі, які належать до медичних виробів та закуповаються за кодом ДК 021:2015: 33190000-8 — Медичне обладнання та вироби медичного призначення різні. Належна якість лабораторних меблів підтверджується сертифікатом відповідності ДСТУ ГОСТ 16371:2016; 19917:2016 та ДСТУ ГОСТ 22046:2004, висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи, сертифікатом системи управління якістю. Просимо видалити з тендерної документації вимогу надання декларації про відповідність вимогам Технічного регламенту з додатками/копію документів, що підтверджують можливість введення в обіг та/або експлуатацію (застосування) медичного виробу за результатами проходження процедури оцінки відповідності згідно вимог технічного регламенту, тому що лабораторні меблі не є медичними виробами.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Тендерний комітет уважно розглянув запитання до процедури від 05.10.2020 щодо внесення змін до документації щодо видалення вимоги про надання декларації про відповідність вимогам Технічного регламенту з додатками/копію документів, що підтверджують можливість введення в обіг та/або експлуатацію (застосування) медичного виробу за результатами проходження процедури оцінки відповідності згідно вимог технічного регламенту, і повідомляє наступне.
Відповідно до п. 5 розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації у разі, якщо для учасника не передбачено чинним законодавством складання, надання документів, учасник надає аналог документу або пояснювальну записку з причинами ненадання такого документу.
У зв’язку з викладеним тендерний комітет не має наміру вносити зміни до тендерної документації в цій частині.
Розгорнути: 4 Згорнути

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 16.10.2020 15:00

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "НАУКОВО-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "УКРОРГСИНТЕЗ"
Пошук по цьому учаснику
334 233.48 UAH з ПДВ 334 233.48 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

16.10.2020 13:07
sign.p7s

Ризик-індикатор

Контрольні слова у Q&A - Так

У питаннях/відповідях зустрічаються @|адрес|пошт що може бути ознакою неповної тендерної документації, яка вимагає коммунікації поза межами системи

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання