Газове паливо код за ДК 021:2015 - 09120000-6 (природний газ) за двома лотами: Лот № 1 Газове паливо код за ДК 021:2015 - 09120000-6 (природний газ) для навчальних корпусів Лот № 2 Газове паливо код за ДК 021:2015 - 09120000-6 (природний газ) для студентських гуртожитків

  • Ідентифікатор тендеру UA-2021-05-15-000480-b
  • 09120000-6 - Газове паливо
  • Відмінена
Найменування замовника:
Львівський національний університет імені Івана Франка
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Ірина Іваночко, +380322394261 , iryna_ivanochko@ukr.net
Адреса замовника
Україна, Львів, 79000, Львівська область, вул. Університетська, буд. 1
Очікувана вартість
4 257 000 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 13.08.21
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 24.07.2021 00:00

Оскарження умов:

до 30.07.2021 00:00

Подання пропозицій:

03.08.2021 23:00

Очікувана вартість
4 257 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Тендерна документація

Запитання до процедури

Щодо дискримінаційний вимог тендернї документації

Дата подання: 17.05.2021 13:54
Дата відповіді: 20.05.2021 22:12
Тендерна документація містить дискримінаційну вимогу. "10) Учасник у складі пропозиції повинен надати первинну заяву про отримання ліцензії та платіжне доручення з відміткою банку про сплату за отримання ліцензії." Просимо виключити зазначену вимогу, оскільки: національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, веде відкритий ліцензійний реєстр, доступ до якого є вільним, оприлюднює для вільного доступу постанови про видачу ліцензій на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу на офіційному сайті за посиланням https://www.nerc.gov.ua/?id=25706.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Доброго дня.
Відповідно до умов Тендерної документації здійснюється закупівля Газового палива, відповідно до чинного законодавства поставка та реалізація вказаного виду товару проводиться на основі отриманої у встановленому законом порядку із наданням визначених документів та здійсненням оплати. При отриманні ліцензії учасник подає первинну заяву про отримання ліцензії та платіжне доручення з відміткою банку про сплату за отримання ліцензії, тому надання копій вказаних документів для учасника із відповідною інформацією є можливим.

Стосовно надання документів

Дата подання: 17.05.2021 13:58
Дата відповіді: 18.05.2021 21:31
Тендерна документація містить вимогу: "11) Учасники закупівлі повинні при підготовці тендерної пропозиції враховувати та дотримуватись позиції запобігання розпосюдження пандемії коронавірусної хвороби (COVID-19). З огляду на це, учасники подають в складі пропозиції документи, що підтверджують запровадження на підприємстві учасника політики, що оформлена наказом.". Шановний замовник, просимо конкретизувати, які саме документи учасники повинні надати у відповідності до цієї вимоги?
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Доброго дня.
Відповідно до умов тендерної документації передбачено надання наказу по організації щодо політики і заходів запобігання розпосюдженню пандемії коронавірусної хвороби (COVID-19).

Стосовно лабораторних досліджень якості природного газу

Дата подання: 18.05.2021 13:16
Дата відповіді: 21.05.2021 23:18
Доброго дня, шановний замовник! В опублікованій вами тендерній документації, а саме: Додатку 3 до тендерної документації ЯКІСНІ ТА КІЛЬКІСНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ОПИС ТА ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ПРЕДМЕТУ ЗАКУПІВЛІ зазначено наступне. Замовник має право при поставці товару вимагати проведення незалежної експертизи та лабораторних досліджень щодо якісних показників(характеристик) товару та їх відповідності вимогам замовника. Учасники у складі тендерної пропозиції повинні письмово гарантувати можливість здійснення лабораторних досліджень газу природного, що постачається за умовами Договору. На підтвердження можливості проведення лабораторних досліджень проб газу, учасник надає у складі своєї пропозиції чинний договір згідно чинного законодавства України, установою та/або підприємством на провадження таких досліджень та протокол/паспорт результатів дослідження не раніше жовтня 2020 р. проведених згідно вимог ДСТУ ISO 10012:2005 Системи керування вимірювання. Зазначена вимога є противоправною оскільки: 1. Визначення фізико-хімічних показників природного газу у точках входу до газотранспортної системи проводиться на комерційних вузлах обліку газу та пунктах вимірювання витрат газу операторів суміжних систем (у тому числі суміжних газовидобувних підприємств) або інших суб’єктів, безпосередньо підключених до газотранспортної системи з використанням автоматичних потокових приладів (автоматичних хроматографів та вологомірів) та/або вимірювальних хіміко-аналітичних лабораторій (пункт 5 глави 1 розділу ІІІ Кодексу ГТС). 2. Оператор газотранспортної системи має право не приймати у точках входу до газотранспортної системи природний газ у випадках невідповідності фізико-хімічних показників природного газу параметрам, за недотримання яких типовим договором транспортування природного газу, затвердженим Регулятором, передбачено сплату додаткових плат (пункт 15 глави 1 розділу III Кодексу ГТС). 3. Якщо фізико-хімічні показники природного газу, який надходить до газорозподільної системи від суміжного суб’єкта ринку природного газу, не відповідають зазначеним вимогам, у тому числі за присутності в газі рідкої фази води, вуглеводних фракцій, механічних домішок та/або перевищення допустимих параметрів вмісту корозійноактивних компонентів, домішок у твердому стані або числа Воббе, Оператор ГРМ має право відмовитись від прийняття такого газу до газорозподільної системи. (Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494) Тобто, функції контролю фізико-хімічних показників природного газу покладені на Оператора ГТС та Операторів ГРМ, а не на постачальників природного газу. Отже, ваше рішення щодо включення до складу тендерної документації зазначеної вимог є необґрунтованим та жодним чином не впливає на виконання договору. Просимо виключити зі складу тендерної документації цю вимогу.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Доброго дня.
Шановний учаснику, повідомляємо, що відповідно до ст. 268 Господарського кодексу України, постачальник повинен засвідчити якість товарів, що поставляються, належним товаросупровідним документом.
Так, при поставці товарів більш низької якості, ніж вимагається стандартом, технічними умовами чи зразком (еталоном), покупець має право відмовитися від прийняття і оплати товарів, а якщо товари уже оплачені покупцем, - вимагати повернення сплаченої суми.
Згідно ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» № 329-VIII від 9 квітня 2015 року, постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов’язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов’язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами. Природний газ - суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск - 760 міліметрів ртутного стовпа і температура - 20 градусів за Цельсієм) і є товарною продукцією. Природний газ як товар має специфічний характер, оскільки передається лише трубопроводами, не має кольору та запаху, а існує в газоподібному стані, що не дає змогу споживачу без належного технічного устаткування, встановити його кількість та якість, а саме фізико-хімічний склад. При цьому, фізико-хімічний склад природного газу є істотною умовою для його використання за призначенням. Компонентний склад газу, визначений хроматографічним методом за МВУ 06-063-2011, ДСТУ ISO 6974:2007. ДСТУ 5542-87 «Гази горючі природні для промислового і комунально-побутового призначення. Технічні умови».
На офіційному сайті ТОВ «Оператор ГТС України» щомісячно розміщується інформація щодо фізико-хімічних показників природного газу.
В той же час якість природного газу має підтверджуватися паспортами якості природного газу, які видаються хімічними лабораторіями газотранспортних та газовидобувних підприємств.
Відповідно до положень частини третьої статті 18 Закону України «Про ринок природного газу» вимоги до порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами і стандартами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі.
Встановлена вимога, щодо права Замовника при поставці окремої партії товару вимагати проведення незалежної експертизи та лабораторних досліджень щодо якісних показників (характеристик) товару та їх відповідності вимогам замовника, спрямована задля підтвердження якості товару, що продається учасником.

Стосовно проекту договору

Дата подання: 20.05.2021 14:52
Дата відповіді: 25.05.2021 21:05
Доброго дня! Зверніть увагу, що в проекті договору (розділ I. Предмет Договору ) містить помилку. А саме, a. Постачальник зобов’язується передати у власність Споживачу у 2019 році .

відповідь:

Доброго дня.
Рік поставки товару буде відкориговано з урахуванням поточного року та актуальної інформації

Про відшкодування вартості небелансу

Дата подання: 20.05.2021 17:07
Дата відповіді: 25.05.2021 21:12
Проект договору містить посилання на неіснуючу інтернет сторінку. Просимо внести зміни та виправити помилку.

відповідь:

Доброго дня.
Посилання, які наведені у Проекті договору є коректними та відображають посилання на діючу сторінку Нафтогазу (http://utg.ua/utg/business-info/price-tariffs.html).

стосовно ISO 50001:2018

Дата подання: 20.05.2021 17:39
Дата відповіді: 25.05.2021 21:26
Оскільки тендерна документація мість вимогу про надання постачальником копії сертифікату ISO 50001:2018 Системи енергетичного менеджменту. Просимо надати відповідь: Які показники енергоефективності є прийнятними для здійснення моніторингу та вимірювання енергетичної результативності постачальника природного газу?

відповідь:

Доброго дня.
Тендерна документація може містити вимоги щодо наявності певних сертифікаційних документів, в т.ч. і сертифікати ISO 50001:2018 Системи енергетичного менеджменту. Цей стандарт визначає вимоги для розробки, впровадження, функціонування та вдосконалення системи енергетичного менеджменту. Енергетичний моніторинг є невід'ємною складовою системи енергетичного менеджменту. Відповідно до офіційної інформації поданої В основі ISO 50001 лежить модель безперервного вдосконалення системи управління, яка також використовується для розробки інших відомих стандартів, таких як ISO 9001 або ISO 14001. Цей механізм спрощує інтеграцію заходів енергоефективності під час управління якістю, а також моніторингу навколишнього середовища. детальні критерії дослідження визначається у стандарті. В більшій мір ISO 50001:2018 містить ряд вимог до організацій:
• необхідність розробки політики, що стосується більш ефективного використання енергії;
• корегування цілей та завдано відповідно до розробленої політики;
• застосування даних для більш ефективного прийняття рішень щодо використання енергії;
• визначення результатів;
• перегляд політичної концепції;
• постійне сприяння підвищенню енергоефективності.
Розгорнути: 6 Згорнути

Скарги до процедури

Кількість скарг: UA-2021-05-15-000480-b.b1

Статус:
Виконано Замовником

Скаржник: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГАЗЕНЕРГОПРОЕКТ", Код ЄДРПОУ:39796845
Пошук по цьому автору
Дата подання: 26.05.2021 17:34

Скарга на умови тендерної документації

Скарга на умови тендерної документації
Документи

Рішення Органу оскарження: Задоволено

до розгляду: 31.05.2021 11:37

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання