79710000-4 Охоронні послуги (Послуги з встановлення, технічного обслуговування системи охоронної сигналізації та моніторингу сигналів тривоги)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2021-04-22-002300-a
  • 79710000-4 - Охоронні послуги
  • Завершена
Найменування замовника:
Відділ культури Печерської районної в місті Києві державної адміністрації
Тип закупівлі
Допорогові закупівлі
Спрощена процедура
Контактна особа замовника
Горох Альона Володимирівна, 380442800200,380442800200 , vk_pechersk@ukr.net
Адреса замовника
Україна, Київ, 01010, Київська область, ВУЛИЦЯ МИХАЙЛА ОМЕЛЯНОВИЧА-ПАВЛЕНКА, будинок 15
Дата укладення договору
17.05.21
Переможець
ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТЕХНОХОЛДИНГ-БЕЗПЕКИ"
Очікувана вартість
28 000 UAH з ПДВ
Сума договору
27 995 UAH
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 17.05.21
  • Відгуки 1
  • Інформація про тендер

Оцінка відповіді замовника :

У зверненні поставлено 3-ри питання. Замовник узагальнено відповів фактично на 1-не, але подав відповідь як на усе звернення. Подано вимогу.

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 28.04.2021 10:50

Подання пропозицій:

05.05.2021 00:00

Початок аукціону:

07.05.2021 15:58

Очікувана вартість
28 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
140 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
0.50 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

1 послуга
79710000-4 Охоронні послуги (Послуги з встановлення, технічного обслуговування системи
охоронної сигналізації та моніторингу сигналів тривоги)
ДК 021:2015: 79710000-4 — Охоронні послуги

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

щодо сертифікату ДСТУ ISO 9001:2015

Дата подання: 25.04.2021 10:31
Дата відповіді: 26.04.2021 12:53
Шановний замовнику, у п 2. Документи, що підтверджують якість: п.п 2.1. Вами вимагається копія Сертифікату, який підтверджує, що система менеджменту якістю Учасника (стосовно надання послуг, які є предметом закупівлі) відповідає ДСТУ ISO 9001:2015. Оскільки при видачі зазначених сертифікатів, є видача їх двох типів : а) в акредитації НААУ ( Національне агенство з акредитації України) ; б) без акредитації НААУ ; просимо уточнити який саме сертифікат із перелічених Ви вимагаєте- це по-перше. По -друге сертифікат відповідності ДСТУ ISO 9001:2015- дійсний протягом 3-х років за умови проходження щорічного аудити. Ви як замовник очевидно переслідуєте принцип гарантії якості отриманих послуг, але чомусь не ставите вимоги підтвердження сертифікатів в НААУ та надання щорічного аудиту, або такого термін якого на момент подачі заявки -не сплив. Просимо пояснити чому не запитується результат щорічного аудиту? По-третє, якщо Ви переслідуєте гарантії якості, і очевидно обізнані із сферою застосування ДСТУ ISO 9001:2015, просимо пояснити, чому Ви не вимагаєте надати сертифікат відповідності виданий органом сертифікації з відповідного напрямку сертифікації і в сферу сертифікації якого входить сертифікація: 1) Послуги із забезпечення охорони та безпеки об'єктів, у тому числі проектування, монтування, введення в експлуатацію, експлуатування, технічне обслуговування, ремонт засобів охоронного та пожежного призначення та суспільної безпеки, охоронна діяльність з використанням центрів спостереження та приймання тривожних сповіщень (пунктів централізованого спостереження) або Послуги з забезпечення безпеки інші, у тому числі фізичної охорони, проектування, монтування, введення в експлуатацію, технічне обслуговування та ремонт засобів інженерно-технічного укріплення та захисту об’єктів, екранування приміщень. Запитування замовником саме таких сертифікатів є цілком очевидним, а запитування сертифікату із широкою сферою застосування , а саме (СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ ДСТУ ISO 9001:2015 Цей стандарт установлює вимоги до системи управління якістю, якщо організація a) повинна показати свою здатність постійно надавати продукцію та послуги, які задовольняють вимоги замовника та застосовні законодавчі й регламентувальні вимоги; b) зорієнтована на підвищення задоволеності замовника завдяки результативному застосовуванню системи, зокрема процесів поліпшування системи та забезпечування відповідності вимогам замовника й застосовним законодавчим і регламентувальним вимогам. Усі вимоги цього стандарту — загальні, вони призначені для застосування будь-якою організацією, незалежно від її типу чи розміру, а також від продукції, яку вона постачає, та послуг, які вона надає.) вказує на можливі порушення та зловживання з боку замовника направлені на звуження кола потенційних учасників. І наявність такого сертифікату, виданого органом сертифікації до сфери якого не входить сертифікація вказаних послуг-ніяким чином не гарантує Вам як замовнику отримання якісних послуг охорони.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учаснику.
Відповідно до ч. 3 ст.14 Закону України «Про публічні закупівлі» в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, що оприлюднюється замовником відповідно до статті 10 цього Закону, обов’язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, його категорія; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності); 3) інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі; 4) кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг; 5) строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 6) умови оплати; 7) очікувана вартість предмета закупівлі; 8) період уточнення інформації про закупівлю (не менше трьох робочих днів); 9) кінцевий строк подання пропозицій (строк для подання пропозицій не може бути менше ніж п’ять робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі в електронній системі закупівель); 10) перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв; 11) розмір та умови надання забезпечення пропозицій учасників (якщо замовник вимагає його надати); 12) розмір та умови надання забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); 13) розмір мінімального кроку пониження ціни під час електронного аукціону в межах від 0,5 відсотка до 3 відсотків або в грошових одиницях очікуваної вартості закупівлі. Також в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі може зазначатися інша інформація, у тому числі й визначення умов та критеріїв, яким мають відповідати учасники. Замовник в рамках Закону визначив в оголошенні вимоги до предмета закупівлі та встановив критерії, яким мають відповідати учасники. Зокрема пунктом 2.1 передбачено надання копії Сертифікату, який підтверджує, що система менеджменту якістю Учасника (стосовно надання послуг, які є предметом закупівлі) відповідає ДСТУ ISO 9001:2015. Зазначений сертифікат повинен бути чинний та виданий у встановленому законодавством порядку. Інших вимог до даного сертифікату Замовником не встановлено. Якщо учасник вважає за необхідне надати інші документи, що на його думку підтверджують відповідність умовам визначеним в оголошенні, Замовник в цьому не обмежує учасника і нагадує, що учасник самостійно несе відповідальність за чинність наданих документів та достовірність інформації, що в них міститься.

сертифікат

Дата подання: 26.04.2021 15:05
Дата відповіді: 27.04.2021 17:44
Шановний Замовнику, в п. 2.1 п. 2 «Документи, що підтверджують якість», Додатку № 3 Тендерної документації «Кваліфікаційні вимоги до учасників» встановлено вимогу про надання Учасником копії Сертифікату, який підтверджує, що система менеджменту якістю Учасника (стосовно надання послуг, які є предметом закупівлі) відповідає ДСТУ ISO 9001:2015. Основним законодавчим актом, що визначає правові та організаційні засади розроблення, прийняття та застосування технічних регламентів і передбачених ними процедур оцінки відповідності, а також здійснення добровільної оцінки відповідності є Закон України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності». Згідно ч.1 ст. 24 Закону - здійснення добровільної оцінки відповідності не вимагається технічними регламентами. Абзац 9 ст. 1 Закону визначає, що документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об’єкта оцінки відповідності. Абзац 18 ст. 1 Закону визначає, що об’єкт оцінки відповідності - конкретний матеріал, продукція, установка, процес, послуга, система, особа чи орган, до яких застосовується оцінка відповідності. Абзацом 23 цієї ж статті Закону визначено термін презумпція відповідності - припущення, яке визнається достовірним, поки не буде доведено інше, про те, що продукція, пов’язаний з нею процес або метод виробництва чи інший об’єкт відповідає вимогам відповідного технічного регламенту, що визначені в ньому, а орган з оцінки відповідності відповідає спеціальним вимогам до призначених органів з оцінки відповідності (далі - призначений орган) чи визнаних незалежних організацій. Пунктом 0.1 «Загальні положення», ВСТУПу до ISO 9001:2015, передбачено, «запровадити систему управління якістю- стратегічне рішення організації, яке може допомогти поліпшити її загальну дієвість та забезпечити міцну основу для ініціатив щодо сталого розвитку». Зазначене означає, що впровадження даної системи управління на підприємстві є безпосереднім рішенням останнього, яке не гарантує, а лише може вплинути на поліпшення її дієвості. Тобто Сертифікація системи управління якістю ISO 9001 для охоронних компаній є лише формальністю і додатковими витратами, що суперечить принципу максимальної економії та ефективності, передбаченому ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» . Законодавчий обов’язок на отримання сертифіката ISO 9001:2009 ТОВ відсутній, що випливає з принципу добровільної сертифікації, який діє в Україні, тобто, ніхто не може зобов’язати в примусовому порядку сертифікувати товар чи послуги. Відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" господарська діяльність з надання послуг охорони здійснюється на підставі отримання ліцензії на провадження охоронної діяльності та сертифікації не підлягає. За офіційним тлумаченням Словника української мови: - МЕНЕДЖМЕНТ це сукупність принципів, методів, засобів і форм управління виробництвом з метою підвищення його ефективності, збільшення прибутків. - МЕНЕДЖЕР це найманий професійний керуючий (директор підприємства, керівник окремого підрозділу) у концернах, трестах, синдикатах і т. ін. Відповідно до «Кадрових вимог» п. 14, Загальних положень Ліцензійних умов провадження охоронної діяльності, затверджених Постановою КМУ № 960 від 18.11.2015, до штату суб’єкта охоронної діяльності, його філії, іншого відокремленого підрозділу повинен входити фахівець (фахівці) з організації заходів охорони. Статтею 1, Розділу І Закону України «Про охоронну діяльність» визначено, фахівець з організації заходів охорони - керівник суб'єкта охоронної діяльності або його заступник, начальник філії, іншого відокремленого структурного підрозділу або його заступник, до посадових обов'язків якого належать організація та проведення заходів охорони, контроль за виконанням персоналом охорони покладених на нього обов'язків. Таким чином структура управління підприємства з організації надання послуги охорони чітко регламентована Законом, а тому Замовник не має права вимагати документи, які не є обов’язковими під час здійснення діяльності. На нашу думку встановлюючи вимоги щодо надання сертифікатів, Замовник лобіює інтереси учасника Процедури закупівлі, який має відповідні документи. Відповідно до п.4 ст. 22 Закону «Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.» На підставі викладеного вимагаємо прибрати з Тендерної документації вимогу щодо надання Учасником копії Сертифікату, який підтверджує, що система менеджменту якістю Учасника (стосовно надання послуг, які є предметом закупівлі) відповідає ДСТУ ISO 9001:2015, як дискримінаційну.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учаснику. Наявність в учасника сертифікату на систему управління якістю, відповідно до вимог ДСТУ ISO 9001:2009 «Системи управління якістю. Вимоги» є однією з гарантій спроможності учасника стабільно та безперервно забезпечити якість та безпечність послуг протягом усього часу їх надання; забезпечення упевненості в тому, що послуги, які надаються, відповідають обов’язковим вимогам нормативних документів, при цьому всі технічні, адміністративні і людські чинники, що впливають на якість послуг, знаходяться під контролем; наявності кваліфікованого персоналу.Отримати сертифікат якості може будь-яка організація, що здійснює діяльність у відповідності до стандартів ISO 9001, тому дана вимога не є дискримінаційною, що підтверджується великою кількістю рішень Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Вимоги про усунення порушення

Номер вимоги: UA-2021-04-22-002300-a.b1

Статус:
Відхилена

Учасник: ТОВ "Охоронна фірма "ЕЛІТ", Код ЄДРПОУ:41252635
Дата подання: 26.04.2021 16:01
Шановний замовнику, дякуємо за швидку відповідь, але вона не повна, і не розкриває суть поставлених питань.
• Ми підтримуємо Вас у прагненні до отриманні послуг найвищої якості.
• Ми не оспорюємо правомірність включення вимоги по Сертифікату ДСТУ ISO 9001:2015, ми лише просили надати відповіді про речі, які на наш погляд, Вами повинні були бути вказані у ТД.
• У відповіді Ви зазначили «-…Зокрема пунктом 2.1 передбачено надання копії Сертифікату, який підтверджує, що система менеджменту якістю Учасника (стосовно надання послуг, які є предметом закупівлі) відповідає ДСТУ ISO 9001:2015. Зазначений сертифікат повинен бути чинний та виданий у встановленому законодавством порядку. Інших вимог до даного сертифікату Замовником не встановлено.». Уважно вивчивши ТД ми не знайшли вимоги про те, що зазначений сертифікат повинен бути чинним та виданим у встановленому законодавством порядку, саме тому і звертались за роз’ясненнями.
Враховуючи викладене вище, вимагаємо в обов’язковому порядку включити до ТД а саме п.п. 2.1. наступні вимоги:
1. Сертифікат ДСТУ ISO 9001:2015 повинен бути виданий не раніше 1-го року, станом на день подачі тендерної пропозиції. Або до сертифікату повинен бути долучений протокол аудиту проведеного органом сертифікації не раніше 1-го року, станом на день подачі тендерної пропозиції.
2. Сертифікат ДСТУ ISO 9001:2015 повинен бути виданий суб’єктом сертифікації до узагальненої сфери акредитації якого включена сертифікація послуг охорони та безпеки. (з переліком цих суб’єктів є можливість ознайомитись за посиланням https://naau.org.ua/reyestr-akreditovanix-oov), не включення цієї вимоги, ставить під сумнів мотиви вимоги Сертифікату ДСТУ ISO 9001:2015 у тендерної документації. Оскільки видання сертифікату органом з сертифікації до узагальненої сфери сертифікації якого не включено послуги з охорони і безпеки, дозволить учаснику прийняти участь у закупівлі та навіть виграти її і унеможливлює відхилення пропозиції замовником з цих причин. (Замовник самостійно може промоніторити в мережі інтернет пропозиції по наданню сертифікатів на «пільгових умовах».)
3. Сертифікат ДСТУ ISO 9001:2015 повинен бути виданий в акредитації НААУ ( Національне агентство з акредитації України).
У разі не включення даних вимог, залишаємо за собою право звернутись до органу оскарження.
Розгорнути Згорнути

Рішення замовника: Вимога не задоволена

27.04.2021 17:45
Шановний учаснику.Замовник зазначив в оголошенні всю необхідну інформацію передбачену ст.14 Закону України «Про публічні закупівлі». Щодо вашого твердження про відсутність вимоги «про те, що зазначений сертифікат повинен бути чинним та виданим у встановленому законодавством порядку», зазначаємо, що вважаємо недоцільним та абсурдним біля кожного документу писати, що від повинен бути чинний та виданий у встановленому законодавством порядку. Всі документи надання яких передбачено вимогами даної закупівлі повинні бути чинні та видані у встановленому законодавством порядку. Також зазначаємо, що Законом України «Про публічні закупівлі» не встановлено право учасників вимагати від замовників внесення будь-яких додаткових вимог. Більше того, частиною 5 статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено: «Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників». Оскільки сертифікація в Україні є добровільною та відсутні вимоги щодо акредитації НААУ, запропоновані вами вимоги можуть бути дискримінаційними.

Аукціон

Початок:
07.05.2021 15:58
Завершення:
07.05.2021 16:19

Реєстр пропозицій

Дата і час розкриття: 07.05.2021 16:19

Учасник Первинна пропозиція Остаточна пропозиція Документи
ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТЕХНОХОЛДИНГ-БЕЗПЕКИ"
Пошук по цьому учаснику
27 995 UAH з ПДВ 27 995 UAH з ПДВ Документи
28 000 UAH з ПДВ 28 000 UAH з ПДВ Документи

Публічні документи

29.04.2021 17:38
sign.p7s

Публічні документи

29.04.2021 10:55
sign.p7s
29.04.2021 10:52
Пропозиція.pdf

Отримані пропозиції

Учасник Рішення Пропозиція Опубліковано
ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТЕХНОХОЛДИНГ-БЕЗПЕКИ"
#42624344
Пошук по цьому переможцю
Переможець 27 995 UAH з ПДВ 12.05.2021 11:12

Документи

12.05.2021 11:12
sign.p7s

Переможець

Дата і час публікації: 12.05.2021 11:12

Учасник Пропозиція Документи
ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ТЕХНОХОЛДИНГ-БЕЗПЕКИ"
Пошук по цьому переможцю
#42624344
27 995 UAH з ПДВ Документи

Документи

12.05.2021 11:12
sign.p7s

Укладений договір


Номер 15/5
Перевірити оплати (тільки для платежів казначейства)
Контракт Статус Сума Опубліковано Укладений
Договір.pdf Укладений
27 995
17.05.2021 10:44
17.05.2021
sign.p7s Укладений
17.05.2021 10:44

Виконання договору

Строк дії за договором: не вказанa — 31.12.2021
Сума оплати за договором: 27 995
UAH

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання