50230000-6 Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов’язаного обладнання та супутні послуги (Обслуговування, ремонт та утримання об’єктів існуючого стаціонарного штучного освітлення на ділянках автомобільних доріг загального користування державного значення) (5 лотів) 50230000-6 Repair, maintenance services of road infrastructure and related equipment and related services (Maintenance, repair and maintenance of existing stationary artificial lighting on public highways) (5 lots)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2021-03-23-004941-c
  • 50230000-6 - Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов’язаного обладнання та супутні послуги
  • Завершена
Найменування замовника:
Служба автомобільних доріг у Дніпропетровській області
Тип закупівлі
Відкриті торги з публікацією англ.мовою
Контактна особа замовника
Свізінська Ганна Анатоліївна, 380567445263, , svyzynskaia@sad.gov.ua
Адреса замовника
Україна, Дніпро, 49600, Дніпропетровська область, Воскресенська, 24
Дата укладення договору
28.05.21
Очікувана вартість
56 862 999 UAH з ПДВ
Сума договору
26 234 638 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 14.06.21
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 13.04.2021 00:00

Оскарження умов:

до 19.04.2021 00:00

Подання пропозицій:

23.04.2021 17:00

Очікувана вартість
56 862 999 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Електронна банківська гарантія
Сума тендерного забезпечення:
568 627 UAH

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі
Усі документи тендерної пропозиції, що підготовлені безпосередньо Учасником повинні бути складені українською мовою. Допускається наявність у складі тендерної пропозиції Учасника та не потребують перекладу українською мовою документи на російській мові, складені Учасником в минулих періодах, або надані сторонніми підприємствами, організаціями чи установами, зокрема, але не виключно: накази про призначення, протоколи зборів, договори, накладні, акти, виписки, листи, технічні специфікації, сертифікати, паспорти якості тощо.
Також, виняток складають стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення у вигляді скорочень та термінологія, пов’язана з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами, викладаються мовою їх загально прийнятого застосування; інформація коли використання букв та символів української мови призводить до їх спотворення (зокрема, але не виключно адреси мережі "інтернет", адреси електронної пошти, торговельної марки (знаку для товарів та послуг), загальноприйняті міжнародні терміни).
У разі неможливості подання учасниками документів до складу тендерної пропозиції українською мовою, вони можуть бути надані іноземною мовою. При цьому документи, які складені іноземною мовою беспосередньо учасником - довідкі, гарантійні листи, листи у довільній формі або інше, обовязково надаються з перекладом на українську мову з нотаріальним засвідченням підпису перекладача.
Щодо подання учасниками до складу тендерної пропозиції офіційних документів, які складені іноземною мовою:
Для підтвердження дійсності оригіналів офіційних документів учасника, з метою використання їх на території України, документи повинні бути легалізовані у встановленому порядку або засвідчені спеціальним штампом «Apostille» (апостиль), якщо країна, в якій цей учасник зареєстрований, підписала відповідну конвенцію, крім випадку, якщо існують угоди між двома або декількома державами, які відміняють або спрощують зазначену процедуру або звільняють сам документ від легалізації.
Документи легалізуються учасниками торгів –іноземними суб’єктами господарювання наступним чином:
а) за спрощеною процедурою проставлення Апостиля (Apostille) відповідно до статей 3 та 4 Гаазької Конвенції від 05.10.1961 року
або
б) за процедурою консульської легалізації відповідно до Віденської Конвенції «Про консульські зносини» 1963 року
або
в) завірений(-і) нотаріально відповідно до глави 11 Закону України «Про нотаріат» (в разі, якщо документ не потребує легалізації згідно з міжнародною угодою (конвенцією тощо) між Україною та країною-учасника торгів ) та в такому випадку надається лист-роз‘яснення, складений в довільній формі, за підписом уповноваженої особи учасника та завірений печаткою (за наявності), з посиланням на відповідну міжнародну угоду (конвенцію тощо) між Україною та країною-учасника торгів, згідно з якою документ не потребує легалізації.
Тексти повинні бути автентичними, визначальним є текст, викладений українською мовою.
Тендерна пропозиція обов’язково повинна супроводжуватись документом, що підтверджує надання Учасником забезпечення тендерної пропозиції, яке має бути надане у формі електронної банківської гаранті (далі - банківська гарантія) з накладеним електронно-цифровим підписом/кваліфікованого електронного підпису гаранту (далі-банк-гарант) відповідно до вимог діючого законодавства.
Електронна гарантія обов’язково повинна містити посилання на реквізити закупівлі, її назву та номер на веб-порталі Уповноваженого органу.

Електронна гарантія надається у складі тендерної пропозиції у форматі, що дає можливість перевірити електронний цифровий підпис/кваліфікований електронний підпис банку-гаранта за допомогою ресурсу офіційного веб-сайту Центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України. У разі відсутності або не підтвердження ЕЦП/КЕП банківської гарантії, подана учасником тендерна пропозиція відхиляється Замовником.

Банківська гарантія надана банком-резидентом України має бути оформлена відповідно до вимог постанови правління НБУ від 15.12.2004 № 639 «Про затвердження положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах».
Повноваження особи, яка підписує банківську гарантію, повинні бути підтверджені відповідним документом з накладенням ЕЦП/КЕП гаранта (у випадку, якщо підписантом не є голова правління).
Розмір забезпечення тендерної пропозиції складає 1,0 % очікуваної вартості закупівлі, а саме
Лот 1 – 133 669,00 грн. (сто тридцять три тисячі шістсот шістдесят дев’ять гривень 00 коп.)
Лот 2 – 115 795,00 грн. (сто п’ятнадцять тисяч сімсот дев’яносто п’ять гривень 00 коп.)
Лот 3 – 240 856,00 грн. (двісті сорок тисяч вісімсот п’ятдесят шість гривень 00 коп.)
Лот 4 - 46 488,00 грн. (сорок шість тисяч чотириста вісімдесят вісім гривень 00 коп.)
Лот 5 – 31 819,00 грн. (тридцять одна тисяча вісімсот дев’ятнадцять гривень 00 коп.)
Строк дії забезпечення тендерної пропозиції (строк дії гарантії) – не менше 120 календарних днів з дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій, яка вказана в оголошенні на веб-порталі Уповноваженого органу. Гарантія має набувати чинності з дня її надання.
У разі, якщо Учасник бере участь в одному тендері Замовника, проте за певними лотами, то на кожен лот він надає окрему гарантію.
Гарантія має передбачати лише можливість сплати всієї суми, на яку вона видана (часткові сплати-заборонені).
В тексті гарантії обов’язково повинно бути зазначено:
- Зобов’язання Банку-гаранта сплатити Замовнику гарантійну суму єдиним платежем протягом 5-ти банківських днів з дня отримання вимог Замовника без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов;
- Умови гарантії не можуть бути змінені і вона не може бути припинена Банком-гарантом, в тому числі згідно із заявою Учасника, без згоди та погодження з Замовником, після її передавання / надсилання Замовнику.
Банківська гарантія повинна бути оформлена з повним грошовим покриттям на весь строк дії такої гарантії. На підтвердження наявності грошового покриття, надається довідка з банку про наявність повного грошового покриття на весь строк дії відповідної гарантії та виписка з Банку по рахунку покриття, яка підтверджує зачислення грошового покриття на рахунок покриття , видані Банком- гарантом, завірені печаткою Банка-гаранта та підписом уповноваженої особи від Банку-гаранта.
Грошове покриття прередбачає списання (перерахування) грошових коштів із поточного рахунку Учасника (Принципала) на рахунок покриття за банківською гарантією. Забороняється надання гарантій, на умовах перерахування грошових коштів на депозитний рахунок. Грошове покриття не може виступати забезпеченням за будь-якими іншими фінансовими зобов’язаннями.
Банківська гарантія з повним грошовим покриттям повинна бути надана одним із системно важливих банків, перелік яких затверджується НБУ. Перелік цих банків є загальнодоступним та публікується на сайті НБУ.

Тендерна пропозиція, у складі якої буде банківська гарантія, що не відповідає умовам тендерної документації, буде відхилена Замовником.
Реквізити Замовника для оформлення банківської гарантії:
Служба автомобільних доріг у Дніпропетровській області
код ЄДРПОУ:25843931
ПАТ КБ «Приватбанк» р/р UA773052990000026009050020830
Забезпечення тендерної пропозиції повертається учаснику протягом п’яти банківських днів з дня настання підстави для повернення забезпечення тендерної пропозиції в разі:
1) закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції, зазначеного в тендерній документації;
2) укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі;
3) відкликання тендерної пропозиції до закінчення строку її подання;
4) закінчення тендеру в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції.
Забезпечення тендерної пропозиції не повертається в разі:
1) відкликання тендерної пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними;
2) непідписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем тендеру;
3) ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений частиною шостою статті 17 Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону;
4) ненадання переможцем процедури закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією.
За зверненням учасника, яким було надано забезпечення тендерної пропозиції, замовник повідомляє установу, що видала такому учаснику гарантію, про настання підстави для повернення забезпечення тендерної пропозиції протягом п’яти днів з дня настання однієї з підстав повернення забезпечення тендерної пропозиції.
Розгорнути Згорнути

Запитання до процедури

Забезпечення тендерної пропозиції

Дата подання: 23.03.2021 15:53
Дата відповіді: 23.03.2021 16:39
Доброго дня, шановний Замовник у тедерній документації розмір забезпечення тендерної пропозиції складає 1,0 %, а саме: - Лот 1 – 133 669,00 грн. (сто тридцять три тисячі шістсот шістдесят дев’ять гривень 00 коп.) - Лот 2 – 115 795,00 грн. (сто п’ятнадцять тисяч сімсот дев’яносто п’ять гривень 00 коп.) - Лот 3 – 240 856,00 грн. (двісті сорок тисяч вісімсот п’ятдесят шість гривень 00 коп.) - Лот 4 - 46 488,00 грн. (сорок шість тисяч чотириста вісімдесят вісім гривень 00 коп.) - Лот 5 – 31 819,00 грн. (тридцять одна тисяча вісімсот дев’ятнадцять гривень 00 коп.) від очікуваної вартості закупівлі, але на електронному майданчику вказані інші суми, виправте будь ласка невідповідність.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учасник!!! Просимо більш ретельно ознайомитись з оприлюдненим оголошенням на електронному майданчику.

Наявність дозволів та ліцензії в Учасника закупівлі

Дата подання: 09.04.2021 16:03
Дата відповіді: 12.04.2021 16:01
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» у редакції, що введена в дію 19.04.2020 року, якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити потужності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців. Пунктом 2 частини другої ст. 41 Закону визначено, що Переможець процедури під час укладення договору повинен надати копію ліцензії або документа дозвільного характеру, якщо про це було зазначено у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі чи під час переговорів. Якщо переможцем процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є об’єднання учасників, то копія ліцензії або дозволу надається одним з учасників такого об’єднання учасників. Чи має право Учасник у випадку часткової або повної відсутності власних ліцензії або документа дозвільного характеру на провадження певного виду діяльності, залучати до надання робіт/послуг субпідрядників/співвиконавців, у яких наявні такі дозвільні документи, що вимагаються у тендерній документації і, відповідно, надавати під час укладення договору ліцензії або документи дозвільного характеру субпідрядників/співвиконавців?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Обов’язковим є досвід в обслуговуванні ліній освітлення з переліком та адресою місць розташування та замовника на балансі якого знаходились лінії освітлення.
Обов’язковим є ліцензія на проведення даного вида діяльності.
Обов’язковим є наявність працівників які мають досвід та документи які підтверджують їхню кваліфікацію та допуск до роботи в електроустановках до 10 кВ які пройшли іспити та отримали посвідчення.
Обов’язковим є наявність матеріально-технічної бази у Дніпропетровській області та атестованої лабораторії для електровимірювань.
Зазначаємо, що при поданні тендерної пропозиції Учасник виконує вимогу тендерної документації, та згідно Закону України "Про публічні закупівлі" термін субпідрядник та об'єднання учасників - це різні терміни в розумінні Закону, то відповідно і кваліфікаційні критерії зазначаються по-різному. Просимо, більш уважно ознайомитись з вимогами тендерної документації та враховувати іх при формуванні, та поданні тендерної пропозиції.

Атестована лабораторія

Дата подання: 12.04.2021 17:45
Дата відповіді: 14.04.2021 11:34
Тендерною документацією не передбачено обов’язкову наявність атестованої лабораторії для електровимірювань. Більше того, такі послуги надаються у вільному доступі, та не являються якоюсь виключною компетенцією вичерпного переліку підприємств, отже і вимога про наявність атестованої лабораторії є дискримінаційною, і такою що унеможливлює доступ учасників без такої лабораторії до участі у закупівлі. Більше того, така вимога не визначена тендерною документацією.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Наявність атестованої лабораторії обов’язково.
Лінія освітлення, яка пошкоджена, повинна бути відремонтована у найкоротшій термін.
У випадку ДТП непрацююча лінія може бути признана супутньою причиною, що веде за собою позив до суду від постраждалих по відшкодуванню матеріальних збитків за рахунок підрядника.
Відсутність лабораторії унеможливлює швидке відновлення роботи лінії освітлення (визначення місця пошкодження та електровимірювання обладнання після ремонту).

Вимога щодо аналогічного договору, в частині роботи на дорогах загального користування

Дата подання: 12.04.2021 17:58
Дата відповіді: 14.04.2021 11:35
Вимога щодо аналогічного договору в частині обслуговування освітлення на дорогах загального користування є дискримінаційною і такою, що має бути виключена з переліку затребуваних умов з тендерної документації через таке: Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників. Частиною 4 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників. Так, вимога про обов’язковість досвіду на обслуговування освітлення на дорогах загального користування є дискримінаційною через те, що в обслуговуванні освітлення хоч на дорогах загального користування, хоч поза межами доріг немає жодних особливостей фізичного характеру. Тобто порядок обслуговування електроустановок, їх монтаж або демонтаж здійснюється за тими самими правилами фізики та охорони праці. Разом з тим, вимога до учасника мати досвід роботи на дорогах загального користування усуває від участі величезну кількість учасників які мають досвід з роботами на електроустановках та з обслуговування електроустаткування навіть більш складного ніж те, яке зазначено у тендерному завданні. Враховуючи все вищенаведене, та керуючись ч. 3 ст. 5, ч. 4 ст 22 Закону України «Про публічні закупівлі», вимагаємо виключити з тендерної документації вимогу про наявність досвіду роботи на дорогах загального користування як дискримінаційну. Дана вимога міститься у фразі: «Примітки: * 1. Під поняттям «аналогічний договір» слід розуміти договір (договори) з ремонту та обслуговування зовнішнього освітлення автомобільних доріг загального користування державного значення. Зазначається інформація про договір (договори), виконання якого (яких) відбувалося протягом останніх 5 років.»
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Досвід з ремонту та обслуговування зовнішнього освітлення ділянок автомобільних доріг загального користування державного значення є обов’язковим.
Виконання ремонтних робіт зовнішнього освітлення ділянок автомобільних доріг загального користування державного значення має специфічний характер пов’язаний з роботою під час руху транспорту.
Місця виконання робіт повинне бути огородженим знаками та іншим захисним обладнанням.
Початок виконання робіт повинен здійснюватися на підставі розробленої та погодженої в Управлінні патрульної поліції схеми ОДР (організація дорожнього руху) в місцях проведення робіт.
Схема ОДР розробляється та погоджується підрядником на кожну ділянку розташування зовнішнього освітлення.
Розгорнути: 4 Згорнути

Лоти

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання