Бензин А-95 Євро -5(наливом) , Дизельне паливо З Євро- 5(налив), Бензин А-92 Євро -5(налив)

  • Ідентифікатор тендеру UA-2021-09-13-013489-b
  • 09130000-9 - Нафта і дистиляти
  • Не відбулася
Найменування замовника:
Комунальне некомерційне підприємство "Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної Ради"
Тип закупівлі
Відкриті торги
Контактна особа замовника
Артем Лялюк, +380432672839 , artemlg@ukr.net
Адреса замовника
Україна, Винница, 21010, Вінницька область, вул. Салтикова-Щедріна, б. 112-А
Очікувана вартість
850 000 UAH з ПДВ
Оцінка умов закупівлі:
останні зміни 1.10.21
  • Відгуки 0
  • Інформація про тендер

Інформація про процедуру

Роз’яснення:

до 21.09.2021 00:00

Оскарження умов:

до 27.09.2021 00:00

Подання пропозицій:

01.10.2021 00:00

Очікувана вартість
850 000 UAH з ПДВ
Вид тендерного забезпечення:
Відсутній
Розмір мінімального кроку пониження ціни:
8 500 UAH
Розмір мінімального кроку пониження ціни, %:
1 %

Інформація про предмет закупівлі

Предмет закупівлі

Опис окремої частини або частин предмета закупівлі

4000 літр
Бензин А-92 Євро -5 (наливом)
ДК 021:2015: 09130000-9 — Нафта і дистиляти
10000 літр
Бензин А-95 Євро -5 (наливом)
ДК 021:2015: 09130000-9 — Нафта і дистиляти
15000 літр
Дизельне паливо З Євро-5 (наливом)
ДК 021:2015: 09130000-9 — Нафта і дистиляти

Критерії вибору переможця

Очікувана вартість:
100%

Запитання до процедури

дискримінаційні вимоги АЗС

Дата подання: 18.09.2021 00:00
Дата відповіді: 22.09.2021 16:31
Шановний Замовник! У Додатку 2 до документації вимагається надати : - «До довідки, в якості документального підтвердження наявності обладнання та матеріально-технічної бази, Учасник зобов’язаний надати перелік АЗС із зазначенням адреси їх розташування у вигляді електронного документу (скан-копії).» У проекті договору та технічних вимогах зазначено, що поставка товару відбувається НАЛИВОМ, що свічить про перердачу Товару бензовозами за адресою Замовника. Однак, документація містить вимогу про наявність АЗС, що не відноиться до сособу поставки НАЛИВОМ. Тому, дана вимога є дискримінаційною та значно зменшує коло учасників. Учасник, який має бензовози і здатний вчасно виконати умови договору та вимоги Технічного завдання щодо поставки НАЛИВОМ , прийняти участь в закупівлі він не зможе, при цьому якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі будуть відповідати державним стандартам. Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 3, 5, 22, 23 Закону України «Про публічні закупівлі» звертаємось до Вас, з метою усунення дискримінаційних умов до учасників торгів, внести зміни до тендерної документації в частині кваліфікаційних критерії (додаток 2 до тендерної документації), де вказано зазначити наявність АЗС. У разі не задоволення нашої Вимоги, будемо змушені звернутися зі скаргою до Антимонопольного Комітету України.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учасник. п.1 ч.2 ст.16: Наявність в Учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій . з переліком наявного обладнання, матеріально-технічної бази та технологій Учасника для постачання товару та забезпечення виконання умов договору. Відповідно до вашого звернення зробимо зміни.

дискримінація кількість працівників

Дата подання: 18.09.2021 00:01
Дата відповіді: 22.09.2021 16:30
Шановний Замовник! У Додатку 2 до документації вимагається надати : - «У якості документального підтвердження наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, учасник повинен надати інформаційну довідку про наявність в учасника працівників відповідної кваліфікації, їх чисельність ( не менше 15-ти).» Дані вимоги є дискримінаційними до Скаржника в частині кількості працівників та очевидно свідчить про обмеження до учасників ринку. Маючи менше 15-ти працівників, Скаржник не зможе взяти участь в закупівлі, при цьому повністю виконуючи кваліфікаційні критерії статті 16 Закону щодо наявності працівників. Питання кількості працівників неодноразово оскаржувалося в Антимонопольному комітету України (https://amcu.gov.ua/news/uzagalnena-praktika-kolegiyi-amku-tipovi-prichini-oskarzhennya-zakupivel), що свічдить про дискримінаційність умови з боку Замовника. Тому, дана вимога є дискримінаційною та значно зменшує коло учасників. Учасник, який має працівників (менше 15-ти) з необхідним досвідом і здатний вчасно виконати умови договору та вимоги Технічного завдання щодо , прийняти участь в закупівлі він не зможе, при цьому якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі будуть відповідати державним стандартам. Враховуючи вищезазначене, керуючись статтями 3, 5, 22, 23 Закону України «Про публічні закупівлі» звертаємось до Вас, з метою усунення дискримінаційних умов до учасників торгів, внести зміни до тендерної документації в частині кваліфікаційних критерії (додаток 2 до тендерної документації), де вказано кількість працівників не менше 15-ти. У разі не задоволення нашої Вимоги, будемо змушені звернутися зі скаргою до Антимонопольного Комітету України.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учасник. Дана вимога не має дискримінаційний характер, а навпаки підтверджує, те що учасник є дійсно надійним партнером на те, що в Учасника є працівники відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід. Адже Замовник не обмежив ніяк дану кількість працівників досвідом, освітою за спеціальністю тощо. А лише просить підтвердити, що дійсно Замовник надійний партнер, який має змогу виконати умови договору.

Дискримінація договір з виробником

Дата подання: 18.09.2021 00:02
Дата відповіді: 22.09.2021 16:30
Шановний Замовник! У Додатку 4 до документації вимагається надати : - «Якщо Учасник не є виробником товару, то для підтвердження якості палива Учасник має надати копію Договору від виробника товару для підтвердження того, що паливо купується безпосередньо у виробника та якість палива відповідає даним, які зазначені виробником в паспорті якості. .» Дана вимога є очевидно дискримінаційною в частині «Договору з виробником» та значно зменшують коло учасників, так як Учасник, який має «договори поставки нафтопродуктів» не з виробниками та здатний вчасно виконати умови договору ( вимоги Технічного завдання), прийняти участь в закупівлі він не зможе, при цьому якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі будуть відповідати державним стандартам. Це дає підстави вважати інтерес Замовника щодо певного кола учасників/учасника. Відповідно до чинного законодавства України поставка палива можлива на підставі різних правочинів. Зокрема, поставка палива може здійснюватися на підставі «договори поставки нафтопродуктів» з різними постачальниками і нема необхідності заключати прямий договір з виробником - порядок укладення яких регламентується главою 66 Цивільного Кодексу України. Приймаючи до уваги позицію Антимонопольного комітету України з аналогічних питань щодо договору з виробником (рішення №20587-р/пк-пз від 05.11.2020 у процедурі UA-2020-10-09-005201-a, яку проводив саме цей ЗАМОВНИК.), вважаємо, що Замовник порушив вимоги Закону, застосувавши дискримінаційний підхід до складання вимог тендерної документації та порушив законні інтереси Скаржника. Тобто, керуючись статтями 5, 22, 23 Закону України «Про публічні закупівлі» звертаємось до Вас, з метою усунення дискримінаційних умов до учасників торгів, Вимагаємо внести зміни до тендерної документації та усунути вимогу щодо «договору з виробником» ( додаток 4 до тендерної документації). У разі не задоволення нашої Вимоги, будемо змушені звернутися зі скаргою до Антимонопольного Комітету України.
Розгорнути Згорнути

відповідь:

Шановний учасник. У проекті договору та технічних вимогах зазначено, що поставку товару відбувається наливом, що свідчить про передачу Товару бензовозами за адресою Замовника. Тому дана вимога є доцільною як підтвердження якості палива і що дійсно воно відповідає тим вимогам, які зазначено в паспорті якості. Так як поставка наливом, то Учасником має мати договірні відносини з виробником, для змоги виконати поставку товару.
Розгорнути: 3 Згорнути

© 2016 Моніторинговий портал DoZorro. Всі права захищено

Необхідно авторизуватись

Необхідно авторизуватись

Помилка з'єднання