Електрична енергія Electric energy

  • Ідентифікатор тендеру UA-2021-01-06-001338-c
  • 09310000-5 - Електрична енергія
  • Не відбулася
Найменування замовника:
"Служба єдиного замовника" Авдіївської міської ради
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Тузовська Олеся Петрівна, +380623632188 , kpsez2012@yandex.ua
Адреса замовника
Україна, Авдіївка, 86060, Донецька область, вул. Молодіжна , буд 3
Очікувана вартість
5 423 785.46 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 8.02.21
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 29.01.2021 00:00

Оскарження умов:

до 04.02.2021 00:00

Подання пропозицій:

08.02.2021 00:00

Очікувана вартість
5 423 785 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
54 238 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

2141365.6 кВт*год
Електрична енергія
ДК 021:2015: 09310000-5 — Електрична енергія

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Тендерна документація

06.01.2021 15:27
06.01.2021 15:27

Запитання до процедури

Бюджет закупівлі

Дата подання: 17.01.2021 20:15
Дата відповіді: 20.01.2021 19:09
Шановний Замовнику, згідно оголошення про проведення процедури закупівлі визначено бюджет закупівлі 5 423 785,46 грн. з ПДВ про плановому обсязі споживання 2 141 365.6 м.куб., а отже, очікувана вартість за 1 кВт*год складає 2,532862грн з ПДВ, що є набагато нижчою за ринкову, так як включає в себе вартість послуг з розподілу. Важливий етап планування закупівель - визначення очікуваної вартості предмета закупівлі. Так, заниження очікуваної вартості закупівлі може призводити до відсутності інтересу до закупівлі з боку учасників ринку і, як наслідок, неуспішності такої закупівлі. Дізнатися ціни за електричну енергію та послуги по розподілу можна на сайті Оператора Ринку https://www.oree.com.ua/index.php/control/results_mo/DAM та на сайті НКРЕКП https://www.nerc.gov.ua/?id=57534. З огляду на вищевикладене Замовник повинен вчинити дії обумовлені Законом України "Про публічні закупівлі" Стаття 32 1. Замовник відміняє тендер у разі: 2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний Учаснику, згідно оголошення про проведення відкритих торгів щодо закупівлі за ДК 021:2015: 09310000-5 - Електрична енергія, очікувана вартість предмета закупівлі складає 5 423 785.46 грн з ПДВ із загальною кількістю предмета закупівлі 2141365.6 кВт*год. Проте в Додатку 2 до тендерної документації «ІНФОРМАЦІЯ ПРО ТЕХНІЧНІ, ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТА ЗАКУПІВЛІ» Замовником конкретизуються заплановані обсяги споживання електричної енергії за відповідними категоріями споживачів, тарифи на електричну енергію для яких є різними і в сумі становлять оголошену вартість предмета закупівлі. Тож визначення очікуваної вартості предмета закупівлі є обґрунтованим та відповідає вимогам Закону України «Про публічні закупівлі».

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2021-01-06-001338-c.c1

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВ "ЕНЕРГОГАЗРЕЗЕРВ", Код ЄДРПОУ:36860996
Дата подання: 17.01.2021 20:04
Шановний Замовнику! Під час підготовки пропозиції встановлена наявність положень, що суперечать принципам, які покладені в природу процедури закупівлі, зокрема, принципам встановленим у ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», - добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням. Така вимога передбачена Кваліфікаційними критеріями до учасників «Наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально- технічної бази та технологій» - «Учасник повинен підтвердити наявність на території м. Авдіївка Донецької області власного структурного підрозділу – Центру обслуговування споживачів (клієнтів), згідно з вимогами «Правил роздрібного ринку електричної енергії», затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, який щоденно (окрім вихідних та святкових днів, встановлених законодавством України) приймає звернення/скарги/претензії споживачів, надає роз’яснення та інформацію, передбачену законодавством, з єдиним вікном для прийому та видачі документів щодо постачання електричної енергії та в якому проводиться особистий прийом споживачів. Учасники для яких створення центрів обслуговування споживачів (клієнтів) не є обов’язковим, надають довідку про наявність власного окремого структурного підрозділу на території м. Авдіївка Донецької області або посадової особи, з робочим місцем на території м. Авдіївка Донецької області, на яких покладається забезпечення дотримання визначеного Правилами роздрібного ринку електричної енергії порядку розгляду звернень/скарг/претензій споживачів та проведення особистого прийому споживачів.» Наявність такої вимоги – пряма дискримінація учасників. Дискримінаційними вважаються вимоги, яким можуть відповідати лише один або декілька учасників. Таким чином, у інших Постачальників виникає необґрунтована перевага над одним з конкурентів. Вдаючись до таких критеріїв Вами безпосередньо порушується Закон України «Про публічні закупівлі». Жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов’язок створення точок контакту по всій території України, чи мати більше ніж одну. Це виключно бажання Ліцензіата (Товариства). Зауважуємо, що згідно Постанови НКРЕКП від 27.12.2017 року № 1469 «ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» (Розділ ІІ «Вимоги до провадження ліцензіатом господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу» Пункт 2.2) не зазначено, що постачальник повинен мати структурний підрозділ або посадову особу, з робочим місцем до відповідної області або міста.
Наголошуємо, що існує безліч способів оперативного листування та передачі інформації та/або документів між Постачальником та Споживачем електричної енергії, скарг, претензій, надання повідомлень про загрозу електробезпеці та їх розгляду та ін. Учасник має в наявності точку контакту (офіс) для надання інформації споживачам стосовно, зокрема, їх прав, чинного законодавства та наявних способів для вирішення спорів, для організації прийому і обслуговування споживачів, офіційний сайт в мережі Інтернет та мобільне представництво в усіх обласних центрах України, робота якого полягає у наданні цілого комплексу послуг: укладання договорів, видача довідок і консультації по особовому рахунку, оформлення технічної документації, тощо. Цього цілком достатньо для забезпечення дотримання визначеного Правилами роздрібного ринку електричної енергії порядку розгляду звернень/скарг/претензій споживачів та проведення особистого прийому споживачів. Просимо Вас внести зміни до тендерної документації та виключити вимогу щодо наявності власного окремого структурного підрозділу на території м. Авдіївка або посадової особи, з робочим місцем на території м. Авдіївка.

2) Кваліфікаційними критеріями до учасників «Наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально- технічної бази та технологій» до тендерної документації встановлено: «Для документального підтвердження того, що створення центру обслуговування споживачів та кол-центру не є обов’язковим для учасника, в зв’язку з тим, що ним обслуговується менше 100000 споживачів, такий учасник повинен надати довідки від всіх операторів системи розподілу, до мереж яких учасник приєднаний, з інформацією про кількість споживачів, яких він обслуговує. Довідки повинні бути видані не пізніше 30 діб відносно дати розкриття тендерних пропозицій.» Тобто, Замовником вимагається надання такому Постачальнику довідок від всіх ОСР про кількість споживачів, яких він обслуговує на території відповідного ОСР. Доводимо до Вашого відома позицію АМКУ відносно такої вимоги: якщо учасник звернеться до всіх операторів системи розподілу, до мереж яких учасник приєднаний, з інформацією про кількість споживачів, яких він обслуговує на території відповідного ОСР, оператору системи розподілу необхідний час для опрацювання такого запиту. Тобто, для отримання необхідної інформації учаснику може знадобитися тривалий проміжок часу, враховуючи те, що відповідно до укладеного договору ОСР не зобов'язаний надавати такі довідки взагалі. При цьому вказану інформацію потрібно отримати саме від ОСР. При цьому ОСР, незважаючи на відокремлення (unbundling) діяльності з розподілу від діяльності з постачання, як передбачено Законом України «Про ринок електричної енергії», все ще можуть бути пов’язані відносинами контролю із суб’єктами (Постачальниками універсальних послуг), які здійснюють діяльність на ринку електричної енергії та є конкурентами по відношенню до учасників відкритих торгів. У такому випадку ОСР, які пов’язані з конкретними постачальниками, можуть створювати бар’єри під час надання вказаної довідки. Отже, як свідчить наведене вище, право замовників самостійно встановлювати вимоги до учасників у частині, зокрема, що передбачена статтею 16 Закону про публічні закупівлі, та вказувати в тендерній документації інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям під час закупівлі електричної енергії за класифікацією ДК 021:2015:0931 0000-5 – Електрична енергія, самостійно визначати перелік інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію за вказаним кодом класифікації, призводить до порушення вимог частини третьої статті 5 та частини четвертої статті 22 Закону про публічні закупівлі, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси скаржників, пов’язані з їх участю у процедурі закупівлі, принципи відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачених статтею 5 Закону про публічні закупівлі. Головна ознака умов тендерної документації, за якою їх можна віднести до дискримінаційних, – це негативні наслідки, зумовлені такими умовами, якими є обмеження конкуренції та дискримінація учасників. Тобто, замовник встановлює такі вимоги до учасника торгів або до предмета закупівлі, які є надмірними або занадто деталізованими порівняно з вимогами, які звичайно висуваються та вважаються об’єктивно необхідними для успішного виконання договору про закупівлю. Шляхом включення до тендерної документації дискримінаційних умов замовник необґрунтовано звужує коло потенційних учасників закупівель, перешкоджаючи певним постачальникам, які спроможні виконати умови договору, брати участь у конкурсі. Отже, на думку Комітету, під час виконання функцій органу оскарження та прийняття рішень за результатами розгляду скарг встановлюються порушення у вигляді встановлення в тендерній документації дискримінаційних та надмірних вимог, які не впливають на якість товару, не підтверджують кваліфікацію учасників, створюють умови для зловживання замовниками під час проведення процедури закупівель. На основі вищевикладеного, вимагаємо видалити вимогу щодо надання Учасником, який обслуговує менше 100 000 споживачів, довідок від всіх ОСР про кількість споживачів, яких він обслуговує на території відповідного ОСР, як таку, що порушує основні принципи публічних закупівель.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

20.01.2021 19:07
Шановний Учаснику!
Вимога передбачена Кваліфікаційними критеріями до учасників «Наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально- технічної бази та технологій» - «Учасник повинен підтвердити наявність на території м. Авдіївка Донецької області власного структурного підрозділу – Центру обслуговування споживачів (клієнтів), згідно з вимогами «Правил роздрібного ринку електричної енергії», затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, який щоденно (окрім вихідних та святкових днів, встановлених законодавством України) приймає звернення/скарги/претензії споживачів, надає роз’яснення та інформацію, передбачену законодавством, з єдиним вікном для прийому та видачі документів щодо постачання електричної енергії та в якому проводиться особистий прийом споживачів. Учасники для яких створення центрів обслуговування споживачів (клієнтів) не є обов’язковим, надають довідку про наявність власного окремого структурного підрозділу на території м. Авдіївка Донецької області або посадової особи, з робочим місцем на території м. Авдіївка Донецької області, на яких покладається забезпечення дотримання визначеного Правилами роздрібного ринку електричної енергії порядку розгляду звернень/скарг/претензій споживачів та проведення особистого прийому споживачів.», обґрунтована необхідністю, а саме розташуванням міста Авдіївка Донецької області в зоні проведення ООС, і територіальна віддаленість постачальника позбавляє споживача можливості реалізовувати свої права, передбачені "Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою HKPEKП від 14.03.2018 № 312. Так, п. 8.3.6. "Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачає, що учасники роздрібного ринку мають здійснювати особистий прийом споживачів, реєстрацію та збереження звернень/скарг/претензій споживачів та додатків до них відповідно до порядку, визначеного цими Правилами та/або положенням про інформаційно-консультаційний центр по роботі зі споживачами електричної енергії, затвердженим Регулятором. Учасники роздрібного ринку мають виконувати функції, які виконує інформаційно-консультаційний центр, незалежно від того, чи створено учасником роздрібного ринку такий центр. Забезпечення виконання такої роботи може виконуватись відповідним структурним підрозділом (сектором) учасника роздрібного ринку чи окремим його працівником. Пункт 8.3.17 цих Правил передбачає, що учасники роздрібного ринку, які обслуговують 50000 споживачів та більше, повинні створити центри обслуговування споживачів, які, у тому числі, приймають звернення/скарги/претензії споживачів, надають роз’яснення та інформацію, передбачену законодавством. У центрі обслуговування споживачів має бути організоване єдине вікно для прийому та видачі документів щодо надання послуг учасниками роздрібного ринку, а також може бути створений інформаційно-консультаційний центр та кол-центр, які функціонують відповідно до вимог, установлених Регулятором. Для учасників роздрібного ринку, які обслуговують менше 50000 споживачів, створення центрів обслуговування споживачів не с обов’язковим. У такому разі функції центра обслуговування споживачів, зокрема, щодо забезпечення дотримання визначеного цими Правилами порядку розгляду звернень/скарг/претензій споживачів, покладаються на окремий структурний підрозділ (посадову особу) учасника роздрібного ринку. Таким чином, територіальна віддаленість електропостачальника робить фактично неможливим реалізацію таких прав споживача електричної енергії, оскільки реалізація права споживач на оперативне отримання інформації та документів від електропостачальника потребуватиме значних витрат робочого часу та коштів.
Щодо вимоги передбаченої Кваліфікаційними критеріями до учасників «Наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально- технічної бази та технологій» до тендерної документації встановлено: «Учасник також повинен підтвердити наявність кол-центру / контакт-центру згідно з вимогами встановленими Постановою НКРЕКП «Про затвердження Мінімальних вимог до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами» № 373 від 12.06.2018 р. У разі, якщо створення кол-центру у відповідності до вимог Постанови НКРЕКП «Про затвердження Мінімальних вимог до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами» № 373 від 12.06.2018 р. не є обов‘язковим для учасника, такий учасник надає довідку в довільній формі з інформацією про засоби та порядок комунікації із споживачами, підрозділи на які учасником покладено обов‘язок здійснення комунікації із споживачами або про службову особу (осіб) учасника на яку(яких) покладено обов‘язок здійснення комунікації із споживачами (контактний телефон, посада прізвище, ім‘я по-батькові та графік роботи). Для документального підтвердження того, що створення центру обслуговування споживачів та кол-центру не є обов’язковим для учасника, в зв’язку з тим, що ним обслуговується менше 100000 споживачів, такий учасник повинен надати довідки від всіх операторів системи розподілу, до мереж яких учасник приєднаний, з інформацією про кількість споживачів, яких він обслуговує. Довідки повинні бути видані не пізніше 30 діб відносно дати розкриття тендерних пропозицій.», Замовник вважає, що кількість споживачів суттєво впливає на порядок виконання електропостачальниками вимог "Правил роздрібного ринку електричної енергії щодо створення центрів обслуговування споживачів, наявності кол-центрів та виконання інших обов’язків, пов’язаних із обслуговуванням клієнтів. У разі якщо такі вимоги електропостачальником не дотримуються, у власних гарантійних листах aбo у довідках він може свідомо занизити інформацію про кількість наявних споживачів. Оскільки такою інформацією крім самих електропостачальників володіють також оператори системи розподілу, Замовником було прийнято рішення про надання підтверджень саме від OCP, як в учасників ринку, незацікавлених в наданні неправдивої інформації. Замовник вважає, що вимога надати довідки від всіх операторів системи розподілу, до мереж яких учасник приєднаний, з інформацією про кількість споживачів, яких він обслуговує на території відповідного OCP не є перепоною для участі у тендері, а лише надає можливість Замовнику переконатись у дотриманні учасником вимог "Правил роздрібного ринку електричної енергії" щодо порядку організації роботи із споживачами.

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання