Контейнер для збору побутових відходів

  • Ідентифікатор тендеру UA-2020-11-30-003940-c
  • 44613700-7 - Контейнери для сміття
  • Відмінена
Найменування замовника:
Новоукраїнська сільська рада Мар'їнського району Донецької області
Тип закупівлі
Допорогові закупівлі
Контактна особа замовника
, , 05380421@mail.gov.ua
Адреса замовника
Україна, село Новоукраїнка, 85640, Донецька область, вулиця Молодіжна 16а
Очікувана вартість
110 000 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 16.12.20
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 04.12.2020 00:00

Подання пропозицій:

09.12.2020 00:00

Початок аукціону:

10.12.2020 13:43

Очікувана вартість
110 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
550 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

10 штуки
Контейнер для збору побутових відходів
ДК 021:2015: 44613700-7 — Контейнери для сміття

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

Просимо врегулювати розбіжності

Дата подання: 01.12.2020 11:06
Дата відповіді: 02.12.2020 12:14
В оголошенні про проведення закупівлі вказано, що «Контейнер металевий, гарячеоцинкований з пластиковою кришкою для збору побутових відходів» а у технічному завданні передбачено, що «Кришка та контейнер мають бути гарячеоцинковані шляхом повного занурення у ванну у відповідності до норм ГОСТ 9.307-89 та/або ISO 1461:2009» Через вказані розбіжності не можливо визначити із якою кришкою повинен бути контейнер із оцинкованою чи пластиковою. Просимо врегулювати розбіжності
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Предметом закупівлі є "Контейнер для збору побутових відходів" із технічними характеристиками, які визначені у Тендерній документації.

Щодо непаралельних ребер жорсткості

Дата подання: 01.12.2020 11:06
Дата відповіді: 02.12.2020 12:30
Вимога щодо того, що « чаша та боковини контейнера повинні бути виготовлені з суцільного листа металу шляхом глибокого штампування з наявністю непаралельних штампованих ребер жорсткості на передній, задній стінці контейнера та бокових стінках контейнера.» є такою, що порушує норми ст. 5 ЗУ Про публічні закупівлі. Повідомляємо, що ДСТУ 84762015 не містить вимоги щодо виду ребер жорсткості. Крім того учасники які виготовляють контейнери із паралельними ребрами жорсткості не мають змоги прийняти участь у закупівлі. Тому з метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовник враховуючи досвід експлуатації аналогічної продукції визначив, що наявність непаралельних ребер жорсткості значно збільшує жорсткість виробу, відбувається деформаційне зміцнення металу, що в підсумку забезпечує збереження геометричної форми корпусу і кришки контейнера у всіх режимах роботи при номінальному навантаженні. В результаті тривалої експлуатації контейнерів різних типів було встановлено, що контейнери, які мають непаралельні ребра жорсткості мають значно довший строк служби, ніж контейнери з паралельними ребрами жорсткості або взагалі без ребер жорсткості. Це сприяє більшому строку служби контейнера.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають чинному законодавству України.

Щодо ребер жорсткості

Дата подання: 01.12.2020 11:07
Дата відповіді: 02.12.2020 12:33
Пояснюємо, що вид ребер жорсткості (паралельні, не паралельні) не впливають на якість контейнера та на функціональне призначення контейнера, а лише є дискримінаційною вимогою яка обмежує допуск до участі у закупівлі. Тому з метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.

відповідь:

Замовник враховуючи досвід експлуатації аналогічної продукції визначив, що наявність непаралельних ребер жорсткості значно збільшує жорсткість виробу, відбувається деформаційне зміцнення металу, що в підсумку забезпечує збереження геометричної форми корпусу і кришки контейнера у всіх режимах роботи при номінальному навантаженні. В результаті тривалої експлуатації контейнерів різних типів було встановлено, що контейнери, які мають непаралельні ребра жорсткості мають значно довший строк служби, ніж контейнери з паралельними ребрами жорсткості або взагалі без ребер жорсткості. Це сприяє більшому строку служби контейнера. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають чинному законодавству України.

Щодо кількості ребер жорсткості

Дата подання: 01.12.2020 11:07
Дата відповіді: 02.12.2020 12:45
Вимога щодо того, що «Не менше 20 ребер жорсткості на передній та задній стінці контейнера виготовлених методом багаторівневого штампування (лист металу з трьома ступенями по висоті).» є такою, що обмежує конкуренцію та порушує норми ст. 5 ЗУ Про публічні закупівлі. Учасники виготовляють контейнери з різною кількістю ребер 5,6,7…, яких цілком достатньо для того щоб контейнер використовувався для цілей визначених тендерною документацією та не зазнавав пошкоджень при експлуатації. З метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовник враховуючи досвід експлуатації аналогічної продукції визначив, що кількість ребер жорсткості є одним з головних факторів, який впливає на міцність, надійність та тривалість експлуатації конструкції. Замовником було визначено, що наявність саме не менше 20 ребер жорсткості на передній та задній стінці контейнера виготовлених методом багаторівневого штампування (лист металу з трьома ступенями по висоті) забеспечує достатню для довготривалої експлуатації жорсткість виробу. Окремо зазначаємо, що Замовник не обмежує учасників стосовно надання контейнерів з більшою кількість ребер жорсткості. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають чинному законодавству України.

Щодо елементів регулювання натягу пружин

Дата подання: 01.12.2020 11:07
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога щодо того, що «контейнер повинен бути з двома спіральними пружинами та без елементів регулювання натягу пружини.» є такою, що дискримінує потенційних учасників та порушує норми ст. 5 ЗУ Про публічні закупівлі. Учасники які пропонують якісні контейнери із елементами регулювання натягу пружин не мають змоги прийняти участь у закупівлі. З метою уникнення дискримінації просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Дана вимога обґрунтовується позитивним досвідом експлуатації аналогічних контейнерів для збору твердих побутових відходів, безпекою експлуатації для обслуговуючого персоналу, надійністю конструкцій і тривалістю строку придатності для використання.
Під час експлуатації контейнерів для збору твердих побутових відходів було виявлено проблеми в експлуатації контейнерів із елементами регулювання натягу пружин, а саме відламаний натягувач пружини та іржава, призводить до того, що пружина не тримає кришку і під дією сили тяжіння кришка падає і може завдати серйозні пошкодження людині, що ставить під загрозу здоров'я користувачів і обслуговуючого персоналу. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі визначені з урахуванням закупівлі якісного товару для довготривалого користування, не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають діючому законодавству України.

Щодо товщини металу з якого виготовлений вузол кронштейну захвату

Дата подання: 01.12.2020 11:08
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога щодо того, що «Корпус вузлу кронштейну захвату та підйому контейнера виконаний методом багаторівневого штампування без зварного з’єднання з одного цільного листа металу товщиною не менше ніж 2 мм» є такою, що призводить до обмеження конкуренції. Повідомляємо, що і товщини 1,5 мм цілком достатньо для того щоб контейнер витримував навантаження передбачене тендерною документацією та не зазнавав пошкоджень при експлуатації. Дана вимога суперечить нормам ст. 5 ЗУ Про публічні закупівлі. З метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з тендерної документації
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Стандарти ДСТУ 8476:2015 “Контейнери для побутових відходів. Загальні технічні вимоги”, та EN 840-3 містять лише загальні технічні характеристики щодо конструкції виробу, однак не регламентує детальну характеристику контейнера (його окремих частин та механізмів).
Замовник розраховує тривалий час експлуатувати контейнери, які є предметом закупівлі, тому технічні вимоги до предмета закупівлі сформовані відповідно до своїх потреб.
Вузол кронштейну захвату зазнає великих навантажень та може бути деформований чи пошкоджений у разі виготовлення з неякісного матеріалу або металу меншої товщини. При цьому, замовник не обмежує конкуренцію, оскільки учасники мають можливість запропонувати контейнери, в яких вузол захвату та підйому виконаний з металу товщиною два або більше міліметрів. Менша товщина не задовольняє потреби Замовника, оскільки внаслідок фізичних навантажень деформується, що робить контейнер не придатним до використання. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі визначені з урахуванням закупівлі якісного товару для довготривалого користування, не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають діючому законодавству України.

Щодо товщини підсилювачів

Дата подання: 01.12.2020 11:08
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога, що «Вузол кронштейну захвату та підйому контейнера має вбудовані підсилювачі товщиною металу не менше ніж 2 мм» є такою, що дискримінує потенційних учасників. Та не дає можливості запропонувати якісні контейнери з товщиною металу з яких виготовлені підсилювачі меншою ніж зазначено Замовником. Крім того повідомляємо, що дана вимога не міститься в ДСТУ 8476:2015 з метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з тендерної документації
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Стандарти ДСТУ 8476:2015 “Контейнери для побутових відходів. Загальні технічні вимоги”, та EN 840-3 містять лише загальні технічні характеристики щодо конструкції виробу, однак не регламентує детальну характеристику контейнера (його окремих частин та механізмів).
Замовник розраховує тривалий час експлуатувати контейнери, які є предметом закупівлі, тому технічні вимоги до предмета закупівлі сформовані відповідно до своїх потреб.
Вузол кронштейну захвату зазнає великих навантажень та може бути деформований чи пошкоджений, саме для запобігання цього він має бути обладнаний вбудованими підсилювачами товщиною металу не менше 2 мм. При цьому, учасники мають можливість запропонувати контейнери, в яких вбудовані підсилювачі вузла захвату та підйому виконаний з металу товщиною 2 мм або більше міліметрів. Менша товщина не задовольняє потреби Замовника, оскільки внаслідок фізичних навантажень даний вузол деформується, що робить контейнер не придатним до використання. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі визначені з урахуванням закупівлі якісного товару для довготривалого користування, не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають діючому законодавству України.

Дискримінаційна вимога щодо виду з’єднання

Дата подання: 01.12.2020 11:13
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога щодо того, що «Для ремонтопридатності контейнера і тривалого терміну його експлуатації вузол захвату та підйому контейнера повинен кріпитися до корпусу контейнера болтовим з’єднанням» є дискримінаційною та такою, що порушує норми ст. 5 ЗУ Про публічні закупівлі. Просимо виключити дану вимогу з тендерної документації оскільки вона дискримінує тих Учасників які виготовляють контейнери в яких вузол кронштейну захвату кріпиться за допомогою зварювання.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Стандарти ДСТУ 8476:2015 “Контейнери для побутових відходів. Загальні технічні вимоги”, та EN 840-3 містять лише загальні технічні характеристики щодо конструкції виробу, однак не регламентує детальну характеристику контейнера (його окремих частин та механізмів).
Даний елемент контейнера зазнає значних навантажень та механічних ударів. Наявність зварного з’єднання кріплення вузла захвату кронштейну негативно впливає на простоту в обслуговуванні, що може призвести до додаткових витрат Замовника під час експлуатації контейнерів. Болтове з’єднання, на відміну від зварного, дозволяє без зайвих зусиль здійснювати ремонт пошкоджених вузлів, що подовжує строк експлуатації контейнера вцілому.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі визначені з урахуванням закупівлі якісного товару для довготривалого користування, не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають діючому законодавству України.

Щодо товщини металу

Дата подання: 01.12.2020 11:13
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога щодо того, що «З метою надійності та довготривалої експлуатації, кронштейни для утримання коліс кріпляться до корпусу контейнера методом зварювання та виготовлені зі сталі товщиною не менше 4 мм. і мають вбудований підсилювач товщиною не менше 4 мм.» є такою, що порушує норми ст. 5 ЗУ Про публічні закупівлі. Повідомляємо, що дана вимога не впливає на якість контейнера. Оскільки товщина не міститься у стандартах на які посилається Замовник то дана вимога вирішується на вибір виробника. Зазначаємо, що товщина металу може бути і 3 мм.. Тому просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Стандарти ДСТУ 8476:2015 “Контейнери для побутових відходів. Загальні технічні вимоги”, та EN 840-3 містять лише загальні технічні характеристики щодо конструкції виробу, однак не регламентує детальну характеристику контейнера (його окремих частин та механізмів).
Замовник розраховує тривалий час експлуатувати контейнери, які є предметом закупівлі, тому технічні вимоги до предмета закупівлі сформовані відповідно до своїх потреб.
Кронштейни для утримання коліс під час експлуатації зазнають великих навантажень і, як показує досвід експлуатації, в першу чергу виходить за ладу (деформується, відривається). Товщина металу виготовлення даного вузла напряму впливає на якість виробу в цілому, і зокрема, на довговічність та надійність. При цьому учасники мають можливість запропонувати контейнери, які мають товщину сталі 4 мм і більше. Менша товщина не задовольняє потреби Замовника, оскільки внаслідок фізичних навантажень даний вузол зазнає деформації, що пошкодує стінки та днище контейнера. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі визначені з урахуванням закупівлі якісного товару для довготривалого користування, не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають діючому законодавству України.

Щодо рами

Дата подання: 01.12.2020 11:13
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога щодо того, що «По периметру верхньої частини контейнер має бути обладнаний рамою з труби квадратного перетину не менше 20 на 20 мм та не більше 30 на 30 мм» є такою, що порушує норми ст. 5 ЗУ Про публічні закупівлі. Крім того дана вимога не передбачена ні ДСТУ 8476:2015 ні стандартом EN 840-3. Через наявні дискримінаційні вимоги участь у закупівлі не матимуть змоги прийняти учасники які пропонують контейнери із рамою з труби круглого перерізу та з розмірами іншими ніж зазначено. З метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Стандарти ДСТУ 8476:2015 “Контейнери для побутових відходів. Загальні технічні вимоги”, та EN 840-3 містять лише загальні технічні характеристики щодо конструкції виробу, однак не регламентує детальну характеристику контейнера (його окремих частин та механізмів). Рама з труби квадратного перетину не менше 20 на 20 мм та не більше 30 на 30 мм підсилює раму чаші контейнера, витримує навантаження на вигин і скручування краще, ніж труба круглого перетину, відбувається деформаційне зміцнення металу, що в підсумку забезпечує збереження геометричної форми корпусу і кришки контейнера у всіх режимах роботи при номінальному навантаженні. Це сприяє більш довгому строку служби контейнера. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі визначені з урахуванням закупівлі якісного товару для довготривалого користування, не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають діючому законодавству України.

Щодо металевих накладок

Дата подання: 01.12.2020 11:14
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога щодо того, що «Корпус контейнера має бути обладнаний підсилюючими металевими накладками товщиною не менше 2 мм в нижній передній частині, які виступають над рівнем поверхні не менше ніж на 10 мм та кріпляться методом зварювання.» є такою, що дискримінує потенційних Учасників. Дана вимога не передбачена стандартами ДСТУ 8476:2015 та EN 840-3. З метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Стандарти ДСТУ 8476:2015 “Контейнери для побутових відходів. Загальні технічні вимоги”, та EN 840-3 містять лише загальні технічні характеристики щодо конструкції виробу, однак не регламентує детальну характеристику контейнера (його окремих частин та механізмів). Підсилюючі металеві накладки використовують більшість виробників контейнерів для посилення корпусу контейнера, захисту його від деформацій під час розвантаження контейнера. Це сприяє більш довгому строку служби контейнера. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі визначені з урахуванням закупівлі якісного товару для довготривалого користування, не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають діючому законодавству України.

Щодо непаралельних ребер на кришці контейнера

Дата подання: 01.12.2020 11:14
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога щодо того, що «кришка повинна бути виготовлення з суцільного листа металу, шляхом глибокого штампування з наявністю непаралельних штампованих ребер жорсткості» є такою, що дискримінує потенційних Учасників. ДСТУ 8476:2015 не передбачає вимоги щодо ребер жорсткості на кришці контейнера. В даному випадку замовник дискримінує тих учасників які виготовляють контейнери з іншим видом ребер жорсткості ніж зазначено. Тому просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовник враховуючи досвід експлуатації аналогічної продукції визначив, що наявність непаралельних ребер жорсткості значно збільшує жорсткість виробу, відбувається деформаційне зміцнення металу, що в підсумку забезпечує збереження геометричної форми корпусу і кришки контейнера у всіх режимах роботи при номінальному навантаженні. В результаті тривалої експлуатації контейнерів різних типів було встановлено, що контейнери, які мають непаралельні ребра жорсткості мають значно довший строк служби, ніж контейнери з паралельними ребрами жорсткості або взагалі без ребер жорсткості. Це сприяє більшому строку служби контейнера.
Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають чинному законодавству України.

Щодо кількості ребер жорсткості на кришці контейнера

Дата подання: 01.12.2020 11:14
Дата відповіді: 02.12.2020 12:56
Вимога щодо того, що «Не менше 10 ребер жорсткості на кришці контейнера» є такою, що дискримінує потенційних Учасників. Повідомляємо, що дана вимога не впливає на якість контейнера та на строк його експлуатації. Крім того зазначення не менше 10 ребер, не дає можливості учасникам які виготовляють кришки контейнера із меншою кількістю ребер жорсткості прийняти участь у закупівлі. З метою уникнення дискримінації просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовник враховуючи досвід експлуатації аналогічної продукції визначив, що кількість ребер жорсткості є одним з головних факторів, який впливає на міцність, надійність та тривалість експлуатації конструкції. Фахівцями Замовника було визначено, що наявність саме не менше 10 ребер жорсткості на кришці контейнера виготовлених методом багаторівневого штампування (лист металу з трьома ступенями по висоті) забезпечує достатню для довготривалої експлуатації жорсткість виробу. Окремо зазначаємо, що Замовник не обмежує учасників стосовно надання контейнерів з більшою кількістю ребер жорсткості. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають чинному законодавству України.

Гірший товар

Дата подання: 01.12.2020 11:14
Дата відповіді: 02.12.2020 12:57
Замовник надаючи визначення «Гірший товар (товар гіршої якості)» дискримінує потенційних учасників та позбавляє їх можливості запропонувати еквівалент. Повідомляємо, що характеристики які перелічив замовник та які відрізняються від прописаних жодним чином не погіршують якість контейнера. Замовник зазначаючи дане визначення не дотримується норм чинного законодавства, та порушує норми ст.5 ЗУ Про публічні закупівлі. З метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі обов’язково зазначаються, зокрема інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі, в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація. Замовник враховуючи досвід експлуатації аналогічної продукції зазначив та конкретизував вимоги до предмета закупівлі таким чином, щоб у потенційних учасників було чітке розуміння необхідних якісних характеристик предмета закуівлі. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають чинному законодавству України.

Дискримінаційні вимоги

Дата подання: 01.12.2020 11:15
Дата відповіді: 02.12.2020 12:58
Предметом закупівлі є контейнер в цілому, а не його деталі. Головне щоб конструкція контейнера витримувала навантаження передбачене документацією. Деталі у контейнерів різних виробників відрізняються, проте контейнер в цілому відповідає ДСТУ 8476:2015. Замовник передбачаючи технічні вимоги прописує вимоги до конкретної конструкції контейнера виготовити яку має змогу лише той Учасник на конструкцію контейнера якого посилається Замовник. Зазначене є порушенням норм чинного законодавства. Зважаючи на вказане просимо виключити дискримінаційні вимоги.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Замовник розраховує тривалий час експлуатувати контейнери, які є предметом закупівлі, тому технічні вимоги до предмета закупівлі сформовані враховуючи досвід експлуатації аналогічної продукції. Вимоги до предмета закупівлі сформовані таким чином, щоб у потенційних учасників було чітке розуміння необхідних якісних характеристик предмета закуівлі. Стандарти ДСТУ 8476:2015 “Контейнери для побутових відходів. Загальні технічні вимоги”, та EN 840-3 містять лише загальні технічні характеристики щодо конструкції виробу, однак не регламентує детальну характеристику контейнера (його окремих частин та механізмів). Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не суперечать вимогам чинних стандартів та повністю відповідають чинному законодавству України.

Щодо аналогічних договорів

Дата подання: 01.12.2020 11:15
Дата відповіді: 01.12.2020 14:33
Потенційний Учасник повинен у складі пропозиції надати аналогічний договір і за 2019 і за 2020 рік? Чи достатньо одного договору за будь який із зазначених років?

відповідь:

Так, достатньо одного договору.

Дискримінаційна вимога

Дата подання: 01.12.2020 11:15
Дата відповіді: 02.12.2020 12:58
Вимога щодо того, що Учасник повинен надати «Опис предмета закупівлі (перелік технічних, якісних, функціональних, кількісних характеристик робіт (згідно технічних вимог Додатку № 1 до Оголошення) з приміткою на кожній сторінці «Згідні виконати в повному обсязі»» є такою, що дискримінує потенційних Учасників. З метою уникнення порушень просимо виключити дану вимогу з тендерної документації.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про публічні закупівлі» в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі обов’язково зазначаються, зокрема інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі, в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація. Дана вимога не містить дискримінаційних ознак, а встановлена для того, щоб Замовник міг впевнитися, що учасник є добросовісним постачальником та може здійснити постачання необхідного товару у повному обсязі.
Розгорнути: 17 Згорнути

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2020-11-30-003940-c.c1

Статус:
відкликано

Учасник: ТОВ "РЕНТОК ГРУП", Код ЄДРПОУ:42403886
Дата подання: 15.12.2020 12:37
Відповідно до інформації розміщеної в системі електронних закупівель ProZorro, замовником Новоукраїнська сільська рада Мар'їнського району Донецької області було проведено закупівлю ID UA-2020-11-30-003940-c за предметом: Контейнер для збору побутових відходів Код ДК 021:2015: 44613700-7 Контейнери для сміття
Відповідно до протоколу розкриття у закупівлі взяли участь 2 учасники:
1. ТОВ "АЛЬТА ЛОГІСТІК УКРАЇНА"
2. ТОВ "РЕНТОК ГРУП"

За результатами розгляду тендерних пропозицій, Замовник розмістив у системі Рішення про визначення переможцем ТОВ "АЛЬТА ЛОГІСТІК УКРАЇНА".
Детально ознайомившись з пропозицією останнього, зазначаємо, що технічні характеристики пропонованого учасником товару не відповідають технічному завданню, оприлюдненому замовником при оголошенні закупівлі. Зокрема,
1. У Додатку №1 до Тендерної документації Учасники повинні надати у складі пропозиції «Довідку довільної форми про те, що щодо учасника не застосовувалися штрафні санкції та не набрали чинності рішення судів про неналежне виконання робіт.»
Відповідно до інформації розміщеної у Єдиному державному реєстрі судових рішень, щодо учасника наявне Рішення Господарського суду міста Києва у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів щодо невиконання або неналежного виконання зобов’язань; надання послуг за № 910/4156/20. Відповідно до вищезазначеного Рішення, Товариством з обмеженою відповідальністю "Альта Логістик Україна" було здійснено неналежне виконання постачання контейнера Євро 1,1 мЗ у т.ч. колеса, резинова полоса, контейнер для твердих та побутових відходів.
У складі тендерної пропозиції учасника ТОВ "АЛЬТА ЛОГІСТІК УКРАЇНА" наявна довідка №2218 від 08.12.2020 про те, що щодо учасника не застосовувалися штрафні санкції та не набрали чинності рішення судів про неналежне виконання робіт. Таким чином, Замовником встановлено факт зазначення у тендерній пропозиції недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі.
2.2. У складі тендерної пропозиції Учасник повинен був надати Замовнику: Фотографії пропонованого товару (кольорові, повинні бути належного рівня якості) які повно і чітко відображають: загальний вид зі всіх боків та детальні фото корпусу контейнера, рами контейнера зі всіх боків, механізмів кріплення коліс, замка, вузла захвату та підйому контейнера з зовнішньої і внутрішньої сторони вузла, важелів кріплення кришки, пружинних елементів відкривання/закривання кришки, вузла кріплення пружини, дна контейнера та зливного отвору. Детальні фотографії ребер жорсткості на передній, задній стінці контейнера виконаних методом трьохрівневого штампування.
Учасник не надав у складі пропозиції фотографії пропонованого товару, які повно і чітко відображають: вид контейнера з заднього боку, детальні фото механізмів кріплення коліс
Водночас Учасник надав фото контейнерів, які не відповідають Технічним вимогам документації торгів, зокрема:
- кронштейни для утримання коліс кріпляться до корпусу контейнера не методом зварювання, а методом болтового з’єднання;
- відсутнє штамповане місце для розміщення логотипів
- контейнер не обладнаний накладним замком з ланцюгом розташованим на передній стінці контейнера для закриття кришки.
Підпунктом 1 пункту 13 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що Замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Таким чином, Замовник зобов'язаний був відхилити пропозицію учасника ТОВ "АЛЬТА ЛОГІСТІК УКРАЇНА" і приступити до розгляду пропозиції наступного.
Дії Замовника щодо акцептування учасника без необхідних документів прямо суперечать одному з основних принципів здійснення публічних закупівель – об’єктивної та неупередженої оцінки пропозицій, а також дискредитує систему електронних закупівель в цілому та порушує норми законодавства за що, передбачена відповідальність Уповноваженої особи та керівників Замовника.
Відповідно до частини 3-4 статті 164-14 Кодексу України про адміністративні порушення невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню тягнуть за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважених осіб замовника від тисячі п’ятсот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (25 500 до 51 000 гривень).
Вимагаємо усунути наявні порушення у закупівлі, в іншому разі ми будемо змушені звернутися до представників Прокуратури України та Державної аудиторської служби України для здійснення моніторингу закупівлі та залучення винних осіб до відповідальності.

Виходячи з вищевикладеного,
ПРОСИМО:
1. Скасувати рішення щодо визначення переможцем учасника ТОВ "АЛЬТА ЛОГІСТІК УКРАЇНА" та відхилити його пропозицію відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
Розгорнути Згорнути
Скасована
Дата: 16.12.2020 10:39
Причина: cancelled

Рішення замовника: Вимога задоволена

16.12.2020 10:35
рішення про відхилення переможця

Документи подані скаржником

15.12.2020 12:37
Вимога.pdf

Аукціон

Початок:
10.12.2020 13:43
Завершення:
10.12.2020 14:04

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 10.12.2020 14:04

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ТОВ "АЛЬТА ЛОГІСТІК УКРАЇНА"
Пошук по цьому учаснику
97 500 UAH з ПДВ 97 500 UAH з ПДВ Документи
ТОВ "РЕНТОК ГРУП"
Пошук по цьому учаснику
109 980 UAH з ПДВ 109 980 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

08.12.2020 17:37
sign.p7s
08.12.2020 17:34
Фотографії.pdf.p7s
08.12.2020 17:34
Фотографії.pdf
08.12.2020 17:34
Статут.pdf.p7s
08.12.2020 17:34
Статут.pdf
08.12.2020 17:34
Пропозиція.pdf.p7s
08.12.2020 17:34
Пропозиція.pdf
08.12.2020 17:34
Витяг з ПДВ.pdf.p7s
08.12.2020 17:34
Витяг з ПДВ.pdf
08.12.2020 17:34
Витяг ЄДР.pdf.p7s
08.12.2020 17:34
Витяг ЄДР.pdf

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ТОВ "АЛЬТА ЛОГІСТІК УКРАЇНА"
#40654230
Пошук по цьому переможцю
Очікує рішення 97 500 UAH з ПДВ 16.12.2020 10:39
ТОВ "АЛЬТА ЛОГІСТІК УКРАЇНА"
#40654230
Пошук по цьому переможцю
Рішення скасоване 97 500 UAH з ПДВ 16.12.2020 10:39

Документи

14.12.2020 16:44
sign.p7s

Інформація про відміну

Скасування активоване
Дата відміни
16.12.2020 11:28
Причина відміни
Відсутність подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг
Причина відміни
протокол
Документи
16.12.2020 11:26 протокол 001.jpg
16.12.2020 11:27 sign.p7s

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання