Природний газ

  • Ідентифікатор тендеру UA-2020-12-07-006114-c
  • 09120000-6 - Газове паливо
  • Завершена
Найменування замовника:
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області
Тип закупівлі
Переговорна процедура за нагальною потребою
Контактна особа замовника
Cергій Полях, +380673154833 , vozakupki@ukr.net
Адреса замовника
Україна, смт. Слобожанське, 52005, Дніпропетровська область, вул. Теплична, 5
Дата укладення договору
14.12.20
Очікувана вартість
378 224 UAH з ПДВ
Сума договору
378 224 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 14.12.20
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Обгрунтування застосування переговорної процедури

Пункт закону
Непозбувна бентега
Обгрунтування
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922-VIII (далі – Закон) переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі: нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій.
Застосування переговорної процедури закупівлі в таких випадках здійснюється за рішенням замовника щодо кожної процедури. Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 2 Закону «До замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать:юридичні особи, які є підприємствами, установами, організаціями (крім тих, які визначені у пунктах 1 і 2 цієї частини) та їх об’єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:
- юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;
- органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;
- у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків;».
Згідно з п. 3.21 Положення про відділ, затвердженого Розпорядженням голови райдержадміністрації від 03.01.2020 № Р-15/0/231-20 до обов’язків відділу освіти, культури, молоді та спорту Дніпровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (далі – Відділ) організація підготовки навчальних закладів до нового навчального року, зокрема до роботи в осінньо-зимовий період, проведення поточного та капітального ремонту приміщень.
Всі заклади освіти необхідно забезпечити в зимовий період природним газом для опалення приміщень.
Враховуючи, ту обставину що протягом 2020 року відбувалося неодноразове підвищення ціни на природний газ, грошових коштів передбачених договором не вистачило до кінця бюджетного року.
02.12.2020 року на адресу Голови Дніпровської РДА від АТ «Дніпрогаз» надійшло повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № ДНГ0000575 від 01 грудня 2020 року (лист від 01.12.2020 року № 49103-Сл-5710-1220) в закладах освіти Дніпровського району Дніпропетровської області.
В результаті відключення газопостачання виникнуть особливі соціальні обставини, що ставлять в небезпеку життя та здоров’я громадян, внаслідок втрати можливості з незалежних від Споживача обставин бути забезпеченим газом для опалення та обігріву приміщень в розпал опалювального періоду та можливості здійснення учбового процесу.
Оскільки, законодавством України не дано чіткий та виключний перелік поняття та складових «непереборної сили», Замовники торгів мають можливість сформулювати та описати ознаки наявності такої непереборної сили, виходячи із конкретно взятої ситуації.
Керуючись частиною 1 розділу X Кодексу газотранспортної системи Оператор газотранспортної системи має право припинити транспортування природного газу в точці входу до газотранспортної системи або точці виходу з газотранспортної системи, зокрема у випадку несанкціонованого відбору природного газу. Якщо споживачі газу та території України отримують газ природний без належним чином укладених відповідних договорів (угод) або при наявній заборгованості за поставлений природний газ ТОВ ЗБУТам (при виконанні договору в повному обсязі, тобто на весь обсяг коштів) - такий відбір газу вважається несанкціонованим. Несанкціонований відбір природного газу - це відбір природного газу: за відсутності по суб’єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під’єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу (частина 5 пункту 1 розділу І Кодексу газотранспортної системні). Тобто дії Оператору газотранспортної системи з точки Кодексу газотранспортної системи є правомірними.
Замовник торгів згідно обставин описаних вище, положень законів України «Про публічні закупівлі» та «Про ринок природного газу» не мають право укладати договори про закупівлю до/без проведення конкурентних процедур закупівель, що фактично унеможливлює законодавчо вплинути на процес запобігання у відключенні Споживача від постачання природного газу.
Тобто, Оператор газотранспортної системи як і Замовник діють в тому правовому полі, яке передбачене для них окремо, однак не вирішують проблему із фінансування потреби по газопостачанню.
Таким чином, в процесі відключення від постачання природного газу, мають місце обставини, що не залежать від дій та волі Сторін. Наслідком відключення в розпал опалювального періоду або під час виконання своїх функціональних обов’язків Споживача від постачання природного газу, є настання надзвичайних обставин, що ставлять під загрозу життя та здоров’я громадян. Все це підпадає під обставини непереборної сили. Окрім цього, відключення системи газопостачання в опалювальний період об'єктів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. №368 Про затвердження «Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями» і Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій, затверджених наказом МНС України №1400 від 12.12.2012р., як наслідок може призвести до надзвичайної ситуації об'єктового чи місцевого рівня. Частиною 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №1875-IV від 24.06.2004 року зі змінами дано наступне визначення: «непереборна сила - дія надзвичайної ситуації техногенного, природного або екологічного характеру, яка унеможливлює надання відповідної послуги відповідно до умов договору».
Розпочати переговорну процедуру закупівлі в порядку та з підстави передбаченої п. 3 ч. 2 ст. 40 «Про публічні закупівлі»: нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Застосування переговорної процедури в таких випадках здійснюється за рішенням замовника щодо кожної процедури.
Разом з цим, документальним підтвердженням обставин для застосування переговорної процедури закупівлі буде слугувати акт про припинення газопостачання, оформлене оператором ГРС або повідомлення про припинення газопостачання, що містить конкретну дату та час відключення Споживача від забезпечення газом у опалювальний період або під час виконання робочого процесу.
За результатами проведеної переговорної процедури закупівлі з учасником, що фактично здійснював постачання газу, укласти договір у якому передбачити можливість фінансування заборгованості, що виникла з незалежних від волі сторін обставин згідно частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України: «Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення».
Однією з функцій тендерного комітету є планування закупівель, вибір процедури закупівлі та проведення процедур закупівель. Відповідно до положень Закону забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Закупівля може здійснюватися шляхом застосування процедур визначених Законом.
Однією із процедур є процедура відкриті торги. Відкриті торги є основною процедурою закупівлі, під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Відповідно до абз.1 частини 3 статті 20 Закону строк для подання тендерних пропозицій не може бути менше ніж 15 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення процедури відкритих торгів на веб - порталі Уповноваженого органу. Тому, проведення закупівлі природного газу на грудень 2020 року по процедурі відкриті торги є неможливою, оскільки такі торги є довготривалі по часу від 30 до 60 календарних днів, можливість її не завершення вибором переможця, або через відсутність достатньої кількості учасників, або відстрочення укладення договору у випадку відміни або оскарження.
На даний час склалася негативна ситуація щодо забезпечення закладів освіти Дніпровського району природним газом у грудні 2020 року, яка полягає у неможливості укладення договору на придбання природного газу наприкінці року і забезпечення безперебійного газопостачання під час проходження опалювального сезону та загрози відключення від газопостачання закладів освіти. Наслідком чого може бути недотримання температурного режиму відповідно до вимог санітарних норм. З метою підтримання безпечної життєдіяльності учасників освітнього процесу, сталого проходження опалювального сезону, дотримання температурного режиму в закладах освіти, недопущення загострення ситуації із захворюваності на грип і ГРВІ через недотримання температурного режиму внаслідок відключення від постачання природного газу, виникає необхідність укладення договору на придбання природного газу, відповідно до вимог законодавства, у разі необхідності із застосуванням переговорної процедури. Невідповідність повітряно - теплового режиму у навчальних закладах санітарно-гігієнічним нормам є підставою для призупинення навчального процесу у них, чим буде порушено вимоги Закону України «Про освіту» та призведе до порушення безпечних умов праці працівників, тим самим буде порушено право останніх на охорону життя та здоров’я. Тому, негайне придбання природного газу і цільове освоєння бюджетних коштів (інформація про зміни до кошторису на придбання природного газу, яка доведена тендерному комітету листом від 23.11.2020 року № 01/23-11/2020) та попередження вищезгаданих соціальних обставин є передумовами нагальної потреби у здійсненні такої закупівлі. Також у відповідності до «Національного класифікатора надзвичайних ситуацій ДК 019-2010» припинення газопостачання в зимову пору призведе до виникнення порушення нормальних умов життя та діяльності учбових закладів. Згідно з НКДК – 019-2010 ця подія є надзвичайною ситуацією. Припинення газопостачання до закладів освіти призведе до виникнення надзвичайних ситуацій об’єктового рівня за кодом: 10840 НС унаслідок аварій на газопроводі системи газопостачання та газифікації. Згідно пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» безпека постачання природного газу - надійне та безперебійне постачання необхідних обсягів природного газу споживачам, що забезпечується наявними джерелами надходження природного газу, а також належним технічним станом газотранспортних та газорозподільних систем, газосховищ та установки LNG.
З метою запобігання виникнення соціальної напруги серед працівників навчальних закладів, задля уникнення суспільного резонансу та розголосу у випадку незабезпечення природним газом об’єктів Замовника, недопущення виникнення аварійних ситуацій техногенного характеру, слід провести переговорну процедуру закупівлі. Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 40 Закону переговорна процедура застосовується як виняток у разі: «нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Застосування переговорної процедури закупівлі в таких випадках здійснюється за рішенням замовника щодо кожної процедури».

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Товар

Тендерна документація

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання